Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 38 of 38

Thread: Linux vs. Windows

  1. #22
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bapsy
    Linux-ul este doar o copie necizelata a Windows-ului. Vrei nu vrei, in Linux tot trebuie sa ajungi sa cunosti cateva comenzi, sa intelegi macar in mare ierarhia de directoare si sa stii cateva notiuni fundamentale despre un sistem de operare.
    nu, linux e o copie cizelata a UNIX-ului
    dar sa stii ierarhia de directoare iti trebui si pe windows.
    adica "program files" e /opt (sau /usr/local pentru hippiotii care folosesc BSD ) etc.

    daca vrei, la distributiile mai noi de linux (care costa bani si ele, daca vrei de ex. un suse professional) poti faca totul pe interfata grafica.
    Last edited by GoPens; 9th July 2004 at 12:35.

  2. #23
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    adica foloseste fiecare ce-i mai la-ndemina pt. el. gamerul foloseste XP, iar daca vrea, home-office userul poate folosi linux fara distractiile de acu 5-6 ani ca merge instalarea out of the box.
    Dar nu vezi ca nu toata lumea stie ca au disparut "distractiile"
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #24
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bapsy
    Linux-ul este doar o copie necizelata a Windows-ului.
    Desi a comentat si GoPens fraza... nu pot sa ma abtin... nu ma asteptam de la tine :p. Zici ca esti programator... deci probabil ai avut de-a face cu Linux... chiar ti se pare o copie si pe deasupra necizelata?
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  4. #25
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Dar pentru un user care are interes sa foloseasca un calculator in alte scopuri decat programare si pentru care interfata grafica este defapt tot ce intelege el printr-un sistem de operare ... Linux-ul este doar o copie necizelata a Windows-ului.
    Aveti rabdare sa cititi tot. Pentru maica-mea de exemplu Linuxul este mai prost decat Windows-ul, pentru ca nu se descurca pe el, chiar daca ii seamana umpic cu Windows-ul !!!! Asta vroiam sa spun. Ea nu vede ce-i in spate, ea vede doar interfata grafica.
    Eu nu ma consider ca fac parte din categoria descrisa mai sus.

    PS: m-ati enervat acuma cu concluziile voastre pripite.
    Last edited by bapsy; 9th July 2004 at 14:50.
    Sa moara oaia vecinului.

  5. #26
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    dar sa stii ierarhia de directoare iti trebui si pe windows.
    adica "program files"
    maica-mea n-a auzit de directorul "Program Files".
    Sa moara oaia vecinului.

  6. #27
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    pai daca primeste calculeaua out-of-the-box cu office-ul instalat, intr-adevar nu trebuie sa stie ca exista asa ceva. si in principiu nici n-are nevoie.
    dar si pe linux e exact aceeasi poveste. cumperi o calculea cu un linux+open office (sau whatever) preinstalat, nici acolo nu-ti trebuie /opt. de fapt scrii in home-ul tau si faptul ca mai exista si altceva dincolo de home nu trebuie sa te priveasca.

    dar daca-ti asumi riscuri de "system-builder" nu scapti fara ciudateniile de directoare

    no hai nu te-nerva si tu, viata-i prea scurta pentru nimicuri din astea

  7. #28
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    no hai nu te-nerva si tu, viata-i prea scurta pentru nimicuri din astea
    las ca-mi trece, mai fia sa-si ceara scuze ca o bere imi datoreaza deja.
    Sa moara oaia vecinului.

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    M-am decis sa-mi instalez shi eu Linuxul. Ce versiune imi recomandatzi ?
    Pot aparea probleme dak sa zicem ca imi instalez Windows XX pe o partitize shi Linux pe alta ? Inca o data, ce-mi recomandatzi sa fac, avand in vedere ca vreau sa-l pastrez shi pe windowsache.
    ex-alpopa

  9. #30
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bapsy
    las ca-mi trece, mai fia sa-si ceara scuze ca o bere imi datoreaza deja.
    Multe multe scuze! O sa incerc sa nu mai trag concluzii pripite... O sa le las sa se "cizeleze" la mine in cap...si dupa aia apas "post reply"... sau mai exact sa citesc atent tot postul precedent :p. Sper ca se accepta. Astept sa vedem cum rezolvam cu berea
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  10. #31
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpopa
    M-am decis sa-mi instalez shi eu Linuxul. Ce versiune imi recomandatzi ?
    Pot aparea probleme dak sa zicem ca imi instalez Windows XX pe o partitize shi Linux pe alta ? Inca o data, ce-mi recomandatzi sa fac, avand in vedere ca vreau sa-l pastrez shi pe windowsache.
    Depinde cat de decis esti.... Daca e prima oara cand ai contact sau daca vrei doar sa-l testez cateva zile... ceva de genul asta iti recomand varianta care vine pe un CD bootabil : Knoppix. Nu trebuie sa schimbi nici o partitie, totul ruleaza de pe CD, este foarte comod. Nu ai nici o interferenta cu Win.. nu strici nimic.
    Daca ai ganduri mai serioase, iti recomand Mandrake (10), Suse sau Fedora. Cand faci instalarea totul e ok (sa fii totusi atent sa nu te intrebe ceva de genul: vrei sa formatez tot discul sau ceva de genula asta... ca parca facea RedHat o faza din asta, cand nu aveai decat o partitie, se gandea ca poate vrei sa o stergi de tot). Se creaza o partitie de Linux si una de Swap si se instaleaza boot-loader-ul. Dupa aia o sa poti alege printr-un meniu ce SO vrei sa bootezi.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Aham. Mersi pentru informatzii! Pentru inceput cred ca o sa incerc Knnopix.
    Faza e ca am SO Win XP shi Win 98 shi nu prea am loc sa mai fac o partitzie pentru Linux. Cre' k o sa-mi iau un alt hard pentru treaba asta.
    ex-alpopa

  12. #33
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    am si io o problema, nu este despre subiect, dar nu am unde sa o scriu
    deci am copiat dupa net un program, numit cica Smylie Central, cu zambete pt yahoo, sau alte chaturi
    Odata cu el sau mai copiat niste tampeni, screensavers, cursor mania, my info, mywebsearch-pt net, gen google
    Dar vreau sa scap de el si nu situ cum, nu amd e unde sa le sterg, nu au nici un buton pt asta
    Daca stie cineva astept o parere cu mult interes

  13. #34
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Poate vreti sa cititi articolul asta:

    http://www.eweek.com/article2/0,1759,1622086,00.asp
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  14. #35
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    After being berated by Microsoft for attempting to sell Linux on some of the company'sssss desktop systems, Dell has decided to stop selling Windows altogether. CEO Michael Dell said, in a fictional conference call with reporters, "Microsoft is in no position to push us around. By selling Linux, we will save each customer nearly $200 per computer. If Microsoft would like to continue selling Windows through Dell, it will need to ask very nicely and accept that we have the right to sell other operating systems."

    Mr. Dell says Dell is going further and will be switching all its internal computers to Linux with a deadline of November 1st, 2004. "We realise this is a very ambitious goal, but the internal license cost savings alone will allow me to buy a new Ferrari every month."

    HP-Compaq, the world's #2 seller of desktop computers - behind Dell - is expected to follow Dell's lead on Monday and cease selling any Windows operating systems on their desktop computers.

    (c) http://www.newsforge.com


    A, era sa uit.... asa arata header-ul stirii:
    "Dell stops shipping Windows on all its computers
    Saturday July 10, 2004 (09:00 AM GMT)
    Topics: *Humor*
    By: David 'cdlu' Graham"
    Uite si linkul: http://www.newsforge.com/articles/04....shtml?tid=149 , credeti ce vreti :p
    Last edited by fia; 12th July 2004 at 11:24.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Nenea BILL! Cade cerul!
    ex-alpopa

  16. #37
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Ei alpopa, ai incercat knoppix? Ce parere ai?
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  17. #38
    Ex:Ra_7000xp aclambiron's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    Dupa ce a aparut thread-ul asta m-am hotarat si eu sa incerc Linuxul.N-am avut pana acuma 'treaba' cu el dar sper sa nu am probleme.Cred ca o sa instalez in max. 2 saptamani Mandrake(10).Mai vad eu.Nici nu stiam pana acum ca exista mai multe tipuri de Linux.Auzisem ca Linuxul e ceva foarte complicat si nu merita.Acuma sunt curios.Foarte utile link-urile.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •