Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 109

Thread: Campionatul National de Raliuri

  1. #22
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    da, ma intereseaza.....
    Pozele ca de tuner nu am cum sa te ajut...
    parerea mea.....

  2. #23
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Voi ati auzit de scandalul care macina lumea automobilismului sportiv romanesc ?

    Noi nu avem o federatie de automobilism, mai bine zis, nu aveam, ca de cateva saptamani s-a infiintat una care incearca sa rupa automobilismul sportiv din "ghearele" ACR-ului.

    Treaba e ca ACR-ul nu-i da drumul, considerandu-se singurul in masura sa gestioneze "afacerile" motorizate din Romania.

    Pe www.autorally.ro gasiti informatii suplimentare ...

    Ca la noi la nimenea !!!

  3. #24
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Stiu ca de ceva timp se incearca separarea de ACR a competitiilor sportive cu mototr, dar din pacate cu exceptia pistei de la Arad, daca nu ma insel, sint prea putini sponsori.....
    parerea mea.....

  4. #25
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Saptamana asta se desfasoara la Onesti ultima etapa a campionatului national de raliuri editia 2003-2004.

    De data asta n-o sa ajung pe probele care masoara 280 de km.

    Daca e vreunul care poate obtine ceva poze ... ii astept cu nerabdare mail-ul.

    In rest ... sa castige Marisca !

  5. #26
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1

    Thumbs up Felicitari !

    Ai nostrii (OMV Rally Team) au participat la un raliu foarte important, etapa de Campionat European, in Austria.

    Iata clasamentul:

    1. Cserhalmi/Krajnak Mitsubishi Lancer Evo 7 2h32:39,1
    2. Aigner/Gottschalk Mitsubishi Lancer Evo 6 +1:14,6
    3. Beres Jr/Stary Subaru Impreza Sti +2:16,5
    4. Marek/Kriz Mitsubishi Lancer Evo 7 +6:53,6
    5. Morar/Berghea Mitsubishi Lancer Evo 6 +11:06,7
    6. David/Beldie VW Polo +19:00,4
    7. Nemeth/Vindocza Skoda Felicia +21:17,2
    8. Kis/Kis Skoda Felicia +21:46,5

    Pozitii onorante pentru Morar si David, Ilina si Marisca au abandonat in ultima zi din cauza unor probleme tehnice, cand nu erau foarte departe de locurile fruntase.

    Se pare ca ai nostrii nu sunt chiar pe dinafara, asa cum considera unii neaveniti.

    Tineti-o tot asa !!!

  6. #27
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    e cool ca mai ies din tara sa vada cum se merge de fapt si de fapt in curse !!!

    astia de la omv merg pt ca is de la omv pe la tot felu de evenimente de-ale lor prin austria in ungaria. in rest prea putin. pacat.

    oricum, bravo lor
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  7. #28
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    si cei de la BKP au iesit anu asta, chiar in Raliul Marii Britanii; Aur si Gartofan ...

  8. #29
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    da da... mi-am adus aminte. din pacate nu prea il am la suflet pe aur - prea plangacios. tot timpul e altcineva de vina : "m-a lasat turbina" "am inceput sa aud ceva sunete suspecte in stanga fata" "nu am vazut ca era praf" "nu am avut gume potrivite" etc etc etc. vreau sa il aud si eu odata zicand: "da domnle, am gresit"

    imi placea cum mergea grigorescu, dar acuma pt el cnr-u este o sursa de bani. e concesionar renault si a mers in fiecare etapa anu asta la 1.6 mi se pare cu cate un copilot vedeta. are si scoala de pilotaj si o gramada de alte afaceri. il duce capu si cursele au devenit ceva secundar pt el

    alexandru pitigoi mi se pare de viitor. e tanar, talentat, scoala de pilotaj facuta in anglia. are echipa cu spate finainciar - anu asta a mers pe evo VII. - printre putinii de la noi cu evo vii. sa vedem ce va face mai departe

    de gartofan ce sa mai zic: baiat serios, chiar isi vede de treaba si e foarte serios. se si vede asta. mi se pare ca seaman f mult in stilul de management al unui raliu cu loeb. trage tare in primele etape cand lumea abia isi intra in ritm, ia un avans linistitor dupa care mentine diferenta. merge la cateva secunde in fata sau spatele urmaritorilor. omu gandeste !!!!!
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  9. #30
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    de marisca nu zici nimic ? am niste filmulete cu el ... de-ti vine sa urlii. Cred ca e cel mai spectaculos pilor din CNR.

    ...dar ilina ? la anu isi schimba masina ...

    ... daniel ungur a iesit bine din raliul Mol din Ungaria anu asta .

    ... morar e cam grasut ... ... e adevarat ....

    ... la fel, am un interviu cu titi aur , inaintea etapei de noapte de la sibiu ... pare foarte modest si interesat de spectacol.

    Daca vrei materialele astea da-mi o adresa incapatoare de mail si ti le trimit.

  10. #31
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    cu daniel ungur am si eu. e kool. sunt multi piloti ok, nu incercam sa ii trec in revista pt toti. iar despre aur si interviul tau ce sa zic:" cu o floare nu se face primavara?"
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  11. #32
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    FEDERATIA ROMANA DE AUTOMOBILISM a finalizat proiectul pentru calendarul competitional 2005. Acesta poate fi accesat si la adresa:
    http://www.autorally.ro/calendar_2005.html

    Campionatul National de Raliuri

    1-3 Aprilie - Raliul BRASOVULUI (Brasov) - asfalt - A.C.S. AUTO BLIC
    20-22 Mai - Raliul MARAMURESULUI (Baia Mare) - asfalt - S.C. SIROMEX SRL
    17-19 Iunie - Raliul CLUJULUI (Cluj Napoca) - asfalt - A.C.S.SAVU RACING
    1-3 Iulie - Raliul HUNEDOAREI (Deva) - asfalt - A.C.S.HYUNDAY RT
    29-31 Iulie - Raliul SIBIULUI (Sibiu) - macadam - A.C.S. SCORPION
    2-4 Septembrie - Raliul HARGHITEI (Odorhei) - macadam - A.C.S. PRO MOTOR
    23-25 Septembrie - Raliul ARGESULUI (Pitesti) - macadam - A.C.S.NATIONAL TURBO CAR
    14-16 Octombrie - Raliul BUCURESTIULUI (Bucuresti) - macadam - FRAuto

    Raliul MOLDOVEI - periodada neprecizata inca, organizator S.C. AUTOCLUB TITI AUR SRL


    Campionatul National de Viteza pe Traseu Montan

    7-8 Mai - Brasov - A.C.S. AUTO BLIC
    28-29 Mai - Balvanyos - A.C.S.AUTO CRONO
    25-26 Iunie - Resita - Club in reorganizare
    16-17 Iulie - Abrud - A.C.S.FAIR-PLAY
    27-28 August - Sf.Gheorghe - A.C.S. AUTO CRONO
    29-30 Octombrie - Brasov - A.C.S.AUTO BLIC

    Ranca - perioada neprecizata inca, organizator: Club in reorganizare

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Transcrierea documentului redactat de Tribunalul Bucuresti
    Cu privire la acordarea personalitatii juridice Federatiei Romane de Automobilism si inregistrarea in Registrul Federatiilor


    ROMANIA

    Dosar nr.9/PJ/2004


    TRIBUNALUL BUCURESTI - SECTIA A V-A CIVILA
    INCHEIERE
    SEDINTA PUBLICA DE LA 28.10.2004
    TRIBUNALUL COMPUS DIN:
    PRESEDINTE: MIHAELA CIOCEA
    GREFIER: DRAGOS MANEA


    Pe rol solutionarea cauzei civile de fata privind pe petenta Federatia Romana de Automobilism avand ca obiect acordare de personalitate juridica.
    Dezbaterile au avut loc in sedinta publica de la data de 21.10.2004 cand instanta avand nevoie de timp pentru a delibera a amanat pronuntarea la data de 28.10.2004.


    TRIBUNALUL

    Deliberand asupra cauzei civile de fata, constata urmatoarele:
    Prin cererea inregistrata pe rolul aceste instante la data de 04.06.2004, petentul Baciucu Cristian in calitate de imputernicit al Federatiei Romane de Automobilism a solicitat Tribunalului Bucuresti sa se dispuna acordarea personalitatii juridice acesteia din urma si inscrierea acesteia in Registrul federatiilor aflat la grefa acestei instante.
    In cererea introductiva de instanta, petentul a indicat cele sapte cluburi sportive asociate in vederea constituirii federatiei, sediul, patrimoniul initial, actul constitutiv si statutul federatiei.
    In dovedirea cererii sale legal timbrate cu timbu judiciar in cuantum de 342.000 lei, petentul a depus la dosar avizul Agentiei Nationale pentru Sport, dovada disponibilitatii denumirii eliberate de Ministerul Justitiei, recipisa B.R.D. din 25.05.2004 privind constituirea patrimoniului initial, contract autentificat de comodat privind imobilul de reprezinta sediul federatiei, actul constitutiv al federatiei autentificat sub nr. 1162/14.05.2004 de B.N.P asociati Raluca Herbay si Raluca Draga Baldan, statutul federatiei autentificat sub nr. 1161/14.05.2004, de aceeasi B.N.P.
    La cererea instante, petentul a depus, de asemenea, la dosar, incheierile prin care s-a acordat personalitate juridica cluburilor sportive membre ale federatiei.
    Analizand actele si lucrarile dosarului, Tribunalul retine urmatoarele:
    Potrivit articolului 4 alin. 1 din actul constitutiv scopul principal al Federatiei Romane de Automobilism este sa organizeze, sa administreze si sa promoveze activitatea in domeniul automobilismului sportiv, spre folosinta membrilor ei si in interesul formarii si educarii practicantilor, sustinatorilor si simpatizantilor.
    Din cuprinsul actului constitutiv si al statutului Federatiei Romane de Automobilism rezulta ca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 6 din O.G. nr. 26/2000 privind: identificarea membrilor fondatori, exprimarea vointei de asociere si scopul propus, denumirea, sediul si durata de functionare a federatiei, patrimoniul initial, componenta nominala a organelor de conducere, administrare si control, atributiile acestor organe, modul de dobandire si pierdere a calitatii de membru fondator, drepturile si obligatiile membrilor, persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice.
    Tribunalul a retinut, de asemenea, ca la dosar se afla avizul autoritatii nr. 245 / 31.05.2004, emis de Autoritatea Nationala pentru Sport in conformitate cu prev. art. 36 alin. 1 din Legea nr. 69/2000.
    Concluzionand, Tribunalul va retine ca sunt intrunite conditiile legale pentru acordarea personalitatii juridice Federatiei Romane de Automobilism, astfel cum acestea sunt prevazute de O.G. nr. 26/2000 coroborat cu art. 36 alin. 1 din Legea nr. 69/2000, astfel ca inregistrarea acesteia sa fie operata in Registrul Federatiilor aflat la grefa Tribunalului Bucuresti.



    PENTRU ACESTE MOTIVE
    IN NUMELE LEGII
    DISPUNE:


    Admite cererea formulata de petentul BACIUCU CRISTIAN, domiciliat in comuna Comana, sat Budeni, judetul Giurgiu, in calitate de reprezentant al FEDERATIEI ROMANE DE AUTOMOBILISM.
    Dispune acordarea personalitatii juridice Federatiei Romane de Automobilism cu sediul in Bucuresti, Str.Aurel Vlaicu Nr.109-111, sector 2
    Dispune inregistrarea acestei federatii in Registrul Federatiilor aflat la grefa Tribunalului Bucuresti.
    Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
    Pronuntata in sedinta publica azi 28.10.2004.

    PRESEDINTE
    MIHAELA CIOCEA

  13. #34
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    si asta e bine sau e rau. jur ca nu inteleg care a fost scandalul de anu asta cu federatia si acr si echipele si tot. ce porcarie!!!
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  14. #35
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Pai care sa fie scandalul... automobilismul din Romania nu avea federatie! FRAK-ul era in afara legii si refuza sa se reorganizeze. Atunci cand cluburile s-au asociat si au hotarat sa mearga pe calea legala si sa infiinteze Federatia Romana de Automobilism, ACR/FRAK-ul au inceput razboiul: au suspendat licente, au depus contestatii la tribunal, au sarit cu comunicate de presa care mai de care mai ciudat, etc.

    De acum inainte totul trebuie sa intre in normalitate: FRAuto exista si va functiona asa cum trebuie sa functioneze o federatie, adica avand la baza un sistem democratic de conducere nu unul dictatorial vezi cazul ACR/FRAK condus de un singur om, "Max Mosley" al Romaniei, asa cum se autointituleaza, care face si desface dupa bunul plac ignorand regulamente, reguli si bun simt.

    Sa fie intr-un ceas bun!

  15. #36
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    FRAuto a organizat joi 25 nov.2004 la Brasov, o intalnire de lucru cu sportivii licentiati.

    La intalnire a fost prezenta, direct, cvasi-totalitatea pilotilor de Raliu si VTM care au fost licentiati in ultimii ani.

    Sportivii care nu au putut participa au desemnat persoane prezente pentru a-i reprezenta.

    In prima parte a intalnirii s-a facut o informare cu privire la stadiul in care se afla procesul de constituire a FRAuto. S-a prezentat punctul de vedere al conducerii alese a FRAuto referitor la organizarea activitatii sportive in viitor.

    S-a reiterat mesajul conducerii Asociatiei Importatorilor si Producatorilor de Automobile ( APIA ) cu privire la implicarea viitoare a membrilor acestei organizatii in automobilismul sportiv.

    S-au prezentat si lamurit unele aspecte legate de organizarea si participarea la concursurile internationale.

    In partea a doua, s-au fost prezentat, proiecte de regulamente sportive pentru anul 2005, proiecte care sunt regulamentele FIA specifice fiecarui tip de concurs, cu minime adaptari referitoare la situatia specifica din Romania.

    Considerandu-se de catre cei prezenti ca "vremea expectativei a trecut", s-a convenit ca in urmatoarele 4 zile ( pana luni 29.nov. 2004 ora 22.00 ), sa se trimita pe email-ul office@FRAuto.ro, adeziunile sportivilor si ale structurilor sportive, indiferent de forma lor de organizare actuala, la FRAuto. Adeziunile vor fi afisate on-line pe site-ul FRAuto. Toti cei care isi vor trimite adeziunile vor primi un formular care va trebui completat. Deasemenea, vor avea dreptul de a face propuneri pentru constituirea grupurilor de lucru care vor analiza si face propuneri asupra regulamentelor 2005

    Secretariatul FRAuto.

  16. #37
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Domne, asta e o treaba buna. Asta e parerea mea. De acum exista o federatie romana care sa se ocupe exclusiv de detinele acestui sport, sa organizeze competitii si sa participe la dezvoltarea acestui sport in Romania.

    Io oricum incercam sa ajung la cat mai multe etape de campionat national, dar de acu sper sa nu se mai intample ce s-a intamplat anu trecut cu raliul argesului. De asemenea, sper intr-o mai buna organizare a evnimentelor sub aspectul activitatilor auxiliare: prezentari, publicitate, stiri etc..

    In alta oride de idei, am inteles ca multi dintre pilotii inscrisi in CNR isi vor schimba echipamentul de concurs (a nu se intelege combinezonul, ci "jucaria") ... vor fi prezente multe mitsubishi-uri evo 7 si 8 ... o evolutie fata de anul trecut; poate ca astfel si lupta va fi mai stransa si mai antrenanta.

  17. #38
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Prima etapa a Campionatului National de raliuri din 2005 va avea la start un oaspete de seama. Cvadruplul laureat in intrecerea mondiala Tommi Makinen va veni in Romania pentru a-i sustine pe pilotii echipei BKP Racing. "M-am intalnit cu Makinen in Finlanda si am stat mai mult timp de vorba. in sezonul viitor voi pilota o masina preparata la atelierul lui. I-am propus sa vina in Romania si a fost de acord. Cel mai probabil o va face la prima etapa din sezonul viitor, stagiune in care si eu si Titi Aur vom folosi masini preparate de el", a spus Dan Gartofan, campionul din 2004. Despre cel care se va ocupa de destinele tehnice ale bolidului Subaru, "Giri" spune: "La nivelul Campionatului Mondial de raliuri, este echivalentul lui Michael Schumacher". Detaliile sejurului lui Makinen nu au fost stabilite cu exactitate, acestea urmand a fi rezolvate intr-un viitor foarte apropiat. Dupa retragerea din activitatea competitionala, la finalul sezonului 2003, Tommi Makinen si-a deschis o scoala de pilotaj si a creat unul din cele mai importante ateliere de preparare a masinilor Subaru Impreza, in versiune de grupa N. De altfel, Tommi Makinen Racing are statutul de cel mai bun preparator european al masinilor japoneze.

    Tommi Makinen

    * Nascut: 26 iunie 1964, Puupola (Finlanda).
    * inaltime: 1,75 m. Greutate: 74 kg.
    * Rezidenta: Monte Carlo si Finlanda.
    * Debut: Nokia Rally, Finlanda, 1985.
    * Idoli: Hannu Mikkola, Juha Kankkunen.
    * Hobby: schi, vanatoare, mountain bike.
    * De patru ori campion mondial de raliuri (1996-1999).
    * Raliuri castigate: 24 (Finlanda - 5, Monte Carlo - 4, Suedia - 3, Argentina - 3, Kenya - 2, Australia - 2, San Remo - 2, Portugalia, Spania, Noua Zeelanda).

  18. #39
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    care va fi prima etapa?
    (nu ca nu m-as putea uita, da imi e lene )
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  19. #40
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by grig_jr
    care va fi prima etapa?
    (nu ca nu m-as putea uita, da imi e lene )
    offtopic ... "casca ochii" 8-9 posturi mai sus ...

    "A fost confirmata data desfasurarii Raliului Moldovei, editia 2005. Aceasta etapa se va desfasura la Onesti, in perioada 5-6 noiembrie 2005, fiind organizata de S.C. AUTOCLUB TITI AUR SRL. "

    Mi se pare un mic conflict de interese. Daca Aur va participa la acest raliu organizat chiar de el, ar putea avea niste avantaje. Or sa fie destule voci contestatare.

    Om trai s-om vedea !

  20. #41
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    @profetu: scuze ca is mai putoare.

    mie de aur nu mi-a placut niciodata. tot timpul se plange: ba e vremea, ba is gumele, ba auzea ceva zgomote ciudate la cutie etc.

    nu ma mira oricum mare lucru cand vine vorba de cnr. trebuie sa dispara toti vechii, pana cei tineri sa se poata "da" klumea !
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  21. #42
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Cei doi componenti ai echipei BKP, Gartofan si Aur, vor alerga in 2005 pe masini Subaru Impreza preparate de Tommi Makkinen.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •