Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 70

Thread: Cupa Mondiala, Oestersund (SUE), 02.12-07.12.2008

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu sunt convins ca si Rusu poate mai mult, cea care ma dezamageste cursa de cursa este Dana Plotogea. Un asemnea talent cu asemnea rezultatate modeste mai rar. Ea are clar o problema psihica. Si la individual cum s-a vazut cu sansa de a prinde un top 10 cum a ratat toate tintele la ultima tragere

  2. #44
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Wooooow ce performante!! Am urmarit cursa pana cand Eva era pe 7 la sosire pentru ca am avut niste probleme, am crezut ca va cadea pe undeva pe locul 15 dar a schiat fenomenal. Bravo si Mihaelei! Sa vedem ce se va intampla maine, cele doua biatloniste putand face cursa vietii, bafta fetelor!!!

  3. #45
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Maramures , Targu-Lapus
    Posts
    40
    Reputatie
    1
    Dana parca este vicecampiona mondiala la junioare ?...Nu stiu noi romanii la diverse sporturi avem problema asta a mentalului ..Poate ne trebuie un pshiolog pentru fiecare sportiv ca sa scapam de problema asta...

  4. #46
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    In clasamentul general Eva se afla pe locul 18 cu 36 de puncte, iar Mihaela Purdea pe locul 52 cu 2 puncte.

    Eu o consideram pe Plotogea a doua ca valoare din lotul Romaniei, dar vad ca Purdea vine tare din urma, fata de sezonul trecut si-a imbunatatit partea de fond. Din pacate Dana are aceleasi probleme la tragerea din picioare, pierde timp important.

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny1711 View Post
    Dana parca este vicecampiona mondiala la junioare ?...Nu stiu noi romanii la diverse sporturi avem problema asta a mentalului ..Poate ne trebuie un pshiolog pentru fiecare sportiv ca sa scapam de problema asta...
    In Romania se fuge de psihologi. Dana inca mai are timp sa-si arate valoarea daca este ajutata cum trebuie

  6. #48
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce zici, o fi fost "umflat" Sikora de a terminat cu vreo 16 secunde in fata lui Bjorndalen? Se stie ca el niciodata n-a fost bun la partea de fond, iar acum, dintr-o data sa faca surpriza asta...
    Last edited by ducus; 7th December 2008 at 09:58.

  7. #49
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Ce zici, o fi fost "umflat" Sikora de a terminat cu vreo 16 secunde in fata lui Bjorndalen? Se stie ca el niciodata n-a fost bun la partea de fond, iar acum, dintr-o data sa faca surpriza asta...
    Foarte posibil, dacă nu mă înșel Sikora a avut și cel mai bun timp la individual.

    Dar, astăzi toți ochii vor fi ațintiți pe cursa feminină de pursuit.
    Cu 1 un tur sau 2 Eva poate intra în primele 5. Cu 0 are șanse, nici nu îmi vine să zic !, la victorie dacă va schia la fel ca ieri, iar Neuner va rata ca în vremurile bune
    Probabil că Eva va ajunge în grup compact pentru prima tragere împreună cu Henkel, Darya, Beck și Solveig., iar cu o tragere perfectă am putea să o vedem încă de la început pe podim.
    Să vedem dacă victoria din Cupa Europei îi conferă liniștea necesară pentru a se concentreze și acum când va conta cel mai mult.

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sa nu ne facem planuri mari, Tofalvi a ratat 5 tinte in aceasta etapa din pcioare. Mi se pare imposibil sa nu rateze acum, mai ales ca presiunea va fi mult mai mare. Macar de-ar trage cu 0 la culcat, dar nu stiu, cred ca presiunea isi va spune cuvantul. In plus cred ca va forta prea mult la schi si asta va duce la greseli in poligon. Sper sa ma insel

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Ce zici, o fi fost "umflat" Sikora de a terminat cu vreo 16 secunde in fata lui Bjorndalen? Se stie ca el niciodata n-a fost bun la partea de fond, iar acum, dintr-o data sa faca surpriza asta...
    Pai la asta ma gandeam si eu, dar daca e sa fim corecti sa ne intrebam si cum de Tofalvi a fost cea mai rapida din lume pe ultimul tur la schi fond.

  10. #52
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai la asta ma gandeam si eu, dar daca e sa fim corecti sa ne intrebam si cum de Tofalvi a fost cea mai rapida din lume pe ultimul tur la schi fond.
    Aia nu mai conteaza, nu mai fii chiar asa Cineva trebuia sa fie cel mai rapid nu? Daca ar fi fost cea mai rapida in primul tur, mai ziceam, dar asa...crezi ca eventualele substante pe care le-ar fi luat isi faceau efectul tocmai in ultimul tur?
    Antrenamentele isi spun cuvantul! Nu-i musai sa ramana la partea de fond la fel ca anul trecut, e clar ca s-a imbunatatit! La stafeta vom vedea cel mai bine.

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Aia nu mai conteaza, nu mai fii chiar asa Cineva trebuia sa fie cel mai rapid nu? Daca ar fi fost cea mai rapida in primul tur, mai ziceam, dar asa...crezi ca eventualele substante pe care le-ar fi luat isi faceau efectul tocmai in ultimul tur?
    Antrenamentele isi spun cuvantul! Nu-i musai sa ramana la partea de fond la fel ca anul trecut, e clar ca s-a imbunatatit! La stafeta vom vedea cel mai bine.
    Pai stai linistit, Tofalvi a fosta a 6-a la schi fond per total. Cam ciudata cresterea in valoare, asa dintr-o data. Vorba ta, poate si-or spune cuvantul antrenamentele. Cum vad ca isi spun la Sikora, care tocami a castigat Pursuitul cu 4 ratari

  12. #54
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai stai linistit, Tofalvi a fosta a 6-a la schi fond per total. Cam ciudata cresterea in valoare, asa dintr-o data. Vorba ta, poate si-or spune cuvantul antrenamentele. Cum vad ca isi spun la Sikora, care tocami a castigat Pursuitul cu 4 ratari
    Bravo lui, nu uita totusi ca e fost castigator al globului de cristal, e ceva! Are de 10 ori mai multa experienta decat Svendsen care a plecat primul. Asta e! Sper ca nu-l suspectezi si pe Hannevold ca a iesit al 6-lea desi a tras cu 0, ca e cam sprinten pentru varsta lui!
    Si apropo, Sikora a avut doar 3 ratari, nu 4!:
    1 2 SIKORA Tomasz POL 0+2+0+1 3 34:55.59 0.0
    2 4 r BJOERNDALEN Ole Einar NOR 1+2+0+0 3 34:58.03 +2.5
    3 1 y SVENDSEN Emil Hegle NOR 0+1+2+0 3 35:00.46 +4.9
    4 14 GREIS Michael GER 1+0+0+0 1 35:07.76 +12.2
    5 3 FOURCADE Simon FRA 0+0+2+0 2 35:15.56 +20.0
    6 11 HANEVOLD Halvard NOR 0+0+0+0 0 35:21.64 +26.1
    7 19 STEPHAN Christoph GER 0+1+0+0 1 35:28.73 +33.2
    8 15 WOLF Alexander GER 1+0+1+0 2 35:29.25 +33.7
    9 22 KRUGLOV Nikolay RUS 0+0+1+0 1 35:30.60 +35.1
    10 36 FERRY Björn SWE 1+0+0+0 1 35:49.03 +53.5
    Last edited by ducus; 7th December 2008 at 13:47.

  13. #55
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Sa nu ne facem planuri mari, Tofalvi a ratat 5 tinte in aceasta etapa din pcioare. Mi se pare imposibil sa nu rateze acum, mai ales ca presiunea va fi mult mai mare. Macar de-ar trage cu 0 la culcat, dar nu stiu, cred ca presiunea isi va spune cuvantul. In plus cred ca va forta prea mult la schi si asta va duce la greseli in poligon. Sper sa ma insel
    Da, dar cursa de individual e întotdeauna mai complicată decât pursuitul, fiindcă e, din câte cred eu, mult mai dificil să îți fixezi un ritm cardiac între trageri suficient de ridicat încât să nu pierzi timp în raport cu ceilalți, dar nu foarte ridicat, întrucât te poți trezi că ratezi jumătate din ținte. Așa, la pursuit nu trebuie să-ți fixezi un ritm, trebue doar să stai pe cozile fondistelor mai bune.
    În plus la individual mai e și presiunea că 1 foc ratat egal un minut, ceea ce e foarte mult, la pursuit dacă schiezi bine, o dregi imediat.
    Să vedem ce va fi, eu nu cred că Eva poate ieși din top 20 la cum a schiat ieri, s-ar putea să vedem un career record.

    P.S. dacă nu mă înșel Eva nu a fost niciodată mai sus de locul 9 la sprint, corect ?

  14. #56
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Azi , cu 3 tururi de penalizare , Eva a terminat pe locul 7 !!!
    Un inceput de sezon excelent pt Eva

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eva Tofalvi-locul 7, Dana Plotogea-locul 46, Mihaela Purdea, dezamagitor pe 57

    Cel mai bun rezultat pentru Romania in sporturile de iarna in ultimii 7 ani

  16. #58
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Felicitari Eva Tofalvi, we love you Plotogea a fost la 26 de secunde de locul 40 care i-ar fi asigurat 1 punct A avut 4 ratari, cu una mai putin decat Rezlerova, care a terminat pe 40, dar cu toate astea a terminat la 26 secunde in spatele ei. Deplasare slaba pe schiuri.

  17. #59
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Schiază foarte bine Eva, dacă menține forma asta și săptămâna viitoare s-ar putea să sărbătorim primul podium românesc .

  18. #60
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Bailly iar nu intra in puncte, Franta incepe sa coboare in clasamentul pe natiuni. Intra insa Brunet, Becaert si Dorin in puncte. Gwizdon reuseste sa termine pe 16, dupa ce la individual a fost ultima. Oare ce se intampla cu Neuner, e de-abia a 18-a

  19. #61
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    De remarcat că azi Eva a fost mai rapidă decât Wang la schi fond, ceea ce înseamnă că o victorie chiar n-ar fi imposibil de realizat.

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    De remarcat că azi Eva a fost mai rapidă decât Wang la schi fond, ceea ce înseamnă că o victorie chiar n-ar fi imposibil de realizat.
    Pai si ieri si azi daca nu rata (cum n-a ratat ieri Wang) ar fi fost foarte aproape de victorie

  21. #63
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Comentatorul suedez si-a dorit ca romanca sa ia un loc pe podium spunand ca este una din vetreranele care a luptat an de an si merita sa fie premiata pentru constanta si spirit de lupta. Sper sa fie semne bune in vederea olimpiadei de la anul...2010.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •