Quote Originally Posted by Sergiu View Post
Hai sa facem un mic calcul:
Avem salariu mediu pe economie undeva sub 2000 de lei. Se scad taxele pentru pensie si sanatate si ajungem pe la 1500 lei din care se ia 16%(cota unica) care sunt cam 240 lei. Asta nu e foarte exact dar pe acolo e.
Inmultind cu cele aproape 6,5 milioane de salariati rezulta ceva peste 1,5 miliarde de lei. Poate gresesc putin la cifre, dar in orice caz pana la cele 20 de miliarde de care vorbesti tu e cale lunga. (mai sunt si alte surse de venit, dar grosul impozitarii e pe salarii)

Nu stiu cine scrie numai sa para interesant, dar ce mi se pare chiar nesimtit la tine e ca in loc sa-ti verifici datele incepi sa te legi de mine.
cred ca gresesti pe ici pe colo. Numarul angajatilor stiam ca este undeva sub 5 milioane, tu calculezi pentru 6,5 milioane. DAR, impozitul pe venit cred ca se calculeaza raportat la veniturile fiecaruia, nu numai la salarii, deci profitul firmelor impozitat si veniturile din diverse activitati se duc tot acolo, gresesc ?
Oricum, cred ca datele lui Sorin nu sunt inventate, ele sunt luate de undeva si daca sunt false inseamna ca orice estimare fiscala de care discutam este falsa.