Results 1 to 5 of 5

Thread: lupta cu spam-ul

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post lupta cu spam-ul

    In efortul de a lupta impotriva spammer-ilor care trimit zilnic milioane de mesaje de e-mail nesolicitate in intreaga lume, Statele Unite impreuna cu cateva agentii din Marea Britanie si Australia si-au unit fortele pentru a proteja mai bine utilizatorii de Internet din intreaga lume.

    Intr-un anunt facut vineri, Comisia Federala de Comert a S.U.A. (FTC) a spus ca sase agentii din trei tari isi vor pune la un loc resursele pentru a lupta impotriva spam-ului ilegal. "Aceasta este doar o piesa din puzzle, piesa de constrangere", a spus Yael Weinman, consilier legal al Biroului pentru Protectia Consumatorului din S.U.A., o agentie din cadrul FTC. "Exista insa si aspecte tehnice care trebuie abordate cu cooperarea si participarea sectorului privat. Asta presupune investigatii joint si investigatii paralele impotriva spammer-ilor".

    Cele trei tari au schitat un memorandum (http://www.ftc.gov/os/2004/07/040630spammoutext.pdf) care include cateva reguli si proceduri specifice ce le permit sa schimbe informatii si sa coopereze pentru detectarea, investigarea si urmarirea spammer-ilor.
    In memorandum este anuntata si o intalnire ce va avea loc in octombrie in Londra, unde reprezentanti ai autoritatilor din jurulu lumii se vor aduna pentru a gasi solutii in problema spam-ului.

    (c) OnLineMedia 13 iulie 2004
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    O metoda care s-a mai propus si mie mi se pare foarte buna este ca mail-urile trimise sa se plateasca, de exemplu 0.01 centi/mesaj ... Totusi aceasta solutie are mari neajunsuri, facand-o imposibil de aplicat (deocamdata cel putin) :
    - nu exista o metoda sa "taxezi" utilizatorii
    - nimeni nu va fi incantat sa plateasca ceva acr prin definitie a fost gratis pan acum
    - se genereaza venituri imense... care ajung la providerii de mail...


    Mai sunt si altele....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #3
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu zic, ca ISP-ul sa monitorizeze traficul pe portul 25, iar daca esti client privat si ai un trafic de, sa zicem peste 1000 de mailuri/luna sa-ti bage 1$/mail pt. fiecare mail ce depaseste 1000.

  4. #4
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    SI banii la cine sa "intre"? la ISP?
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  5. #5
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    de exemplu. dar oriunde ar intra nu prea conteaza. ce conteaza e, ca devine neatractiv mass-mailingul de-acasa.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •