Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 85 to 93 of 93

Thread: Jucatori in activitate ce au evoluat la FC ARGES

  1. #85
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Stan căpitan la Zimbru
    Plecat în această iarnă la Zimbru Chişinău, fosta campioană a Moldovei, Mircea Stan s-a impus rapid în echipa din capitala ţării de dincolo de Prut. Stan a fost titular în toate partidele din campionatul trecut, iar acum a fost numit chiar căpitan de echipă! Campionatul Moldovei la fotbal a început de două etape, Zimbru învingând în weekend cu scorul de 2-0 pe Dacia Chişinău, primul gol fiind marcat de armeanul Petrosian chiar din pasa căpitanului de echipă. După un sezon trecut nereuşit, în care Zimbru a ratat pentru prima dată în istoria prezenţa în cupele europene, echipa lui Mircea Stan şi Mihai Antal (ex-piteşteanul adus la FC Argeş de Ion Moldovan) are şansa să atace titlul în acest an. În etapa a treia, Zimbru va disputa derby-ul campionatului, împotriva lui Sheriff Tiraspol.

    Sursa:Top

  2. #86
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Speranţele microbiştilor din România stau în doi piteşteni
    Mutu şi Dică în atacul Naţionalei

    Doi piteşteni get-beget, crescuţi la FC Argeş, Adrian Mutu şi Nicolae Dică, vor forma cuplul de atac cu care echipa naţională a României va aborda meciul decisiv cu Cehia. Cei doi nu au mai evoluat niciodată împreună, partenerul din atac al lui Adrian Mutu fiind de fiecare dată altcineva. Cu toate acestea, Mutu şi Dică s-au regăsit în acelaşi timp pe gazon, chiar la meciul de debut al lui Dică la Naţională, cel cu Japonia, din luna noiembrie a anului 2003. Pentru a se păstra în cărţile calificării la Campionatul Mondial de anul viitor, din Germania, România este obligată să învingă pe Cehia la două goluri diferenţă.
    Trei goluri împreună
    Adrian Mutu şi Nicolae Dică şi-au trecut numele pe lista marcatorilor în meciul amical pe care selecţionata României l-a disputat miercuri seară în compania echipei FC Farul II. Mutu a înscris de două ori, în timp ce Dică doar o dată, singurele din prima repriză, în victoria cu 11-0 a tricolorilor. Celelalte reuşite au aparţinut lui Gigel Bucur (3), Ov. Petre (2), Tibi Bălan, Daniel Opriţa şi Răzvan Cociş. Victor Piţurcă a trimis în teren „unsprezecele” pe care cel mai probabil îl va folosi din primul minut al partidei cu Cehia, de sâmbătă, de la ora 21: Lobonţ - Contra, Tamaş, Chivu, Raţ - Fl. Petre, Codrea, D. Munteanu, G. Coman - N. Dică, Mutu.

    Adrian Mutu: „Trebuie să învingem Cehia, iar ca scor ar fi bun un 2-0, ca să avem avantaj la meciurile directe şi să mai sperăm la calificare. Nu trebuie să primim gol, asta e clar, iar după aceea, vom mai vedea. Eu la fiecare meci îmi doresc să marchez, dar Cehia nu e Andorra şi nu contează cine înscrie. Măcar să câştigăm noi. Mă simt în formă şi i-am văzut şi pe colegi că sunt foarte concentraţi, sunt toate condiţiile pentru a obţine un rezultat bun. Dacă vrem să învingem Cehia, trebuie să tragem la maximum.”

    Sursa:Top

  3. #87
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Mutu, nota 1001!
    Starul României a măturat pe jos cu Cehia

    A patra echipă din lume ca valoare, după Brazilia, Argentina şi Olanda, formaţia care a speriat Europa, cu jucători care câştigă în fiecare an zeci de campionate naţionale, cupe UEFA sau Ligi ale Campionilor, Cehia, a plecat umilită din România. Cel care şi-a permis să măture pe jos cu vedetele de 24 de karate ale cehilor este nimeni altul decât piteşteanul Adrian Mutu, un fotbalist însetat de revanşă şi de a arăta lumii că poate fi înscris printre cei mai buni jucători. Mutu a marcat ambele goluri ale României în victoria cu 2-0, dintre care al doilea a fost o capodoperă: reluare cu călcâiul în poarta celui mai bun apărător din Europa la ora actuală, Petr Cech. În plus, în prima repriză, Briliantul a mai reuşit o fază care îi este caracteristică, centrare „pe la spate”, o bijuterie care stă doar la îndemâna unor genii precum Ronaldinho sau Zidane. Aşa cum a promis deunăzi, Adrian Mutu a marcat golurile 1001 şi 1002 ale României, ieşind din teren în ovaţiile unui stadion care l-a uitat pe moment pe idolul Gheorghe Hagi.

    Fundul uliţei cehe e în Piteşti
    Într-un interval de 34 de ani, România a învins doar de două ori Cehia, ambele reuşite aparţinând unor jucători piteşteni: Nicolae Dobrin (14 noiembrie 1971) şi Adrian Mutu (3 septembrie 2005). Interesant este că cei doi au revenit în forţă la echipa naţională după o perioadă în care viitor lor în tricolor era aproape compromis. Dobrin avea închise uşile la Naţională după ce refuzase să se transfere la Dinamo şi nu evoluase deloc la Campionatul Mondial din Mexic, în 1970, în timp ce Mutu părea un fotbalist terminat după problemele pe care le-a avut. Amândoi au avut însă forţa să revină în forţă la echipa naţională, şi să redevină lideri ai acesteia. Iar golurile marcate cehilor reprezintă ceritudinea că Mutu, aidoma lui Dobrin, are caracter puternic şi este cel mai bun fotbalist român.
    Adrian Mutu: „Ce încercăm noi să facem este o misiune imposibilă. Important este însă că am învins. Ne-am trezit cam târziu, dar este bine că începem să formăm o echipă. Victoria asupra cehilor este de moral în vederea viitoarelor preliminarii pentru Campionatul European şi este un cadou frumos pentru Dorinel Munteanu. Cu acest meci, începem să sperăm şi noi la mai mult. Acum este începutul generaţiei noastre. Este o victorie de moral în vederea următoarelor preliminarii. Cel mai important este că am dovedit că putem bate o echipă mare, iar jucătorii tineri de la echipa naţională au dovedit că merită să fie selecţionaţi.”

    Sursa:Top

  4. #88
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Schumacher, la primul gol în Ucraina
    Fotbalistul piteştean Constantin Schumacher a marcat primul său gol pentru formaţia Volin Luţk, în etapa a 15-a a campionatului Ucrainei. Schumacher, care a disputat în acest sezon 10 jocuri, a contribuit la victoria cu scorul de 2-1 a echipei Volin la Simferopol, cu Tavria. Fostul jucător al echipei FC Argeş a intrat după pauză şi a punctat în minutul 73, egalând situaţia pe tabela de marcaj. În urma succesului cu 2-1, Volin Luţk a urcat pe podium, după cele două mari echipe Şahtior Doneţk şi Dinamo Kiev, dar diferenţele de puncte sunt imense, 12, respectiv 10.

    Sursa:Top

  5. #89
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Ocolul lumii pentru fotbaliştii piteşteni
    FC Argeş este clubul care a dat cei mai buni fotbalişti ai României de-a lungul anilor, Nicolae Dobrin şi Adrian Mutu definind termenul de vedetă a sportului rege. Cu câteva mici excepţii (Lucescu, Hagi, Popescu, Ilie), jucătorii crescuţi şi formaţi la FC Argeş s-au impus în fotbalul românesc, Naţionala sau cluburile mari, Dinamo, Steaua sau Rapid construindu-şi echipele în jurul celor plecaţi de la Piteşti. Chiar şi acum, după 50 de istorie, clubul FC Argeş continuă să dea jucători valoroşi fotbalului românesc, Centrul de Copii şi Juniori „Leonte Ianovschi” fiind considerat cel mai valoros din ţară. Însă, FC Argeş nu a livrat fotbalişti de valoare numai echipelor bucureştene, ci şi peste graniţă. După Revoluţia din 1989, atunci când graniţele Diviziei A s-au deschis, foarte mulţi piteşteni au plecat la cluburi din străinătate pentru a câştiga mai bine.
    35 de ani de perindări
    Din datele pe care le avem, 41 de fotbalişti care au crescut la Piteşti sau care doar au avut apariţii episodice în tricoul alb-violet al lui FC Argeş au jucat la un moment dat în campionate de peste hotare. Este aproape imposibil de a stabili o ierarhie exactă a jucătorilor care au trecut pe la clubul din Trivale şi apoi s-au transferat în străinătate, dat fiind faptul că mai bine de 500 de fotbalişti au jucat la FC Argeş, dar statistica prezentată aici este aproape de realitate. De la Bebe Barbu la Adrian Mutu, fotbaliştii argeşeni colindă lumea de 35 de ani, nu mai puţin de 21 de ţări fiind atinse de aceştia. Alături de cele mai puternice campionate (Italia, Anglia, Germania, Spania, Franţa), figurează pe harta mondială şi alte state exotice precum China, Coreea de Sud, Emiratele Arabe Unite sau Qatar, dar şi campionate frecventate des de fotbaliştii români, ca Turcia, Israel, Moldova sau din spaţiul ex-sovietic.

    Marele perdant: Nicolae Dobrin
    În afara lui Adrian Mutu, cel mai îndreptăţit fotbalist argeşean să joace într-un campionat puternic ar fi fost marele Gicu Dobrin. Desemnat cel mai bun fotbalist al României, cel mai tehnic jucător din istorie, Geniul din Carpaţi sau Magicianul, Dobrin a avut marea sa şansă de a deveni primul galactic la sfârşitul anului 1972. La meciul pe care Real Madrid l-a susţinut pe stadionul „1 Mai” din Trivale, celebrul preşedinte al spaniolilor, Santiago Bernabeu, a rămas impresionat de calităţile lui Dobrin. După ce Realul elimină pe FC Argeş, Bernabeu ia legătura cu oficialităţile comuniste, dar acestea sunt opace şi refuză să comunice cu marele om de fotbal. Astfel, în iarna anului 1972 Santiago Bernabeu face un drum la Bucureşti să discute cu Nicolae Ceauşescu, dar liderul comunist spune un răspicat „nu”. O ultimă încercare de înregimentare a lui Dobrin în echipa marelui Real Madrid se dovedeşte fără succes: Bernabeu îl invită pe piteşteanul de 25 de ani la un meci jubiliar în capitala Spaniei, moment în care îi propune Gâscanului să rămână ilegal în Spania. „Am avut şansa de a rămâne în Spania fără forme legale, dar m-am gândit la familia mea, rămasă la Piteşti, care ar fi fost persecutată de comunişti. În plus, nu mai puteam onora nici selecţionările la echipa naţională, or pentru mine familia, FC Argeş şi România au însemnat totul. Am ales să mă întorc acasă”, povesteşte Dobrin cel mai dureror moment al carierei sale.
    „Aş fi putut juca la Real Madrid, dar n-a vrut Ceauşescu. Celebrul Santiago Bernabeu a venit special la Bucureşti ca să discute cu el. Realul oferea atunci două milioane de dolari şi se angaja să pună nocturnă la Piteşti. Ceauşescu a stat, s-a gândit şi a zis nu. A spus că s-ar fi creat un precedent şi ar fi trebuit să dea voie tuturor jucătorilor de la echipa naţională să plece. Un român, Sandu Vogl îl chema, lucra pentru Real Madrid. Era angajat la Philips, de unde şi varianta cu nocturna, dar lucra pentru Real. El a fost alături de Bernabeu, dar fără succes. Faptul că n-am plecat la Real Madrid m-a urmărit o perioadă de timp destul de mare. Ei vroiau să mă ia, eu vroiam să mă duc, dar nu a fost de acord Ceauşescu” – Nicolae Dobrin.

    Vedeta incontestabilă: Adrian Mutu
    Ieri, Adrian Mutu a împlinit 27 de ani. Cel mai bun fotbalist român al momentului şi-a făcut singur un cadou superb: un loc de titular la Juventus în primul meci al anului 2006 şi prima dublă pentru „Bătrâna Doamnă”, goluri cu care campioana Italiei a învins pe Palermo cu scorul de 2-1. „Această victorie este fructul muncii şi al determinării noastre. Trebuie să ne regăsim ritmul după vacanţa de Sărbători şi o vom face repede. Era important să învingem şi am reuşit. Sunt foarte fericit că am marcat, mai ales că am făcut-o înaintea zilei mele de naştere”, a spus Mutu. Antrenorul său, Fabio Capello, a avut numai cuvinte de laudă pentru cel care a învăţat tainele fotbalului la Piteşti: „Se descurcă bine pe acest post pentru că, în afară de faptul că înscrie, munceşte mult. Ambele extreme, Mutu şi Camoranesi, au muncit mult şi bine. Mutu este un mare jucător, de mare calitate, care demonstrează că se află la un nivel foarte înalt. Este tânăr şi poate creşte şi mai mult. Este foarte determinat”, în timp ce ziarele italiene s-a întrecut şi ele în a aduce osanale lui Mutu.
    Adrian Mutu a avut o carieră trepidantă. După 41 de meciuri şi 11 goluri la FC Argeş, la doar 20 de ani pleacă la Dinamo, unde devine campion şi zboară în Italia, la Inter. La primul meci pe „Giusseppe Meazza”, Briliantul marchează cu capul într-un meci de cupă, dar în timp se dovedeşte mult prea fragil pentru un club ca Inter, astfel că este împrumutat la Verona. După un an de excepţie în oraşul îndrăgostiţilor, Mutu explodează la Parma şi transferul la Chelsea, cel mai scump din istoria fotbalului românesc, este firesc. Un an nefericit la Londra, cu scandaluri şi acuzaţii grave îi sunt de ajuns piteşteanului, care revine în forţă în Italia, la Juventus Torino.

    Bebe Barbu a rupt graniţele
    Primul fotbalist piteştean care a plecat peste hotare, cu contract de joc, a fost Ion (Bebe) Barbu, fostul căpitan al echipei naţionale de fotbal. Pentru meritele sale, Barbu a fost lăsat de comunişti să joace timp de doi ani la Beşiktaş Istanbul, vorbindu-se atunci de o înţelegere la nivel înalt între demnitari şi câţiva oameni de afaceri turci. „Mi-aduc aminte că aveam la Beşiktaş patru titulari în echipa naţională a Turciei, eram cotată ca o echipă foarte bună a campionatului. Chiar dacă n-aveau rezultatele de acum, pentru că echipele turceşti au început să pună probleme în Europa doar de câţiva ani, condiţiile de antrenament şi de joc erau mai bune decât în România, încă de pe atunci. M-am bucurat foarte tare că un român, Mircea Lucescu, a schimbat faţa lui Beşiktaş, ducând-o înaintea lui Galatasaray sau a celorlalte echipe de top. Urmăresc şi acum cu interes meciurile lor şi ţin cu ei, pentru că eu am fost deschizător de drum pentru români în Turcia şi la Beşiktaş”, spune Bebe Barbu. Pe timpul comunismului, alţi doi fotbalişti au mai reuşit să joace peste hotare: Doru Nicolae şi Dorian Ştefan.
    # Ion (Bebe) Barbu - Beşiktaş Istanbul (1970-1972)
    # Doru Nicolae - Panathinaikos Atena (1980-1982)
    # Dorian Ştefan - Norvegia (1988-1989)

    Exodul de după Revoluţie
    După 1989, jucătorii români au plecat în masă peste hotare. Nu mai conta unde, pe ce bani sau perioada pe care semnau, important era să câştige mai bine ca în România. Excepţie nu au făcut nici fotbaliştii piteşteni, deschizători de drumuri fiind Andrei Speriatu şi „clujeanul” Francisc Dican. Unul dintre cele mai bune contracte le-a prins „grecul” Iordan Eftimie, care a plecat în Turcia. „Am stat la Zeytinburnu un an şi jumătate, între 1991-1993. Am plecat în iarnă cu încă vreo patru jucători români, printre care şi Gabi Zahiu, dar nu m-au oprit decât pe mine. Zeytinburnu asta era o echipă de cartier din Istanbul, cum mai erau Saryerspor sau Bakirkoy. Juca în primul eşalon, dar n-avea putere financiară ca Galatasaray, Fenerbahce sau Trabzonspor, care erau echipe bune. Am plecat pe 80.000 de dolari, ceea ce era fabulos, dar în total nu ştiu dacă mi-au dat 40.000. De fapt toţi fotbaliştii aveau atunci probleme cu turcii, Iosif Rotariu, cu care am stat eu, fiind păcălit de Galata. Nu erau impresari atunci, era o junglă. Abia după aceea s-au ridicat şi au investit masiv, dar eu am plecat pentru că începuse războiul din Irak şi erau atentate zilnice”, spune „grecul”.
    # Andrei Speriatu - Shimson Tel-Aviv (1990)
    # Francisc Dican - Niyregihaza (1990-1993)
    # Iordan Eftimie - Zeytinburnu (1991-1993)
    # Costel Pană - Lausenne Sport, Neuchatel Xamax (1994-1998)
    # Marian Pană - Hapoel Haifa (1994-1995)

    Un nou orizont: China
    După două sezoane petrecute la FC Argeş, Constantin Gâlcă se transferă la Steaua, cu care evoluează chiar şi în Liga Campionilor. În 1996, Gâlcă pleacă în Spania, unde joacă şi astăzi, după aproape 10 ani, devenind jucătorul român cu cea mai mare perioadă de timp petrecută în fotbalul de peste hotare. Tot un piteştean, Gabi Dumitru, este cel care mai sparge o barieră comunistă: cea a Chinei. Dumitru este primul fotbalist român care a jucat în China, în anul 2000, la Yunnan Hongta. „Am fost printre primii jucători români care au evoluat în campionatul chinez, atât de căutat acum de fotbaliştii din campionatul intern. Am plecat la întâmplare, am semnat cu o echipă importantă, Whan, dintr-un oraş cu 12 milioane de locuitori, şi am câştigat foarte bine în cele opt luni jucate în China, aproape 7.000 de dolari pe lună. Aş fi vrut să mai rămân, dar Universitatea Craiova, club de care aparţineam, a cerut foarte mulţi bani pentru un transfer definitiv. Alături de mine, deschizători de drumuri în China au mai fost Bârdeş, Ţermure, Priseceanu şi Mărgărit, care au jucat pentru o echipă mai mică, Henan”, a spus Dumitru despre experienţa de la capătul lumii.
    # Constantin Gâlcă - Mallorca, Espanol, Villarreal, Zaragoza, Almeria (1996-2006)
    # Ioan Vlădoiu - FC Koln (1996-1998), Kickers Offenbach (1999-2000)
    # Constantin Barbu - Samsung Blue Wings (1997-1998), Numancia (1999-2001)
    # Dan Lăcustă - Sheriff Tiraspol (1998-2005, cu pauză trei ani la Astra Ploieşti)
    # Sorin Radu - Diósgyöri FC (1999-2003)
    # Vasile Bârdeş - Henan (2001-2002)
    # Gabi Dumitru - Yunnan Hongta (2000-2001)
    # Marius Priseceanu - Henan (2001-2002)
    Jucători cu apariţii meteorice la FC Argeş
    # Emil Săndoi (Anger), Sorin Colceag (NK Zagreb, Panionios Atena), Cristian Buturugă (Publikum Celje), Daniel Rednic (MTK Budapesta), Cătălin Necula (Hapoel Kfar Saba), Viorel Tănase (Maccabi Netanya), Daniel Stanciu (Zimbru Chişinău), Mihai Antal (Maccabi Jaffa, Zimbru Chişinău), Florin Tene (Karabukspor), Geo Stanca (Dessel Sport), Ciprian Danciu (Al Arabi)

    Atacul lupilor tineri
    După 2000, majoritatea fotbaliştilor care s-au consacrat la FC Argeş au luat drumul campionatelor puternice din străinătate. În afară de Mara, care nu are nici un angajament la ora actuală, Vintilă şi Marincău, care evoluează la FC Argeş, absolut toţi joacă în străinătate pentru echipe mai mult sau mai puţin bine cotate. Liderul lor este, indiscutabil, Adrian Mutu, dar foarte bine văzuţi sunt şi Năstase, Codrea sau Stan. Un oarecare regres îl înregistrează Neaga, Schumacher sau Iordache, dar experienţa din străinătate a contat foarte mult în maturizarea fotbalistică a acestora.
    # Adrian Mutu - Inter Milano, Verona, Parma, Chelsea Londra, Juventus (2000-2006)
    # Bogdan Mara - Alaves, Tianjin Teda, Poli Ejido (2001-2005)
    # Paul Codrea - Salernitana, Palermo, Torino, Genoa, Perugia (2002-2005)
    # Valentin Năstase - Genoa, Palermo, Bologna (2002-2006)
    # Raul Marincău - Uralan Elista (2000-2002)
    # Bogdan Vintilă - Bursaspor (2003-2004)
    # Augustin Chiriţă - Karpatî Lvov, Spartak Ivano-Frankovsk (2002-2005)
    # Cristi Bratu - Ironi Rishon Lezion, Hapoel Ierusalim (2003-2006)
    # Adrian Iordache - Energie Cottbus (2003-2005), PAE Levadeiakos (2005-2006)
    # Constantin Schumacher- Chongquing Quiche (2003-2004), Volyn Lutsk (2005)
    # Cristian Dancia - Torpedo Moscova (2004-2006)
    # Adrian Neaga - Al-Nassr (2004), Chunnam Dragons (2005)
    # Mircea Stan - Zimbru Chişinău (2005-2006)
    # Robert Neagoe - Royal Antwerp (2005-2006)

    Sursa:Top

  6. #90
    junior
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    95
    Reputatie
    1
    haide bah...

  7. #91
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Trei piteşteni cuceresc Europa
    Acum doi ani şi jumătate, în vara anului 2003, trei jucători piteşteni, titulari în echipa FC Argeş, se chinuiau să salveze acest club cu mare tradiţie de la retrogradarea în Divizia B. Dănuţ Coman, Nicolae şi Emil Dică erau punctele forte ale echipei lui Ion Moldovan, dar valoarea lor nu a fost suficientă pentru ca FC Argeş să urce măcar în prima jumătate a clasamentului. După plecarea lui Nicolae Dică la Steaua în decembrie 2003, greul a rămas pe Coman şi celălalt Dică, din nou Argeşul salvându-se în extremis de la retrogradare. Cum era şi normal, în decembrie 2004 l-am pierdut şi pe Coman, care a ales Rapidul, iar Dică l-a urmat în vara anului 2005. Paradoxal, fără cei trei FC Argeş joacă mult mai bine, dar la fel de adevărat este că cei doi Dică şi Coman şi-au găsit alte echipe care i-au pus în valoare. Miercuri, în prima manşă a „şaisprezecimilor” Cupei UEFA, Steaua şi Rapid au uimit Europa, învingând în deplasare pe Heerenveen (3-1), respectiv Hertha Berlin (1-0). Protagonişti au fost şi cei trei piteşteni, care au contribuit foarte mult la cele două succese care au speriat Europa: Nicolae Dică a marcat un gol pentru Steaua, Dănuţ Coman a închis poarta Rapidului, iar Emil Dică a ţinut departe de poarta colegului său atacurile periculoase ale nemţilor. „S-a demonstrat miercuri seara că şcoala de fotbal piteşteană este cea mai serioasă dintre toate, copiii noştri contribuind foarte mult la succesele echipelor lor”, a declarat Mihai Ianovschi, şeful Centrului de Copii şi Juniori „Leonte Ianovschi”, cel care în urmă cu trei zile era lăudat în presa centrală de rapidistul Emil Dică.
    Nicolae Dică: „Am făcut un joc foarte bun şi nu ne-am pierdut la 0-1, pentru că era doar o chestiune de timp până când să marcăm. În mare suntem calificaţi, dar trebuie să rămânem cu picioarele de pământ”.

    Sursa:Top

  8. #92
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Dintr-un interviu cu Emil Dica pe Total Sport:

    Emil Dica nu a uitat de unde a plecat si este mandru ca si tizul sau de la Steaua, Nicolae Dica, are evolutii bune in Cupa UEFA: 'FC Arges este una dintre cele mai bune pepiniere ale fotbalului romanesc. Eu am simitit ca este momentul sa fac pasul spre o echipa mare din Bucuresti, dupa doi ani de stat la Pitesti. Am facut alegerea cea mai fericita, mai ales pentru ca joc alaturi de prietenul meu, Daniel Coman'.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  9. #93
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Coman scrie istorie la Rapid
    Cel mai bun portar român al momentului este, indiscutabil, piteşteanul Dănuţ Coman! Omul care a calificat miercuri seara pe Rapid Bucureşti în sferturile de finală ale Cupei UEFA, cea mai mare performanţă a clubului de sub Grant din istoria sa, a fost ieri copleşit de fani, telefoane, mesaje de felicitare, invitaţii de a intra în direct la radio, interviuri pentru televiziuni şi de invitaţii la emisiuni în direct. Deşi ar fi vrut să ajungă până la Piteşti ieri, Coman nu a avut practic cum. De altfel, printre zeci de astfel de invitaţii Dănuţ Coman a acceptat să ne răspundă la câteva întrebări.
    A dat şase perechi de mănuşi cadou
    Alături de Răzvan Lucescu, Mugurel Buga şi Daniel Niculae, piteşteanul Dănuţ Coman este cel mai iubit rapidist la ora actuală. De altfel, dacă s-ar face un clasament al simpatiilor, Dani ar fi chiar pe primul loc, la bătaie cu şarmantul lui antrenor. Cu o modestie ieşită din comun, Coman spune că nu este numai meritul său, deşi s-a văzut clar că fără el în poartă Rapidul nu ar fi avut nici o şansă să treacă de Hamburg. Fostul căpitan de echipă al Argeşului a povestit că meciul de miercuri i-a schimbat viaţa, l-a făcut să privească altfel fotbalul de performanţă şi că speră ca acest succes, cel mai mare al unei echipe de club din România după 1990 încoace, să îl propulseze ca titular la echipa naţională a României şi în vederilor marilor cluburi de fotbal din Occident. Pentru că toată lumea a vrut o „bucăţică” din eroul de la Hamburg, Coman a cumpărat cinci perechi de mănuşi pe care le-a oferit prietenilor, el nepăstrându-şi nici măcar mănuşile cu care a apărat în dubla cu nemţii.

    Dănuţ Coman: „Mă dor toate de la luptele din careu”
    # Dani, felicitări pentru calificare şi pentru prestaţia ta! Cum te simţi în aceste momente?

    - Psihic, extraordinar! Să nu uităm că am contribuit la cea mai mare performanţă din istoria Rapidului, sunt foarte bucuros că am participat şi eu la marea sărbătoare a Giuleştiului. Fizic însă, nu prea bine. Mă doare nasul îngrozitor de la cotul primit din partea lui Barbarez, dar nu numai nasul, ci şi gâtul. În plus, spatele mă doare rău, dar nu mai ştiu când am primit lovitura, că eram foarte concentrat la meci. De fapt, pot să zic că mă dor toate de la luptele pe care le-am dat în careu.
    # Care e atmosfera acum de la Rapid?
    - Una incredibilă, toată lumea e fericită. Am primit sute de felicitări, mă opresc oamenii pe stradă să-mi strângă mâinile, şi nu ştiu dacă sunt cu toţii rapidişti. Am mulţi prieteni şi toţi vor ceva de la mine, ca suvenir, aşa că am dat cinci-şase perechi de mănuşi, inclusiv pe cele cu care am apărat la Hamburg.
    # Cum crezi că vei fi primit la Mioveni, duminică?
    - De spectatori cred că voi fi primit bine, pentru că Piteştiul rămâne sufletul meu. În schimb, foştii mei colegi şi antrenorul Sorin Cârţu nu cred că vor fi la fel de cumsecade, ci vor încerca să profite de starea noastră de euforie şi să câştige. Avem un meci foarte greu şi trebuie să ne concentrăm pentru a scoate un rezultat bun.

    Prima declaraţie după ce şi-a dat acordul de transfer la Rapid
    „Vă daţi seama că mergând la Rapid ţi se deschid noi perspective. Nu este de neglijat nici câştigul material, dar credeţi-mă că primul lucru la care mă gândesc acum este că am posibilitatea să joc la un nivel mult mai înalt. Oricine îşi doreşte să meargă la mai bine, altfel eşti văzut dacă joci la o echipă din Bucureşti. Consider că mi-am făcut datoria faţă de club. Îmi pare rău că plec, după 18 ani petrecuţi la FC Argeş. Voi rămâne cu sufletul alături de FC Argeş, de acest oraş, de spectatorii care mi-au strigat întotdeauna numele şi m-au încurajat” – Daniel Coman, 13 ianuarie 2005

    A vrut să plece în Israel!
    În vara anului 2004, Dănuţ Coman a vrut să plece în campionatul israelian de fotbal. Coman a negociat cu Viorel Ilinca posibilitatea ca să părăsească pe FC Argeş, dar actualul preşedinte executiv s-a opus categoric. Impresarul israelian care îi găsise echipă în Israel dorea ca să-l ia cu împrumut pe Coman gratis, pentru o perioadă negociabilă de timp, după care, dacă antrenorul era mulţumit, să îl transfere în Israel. Ilinca a refuzat şi a propus măcar 50.000 de dolari pentru un împrumut, dar israelienii au abandonat pista, motivând că şi aşa se păcăleau pentru că portarul piteştean e numai accidentat!... Coman a fost extrem de supărat atunci pe Ilinca, dar trecerea timpului a dovedit că mutarea ar fi fost una greşită!
    FC Argeş ia 50% din transferul său
    Contractul de transfer al lui Dănuţ Coman la Rapid Bucureşti stipulează faptul că gruparea piteşteană ia 200.000 de dolari plus un procent de 50% dintr-o eventuală plecarea a sa peste hotare. După evoluţiile sale excelente din ultimul an (calificare în sferturile Cupei UEFA, nu a primit gol în Giuleşti în acest campionat!), Dănuţ Coman este din ce în ce mai vizat de cluburile din străinătate. La ora actuală, Coman are un contract de 80.000 de dolari la Rapid, care este în creştere. În plus, din calificările succesive în Cupa UEFA, el a mai luat un bonus de circa 30.000 de dolari de la patronul George Copos, senator de Argeş.

    Dan Coman sr.: „Dani e cu prea mult bun simţ”
    Tatăl portarului piteştean a trăit la mare intensitate meciul dintre Hamburg şi Rapid, dar i-a criticat rău de tot pe fundaşii care nu-l protejează deloc pe fiul său. De altfel, toate cele trei goluri încasate de Dănuţ Coman au venit ca urmare a unor greşeli flagrante ale apărătorilor: „Dani nu e protejat deloc, mereu e lăsat liber şi trebuie să intervină decisiv. Fundaşi ca cei de la Rapid găseşti la orice echipă din ţară, chiar şi pe stradă, Nu se poate aşa ceva! I-am spus lui Dani: <Bagă-te în ei!>, dar are prea mult bun simţ, seamănă cu mă-sa. E prea cuminte. Dacă ar fi fost ca mine i-ar fi bătut pe ăia în teren... Emil (n.r. – fostul fotbalist al Argeşului, Emil Dică) este ca şi copilul meu, dar i-am zis să nu mai dribleze, că are driblingul ăla în plus şi strică”, ne-a zis Dan Coman, fericit că băiatul său a ajuns să fie cel mai important om al celei mai în vogă echipă din România.

    Sursa:Top

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •