Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 49

Thread: WTF??Real Madrid in NBA???

  1. #1
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1

    WTF??Real Madrid in NBA???

    ia uite ce gasesc pe un forum de la knicks


    Has anyone heard something about this? I don't have nothing official yet.. a friend of mine heard the news, but i couldn't find a confirmation anywhere.
    The rumor is Real Madrid will be in NBA starting with 2007, for 5 years

    the rumor said Real Madrid's basketball team signed a 5 years contract with the NBA, and the games will be played 5 at home, 5 on the road, 5 at home, 5 on the road, and so on
    __________________


    We are going to built a 90M euros Arena, and a NBA expert will come in a few days to direct the design. Pics: http://www.skyscrapercity.com/showth...2&page=8&pp=20 (today the link to this forum does not work, I hope that tomorrow it will be arranged and you can see this renders).
    Last summer the soccer team went to Chicago and LA in its SummerTour2005; the Madrid executives had met with Stern, Bull executives and Lakers executives. This summer (SummerTour2006) we visited Seattle and Salt Lake City, there we met NBAexecutives and Dave Checketts (it is said that maybe he is the key person in this project).

    In this interview (http://www.as.com/articulo/futbol/De...daiftb_14/Tes/) Ramón Calderón, the president, said that in 2008 or 2009, the NBA is going to choose 4 european teams to compete in the East Conference and Real Madrid it is going to be one of them.

    Three years ago, when it was started speaking on this project, it was said that the european teams would have to buy a franchise; I think that it costs 300M dollars, more or less, but for the european teams it would be cheaper and for Real Madrid, money is not a problem.
    In that moment the most interesting cities for the NBA were Paris, Madrid and Athens. That year was when Real Madrid met Stern for the first time, in the exhibition game Spurs vs Grizzlies (Paris). The executive who met Stern was Ramon Calderon, "by chance" he is the current president of Real Madrid. Is it a coincidence?

    In 2003 the idea did not seem real, but lately there have happened things that reinforce the idea of that is going to be done soon:
    This summer the president has met important executives in Seattle, as the vice-president of Boeing... and I read that the NBA franchises have the duty to have private plane ¿¿??.
    In 2008 Real Madrid Arena will be finished and fulfill NBA requirements.
    Yesterday I read in the local press of Salt Lake City that Dave Checketts was in Real Madrid offices last week.

    Today news. Dave Checketts is interviewed in the Spanish press.
    He says that the NBA will come to Europe sooner or later.
    He speaks about 4 countries: Spain, France, Italy and Germany.

    http://www.as.com/articulo/baloncest...daibal_15/Tes/

    asta in caz ca stie cineva spaniola...ca nu stiu o boaba....

    am pus cam tot ce era pe forumu respectiv...

    daca stiti mai multe.....
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  2. #2
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Nu ca ar avea vreo relevanta dar am auzit si eu stirea asta pe pro tv dupa ce prezentau bucuria spaniolilor de la madrid..
    Both teams played hard.

  3. #3
    Tyler's Rage Florian GG's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    548
    Reputatie
    1
    lool n-o sa cred pana nu o sa vad Oricum ar fi o chestie si vor sa extinda din cate vad + Franta, Italia, Germania . Daca s-ar intampla asa ceva apelativul de "World Championship" dat NBA-ului de catre americani ar fi justificat Astept sa-si revina forumul ala sa vedem cateva imagini ale arenei

  4. #4
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    au zis si la pro tv mai devreme din 2007 o sa joace si ei in nba

  5. #5
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    2008 au zis aia la pro tv....am auzit si eu...dar cum ii stiam pe ei...incompetenti de fel.....am vrut sa verific pe net...si shoc...dar in alta parte n-am gasit nimic...deci nu ar trebui luat prea in serios...momentan...de asta am cerut si alte surse
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  6. #6
    Timisorean axel's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    au spus ca a fost invitata in 2008 . . .

  7. #7
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    wtf..dak o sa joace intradevar in nba...nu cred ca vor face fatza.. unele ekipe o vor zdrobi..da sa vedem nu se shtye niciodata

  8. #8
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    wow ... acu 2 zile ziceam pe forum ca nba ishi doreshte sa se extinda in europa, dar ca distantzele sunt prea mari ca se fie fezabila o liga unita ... se pare ca au avut o idee geniala baietzii lui stern. Practic fiecare echipa o sa aiba o saptamina in europa in care o sa joace cu cele 4-5 echipe de acolo. Daca stai sa te gindeshti nu e mare lucru, pentru toronto e aproape la fel de aproape sa mearga la paris decit la los angeles, asha ca daca reushesc sa adune 4-5 echipe sa mai faca o divizie (Europa atunci poate ca ar merge ideea.

    Interesant e ca va trebui sa mai mute macar 2 echipe din est in vest, eu propun sa mute miami si detroit, si atunci sa vezi conferintza in est, cu 4 echipe din europa si inca vreo 10 care anul trecut au fost ciuca bataii in nba ...

  9. #9
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    nu stiu cat de tare va fi zdrobita real
    singurele meciuri intre americani si europeni sunt la mondiale si olimpiada, am vazut cat de buni sunt americanii

  10. #10
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    toronto a castigat 1 din 2 meciuri..anu trecut cu maccabi tel aviv....campioana euroligii...(dar fara saras)....
    probabil ca pe la nivelul celor de la raptors...se vor afla si real madrid..
    vor castiga si ei 15-20 de meciuri....
    pentru inceput...pe urma nu se stie.....(dupa ce se acomodeaza cu regulile)
    vom vedea(mai bine) in toamna asta....cam cum sunt echipele din europa.....fata de cele din nba...
    alea 2 meciuri...poate nu au fost cele mai concludente...
    importante sunt si regulile dupa care se vor juca...
    daca acum...vor juca cu reguli europene....si ii bat pe cei din nba....la o diferenta mica...sa nu ne asteptam...ca atunci cand regulile se vor schimba...ca si rezultatele sa ramana la fel...

    @cgrecu... iti dai seama ca n-o sa-i mute....pe miami...in vest....ar fi...ceva...
    sa te afli pe coasta de est...si sa joci in vest

    bulls si bucks....ar fi mai probabile
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  11. #11
    #3 Irimus's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,917
    Reputatie
    1
    pai...daca real madrid ar intra in nba...automat la club ar fii un managemet ca la orice alta echipa din nba..adica fara transferuri gen fotbal ci cu traduri cain nba, vor participa la draft si in maxim 3 ani vor fii plini de americani obtinuti fie prin traduri fie prin draft dar mie de un singur lucru mi-e frica...toronto e putin peste granita de nord si multi jucatori nici nu vor sa auda sa evolueze acolo(vezi Zo, Salmons,T-Mac, Carter dupa o vreme)...nush cum vor accepta unele vedete sa se mute in Spania..si aici ma refer la orice vedeta pt. ca ar putea fii vorba despre oricine...va dati seama in vara lui 2007 sa-l dea sacramento pe artest pt 1ft round pick +1,2 jucatori ai realului...vi-l imaginati pe artest mergand acolo???
    [COLOR="DarkRed"]5[/COLOR]-[COLOR="Blue"]1[/COLOR]

  12. #12
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    pentru toronto e aproape la fel de aproape sa mearga la paris decit la los angeles
    50% in plus la Paris adica vro 2-3 ore in plus
    beleafer

  13. 6th September 2006, 00:19

  14. #13
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    credca totul tine de finante.daca madridul poate tine o echipav in nba o sa fie o echipa decenta.oricum,parca la real il au pe vlade divac presedinte la sectia de baschet

  15. #14
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irimus View Post
    pai...daca real madrid ar intra in nba...automat la club ar fii un managemet ca la orice alta echipa din nba..adica fara transferuri gen fotbal ci cu traduri cain nba, vor participa la draft si in maxim 3 ani vor fii plini de americani obtinuti fie prin traduri fie prin draft dar mie de un singur lucru mi-e frica...toronto e putin peste granita de nord si multi jucatori nici nu vor sa auda sa evolueze acolo(vezi Zo, Salmons,T-Mac, Carter dupa o vreme)...nush cum vor accepta unele vedete sa se mute in Spania..si aici ma refer la orice vedeta pt. ca ar putea fii vorba despre oricine...va dati seama in vara lui 2007 sa-l dea sacramento pe artest pt 1ft round pick +1,2 jucatori ai realului...vi-l imaginati pe artest mergand acolo???
    un singur cuvint pt tine: ibiza.


    multi jucatori nu vor la raptors din cauza climei. LA, orlando si miami sunt destinatii atractive tocmai din aceasta cauza. daca madrid isi fac o echipa cit de cit buna (sa nu fie ciuma nba cum e acum atlanta) atunci ... eu zic ca au sanse sa aduca jucatori. mai ales ca din cite stiu pt americani europa e un loc un pic exotic ... sa zici ca singura problema ar fi limba, dar cind ai atitia bani citi au ei, toata lumea va incepe brusc sa te inteleaga
    Now this, my friend, is gonna be fun

  16. #15
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Ar fi superb sa se globalizeze NBA-ul, desi asta va distruge probabil Euroliga si campionatele Europei. Nu stiu care le sint intentiile. Daca Realul e primul pas din mai multe, sau daca e o exceptie trecatoare. Oricum, presupunind prin absurd ca cele mai bune citeva echipe ale Europei vor juca in NBA... e greu de spus ce se va intimpla. Cit despre sansele Realului, eu zic ca, sigur, nu se vor face de ris. De foarte multe ori cind europenii joaca cu americanii, cistiga europenii.
    PS.... Oare in ce conferinta ii baga? In Est, fata de care sint 6 ore diferenta de fus, sau in Vest, fata de care sint 9 ore?

