Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 49 of 49

Thread: WTF??Real Madrid in NBA???

  1. #43
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    @clima in toronto
    ca idee, toronto e mai jos decit romania ca latitudine iar clima este foarte similara, atita doar ca sunt mai multe precipitatzii si bate vintul mai des. multe alte orashe au clima mai nashpa, cum ar fi new york, boston, chicago, minesotta, denver (nu atit clima cit altitudinea), phoenix (unde vara poate fi mortal sa stai afara mai mult de o ora neacoperit pe cap).

    @clima ca argument pentru jucatorii din nba
    e foarte putzin probabil ca asta sa fie un factor, majoritatea jucatorilor pun banii pe primul loc, apoi a fie titulari/sanse la titlu, apoi contracte din advertising. Anumite orashe au un mare avantaj la #3, in special NY si LA, si mai putzin Miami si Chicago. Daca Wade juca la Denver si Carmelo la Miami nu shtiu daca ar mai fi ajuns Wade pe atitea "coveruri" de reviste din state. In fond, Carmelo si Lebron au intrat in NBA cam cu aceeashi faima, si Wade nici nu prea se vedea in spatele lor.

    @mitul ca toronto nu e preferat de jucatori din NBA pe motive extrasportive
    este foarte fals, realitatea e ca toronto a avut pina nu demult o imagine de kkt, o echipa in pragul colapsului cu un management dezastruos. Adauga la asta faptul ca toronto aproape nu apare deloc in meciuri transmise in US (anul asta nu va fi nici un meci transmis de la ACC). Plus media americana te cam pierde din vedere daca nu joci in US.
    In istoria lui toronto eu shtiu doar de 3 jucatori care nu au vrut sa joace aici: antonio davis - care are o nevasta cam bitch si saracu nu a rezistat presiunilor
    tracy mc grady - care era un pushti din highschool cu avioane in cap
    vince carter - care dupa 7 ani la toronto i s-a parut ca singura sansa sa cishtige un campionat e sa plece la alta echipa
    Or mai fi fost si altzii, da eu nu tzin minte.

    @sansele Realului in NBA
    americanii nu vor veni in spania decit cu pistolul la timpla (lucru pe care stern probabil il va face ...). Dar nu e nici o tragedie, ce a facut toronto cu jucatorii europeni anul asta poate face si Realul, daca va dispune de fonduri.
    Din cite am intzeles sistemul e ca va veni realul in america si va juca 5-6 meciuri in 2 saptamini, ceea ce elimina inconvenientul drumului cu avionul, acelashi lucru fac si echipele din est cind merg pe coasta de vest. Nu mi-e clar cum o sa face americanii cind merg in europa, atita timp cit va fi doar o echipa, pentru un joc sau 2 nu prea merita drumul si oboseala. O problema majora va fi finantzarea zic eu, mai putzin in cazul in care stern va sustzine cumva clubul. Sa nu confundam fotbalul cu baschetul, veniturile din publicitate vor fi minore si echipele din nba au bugete de 60+ milioane. Una peste alta, deshi pare interesant, nu prea cred ca ideea va avea succes. Interesant e ca pe-aici nu prea am auzit de chestia asta, nu shtiu in ce masura e reala sau nu toata povestea ...

  2. #44
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Zabriskie View Post
    O echipa precum Maccabi de acum 2-3 ani sau Pannatinaikos de acum (cu cativa jucatori cu experienta) ar face fata fara probleme.
    foarte putzin probabil sa faca fatza, e aproape sigur ca nu ar avea nici o victorie in deplasare, si pe teren propriu nici echipele medii din nba nu au mai mult de 50%. Sincer, parerea mea e ca dupa regulile din nba, cea mai buna echipa din europa nu ar depashi 10 victorii.

  3. #45
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    @clima in toronto
    beleafer

  4. #46
    Echidistant Jason Kidd's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    Cine are sanse si cine nu, astea sint discutii.
    Insa eu cred ca europenii ar fi in aceeasi situatie in care sint americanii care joaca baschet FIBA.
    Mai defavorizati vor fi europenii, pentru ca vor juca intre ei si vor invata intre ei sa joace dupa NBA rules. Diferentele nu sint multe, toata lumea se uita la tv, dar pina iti intra in singe … te bate Grecia .

    Fiecare prefera sa joace in Canada sau nu in functie de constructia fiecaruia. Unii vor bani, altii vor plaje insorite, altii se simt bine unde sint apreciati. Desi chestia cu faima si cit esti de apreciat de public trece repede.
    Dar Chris Bosh, o vedeta in devenire (poate nu asa de agresiva ca a celor 3 capitani ai US, dar jucator f bun) nu a ezitat deloc sa ramina. Putea sa se duca la orice echipa voia el in US.

    Cheltuielile de transport si cazare(la un loc) sint neglijabile, daca nu mai mici. In medie un hotel de 5 stele in US este mai scump decit in Spania, sper sa nu gresesc.
    Daca vor echipele din NBA sa ii accepte pe europeni sau nu, asta este decizia NBA-ului. Pentru asta ai o conducere, nu ii intrebi pe Tilica Johnson si pe Nodica Walker.

    Stern este probabil suparat de un singur lucru. Ca nu exista o echipa tare in China. Aia ar fi o piata care l-ar scoate. I-ar trimite si o luna pe jucatori acolo, chinezii – in mare expansiune economica - devoreaza o multime de produse americane. Si aia nu sint o natie sucita si blazata ca noi, care plingem ani la rindul ca nu ne da NBA la tv, dupa care incepem sa ii injuram.

    Cit despre aspectul politic, ma cam indoiesc ca politicienii s-ar baga in deciziile lui Stern. Si-asa ar trebui sa fie ocupati cu alte chestii:Irakul, noile alegeri etc. Noroc ca economia merge singura, ca altfel …
    Cum sint priviti americanii de europeni iar nu este relevant, daca ies bani. Nu s-a pus nici o secunda problema ca Toronto sa fie scoasa din NBA ptr ca se cam fluiera la imnul US in Toronto si se fluiera copios in Montreal. Iar europenii se uita la americani cam cum se uita canadienii la americani.

    Cam chiorish.
    Last edited by Jason Kidd; 7th September 2006 at 23:50.

  5. #47
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    ok, se pare ca e oficial ca exista discutzii pe tema asta:

    BARCELONA, Spain -- An all-Europe division of the NBA -- with teams in cities such as Madrid, London, Moscow, Berlin and Cologne -- has been a fantasy for basketball fans on this side of the Atlantic for a number of years.

    That fantasy may have taken the first step toward reality in Barcelona this week when NBA Commissioner David Stern received an informal proposal from a delegation of mighty Spanish sporting club Real Madrid that could lead to five NBA expansion franchises one day being placed in Europe.

    e drept ca mai incolo tot stern zice ca:
    "There is absolutely no time frame. You tell me. At what point will there be five teams with five buildings with five ownership groups with something in excess of $400 million appearing on the scene?

    "But it would be a great conversation to have and if we do have it, I would feel duty bound to report the offer to my owners.

    "It is a dream of mine, but we did our research and the research said there were no buildings, no public support for such buildings and no ownership groups at the present time.


    si foarte interesant:

    The lack of suitable venues -- not travel or scheduling problems -- remains the biggest single obstacle to possible European development.

    articolul complet aici:
    http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2614550
    Last edited by cgrecu; 6th October 2006 at 02:07.

  6. #48
    junior Addy's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    122
    Reputatie
    1
    am dat si eu din greseala peste un articol pe eurosport.com despre posibilitatea ca Real sa joace in NBA.


    No NBA in Europe for at least 10 years.


    NBA commissioner David Stern says that a European conference in the NBA is a "good idea", but admits that it is very unlikely that it will become a reality in the foreseeable future.

    In an interview with French sports daily L'Equipe on Monday, Stern admitted that he has already been approached by Real Madrid with a view to joining the NBA, but he explained to them what would be required before a European side would even be considered for inclusion.

    "Today, $300 million or $400 million is needed to construct an NBA arena, and then $500 million more is needed to become a franchise," said Stern.

    "It is necessary to find an owner who definitely wants to try and make this happen, it is a long plan, probably still 10 years away, but teams like Real Madrid remain attentive.

    "I simply said to the people of Real Madrid, and this applies to all interested cities, when they have the arena, we will be happy to share with them our respective visions and plans."

    Stern is in Europe to help promote the NBA Live Tour, which has already seen Barcelona and CSKA Moscow beat NBA sides in the shape of the Philadelphia 76ers and the LA Clippers respectively, and Stern admits that Europe has become a "serious market."

    Stern also confirmed that the NBA will continue to aggressively promote the game in Europe, but he also says that the world's premier league has no plans in getting financially involved in the sometimes cash-strapped Euroleague.

    "The Euroleague is the Euroleague and it must find its own funds to work with," he said.

    "We can help them to promote basketball, but the financial aspect of things is their concern."

  7. #49
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    A aparut articolul si in sectiune de NBA a Onlinesport acum cateva zile. E de viitor, mi se pare mult 1 miliard de dolari pentru a intra in NBA (sala cu franciza).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •