Creata pe scheletul fostei Cupei ULEB, FIBA Eurocup propune pentru sezonul 2008/2009 un format competitional nou, cu 32 de echipe impartite in opt grupe, dupa cum urmeaza:
GRUPA A
Chorale Roanne, Zadar, Maroussi, ASK Riga
GRUPA B
Dynamo Moscova, Lukoil Akademik, Barons/LMT, Unics Kazan
GRUPA C
Besiktas Cola Turka, BC Khimki, Benetton Treviso, Le Havre
GRUPA D
Aris BSA, Turk Telekom, Bnei Hasharon, Panellinios
GRUPA E
Lietuvos Rytas, Asvel Basket, BC Azovmash, Gran Canaria
GRUPA F
Brose Baskets, Turow, Spirou Basket, Steaua Rosie Belgrad
GRUPA G
Pamesa Valencia, Artland Dragons, Fortitudo, BC FMP
GRUPA H
Bilbao Basket, KK Hemofarm, CEZ Nymburk, Buducnost
Sezonul regulat se va juca intre 25 noiembrie si 13 ianuarie, fiecare echipa disputand un total de sase meciuri, in sistemul tur-retur.
Primele doua echipe din fiecare grupa se califica in TOP 16, unde se vor forma alte patru grupe, meciurile disputandu-se intre 27 ianuarie si 10 martie.
Faza finala a competitiei, asa numitul Final Eight, se va disputa intre 9 si 12 aprilie in sistem eliminatoriu.
Spirou, Bilbao, Pamesa si Benneton sunt singurele echipe care nu au facut cunostinta cu infrangerea in actuala editie a FIBA Eurocup, dupa disputarea primelor doua etape ale sezonului regulat.
Iata mai jos rezultatele inregistrate, marti seara, in cele opt grupe ale FIBA Eurocup, etapa secunda:
Grupa A
Maroussi Costa Coffee vs. Chorale 88-73
ASK Riga vs. Zadar 106-94
Grupa B
Unics Kazan vs. Barons/LMT Riga 76-55
Dynamo Moscova vs. Lukoil Academic 94-78
Grupa C
Le Havre vs. Besiktas Cola Turka 61-68
Benetton Basket vs. Khimki Moscova 77-59
Grupa D
Turk Telekom vs. Panellinios BC 70-64
Aris BSA vs. Bnei Hasharon 84-71
Grupa E
Asvel Basket vs. Azovmash Mariupol 85-83
Kalise G. Canaria vs. Lietuvos Rytas 94-83
Grupa F
PGE Turow vs. Spirou Basket 61-86
BC Steaua Rosie Belgrad vs. Brose Baskets 82-65
Grupa G
BC FMP vs. Artland Dragons 93-65
Fortitudo Bologna vs. Pamesa 71-77
Grupa H
Hemofarm Stada vs. CEZ Nymburk 82-74
KK Buducnost vs. Iurbentia Bilbao 65-67