  17. #16
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    real madrid ajunge..nu as vrea sa se globalizeze nba-ul..sar pierde din spectacol ..sar juca mai tacticizat

  18. #17
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Orice echipa europeana care ajunge in nba, o sa se adapteze, chiar daca mai greu, la stilul si la regulile de acolo, pt a putea rezista le trebuie... bani, multi bani, salarii duble cel putin, deplasari, trebuie sa aduca vreo 4-5 jucatori cu sezoane bune in nba in in cativa ani o sa ramana doar cu numele de "echipa europeana". Real Madrid cred ca a fost invitata mai mult pt potentialul de marketing ca asa ea nu e nici cea mai buna de la ea din tara... O echipa precum Maccabi de acum 2-3 ani sau Pannatinaikos de acum (cu cativa jucatori cu experienta) ar face fata fara probleme.
    Both teams played hard.

  19. #18
    aer sus acolo just_me's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    bucuresti
    Posts
    611
    Reputatie
    1
    pai, ca sa se descurce, tocmai posibilitati de marketing le trebuie, ca sa poata aduce si plati jucatori care sa faca echipa mai buna decat maccabi sau panathinaikos..sau cel putin asa e logic

  20. #19
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    daca e o echipa in europa ce se pricepe la marketing....si cu bani....aceea e real madrid..
    nu e intamplator ca de ei se vorbeste cel mai mult.....
    nba-ul nu cred ca vrea neaparat sa aduca o echipa care sa se bata pentru playoff.... ci mai bine una care stie sa promoveze baschetul....si in special NBA-ul...
    uitati-va ce se invarte in jurul echipei de fotbal...chiar daca e praf.....
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  21. #20
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    totul e marketing... nba-ul cauta sa se extinda... din motive financiare, sa atraga noi piete de desfacere pentru produsele lor...

    sunt insa curios ce are de spus euroliga, care are la randul ei un plan de extindere... citeam pe site-ul oficial ca se incearca atragerea cat mai multor tari care sa aiba o echipa in euroliga, un plan pe parcursul a 4-5 ani... probabil ca in asta isi pune speranta si Asesoft-ul cand zice ca telul lor e sa joace in euroliga...

    dar repet o sa fie o oarecare batalie, pentru ca cu cele mai bune echipe din euroliga urcand in NBA, audienta euroligii o sa scada si o sa creasca aceea a NBA... acest transfer de po****ritate ar trebui in mod normal sa-i ingrijoreze pe cei de la euroliga...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  22. #21
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    1. realu nu o sa intre in nba cu echipa de acum, pt ca jucatorii aia in mod sigur au contracte care nu resp contractul standard al nba. ar insemna ca jucatorii sa accepte toti modificari ale contractelor. in plus, sigur salariile sunt sub standardele nba, unde veteranii cu 10 ani exp iau min 1 mil. nu cred ca in europa orice jucator care a jucat 10 ani in liga resp primeste automat macar 1 mil.

    2. cel mai probabil se va face un expansion draft

    3. cel mai probabil o vor suge citeva sezoane la fel cum au facut si raptors, si grizz si cum fac acum bobcats. expansion teams au in primii ani un cap space mai mic decit normal, asa ca nu prea pot aduce FA cu salarii mari. expansion teams nu au dreptul la primul pick in draft in primii nush citi ani. chiar daca sunt cea mai de kkt echipa din liga in primul an, tot nu primesc primul pick.

    4. daca cumpara franciza, atunci probabil ca va fi alta "persoana juridica" cea care va intra in nba decit cea care este acum echipa din liga spaniola. va avea alt mod de organizare probabil (posibil sa fie impus prin contractul de franciza). revenind la contractele jucatorilor ... nu cred ca vor avea cum sa desfiinteze pur si simplu echipa din liga spaniola. daca e un jucator cu contract pe inca 4-5 ani si care nu accepta modif contractului ... atunci ar trebui sa il plateasca banii aia in conditiile in care el sta pe bara.

    overall sunt atit de multe probleme numai la o evaluare de suprafata incit singura posibilitate ar fi practic crearea unei echipe noi, diferita ca identitate de real madrid din liga spaniola. cel mai probabil nba si real ar cauta o solutie prin care jucatorii de acum sa ajunga la echipa de nba .... daca real ar avea brusc 99% jucatori americani .... ar putea sa nu atraga atit public pt ca mereu e si o componenta nationala. multi fani prefera sa vada compatrioti jucind .... si desi s-a ajuns la unele echipe de fotbal sa aiba 10/11 jucatori din afara tarii lor si publicul tot sa vina la stadion, sunt totusi echipe cu rezultate. pt a sustine o echipa de nba, iti trebuie o circa de oameni la arena la fiecare meci. in conditiile in care este f posibl ca echipa sa fie praf citiva ani, tre sa atragi suporteri altfel decit prin rezultate.

    oricum, ar fi foarte interesant de vazut nba cu echipe europene. eu m-as fi asteptat mai curind la crearea unei ligi europene similare nba (si condusa de nba) decit la includerea de echipe europene in nba din cauza distantelor mari. dar .... asa mi se pare si mai interesant. mai ales ca daca ajunge vreo echipa din germania in nba .... merita un drum pina la nemti ca sa vezi un meci NBA.
    cum se anunta asa ceva oficial, am cumparat bilete la meciurile lui wade si lebron si, evident, bulls in europa.
    Now this, my friend, is gonna be fun

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •