Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 93

Thread: Jucatori in activitate ce au evoluat la FC ARGES

  1. #64
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Dănuţ Coman a fost la meciul lui FC Arges cu Dacia
    Profitând de cele trei zile libere pe care Răzvan Lucescu i le-a acordat după revenirea din turneul din Antalya, Dănuţ Coman a venit ca spectator la meciul fostei sale echipe. Coman s-a întreţinut puţin cu piteştenii la pauză, pentru că la final toţi jucătorii echipei FC Argeş s-au repezit la autocar şi au plecat la Piteşti, fără a folosi vestiarul stadionului de la Ştefăneşti. Coman le-a arătat foştilor colegi cum a cărat şi el pumni în celebra încăierare a rapidiştilor cu ucrainienii de la Metalurg Zaporoje: „Eram rezervă în acel meci, dar n-am putut sta departe de bătaie. Am dat şi eu câşiva pumni sănătoşi, că doar nu degeaba am făcut box în tinereţe...”
    „Toată lumea e amabilă”
    „Nu ştiu dacă sunt titular la Rapid, vom vedea la meciul cu Iaşiul. Am apărat destul de mult în cele două turnee din Turcia, sunt mulţumit de prestaţia mea şi aştept cu nerăbdare începerea returului. Diferenţa faţă de FC Argeş este că apărarea mă protejează mai mult. De exemplu, o singură dată am rămas faţă în faţă cu adversarul, în timp ce la Piteşti făceam chestia asta de câteva ori pe meci. La Rapid e o atmosferă extraordinară, toată lumea e amabilă cu mine şi sunt tratat ca un mic prinţ. Mi-am închiriat un apartament în Bucureşti, iar în cantonament am fost coleg de cameră cu Ionuţ Stancu”. Coman a spus că a fost impresionat de modestia antrenorului Răzvan Lucescu, care i-a zis în glumă că-l amendează dacă îi zice Mister, Coach, Domnul Lucescu sau altfel decât Răzvan...

    Sursa:Top

  2. #65
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Năstase va rupe lalele
    Vali Năstase a fost convocat de Victor Piţurcă pentru cele două meciuri cruciale ale României de la sfârşitul acestei luni, cu Olanda (26 martie) la Bucureşti şi cu Macedonia (30 martie) la Skopje. Alături de Năstase, care a revenit la Naţională în luna februarie, pentru meciul cu Slovacia din Cipru, au mai fost chemaţi şi alţi jucători care s-au format la Piteşti: Constantin Gâlcă (Almeria), Paul Codrea (Torino) şi Răzvan Raţ (Şahtior Doneţk). Adrian Mutu (suspendat) şi Adrian Neaga (plecat în Coreea) nu au intrat în vizorul lui Victor Piţurcă, dar ei pot reveni în atenţia selecţionerului la sfârşitul acestei primăveri. Fotbaliştii din campionatul intern vor fi convocaţi după etapa a doua a campionatului. Dănuţ Coman (Rapid) şi Nicolae Dică (Steaua) au toate şansele de a fi chemaţi şi ei la lot.
    Lista stranierilor
    Bogdan Lobonţ (Ajax Amsterdam) - Flavius Stoican, Răzvan Raţ, Cosmin Bărcăuan (toţi de la Şahtior Doneţk), Cristian Irimia, Tiberiu Ghioane, Florin Cernat (toţi de la Dinamo Kiev), Valentin Nastase (FC Bologna), Cristian Chivu (AS Roma), Adrian Iencsi (Spartak Moskva), Daniel Pancu (Beşiktas Istanbul), Paul Codrea (AC Torino), Constantin Gâlcă (CF Almeria), Nicolae Mitea (Ajax Amsterdam), Adrian Ilie (FC Zürich), Marius Niculae (Sporting Lisabona)

    Sursa:Top

  3. #66
    senior Tristan's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Draganesti-Olt, Cluj
    Posts
    209
    Reputatie
    1
    Fostul portar al lui FC Arges, Danut Coman le-a trimis sambata fostilor sai colegi SMS-uri de incurajare inaintea meciului cu Universitatea,iar la pauza a avorbit cu Viorel Ilinca transmitandu-i:"Daca nu mai dati gol, macar tineti de scor" stirea a fost preluata de pe www.gsp.ro

  4. #67
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Mircea Stan a dat gol la Zimbru
    După ce în prima etapă a returului campionatului Moldovei de fotbal, Mircea Stan a dat o pasă de gol în victoria noii sale echipe, sâmbătă acesta chiar a marcat! Fostul fundaş dreapta piteştean a deschis scorul în minutul 3 al partidei cu Unisport Auto, fiind în acest moment cel mai în vogă fotbalist de la Zimbru Chişinău. Aceasta a câştigat cu scorul de 3-0, dar nu s-a putut apropia de primele două locuri, ocupate în ordine de Sheriff Tiraspol şi Nistru Otaci. În această etapă, campioana Moldovei a furnizat una dintre marile surprize ale ultimilor ani, fiind învinsă pe teren propriu de FC Tiraspol cu 3-2, după ce echipa lui Dan Lăcustă a condus chiar cu 2-0 la pauză! În ciuda acestei înfrângeri, Sheriff nu are cum să scape titlul de campioană a ţării în acest an, fiind la o distanţă apreciabilă de puncte de următoarea clasată.

    Sursa:Top

  5. #68
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Coman îşi sărbătoreşte ziua de două ori
    # Cu prietenii în faţa berii şi a televizorului

    Dănuţ Coman se întoarce azi pentru prima dată la Piteşti, în calitate de adversar al echipei FC Argeş, pe care a condus-o în teren o bună parte, din postura de căpitan de echipă. De la ora 11:30, FC Argeş joacă un meci amical în compania Rapidului, partidă de pregătire ce a fost stabilită la transferul acestuia în luna ianuarie a acestui an. După terminarea meciului, Coman va rămâne la Piteşti pentru a sărbători cu prietenii împlinirea vârstei de 26 de ani.
    Dănuţ Coman: „Sper că nu am fost uitat”
    # Cu ce sentiment vei apăra poarta Rapidului, în primul meci împotriva fostei tale echipe?

    - Deocamdată am un sentiment ciudat pe care nu pot să mi-l explic, ca un nod în gât. Trebuie să îmi revin însă, pentru că acesta trebuie să fie pozitiv. Eu am avut o relaţie foarte bună şi cu foştii mei colegi, şi cu oamenii de la Piteşti, şi cu galeria. Sper să fiu primit bine, şi vreau să cred că oamenii nu au uitat ce am făcut eu pentru FC Argeş.
    # Vei rămâne la Piteşti, sau vei pleca la meciul Naţionalei?
    - După meci voi rămâne la Piteşti, pentru că vreau să-mi invit prietenii şi foştii colegi la un restaurant. Vreau să sărbătoresc cu ei ziua mea de naştere (n.r. - luni, 28 martie) , pentru ca luni să o sărbătoresc a doua oară, cu noii mei colegi, la Bucureşti. O să-i chem pe toţi să ne uităm împreună la meciul România - Olanda.
    # Ai observat că Piţurcă te-a luat ca variantă de rezervă în cazul în care unul dintre portari nu dă randament. E posibil să fii chemat pentru meciul cu Macedonia…?
    - Am văzut declaraţia selecţionerului. Nu, eu le doresc să fie sănătoşi Lobonţ şi Popa, şi să câştige ambele meciuri fără mine. Eu vreau să fiu convocat pe viitor pe valoare, şi nu doar ca o soluţie pentru o eventuală accidentare a primilor doi portari.

    Sursa:Top

  6. 28th March 2005, 13:48
    Reason
    Duplicat

  7. #69
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Coman a aşteptat o oră
    Dănuţ Coman a fost primit excelent de cei aproape 500 de spectatori prezenţi la meciul FC Argeş - Rapid, aceştia neuitând paradele lui „Robocop” care au salvat Argeşul anul trecut de la retrogradare. În prima întâlnire contra foştilor săi coechipieri, Coman a închis poarta, neprimind gol până la pauză, când a fost înlocuit de Dolha. După meci, Coman a rămas acasă la Piteşti, unde şi-a sărbătorit ziua alături de prieteni. Pentru a le face invitaţia oficială la restaurant, fostul căpitan al Argeşului a fost nevoit să aştepte circa o oră ca Sorin Cârţu să termina şedinţa. Coman nu a stat singur, ci a discutat cu galeria piteşteană rămasă special pentru a-i ţine de urât.

    Sursa:Top

  8. #70
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Chiriţă marchează în Ucraina
    Augustin Chiriţă, fostul mijlocaş aş echipei FC Argeş, a marcat primul său gol din acest an pentru echipa ucrainiană Spartak Ivano-Frankovsk, care evoluează în liga a doua. Formaţia sa a pierdut meciul din etapa a 20-a a diviziei secunde din Ucraina, în faţa lui Gazovik-Skala, cu scorul de 4-2. Ex-piteşteanul a marcat primul gol al oaspeţilor, din penalty, în minutul 14. Spartak ocupă doar locul al şaptelea, cu 32 de puncte, şi are şanse minime să promoveze în prima ligă, acolo unde Chiriţă a mai evoluat, pentru Karpatî Lvov.

    Sursa:Top

  9. #71
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Neaga – jucătorul lunii
    Fostul jucător al echipelor Steaua Bucureşti şi FC Argeş, adversarele de sâmbătă din etapa a 21-a, a fost declarat jucătorul lunii martie în fotbalul coreean de fotbal. Adrian Neaga a marcat două goluri pentru Chunnam Dragons şi a avut o prestaţie apreciată. Deocamdată, piteşteanul a evoluat doar în competiţia eliminatorie, denumită Cupa Coreei de Sud, campionatul urmând să debuteze pe data de 15 mai.
    În ultimul meci FC Argeş – Steaua, din vara anului trecut, Adrian Neaga a fost căpitanul echipei sale. Chiar în acea partidă el s-a certat pe teren cu Nicolae Dică, alt piteştean din lotul Stelei, pentru faptul că a ratat lovitura de la 11 metri din minutul 90, pe care el trebuia s-o bată. Meciul din tur s-a terminat nedecis, 2-2.

    Sursa:Top

  10. #72
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Kubik urează succes foştilor coechipieri
    Singurul fotbalist polonez care a evoluat în campionatul românesc de fotbal, Lukasz Kubik, urează prin intermediul cotidianului TOP sărbători fericite foştilor colegi şi suporterilor echipei FC Argeş. Kubik, care evoluează în eşalonul secund al campionatului grecesc de fotbal, urmăreşte cu mare interes rezultatele fostei sale echipe, şi chiar se interesează la diferiţi prieteni pe care şi i-a făcut în România, despre situaţia Argeşului, Mijlocaşul polonez este foarte bucuros că echipa merge foarte bine, şi este convins că acest lucru i se datorează în primul rând lui Sorin Cârţu, pe care l-a remarcat în puţinul timp petrecut în campionatul românesc. „Verific cât de des pot rezultatele echipei, şi sunt convins că totul se va termina OK. 20 meciuri disputate şi doar două meciuri pierdute? Este extraordinar. Cârţu face o treabă excelentă. Am văzut că au jucat în perioada de pregătire cu campioana Poloniei, Wisla Cracovia, şi au terminat la egalitate, 0-0. Din punctul meu de vedere, rezultatul este foarte bun, pentru că Wisla e o forţă. Îmi pare bine să aud şi că Prepeliţă este convocat mereu la naţionala de tineret. Este tânăr, este bun, şi sper ca în curând să ajungă la o echipă mai mare”, a transmis Kubik. Singura nelămurire a polonezului a fost cum de a ajuns Universitatea Craiova pe ultimul loc al clasamentului, înaintea etapei de miercuri…
    Luptă pentru promovare
    Lukasz Kubik evoluează în prezent la echipa PAE Levadeiakos, care se află pe locul al patrulea al clasamentului ligii secunde greceşti. Doar primele trei echipe promovează în eşalonul întâi al fotbalului din ţara campioanei europene, dar PAE are 49 de puncte, la fel ca ocupantele locurilor 2 şi 3, şi la doar două puncte de prima clasată, Larisa. „Sper să promovăm în acest an, mai sunt doar trei etape şi lupta este foarte strânsă. Mă bucur că am ajuns să trag pentru un obiectiv, pentru că persoana care m-a adus în Grecia luase legătura cu o altă echipă: Ethnikos Asteras, care acum trage să nu retrogradeze”, a spus Kubik despre situaţia lui actuală. Polonezul a proms că va ajunge în această vară la Piteşti pentru a-şi revedea colegii, poate chiar la ultimul meci de pe teren propriu al Argeşului, cu Dinamo Bucureşti.

    Sursa:Top

  11. #73
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Coman pierde UEFA
    # Portarul piteştean ar putea rata şi meciul direct cu fosta sa echipă

    Portarul piteştean al Rapidului, Daniel Coman, aflat în recuperare după dubla operaţie pe care a suferit-o în această vară (de hernie şi la muşchii abdominali), va rata meciurile din primul tur al Cupei UEFA. Rapid Bucureşti va pleca spre Andorra miercuri, în zorii zilei (la ora 6), de pe Aeroportul "Henri Coandă", pentru meciul cu formaţia UE Sant Julia, din primul tur preliminar al Cupei UEFA fără apărătorul său de bază. După revenirea de la clinica din Bologna, Dănuţ Coman a fost invitat de patronul George Copos pe Litoral, pentru a se odihni. Fotbalistul piteştean, care nu a plătit nici un ban pe operaţie sau pe drumul în Italia, a stat o săptămână gratis la hotelul Europa din Eforie Nord, stabiliment de patru stele care aparţine senatorului de Argeş. „Am fost tratat regeşte de domnul Copos, care s-a comportat exemplar faţă de mine. Mă simt excelent la Rapid, antrenorul Răzvan Lucescu are încredere totală în mine, şi nu văd de ce nu aş putea să mă gândesc la trofee, anul acesta, în tricoul vişiniu”, ne-a declarat Coman.
    E incert pentru turul secund
    Partida va avea loc joi, pe "Estadi Communal" din capitala Andorra La Vella, de la ora 19:45. După meci, Rapid nu se va întoarce în ţară, ci va merge în Elveţia, pentru un nou turneu de pregătire, planificat în perioada 15-23 iulie. Manşa a doua a turului preliminar este programată pe 28 iulie. Dănuţ Coman va relua pregătirile gradat, şi este posibil ca el să piardă chiar şi începutul de campionat, precum şi cel puţin o manşă din turul secund preliminar. Reamintim că Rapid va juca în etapa a doua a campionatului, pe 13 august, chiar cu FC Argeş.

    Sursa:Top

  12. #74
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Neaga în Anglia?
    Cel mai bun jucător străin din campionatul coreean de fotbal, piteşteanul Adrian Neaga, ar putea reveni în Europa. Nou-promovata în Premier League, Wigan Athletic, a oferit clubului Chunnam Dragons, pentru Rică Neaga, suma de 1,5 milioane de dolari pentru un transfer definitiv. Fostul căpitan al echipei Steaua, transferat anul acesta în luna martie la clubul sud-coreean, a marcat şase goluri, şi a intrat în atenţia lui Wigan, conform agenţiei de presă Goal. Formaţia britanică a promovat de pe locul secund în cel mai puternic campionat din lume, şi vrea să facă o figură frumoasă printre echipe precum Chelsea, Manchester United, Liverpool sau Arsenal.

    Sursa:Top

  13. #75
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Neaga a dat examen la fotbal!
    Adrian Neaga a dat o fugă până acasă marţi, pentru a-şi susţine o parte dintre examenele la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii din Piteşti. Neaga a prins o pauză de câteva zile în campionatul coreean de fotbal şi s-a prezentat la facultate, unde este student în primul an. Printre examenele practice pe care a trebuit să le susţină au fost cele la fotbal, handbal şi gimnastică, pe care le-a trecut cu brio. Decanul FEFS Piteşti, profesorul universitar Mugur Niculescu, ne-a declarat că „Neaga are parte de o sesiune prelungită, aşa cum se întâmplă cu toţi sportivii de performanţă care au ales unitatea noastră de învăţământ. El s-a prezentat la examenele practice, urmând ca în maxim două luni să revină pentru susţinerea examenelor teoretice”.
    A fost exmatriculat de la Bacău
    Deşi are vârsta de 26 ani, Adrian Neaga nu este decât în primul an la facultate. Rică a mai fost însă o dată studentul Universităţii piteştene, dar a făcut o greşeală şi a pierdut ani buni de şcoală. Dacă ar fi ascultat sfaturile profesorilor săi, acum şi-ar fi susţinut licenţa, şi nu primele examene din facultate… În anul I, Neaga a ales să se transfere la Universitatea din Bacău, nu se ştie de ce, odată cu plecarea sa de la FC Argeş la Steaua. Fiind prea departe, Rică a fost exmatriculat de la Bacău, pentru că nu a călcat niciodată prgaul acelei facultăţi, la care şi Adrian Mutu a fost înscris! De altfel, cei doi buni prieteni au fost amândoi daţi afară de la facultatea băcăuană.

    Sursa:Top

  14. #76
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Schumacher s-a transferat la Volyn Lutsk
    Constantin Schumacher s-a transferat în Ucraina, la divizionara A Volyn Lutsk. Fost ultima oară la Universitatea Craiova în returul ediţiei trecute de campionat, Schumacher a fost disponibilizat de Dinel Staicu cu trei etape înainte de terminarea sezonului. În perioada de vară piteşteanul s-a pregătit de unul singur pe stadionul „Nicolae Dobrin”, aşteptând concretizarea uneia dintre ofertele pe care le avea din Grecia, Germania şi Ucraina. Până la urmă, Schumacher şi-a dat acordul pentru echipa ucraineană Volyn Lutsk, locul 8 în ediţia trecută de campionat. Aici, ex-rapidistul se va reîntâlni cu Cornel Buta, va veni din postura de jucător liber de contract şi va avea un angajament pe un an de zile, cu posibilitatea prelungirii.

    Sursa:Top

  15. #77
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Mutu marchează golul victoriei
    Atacantul piteştean al lui Juventus Torino, Adrian Mutu, a marcat unicul gol al echipei sale în meciul amical câştigat miercuri seara, cu scorul de 1-0, pe terenul formaţiei Cesena. Antrenorul Fabio Capello a început meciul cu cuplul de atacanţi Del Piero - Trezeguet, după care la pauză a folosit perechea Mutu - Zalayeta. Campioana Italiei şi-a creat mult prea puţine ocazii de a marca, şi dintre acestea numai una singură a fost fructificat. În minutul 88, Mutu a şutat în diagonală de la marginea careului, mingea fiind foarte bine plasată.

    Sursa:Top

  16. #78
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Naşul, partea a doua
    Mutu îl va năşi pe Neaga

    Adrian Mutu va fi din nou naş la Piteşti, de data aceasta la un personaj cunoscut din lumea fotbalului. Fostul stelist Adrian Neaga, coleg de generaţie cu vedeta lui Juventus, se va căsători anul acesta cu Ela, prietena sa de trei ani de zile. Evenimentul va avea loc în oraşul de baştină al celor doi fotbalişti şi se anunţă a fi nunta anului, detronând-o pe cea din 12 iunie, atunci când Adrian Mutu l-a năşit pe amicul său din copilărie, Alin Mihai. Mutu o va avea alături de data aceasta pe Consuelo Matos, dominicana care i-a devenit în urmă cu o lună soţie.
    Adrian Neaga şi Adrian Mutu sunt cei mai buni prieteni, în perioada junioratului fiind nedespărţiţi. La 18 ani, destinul i-a despărţit, cei doi neputând juca niciodată împreună într-o echipă de club. Prima oară când Mutu şi Neaga s-au aflat împreună pe teren a fost la echipa naţională, în meciul România – Macedonia 2-1, disputat la Craiova în septembrie 2004. După această partidă s-a aflat că cei doi, însoţiţi şi de Lobonţ, au petrecut o noapte întreagă la un club de streaptease, cu două zile înainte de meci. De atunci şi până acum, cei doi s-au liniştit, şi iată că în 2005 se aşază la casele lor.

    Sursa:Top

  17. #79
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Continuă seria golurilor pentru Juve
    Fotbalistul piteştean a marcat un nou gol pentru galonata echipă italiană Juventus Torino, în meciul amical cu Biellese, din liga a patra, câştigat de campioana Italiei cu scorul de 6-2 (2-2). Adrian Mutu a fost titular, evoluând în atac alături de Alessandro Del Piero şi David Trezeguet. El a marcat al treilea gol al torinezilor, în minutul 46, după care a fost schimbat de Fabio Capello cu tânarul De Ceglie, în minutul 77. Juve a deschis scorul după numai câteva secunde, când Trezeguet a fructificat o pasă de gol a lui Mutu. Cei doi au schimbat rolurile în debutul părţii secunde, dar până atunci fotbalistul piteştean a mai ratat două ocazii de a-şi trece numele pa tabela marcatorilor, trimiţând peste poartă centrările argentinianului Camoranesi. Celelalte goluri ale bianco-nerilor au fost marcate de David Trezeguet (1, 21, 81) şi Alessandro Del Piero (61 - penalty, 70).

    Sursa:Top

  18. #80
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Revanşă faţă de Generaţia de Aur
    În această seară, Juventus va disputa un meci amical la Timişoara, în compania Politehnicii. Partida a fost aranjată de antrenorul alb-violeţilor, Cosmin Olăroiu, dar un cuvânt greu de spus l-a avut şi Adrian Mutu, care a confirmat în faţa conducerii că prezenţa lui Juventus la Timişoara va fi un eveniment mediatic unic în România. Partida va începe de la ora 21:30 şi se va desfăşura cu stadionul plin, zeci de mii de suporteri timişoreni călcându-se în picioare la cozile de bilete pentru a-i putea vedea pe viu pe Del Piero, Buffon, Nedved, Emerson şi, de ce nu, Mutu. Pentru „Briliant”, aducerea lui Juventus la Timişoara la scurt timp după meciul Generaţiei de Aur cu Brazilia anului ’94, poate însemna revanşa pentru scandalul declanşat ulterior. „Mă întorc de multe ori în ţara mea natală, dar miercuri va fi o seară specială deoarece este prima dată, de când am plecat să joc în străinătate, când voi juca în România, contra unei echipe româneşti. Vor fi emoţii multe şi pentru că publicul este pasional, tifossi sunt calzi şi sunt convins că va fi o sărbătoare frumoasă”, a declarat Mutu site-ului oficial al clubului.

    Sursa:Top

  19. #81
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Mutu vrea să joace din nou la FC Argeş
    Într-un interviu acordat ieri cotidianului Prosport, Adrian Mutu a declarat că intenţionează să-şi încheie cariera de fotbalist în campionatul românesc de fotbal, la FC Argeş sau la Dinamo, cluburile la care a evoluat în Divizia A. Despre perioada petrecută la Piteşti, Mutu spune că este una dintre cele mai frumoase amintiri ale sale, pentru că aici a debutat în fotbal, şi a avut primele satisfacţii. Între Mutu din anul 1998 şi cel actual este o diferenţă mare, de personalitate, de maturitate şi de inteligenţă, spune actualul jucător al lui Juventus Torino. Piteşteanul evocă, drept sprijin pentru dorinţa sa de afirmare de atunci, faptul că a refuzat să iasă din teren la un meci cu Steaua, făcându-i semn antrenorului Silviu Dumitrescu că mai rămâne pe teren.

    Sursa:Top

  20. #82
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Convocat pentru meciul cu Andorra
    Deşi pe 14 august România are de îndeplinit doar o formalitate împotriva Andorrei, selecţionerul Victor Piţurcă a chemat la lot pe cei mai buni stranieri ai momentului. Printre se află şi Adrian Mutu, care este într-o formă excelentă la Juventus Torino. Ceilalţi nouă tricolori sunt Bogdan Lobonţ, Nicolae Mitea (Ajax), Cosmin Contra (Atletico Madrid), Cristian Chivu (AS Roma), Flavius Stoican, Cosmin Bărcăuan, Răzvan Raţ (toţi trei Şahtior Doneţk), Mihai Tararache (FC Zurich) şi Răzvan Cociş (Şerif Tiraspol).

    Sursa:Top

  21. #83
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Examen crunt pentru Dragoş Radu şi Robert Neagoe
    Doi piteşteni joacă azi cu Manchester United!

    Dragoş Radu şi Robert Neagoe au plecat ieri de dimineaţă în Belgia, pentru a da probe de joc la Royal Antwerp. Conducerea clubului FC Argeş a ajuns la concluzia că trebuie să dea curs cererii primite din partea colaboratorilor lor, pentru ca relaţiile de prietenie să funcţioneze în continuare. Dragoş Radu şi Robert Neagoe sunt jucătorii pe care FC Argeş îi oferă gratis timp de un an belgienilor, în baza contractului de colaborare încheiat între cele două grupări. Pentru primul, transferul la Royal Antwerp este unul binevenit, pentru că nu mai intra în vederile lui Sorin Cârţu şi primise hârtie din partea clubului că se poate duce unde doreşte. La cererea celor de la Anvers, piteştenii l-au trimis şi pe mijlocaşul Robert Neagoe, despre care Sorin Cârţu spunea că poate deveni în scurt timp un jucător de bază. Dacă lui Radu îi va expira contractul cu FC Argeş pe timpul împrumutului la Anvers, şi după aceea va putea face ce vrea, în schimb Neagoe ar trebui să se întoarcă la vară, deoarece el are contract mai lung cu FC Argeş. Cei doi piteşteni sunt însoţiţi în Belgia de fostul preşedinte al clubului, Paul Schiaucu.
    Împotriva diavolilor roşii
    Dragoş Radu şi Robert Neagoe vor trebui să arate ce pot împotriva uneia dintre cele mai galonate echipe ale lumii, Manchester United. Astăzi, de la ora 21 (ora României), pe Bosuil Stadion din Anvers, Manchester joacă un meci aniversar cu Royal Antwerp, pentru a marca împlinirea a 125 de ani de la înfiinţarea grupării belgiene. Managerul Sir Alex Ferguson va sosi la Anvers cu garnitura de bază, din care nu vor lipsi Tim Howard, Edwin Van der Sar, Gary Neville, Rio Ferdinand, Mikael Silvestre, Roy Keane, Ryan Giggs, Paul Scholes, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney sau Ruud van Nistelrooy, ca să numim doar câteva dintre vedetele de cinci stele cu care Radu şi Neagoe vor da ochii.

    Sursa:Top

  22. #84
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Seara Campionilor
    Mutu duce pe Juventus în cârcă

    Un alt piteştean a fost protagonistul unei seri magice: Adrian Mutu. Component al campioanei Italiei, Juventus Torino, Mutu a evoluat într-un amical de cinci stele cu Poli Timişoara. Românul a fost cel care a contribuit decisiv la rezultatul de egalitate obţinut de Juve, fiind la originea ambelor goluri ale bianco-nerilor. Mai întâi a fructificat o pasă excelentă a lui Zlatan Ibrahimovic, ajungând astfel la al treilea gol consecutiv marcat în amicale, după care a pasat cu călcâiul excelent, scoţând lovitura de pedeapsă transformată de suedez. „Mulţumesc publicului minunat din Timişoara. Mă bucur că s-a terminat egal, deşi eu încerc să îmi fac datoria la echipa la care joc”, a spus după joc Mutu.

    Sursa:Top

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •