Results 1 to 15 of 15

Thread: Internet vs.citit carti

  1. #1
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1

    Internet vs.citit carti

    ce credeti ca e mai bun?opinii si comentarii aici:

  2. #2
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    uite aici s-a mai discutat ceva oarecum asemanator http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=92570
    eu zic ca sunt 2 chestii diferite. una e sa stau seara in pat sa beau un ceai si sa citesc o carte si alta e sa caut o informatie rapid dand un click pe google. internetul e foarte bun daca cauti informatii din mai multe domenii si ti-ar lua foarte mult sa cauti in zeci de carti de specialitate. cartile sunt pt momentele in care vrei sa intri intr-o alta lume si sa afli viziunea altora asupra vietii. asa ca eu nu vad nici un versus aici.
    Last edited by irinaidu; 23rd November 2008 at 02:03.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #3
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    ma gandeam ca sub aceast titlu,va avea un impact mai mai mare asupra userilor si poate prin posturile pe care le vor scrie,unii dintre ei vor vedea si altceva la carti si poate vor incerca sa le foloseasca mai mult,ma gandesc la cei mai tineri
    avand in vedere timpul limitat,eu recunosc ca demult nu am mai citit,ceea ce este din pacate rusinos,insa incerc sa imi fac timp ,pt ca a citii o carte mi se pare "altfel"decat internetul

  4. #4
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Nu stiu exact la ce vrei sa te referi ?!?
    Cum isi petrec timpul oamenii? Sau ce mijloc de informare este mai folositor?
    Pentru chestiuni mai tehnice sa spunem, internetul castiga mult in fata cartilor, pentru ca in acestea functia "search" nu exista
    Dar, sa spunem in beletristica, cititul unei carti de pe monitor este extrem de enervant si eu unul nu reusesc acest lucru.
    Totusi daca ai putea sa fi mai explicitit in scopul acestei discutii ar fi mai bine.

  5. #5
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Prome View Post
    Nu stiu exact la ce vrei sa te referi ?!?
    Cum isi petrec timpul oamenii? Sau ce mijloc de informare este mai folositor?
    Pentru chestiuni mai tehnice sa spunem, internetul castiga mult in fata cartilor, pentru ca in acestea functia "search" nu exista
    Dar, sa spunem in beletristica, cititul unei carti de pe monitor este extrem de enervant si eu unul nu reusesc acest lucru.
    Totusi daca ai putea sa fi mai explicitit in scopul acestei discutii ar fi mai bine.
    ce alegi in lecturare internetul sau cititul unei carti si de ce
    are cititul unei carti un farmec aparte sau nu

  6. #6
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rhadoo View Post
    ce alegi in lecturare internetul sau cititul unei carti si de ce
    are cititul unei carti un farmec aparte sau nu
    Da clar, dupa cum am spus mai sus, se pierde tot farmecul lecturii daca faci acest lucru cu ochii in monitor.Binenteles vorbesc de carti de peste 20-30 pagini sa zicem, in acest caz, este mult mai util un e-book decat un drum la biblioteca/librarie.Acest lucru este valabil si in cartile de specialitate matematici, statistica sau mai stiu eu ce
    Dar o carte adevarata de cateva sute de pagini, in nici un caz nu va mai fi gustata online.

  7. #7
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Nu poti sa spui ca unul dintre cele 2 e mai bun, fiecare are partile sale bune.. important e sa nu ajungem sa eliminam cartile..

  8. #8
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    253
    Reputatie
    1
    Internetul este prefereat cartilor de majoritatea oamenilor,din cauza rapiditatii cu care pot afla infomatii.Dar am obsrvata ca informatiile de pe internet se uita foarte repede,spre deosebire de cele din carti care pot rezista o viata Asadar,eu unul prefer cartile.

  9. #9
    srpkinja d_e_l_i_r_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Belgrad , Craiova
    Posts
    1,647
    Reputatie
    1
    Internetul este excelent pentru a afla informatii relativ scurte , un articol sau ceva de genul ...insa pentru studiu si pentru o lectura aprofundata , cartea este sfanta ... am incercat odata sa citesc o carte de pe internet pentru ca nu se gasea in biblioteca si nici pe piata ... am cedat dupa 5 pagini , pur si simplu nu ma puteam concentra asupra ei ... am salavt-o si am tras-o la imprimanta , altfel nu as fi reusit in sa o termin
    [COLOR="DarkSlateBlue"]боље би ти било да ћутиш и оставис утисак да си идиот, него да причаш и уклонис све сумње! (e mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti idiot decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile ) [/COLOR]

  10. #10
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nici eu nu pot sa citesc carti online. imi pierd concentrarea si ma apuca nervii.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #11
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    sunt total de acord cu d_e_l_i_r_a.
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2009
    Location
    w/o cocalaro-manelisti.
    Posts
    4,274
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rhadoo View Post
    ce alegi in lecturare internetul sau cititul unei carti si de ce
    are cititul unei carti un farmec aparte sau nu
    Sunt doua chestii total diferite. De regula internetul este pentru obtinerea rapida a unei informatii, cartile in functie de tematica si continut sunt informative, educative, recreationale, etc...

    Poate o intrebare mai potrivita era: cartea sau filmul? multe romane, nuvele, au fost transpuse pe pelicula si sunt destui care nu "se mai obosesc" sa citeasca o carte buna daca a aparut filmul

    Ca sa raspund la intrebarea ta: in opinia mea, o carte (scrisa...ca mai sunt si carti transpuse pe casete sau CD-uri) nu poate fi inlocuita cu nimic, iar daca, sa zicem, o nuvela, un roman, etc este pe internet...prefer cartea decat sa stau cu ochii in monitor.

    Diferenta dintre carti (lecturare) si internet (surfing) pentru motive de entertaining este ca cea dintre sah si table

    Din pacate diferenta dintre carti si internet pentru scopuri informative este ca cea dintre a face o inmultire cu numaratoarea si a face una cu calculatorul

    ...una peste alta, cartile au farmecul lor si e pacat ca din ce in ce mai putini il gusta...
    Last edited by Lexus.; 16th August 2010 at 06:31.

  13. #13
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    E incredibil, analfabetul asta de Lexus, care in mod cert nu a citit in viata lui o carte mai acatarii(in afara de clasicele romane cu coperti colorate, despre spionaj sau despre autobiografia vreunui maimutoi-scrisa de alt maimutoi, tiparite cu litere imense, cu frazeologie handicapata, pe care toti americanii acefali le etaleaza prin gari, aeroporturi sau plaje) a ajuns sa vorbeasca despre carti si citit.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #14
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    bumbi, eu nu il stiu pe lexus din alta parte a forumului. dar postarea lui aici a fost de bun simt. omul si-a spus parerea si nu a jignit pe nimeni si nu vad de ce tu ai reactionat asa.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #15
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Irina, daca l-ai fi cunoscut de "dincolo" ii dadeai si tu una-n cap cand aparea aici....:

    Pt tine insa o sa-l las in pace, desi sunt convins ca nu a citit niciodata altceva in afara de reclame si biografia lui Clinton.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •