Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 40

Thread: Forex Brasov s-a retras din campionat

  1. #1
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0

    Forex Brasov s-a retras din campionat

    Gruparea din Liga a 2-a, Forex Brașov, s-a retras din campionat dupã doar 10 etape scurse din actualul sezon.

    "Da, este adevãrat cã am retras echipa din campionat. Am hotãrît sã iau aceastã decizie din cauza lipsei de rezulatte. Nu mai vreau sã mai trec printr-o situatziune cum a fost cea de duminicã de dupã meciul cu Petrolul, mai ales cã urmau sã vinã meciuri foarte dificile, cu Progresul și Sportul. Sîntem pe ultimul loc, nu vãd situații de a ieși din zona retrogradãrii de aceea am hotãrît sã retrag echipa din campionat. Jucãtorii sînt liberi de contract și pot sã semneze cu orice echipã vor", a spus președintele și finanțatorul echipei, Nicolae Țucunel.

    Oficialul "forestierior" a vorbit și despre ce se va întîmpla mai departe:

    "Vom rãmîne cu juniorii, iar la anul, regulamentul ne dã dreptul sã ne înscriem în campionatul Ligii a 3-a. Vom începe un nou ciclu, baza numai pe juniori și vom contrui o noua echipã la Brașov".

    Forex Brașov a avut un start de sezon dezastruos, cu o victorie, două egaluri și 7 înfrãngeri în 10 etape, acumulând doar 5 puncte.

    Clubul Sportiv Forex a fost înființat în 2002 cînd firma Forex a cumpãrat fosta bazã Tractorul. Echipa de fotbal a fost în scrisã în campionat 2003-200, în campionatul Ligiii a 3-a.

    În primul an echipa a retrogradat în eșalonul județean, dar a revenit în C dupã ce a cumpãrat locul echipei Romradiatoare Brașov.

    În urmãtorul an a promovat în Liga a 2-a, dupã care timp de 2 ani s-a bãtut pentru promovarea în Liga 1, fiind cel mai aproape în sezonul 2006-2006., cînd a ocupat locul 2 la turneul de baraj


    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...pionat-3343687
    Last edited by miril; 21st October 2008 at 13:54.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Ma mirile macar pune tu si corecteaza daca aia de la prosport nu se descurca cu diacriticile. Ce sa inteleg din: "Da, este adevãrat cã" ?

  3. #3
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    poate are intentia sa se retraga.

    eu cred ca sunt doar vorbe, nu se va retrage
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ma, Cristi, ma, n-am vazut. M-am grabit. Resita, eu cred ca asa va fi. Au vrut ei din vara sa se retraga.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    N-are bani ala sa-i tina in B... nu e nicio smecherie...

  6. #6
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    De cand nu mai lucreaza Ilie pentru Fecali. Parca Adrian Ilie ii tinea pe banuti.

  7. #7
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    De cand nu mai e bagat Adi Ilie la Forex?

  8. #8
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    trist...uite asa se desfiinteaza echipe in romania in timp ce altii au cate 10 divizii si tot le mai trebuie

  9. #9
    sport legend SpyS's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    430
    Reputatie
    1
    Cand am luat si noi primele puncte in deplasare s-au gasit si aia sa se retraga din campionat.

  10. #10
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Asta e trist? Trist e ca e UTA in B. Sau Progresul, sau Petrolul, sau U, sau Resita la naiba sa o ia. Trist e ca Vaslui, Buzau, Gaz Metan si alte echipe inventate de ambitiile locale ale unor imbogatiti, sunt in A. Asta e trist. Daca discutam de fotbal.

  11. #11
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ...si daca respectam traditia.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Dunarii i s-a retras victoria cu 2-0,si a trecut pe locul 4,in loc de 3...Trebuiau macar sa incheie turul,de altfel prea multe li se permit echipelor astea.

    Bancaru,pt mine nu e trist ca Progresul e in B,trist e ca n-aveti suporteri.

  13. #13
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Conteaza mai putin acum ce e trist pentru tine. Nu te mai lamenta cu victoria retrasa pentru ca fiecarei echipe i se va intampla asta. Mai misto e de aia care au pierdut. Da, asa e, li se permit multe. Unele au intrat din C in B pentru ca s-au retras altii. E, ce parere ai? E dureros si trist, nu?

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Las-o mai usor cu atitudinea asta ironica.Ce vroiai sa-ti spun?ca vreau o echipa in prima liga care aduce cateva sute de oameni pe stadion?din caz de n-ai aflat fotbalul e pentru spectatori,nu pentru tribune goale.
    La Dunarea s-a procedat ca si in nenumarate cazuri din trecut,si a avut noroc asa e,pentru ca mai erau 2 echipe inaintea ei care au refuzat locul liber din liga secunda.

  15. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Las-o mai usor cu atitudinea asta ironica.Ce vroiai sa-ti spun?ca vreau o echipa in prima liga care aduce cateva sute de oameni pe stadion?din caz de n-ai aflat fotbalul e pentru spectatori,nu pentru tribune goale.
    La Dunarea s-a procedat ca si in nenumarate cazuri din trecut,si a avut noroc asa e,pentru ca mai erau 2 echipe inaintea ei care au refuzat locul liber din liga secunda.

    Am inteles, si patroni precum Gigi Becali, Borcea, Copos si altii. Uite, CFR si-a facut suporteri desi nu avea, noi am avut aproape zece mii de suporteri cand tu, probabil, nu erai nascut, si de ce nu am spera sa-i recapatam? Noi ne mandrim cu o pepiniera, desi suntem o echipa de cartier, care a lansat fotbalisti cat nici un judet de marimea Galatiului, ca sa dau un exemplu, nu a facut-o. Vorbesti de spectacol, care, ala facut prin culise de Mitica et comp.? Fii rezonabil si intelege ca afirmatiile tale categorice nu sunt chiar asa de...categorice. Mai ales cand vorbim de un fotbal imbecalizat si manelizat pana peste ca, deh, se portiveste majoritatii marlane. A propos ca vorbesti de suporteri, tu cu ce echipa din Galati tii si, mai ales, de cand, ca sa nu mai spun si de ce? Vezi, sunt mai multe variabile care sunt greu de evaluat, colegule. Concluzia, mai bine mai putini si devotati decat multi si imbecalizati! HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. 22nd October 2008, 12:37

  17. #16
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    CFR si-a facut suporteri desi nu avea, noi am avut aproape zece mii de suporteri cand tu, probabil, nu erai nascut, si de ce nu am spera sa-i recapatam?
    Speri,dar speri degeaba,n-o sa va recapati suporterii fara se se intample vreo minune.
    A propos ca vorbesti de suporteri, tu cu ce echipa din Galati tii si, mai ales, de cand, ca sa nu mai spun si de ce?
    Ce legatura are asta cu vreo ceva?iti place sa vorbesti mult pe langa subiect.Nu ti-e clar cu ce echipa tin?tin cu echipele galatene in general,sau e cumva rau dintr-un motiv ca fac asta?asa am fost educat,din familie,si am mostenit aceste valori care o sa le respect intotdeauna.
    Concluzia?n-am vorbit niciodata de cum se prezinta spectacolul mioritc,sau de genul de persoane care frecventeaza stadioanele.
    Fotbalul ca orice alt spectacol,e menit sa fie vazut,si aplaudat,atata tot.

  18. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Ce legatura are asta cu vreo ceva?iti place sa vorbesti mult pe langa subiect.Nu ti-e clar cu ce echipa tin?tin cu echipele galatene in general.
    Atunci e cam greu sa vorbesti obiectiv si la obiect despre ce inseamna sa fii suporter cu adevarat. Ti se pare ca vorbesc cam mult pentru ca ai perceptii limitate asupra unui subiect global care nu se trateaza cu generalizari si verdicte absolute de genul "Speri, dar speri degeaba". Adica? Esti Mama Omida de Galati? Sa inteleg ca fotbalul galatean va dispare pentru ca Mittal a pierdut miliarde, cam asta-i paralela daca ar fi sa gandesc ca tine. Spectacol? Uite, meciul Progresul-Buftea, Petrolul-Progresul. La un spectacol de manele se duc cu miile, la o seara cu Dan Grigore la pian, cu...Schubert, merg cu zecile. Adica? Zii ca ai calcat unde...nu trebuie si ca ai gandit superficial si...Cam atat.
    Last edited by miril; 22nd October 2008 at 13:24.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #18
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Nu-ti place ca am dreptate?daca nu apare vreun investitor serios Progresul n-o sa mai fie vreodata unde era in urma cu cativa ani.
    Stiu f bine ce inseamna sa fii suporter cu adevarat,nu ma cunosti si totusi tu interpretezi tot ce spun ca fiind o caracterizare directa a mea,chiar daca ce-am spus sunt generalitati,atata tot.In plus,cum am ajuns sa vorbim de Otelul?mai bine las-o moarta ca n-am ce discuta cu tine.

  20. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Las-o mai usor cu atitudinea asta ironica.Ce vroiai sa-ti spun?ca vreau o echipa in prima liga care aduce cateva sute de oameni pe stadion?din caz de n-ai aflat fotbalul e pentru spectatori,nu pentru tribune goale.
    La Dunarea s-a procedat ca si in nenumarate cazuri din trecut,si a avut noroc asa e,pentru ca mai erau 2 echipe inaintea ei care au refuzat locul liber din liga secunda.
    Nu eram deloc ironic, chiar nu conteaza ce vrei tu. Am fost eu ironic? Nu! Parerea mea e ca la meci trebuie sa mai vina si oameni de calitate nu numai spargatori de seminte cu afumatoarea la purtator (la subtioara).
    Pana una alta voi sunteti in B, cu bune si cu rele, datorita unui astfel de precedent. S-a retras Campina. Mie imi plac smecherii ca tine (vorba vine) care se bucura cand e vorba sa fie bine pentru ei dar ridica acuzator din spranceana daca nu le convine. Eu inteleg si respect dreptul tau la opinie, dar o consider gresita.
    Daca observi noi suntem pe primul loc, de conjunctura, evident, dar cu un meci mai mult. Get it?
    Trebuia sa se retraga aia luni, 27.10.2008, ca sa le dam si noi 10, 20 de goluri, ce **** mea.

  21. #20
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Mihai, scurt, ce ai zis tu este echivalentul cum as fi spus eu ca "Ar trebui sa intelegi ca eu tin cu echipele din Bucuresti, in general". Nu trebuie sa te cunosc ca sa-mi dau cu parerea pentru ca este suficient sa citesc ce spui tu insuti, unde cu sau fara voie, te autodefinesti. Si cand nu mai ai argumente vii cu "las-o moarta ca nu am ce discuta cu tine". Aici iti dau dreptate, nu am ce discuta cu tine. Capitol incheiat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  22. #21
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    nu vi se pare ca sunteti off topic?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •