Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 53

Thread: Arena Bucurestilor

  1. #1
    manager
    Join Date
    May 2006
    Location
    Logroño
    Posts
    152
    Reputatie
    1

    Arena Bucurestilor

    În cadrul unei conferințe de presă de joi pe tema investițiilor, Oprescu a vorbit și despre un proiect al vechii administrații, denumit Arena Bucureștilor.

    Potrivit edilului general, acest proiect va fi început în acest an și va fi realizat prin parteneriat public-privat, urmând să fie cel mai mare complex sportiv, de agrement și social din România.

    Astfel, Arena Bucureștilor va avea o capacitate de aproximativ 8.000 de locuri, fiind prevăzută cu o parcare subterană și supraterană de aproximativ 1.000 de locuri Termenul de finalizare al lucrărilor este de 24 de luni de la data începerii acestora, arena urmând să fie amplasată în Parcul Tineretului.

    "Construcția urmează să aibă loc 90% sub nivelul solului, protejând zona verde a parcului și include și amenajarea peisagistică a zonei. În perioada imediat următoare se va finaliza contractul de concesiune a lucrărilor publice", a mai spus Sorin Oprescu.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



    Imi poate si mie explica ce e Arena Bucurestilor? Noua sala polivalenta a Bucurestiului? Daca s-a facut stadion, ar fi bine sa se faca si o sala, caci cu Polivalenta ne facem de ras... Daca e asa si se va construi si o sala nou, atunci e superb! Va multumesc!
    Last edited by Glumetzul; 19th February 2010 at 02:13.

  2. #2
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Pai din ce inteleg, cred ca e vorba de o sala polivalenta.Desi numele e penibil rau.

  3. #3
    junior CristianROU's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Arena Bucurestilor:

    Proiectul "Arena Bucurestilor" ce urmeaza sa inceapa in acest an, va contribui la crearea unei infrastructurii care sa permita situarea Bucurestiului in randul marilor centre culturale ale lumii.

    Bucureștiul este prima scenă culturală a țării, dar din pacate, nici o infrastructură in domeniu nu are în acest moment capacitatea găzduirii unui eveniment de anvergură internațională.

    "Arena Bucurestilor", ce se va realiza printr-un parteneriat public-privat este cel mai mare complex sportiv, de agrement si social din Romania ce va gazdui: concerte, mari manifestari sportive, expozitii, targuri, evenimente sociale si de afaceri;
    Arena va va avea o capacitate de pana la 16 000 de locuri (nu 8.000) si este prevazuta, intr-o faza initiala cu o parcare sub si supraterana - 1000 de locuri si se preconizeaza a fi finalizata in 24 de luni
    Proiectul "Arena Bucurestilor" va fi amplasat in Parcul Tineretului, constructia urmand sa aiba loc 90% sub nivelul solului, protejand zona verde a parcului si incluzand un plan de amenajare peisagistică cu alei cu pomi, straturi de flori, mici lacuri, fântâni arteziene etc.
    In perioada imediat urmatoare se va finaliza contractul de concesiune de lucrari publice.

  4. #4

  5. #5
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Aem deja doua locatii acoperite in Bucuresti de 8000 de locuri: patinoarul Flamaropol si polivalenta actuala. Nu zic ca inca una ar fi rea, dar in aceeasi locatie cu polivalenta actuala? Si luand din parcul care inca mai exista? Nu mi se pare normal.
    Cat despre centru sportiv, sa fim seriosi. La cate din campionatele nationale organizate de polivalenta actuala s-a jucat cu casa inchisa?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  6. #6
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Aem deja doua locatii acoperite in Bucuresti de 8000 de locuri: patinoarul Flamaropol si polivalenta actuala. Nu zic ca inca una ar fi rea, dar in aceeasi locatie cu polivalenta actuala? Si luand din parcul care inca mai exista? Nu mi se pare normal.
    Cat despre centru sportiv, sa fim seriosi. La cate din campionatele nationale organizate de polivalenta actuala s-a jucat cu casa inchisa?
    s`a jucat in cupa davis cu elvetia. si s`ar fi jucat an de an daca s`ar fi ales locatia la polivalenta.
    oricum, am inteles ca isi trag craiovenii o sala de 6000 de locuri, plus inca una la cluj in complexul ion moina
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  7. #7
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1
    nu ia nimic din parc .....constructia va fi 90% subterana

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    unde in parcul tineretului ? Nu avem deja polivalenta acolo? sau o darama ?

  9. #9
    manager
    Join Date
    May 2006
    Location
    Logroño
    Posts
    152
    Reputatie
    1
    nu o darama, am inteles ca acest complex se face langa, ca va mai contine ceva pe langa arena noua...

    DAR VOUA VA PLACE POLIVALENTA? MIE MI SE PARE O SALA FOARTE DEMODATA CU CARE NE FACEM DE RAS! sincer daca am avea destule sali, as darama-o... dar din pacate nu avem asa ca e mai bine s-o folosim si p-aia.

    eu as vrea foarte mult o sala noua si frumoasa, cum au si aia din Amsterdam si aia din Budapesta sau Praga, etc...

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Importanta e utilizarea pe care i-o dai. Ca daca faci o sala de 16000 de locuri ca s-o faci mall sau al doilea romexpo, cam cum e utilizata polivalenta acum, mai bine nu mai strici parcul.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    io zic ca nu isi are rostu sa mai faci o sala in acelasi parc.. macar daca gaseau o locatie .. altundeva .. sau daramau polivalenta si faceau in acelasi loc

  12. 17th July 2010, 16:55
    Reason
    spam

  13. #12
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Se mai aude ceva de constructie?!?!?

  14. #13
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Cred ca s-a abandonat planul

  15. #14
    manager
    Join Date
    May 2006
    Location
    Logroño
    Posts
    152
    Reputatie
    1
    nu s-a abandonat, se face, asa a declarat Oprescu alaltaieri ca dupa stadion face si o sala de 15.000 locuri.

  16. #15
    senior
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    am înțeles că este la stadiul de planificări. adică studiu de fezabilitate, una alta. nu mă pricep la din astea, dar de făcut se face sigur.

  17. #16
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Sa dea Domnu', dar prea curand nu o sa avem parte de ea.Cred ca peste 3-4 ani, daca nu mai mult...

  18. #17
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Oricum macheta aia arata exceptional...

  19. #18
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Din cate stiu lucrarile incep in 2011 ... dar datorita complexitati lucrarile si locatiei ..e posibil sa dureze pana la 48 de luni constructia - FARA INTARZIERI
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  20. #19
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    48 de luni fara intarzieri? =)))
    era culmea sa mai aibe si intarzieri lol....de fapt ce zic eu?! chiar o sa aibe =)))

  21. #20
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Macar sa se faca, sa avem si noi o sala decenta. Polivalenta aia chiar e sinistra.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  22. #21
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Dani7Ronaldo View Post
    io zic ca nu isi are rostu sa mai faci o sala in acelasi parc.. macar daca gaseau o locatie .. altundeva .. sau daramau polivalenta si faceau in acelasi loc
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Importanta e utilizarea pe care i-o dai. Ca daca faci o sala de 16000 de locuri ca s-o faci mall sau al doilea romexpo, cam cum e utilizata polivalenta acum, mai bine nu mai strici parcul.
    Quote Originally Posted by elmalasorte View Post
    nu o darama, am inteles ca acest complex se face langa, ca va mai contine ceva pe langa arena noua...

    DAR VOUA VA PLACE POLIVALENTA? MIE MI SE PARE O SALA FOARTE DEMODATA CU CARE NE FACEM DE RAS! sincer daca am avea destule sali, as darama-o... dar din pacate nu avem asa ca e mai bine s-o folosim si p-aia.

    eu as vrea foarte mult o sala noua si frumoasa, cum au si aia din Amsterdam si aia din Budapesta sau Praga, etc...
    se va darama vechea polivalenta... se vehicula constructia unui aquapark langa parc..unde e acum spatiu gol dar nu se va mai face nu a primit aprobare de la consiliul local.

    Din schite parese ca se va incadra f bine in parc (asta era si ideea)

    O sala de 16 000 e f buna atat pt sport cat si pt concerte sau expozitii .
    Se vor face si f multe locuri de parcare subterane... macar de s-ar face arena.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •