Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 78 of 78

Thread: Imagini din tenis

  1. #64
    incepator
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    criterii de selectie la lotul national-tenis

    As dori sa aflu care sint criteriile de selectie la loturile nationale ale jucatorilor de tenis?F.R.T. dupa ce reguli face selectia?

  2. #65
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Dupa rezultatele avute la concursul national si uneori dupa clasamentul national .
    Mai nou se vor organiza in fiecare an nationale pe rapida si pe zgura pt. fiecare categorie de varsta incepand cu 12 ani.
    Capii de serie de la concursul national ,incepand cu categoria de varsta 14 ani ,sunt pusi pe tabloul principal dupa rezultatele internationale ETA si ITF si nu dupa rezultatele de la concursurile interne.
    Dar de ce intrebi ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #66
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1

  4. #67
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    http://www.youtube.com/watch?v=vGao6ilcdaY

    Cine se pricepe,sa-mi spuna parerea lor critica ,despre cum se misca baiatul meu...Se vede vreun progres de la clip la clip?

  5. #68
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Personal, cred ca in clipul ultimei postari, baiatul, se misca ceva mai bine, dar si poate ca e partida oficiala... pana la urma doar timpul va decide...
    p.s. la primul clip am avut impresia ca pe fundal rula "nothing else matters" de la metallica, dar apoi am realizat ca "de vina" era winampul meu )
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  6. #69
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=vGao6ilcdaY

    Cine se pricepe,sa-mi spuna parerea lor critica ,despre cum se misca baiatul meu...Se vede vreun progres de la clip la clip?
    Daca te referi la 'foot work' ,intr-adevar se misca mai bine in teren .
    FH din punct de vedere tehnic neschimbat,BH nu apare decat o data pe clip si e un slice, pt. ca-i venise mingea prea inalta.
    Ceea ce am observat in rau este ca acum evita BH lasand spatii libere ...
    Poate o sa faci un clip mai lung in care sa vedem mai mult,inclusiv serviciul .Succes !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #70
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Nu sunt un expert in detalii tehnice insa mi-a placut foarte mult la serviciu cum face acea miscare caracteristica inainte sa loveasca mingea (nu stiu daca are un nume in particular); vad ca o face cu mare usurinta si de asta cred ca e foarte bine
    Last edited by Lucian86; 25th February 2008 at 10:44.

  8. #71
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Daca te referi la 'foot work' ,intr-adevar se misca mai bine in teren .
    FH din punct de vedere tehnic neschimbat,BH nu apare decat o data pe clip si e un slice, pt. ca-i venise mingea prea inalta.
    Ceea ce am observat in rau este ca acum evita BH lasand spatii libere ...
    Poate o sa faci un clip mai lung in care sa vedem mai mult,inclusiv serviciul .Succes !
    http://www.youtube.com/watch?v=b2JVYACybPo

    Aici da si cu reverul ..Cit despre evitarea BH,este un lucru negativ doar daca nu o faci des si nu pui presiune pe adversar,ca in rest ,eu zic ca este o lovitura foarte uzitata si la nivele mai inalte..Tin sa mentionez ca nu pun aceste clipuri pt ca sa-i fac reclama baiatului meu,ci doar ca sa am un feedback din partea si altor persoane..Eu nu pot fi foarte obiectiv,desi sint destul de exigent..

  9. #72
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Puteai sa-i faci si publicitate si nu se supara nimeni

    In legatura cu reverul, gresesc eu sau baiatul e predispus spre viitor la un backhand cu o mana ?

  10. #73
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Am incercat reverul cu o mina timp de mai multe luni,la dorinta sa expresa..Insa nu am fost multumiti de rezultate,nu reusea deloc sa simta lovitura,si am decis sa revenim la doua miini..

  11. #74
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Am incercat reverul cu o mina timp de mai multe luni,la dorinta sa expresa..Insa nu am fost multumiti de rezultate,nu reusea deloc sa simta lovitura,si am decis sa revenim la doua miini..
    Totusi la varsta lui e destul de greu sa joace cu o mana. Lasand la o parte considerentele tactice, nu stiu in primul rand ce forta poate imprima mingii... O alegere inteleapta cea cu revenirea la doua maini
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  12. #75
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Am incercat reverul cu o mina timp de mai multe luni,la dorinta sa expresa..Insa nu am fost multumiti de rezultate,nu reusea deloc sa simta lovitura,si am decis sa revenim la doua miini..
    Poate spre viitor o sa reuseasca Observ totusi ca in executarea reverului foloseste foarte putin mana stanga; e ca un fel de suport pentru controlul loviturii (cum face uneori Youzhny) si nu o foloseste pentru a da si putere ca un BH cu 2 maini mai convetional (parerea unui non-expert). De acea am impresia ca reverul cu o mana pare mai instinctiv pentru el

    Inca ceva: baiatul are multa eleganta in joc asta pot evalua foarte bine si eu

  13. #76
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    Totusi la varsta lui e destul de greu sa joace cu o mana. Lasand la o parte considerentele tactice, nu stiu in primul rand ce forta poate imprima mingii... O alegere inteleapta cea cu revenirea la doua maini
    Da Adriane,in primul rind din cauza asta am renuntat:mingea lovita nu avea suficienta forta..Totusi lunile astea nu au fost deloc pierdute,reusind sa inteleaga sliceul cu o mina,lucru destul de greu de invatat atunci cind dai cu 2 miini reverul..

  14. #77
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    reusind sa inteleaga sliceul cu o mina,lucru destul de greu de invatat atunci cind dai cu 2 miini reverul..
    Da, asta vroiam sa si remarc, experienta aceasta ii va fi aproape sigur de folos pentru a intelege mai bine slice-ul. Si cine stie, poate peste cativa ani se va reorienta catre single backhand
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  15. #78
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Da Adriane,in primul rind din cauza asta am renuntat:mingea lovita nu avea suficienta forta..Totusi lunile astea nu au fost deloc pierdute,reusind sa inteleaga sliceul cu o mina,lucru destul de greu de invatat atunci cind dai cu 2 miini reverul..
    Trebuie avuta f. multa rabdare la reverul cu o mana pt. un copil de varsta lui Sorin .
    In primul rand trebuie sa renunti la competitii pt. o buna perioada de timp ( 1-2 ani) pt. ca executarea corecta a reverului cu o mana necesita eforturi mari din partea inchieturii si nu numai ...
    Dau un exemplu : Federer, care blocheaza umarul drept in timpul lovirii ( de parca ar lovi 'dupa colt') si nu executa o miscare de rotatie a corpului pt. a imprima suplimentar alte fortze care dau in final imprecizie loviturii mai ales pt. lungul de linie . Un exemplu negativ in acest sens este pustiul Silva .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •