Page 5 of 26 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 530

Thread: FC Arges - stiri de ultima ora

  1. #85
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    N-au mai plecat munte

    A venit muntele la Piteşti
    Când au aflat că nu vor mai merge în cantonament la munte, pentru prima dată în viaţa lor, fotbaliştii piteşteni s-au închinat, mulţumind celui de sus pentru favorul făcut. În acel moment ei nu ştiau că îi va aştepta o perioadă poate la fel de obositoare, la Piteşti. Cârţu i-a băgat pe fotbalişti într-un cantonament de zece zile la marginea pădurii Trivale, şi zilnic vor merge pe un platou imens, unde înghit câte 10 kilometri. Timp de câteva zile piteştenii vor uita de minge, joc de fotbal şi goluri şi vor vedea decât imensitatea dealului de la releu. Traseul pe care aleargă jucătorii echipei FC Argeş are o distanţă de 1.500 de kilometri, pe care îl acoperă de patru ori în câte două reprize. Mircea Irimescu şi Vasile Stan, secunzii lui Sorin Cârţu, supervizează ca nimeni nu să nu ciupească nici măcar câţiva metri, în timp ce masorii au grijă ca jaloanele să nu cadă „subit” la trecerea jucătorilor pe lângă ele.

    Extenuaţi
    „Nu mai vedem decât patul. Bine măcar că nu e frig, ca la munte, şi nici nu mai avem tentaţia de a merge la plimbare, ca la Sinaia, că n-avem pe unde”, a declarat unul dintre jucători, storşi de oboseală. Cel mai bine s-a descurcat la acest tur de forţă din prima zi tânărul Adrian Ionescu, în timp ce Viorel Domocoş a terminat turele târându-se. La Domocoş s-a simţit foarte mult perioada de inactivitate şi lipsa pregătirii centralizate, noul venit la FC Argeş alergând cu greautate pe pantele de la Băbana.

    # Strâns de piele.
    Deşi au alergat separat, având de acoperit o distanţă mai mică, portarilor le-a fost destul şi lor de greu. Coman, Preda şi Stancu au avut un ritm mai lent, dar nici ei nu au fost scăpaţi din vedere. Invocând faptul că-l strâng ghetele, Ştefan Preda a scăpat de aproape 2.000 de metri de alergare.

    # Trage tare.
    Bobi Verdeş a tras foarte tare pentru a ţine pasul cu colegii lui, fiind de departe cel mai transpirat dintre toţi jucătorii. Cu mici sărituri peste jaloane, cu ocolirea stâlpilor de electricitate în propriul folos, Verdeş a terminat totuşi în pluton.

    # Aripi rapide.
    În afara lui Adrian Ionescu şi Cristi Tănase, doi dintre cei mai tineri componenţi ai lotului, foarte bine s-au descurcat la alergările pe teren accidentat fundaşii de bandă ai Argeşului, Liviu Negoiţă şi Cornel Dobre. Cei doi sunt obişnuiţi să alerge mult şi pe gazon, aşa că nu a fost o problemă adaptarea la dealurile de la releu.

    # Frig sau cald?
    Viorel Domocoş şi-a surprins colegii în momentul în care şi-a îndesat pe cap un fes voluminos. Cum afară erau peste 10 grade Celsius, iar distanţa care trebuia alergată genera transpiraţie masivă, câţiva dintre colegi l-au sfătuit pe Domocoş să renunţe la căciulă, dar acesta şi-a văzut de treabă. „Chinezul” a alergat singur, dar nu pentru că nu s-ar fi adaptat la FC Argeş, ci pentru că nu a ţinut ritmul cu colegii săi.

    SURSA: TOP

  2. #86
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Cel mai ghinionist vultur

    Năstăsie stă de o lună în convalescenţă
    Cosmin Năstăsie nu s-a prezentat deloc la antrenamentele echipei FC Argeş, şi nici nu o va face încă două săptămâni de acum încolo, pentru că a suferit o complicaţie majoră la o simplă operaţie de amigdalită. Atacantul piteştean ar putea rata şi turneul din Cipru, după ce a stat acasă în perioada în care colegii lui au intrat serios în pregătire. Antrenorul Argeşului, Sorin Cârţu, a spus despre Năstăsie că-l aşteaptă la antrenamente, dar este clar că a pierdut lupta pentru locul de titular în primele etape ale campionatului. Faptul că va trebui să tragă din greu nu-l sperie deloc pe Năstăsie, ba chiar de-abia aşteaptă să revină la muncă.

    Cosmin Năstăsie: „Am avut nişte complicaţii de te cruceşti”

    # Ce s-a întâmplat Cosmin, tot acasă eşti?

    - Din păcate da, mai am vreo două săptămâni de stat. Am avut nişte probleme, apoi am făcut complicaţii şi doctorul mi-a recomandat să evit orice pericol. De-abia aştept să revin printre colegi, mi-ajunge de când tot stau. În total, cred că o să strâng două luni de boală.
    # Ai apucat să vorbeşti cu Sorin Cârţu?
    - Am vorbit săptămâna trecută cu dânsul faţă în faţă, ştie de problemele mele. A fost de faţă şi preşedintele Ilinca. Am înţeles că m-a inclus şi pe mine în lot, deşi nici nu m-a văzut la antrenamente. Mă bucură mult acest lucru, şi mie mi-a lăsat impresia că sunt în calculele dumnealui.
    # Vei pierde turneul din Cipru?
    - Eu sper să nu, măcar să merg acolo să mă antrenez alături de coechipieri, pentru că nu se va pune problema să joc. Sper să fac vizita medicală împreună cu restul lotului şi aia după aceea voi şti dacă am sau nu acceptul medicului de a merge în Cipru.
    # Dar la Norcia vei merge?
    - Eu aşa sper, depinde şi de domnul Cârţu. Am stat destul şi e momentul să reintru în activitate.
    # Crezi că ai pierdut şansele de titularizare?
    - Normal, vă daţi seama că o iau de la zero. Am pierdut două luni, timp în care am făcut pauză totală, deci nu m-am antrenat deloc. N-o să fie prea uşor, important este să fiu eu sănătos.
    # Ce s-a întâmplat de fapt?
    - Am fost să scot amigdalele, am făcut o operaţie dar din păcate am făcut nişte complicaţii de te cruceşti.

    SURSA: TOP

  3. #87
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Sorin Cârţu a terminat pe FC Argeş

    Fotbalişti fără chef de viaţă
    După două zile de cantonament şi alergări pe platoul de lângă releul de la Băbana, fotbaliştii piteşteni au revenit la stadion, dar tot pentru exerciţii fizice. Dacă măcar au terminat-o cu terenul accidentat, jucătorii echipei FC Argeş nu au scăpat însă de alergări şi sprinturi. Sorin Cârţu şi Mircea Irimescu i-au împărţit în grupuri de câte trei sau doi jucători, pe care i-au alergat pe anumite perimetre delimitate, la anumite intensităţi. Atât la începutul antrenamentului, cât şi după, piteştenii au fost morcoviţi, cu capul în pământ, fără nici un chef de glume sau păcăleli. Oboseala i-a răpus pe jucători, care au recunoscut că aşteaptă cu nerăbdare orele de somn, dar şi antrenamentele cu mingea.

    Au lipsit Bilaşco şi Chiţa
    Pe lângă Cosmin Năstăsie, accidentat în continuare, de la singurul antrenament de ieri au lipsit doi jucători: Marius Bilaşco şi Alin Chiţa. Ambii au fost lăsaţi la cantonament de antrenorul Sorin Cârţu pentru că nu erau în plenitudinea forţelor pentru o şedinţă tehnică aşa de istovitoare precum cea de joi după-amiază. De altfel, duritatea antrenamentului a fost resimţită din plin de Viorel Domocoş, care este în urmă cu pregătirea faţă de restul lotului, ex-bancarul plecând mai devreme la vestiare.

    Cârţu e şef acasă
    # Sub comanda sa, Oţelul nici măcar nu a luat gol la Galaţi

    După despărţirea de Ion Moldovan, conducerea clubului FC Argeş a întocmit o listă cu antrenorii care ar putea să se plieze pe stilul de joc al echipei FC Argeş. Până la urmă Constantin Nicolescu şi Viorel Ilinca s-au oprit asupra lui Sorin Cârţu, iar alegerea se pare că este, cel puţin teoretic, cea mai fericită. Prin aducerea lui Cârţu la Piteşti se încearcă refacerea palmaresului de pe teren propriu, serios şifonat în tur, atunci când FC Argeş a izbutit o singură dată să termine meciul în postura de câştigătoare. La Galaţi, Sorin Cârţu nu a pierdut în turul acestui campionat nici un meci, singura întâlnire care figurează la capitolul înfrângeri fiind cea de la Ploieşti, cu FC Argeş. Mai mult decât atât, Oţelul nici măcar nu a primit gol pe teren propriu în cele şapte partide disputate la Galaţi. De pe teren propriu, Sorin Cârţu a strâns 19 puncte din totalul de 20 pe care le-a adunat în turul acestei ediţii de campionat. Spre deosebire de FC Argeş, care nu a putut trece de FC Braşov sau Apulum în Trivale, Oţelul a bătut la Galaţi pe Rapid şi Dinamo.

    „Jucători ascultători”
    Cârţu spune că nu are nici un secret din acest succes remarcabil, ci a pus în practică forţa grupului. „Erau la Galaţi nişte particularităţi pe care am ştiut să le exploatăm. La Galaţi am avut un grup foarte bun. Foamea de rezultate şi de performanţă i-a făcut pe jucători ascultători, a dat forţă grupului, şi aşa voi face şi la Piteşti. Se putea chiar şi mai bine”, a spus Cârţu, referindu-se la rezultatul de egalitate din ultima etapă, cu Univ. Craiova.

    Secretul lui Danciu
    Antrenorul Argeşului, Sorin Cârţu, a afirmat despre Ciprian Danciu că este unul dintre cei mai buni mijlocaşi centrali din ţară, tocmai de aceea a insistat ca acesta să ajungă la Piteşti încă din această iarnă. Cârţu spune că Danciu a avut o creştere spectaculoasă de valoare după ce acesta a devenit tatăl unei fetiţe. „S-a maturizat foarte mult, s-a responsabilizat şi priveşte lucrurile altfel. Va fi un câştig pentru FC Argeş”, a declarat Cârţu despre fotbalistul de 27 de ani, cu care a mai lucrat la Oţelul Galaţi.

    Info FC Argeş
    # Izvoreanu al Argeşului?
    Dacă nu a reuşit să-l transfere pe Gheorghe Rohat, FC Argeş ar putea să-l aducă de la Galaţi pe Silviu Izvoreanu, fundaş sau mijlocaş de bandă. Cârţu a spus despre Izvoreanu că nu este ca Rohat, cu toate că ar putea fi o afacere bună pentru FC Argeş, la cei 22 de ani ai săi. Totuşi, este puţin probabil ca Oţelul să se despartă de un jucător promiţător, dacă nu i-a dat voie unui fundaş de 30 de ani să vină la FC Argeş.
    # Răbdători cu Domocoş. Sorin Cârţu a făcut un apel la publicul piteştean de a avea răbdare cu noile achiziţii pe care le-a făcut de când a venit de la FC Argeş. „Orice noutate de la echipă, Danciu, Domocoş sau cine o mai veni, are nevoie de acomodare, de cunoaştere a relaţiilor de joc, de cunoaştere a publicului”.
    # Labili psihici. Deşi n-a apucat să-l cunoască pe psihologul adus la echipă pe vremea lui Ion Moldovan, Sorin Cârţu spune că a primit prin intermediul angajaţilor clubului rapoartele întocmite de Cristi Dobrescu după mai multe şedinţe individuale cu jucătorii. Concluziile sunt interesante şi-l vor ajuta pe Cârţu să lucreze diferit cu fiecare component al echipei FC Argeş, deoarece caracterul fotbaliştilor diferă foarte mult: „Unii sunt tari psihic, alţii sunt mai labili”, a concluzionat şi tehnicianul oltean.

    SURSA: TOP

  4. #88
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Primul joc amical

    FC Argeş a disputat ieri primul meci amical din acest sezon. Sorin Cârţu nu a apelat la un adversar anume, ci a preferat să-şi împartă lotul în două echipe. După un antrenament tare, tehnicianul piteştean i-a băgat la joc pe elevii săi, pe care i-a aşezat în sistemul 4-4-2. De remarcat este că Dănuţ Coman nu a fost trimis în teren, ci a rămas să se pregătească cu antrenorul de portari, Vasile Stan. De asemenea, Domocoş nu s-a băgat la joc, şi au fost remarcate în continuare absenţele lui Bilaşco şi Chiţa, plus Năstăsie. În ciuda faptului că a fost prima întâlnire serioasă cu mingea, jucătorii echipei FC Argeş s-au mişcat destul de bine, dorind să-l impresioneze pe antrenorul Sorin Cârţu.
    Echipele folosite:
    # FC Argeş 1: Preda – Dobre, M. Radu, Dr. Radu, Baicu – M. Sava, Prepeliţă, Danciu, Neagoe – Vrăjitoarea, M. Negru.
    # FC Argeş 2: C. Stancu – M. Stan, Şomcherechi, Marincău, Negoiţă – E. Dică, A. Ionescu, Crivac, Cr. Tănase – Verdeş, C. Tănasă.

    Fără week-end
    Sorin Cârţu este hotărât să îşi ţină jucătorii în priză în acest cantonament, nelăsându-i liberi nici în week-end. Pentru sâmbătă, tehnicianul oltean a programat două antrenamente, unul tactic la stadion, altul fizic la platoul de la releul din Găvana. Acelaşi program drastic va continua şi săptămâna viitoare până miercuri, 19 ianuarie, când echipa va efectua un ultim antrenament înaintea plecării la Bucureşti pentru vizita medicală de la Institutul Naţional de Medicină Sportivă.
    După cinci zile de cantonament jucătorii sunt storşi de vlagă, dar după antrenamentele istovitoare se gândesc la meciurile din campionat. „Ne fac bine aceste antrenamente tari, le vom simţi utilitatea în timpul campionatului. În ceea ce mă priveşte, deşi sunt obosit, mă simt ca la 25 de ani şi simt că o să fac un tur de forţă în sezonul acesta”, a spus Iulian Crivac.

    SURSA: TOP

  5. #89
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Adversarii Argeşului în Cipru

    După îndelungi negocieri cu echipele care urmează să fie în Cipru în perioada în care FC Argeş va fi cantonată la Larnaca, conducerea clubului piteştean a reuşit să definitiveze programul meciurilor amicale. Nici una dintre echipele vehiculate la început nu a răspuns pozitiv grupării alb-violete, astfel că Sparta Praga, ŢSKA Sofia, Levski Sofia sau o echipă din prima ligă rusească nu se vor afla printre adversarii Argeşului. În schimb, Sorin Cârţu va da piept cu trei prim-divizionare din Elveţia, Georgia şi Serbia. În aceeaşi perioadă, în Cipru se mai află Levski Sofia (Bulgaria), Steaua Roşie Belgrad (Serbia), FC Thun (Elveţia) sau Steaua Bucureşti. FC Argeş va sta în Cipru 12 zile în total.
    Program
    # 27 ianuarie - FC Argeş - Schaffhausen (Eleveţia)
    # 29 ianuarie - FC Argeş - Dinamo Tbilisi (Georgia)
    # 1 februarie - FC Argeş - Sartid Smederevo (Serbia)

    Adversari
    # FC Schaffhausen - Elveţia
    - Nou promovată în Super League
    - Ocupanta locului 10 (ultimul) la finalul turului
    - Antrenor: Jürgen Seeberger (elveţian)
    - Stranieri: doi brazilieni, doi italieni naturalizaţi, doi turci naturalizaţi, doi germani, un spaniol

    # Dinamo Tbilisi - Georgia
    - Campioană în 2003-2004
    - Lidera campionatului georgian după terminarea turului
    - Antrenor: Ivan Susak (georgian)
    - Stranieri: un brazilian
    - Jucători importanţi: Georgi Nemsadze (ex-Grasshopper, Trabzonspor), Levan Melkadze (ex-Siena)

    # FK Sartid Smederevo – Serbia şi Muntenegru
    - Locul 5 în ediţia 2003-2004
    - Ocupanta locului 10 la finalul turului
    - Antrenor: Milenko Kikovic (sârb)
    - Combinatul Sartid care susţinea echipa a dat faliment, clubul fiind într-o situaţie financiară dificilă

    SURSA: TOP

  6. #90
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Mâine se termină chinul

    Sorin Cârţu a programat şi ieri două antrenamente, nelăsându-le jucătorilor piteşteni nici o zi liberă după şedinţele fizice istovitoare din week-end. În programul de dimineaţă au intrat alergările pe terenul accidentat de la releul de la Băbana, porţia de acoperit fiind peste 20 de kilometri, iar după-amiază s-a lucrat la sala de forţă şi pe terenurile de antrenament ale complexului. Pentru a le da fotbaliştilor o perioadă mai mare de timp de relaxare după turul de forţă de dimineaţă, Cârţu a întârziat antrenamentul cu o oră faţă de ora stabilită oficial. Pentru astăzi, FC Argeş are programate tot două şedinţe fizice, chinul urmând a lua sfârşit mâine la prânz. Tot mâine se va pleca spre Bucureşti, unde joi de dimineaţă se va face vizita medicală.

    SURSA: TOP

  7. #91
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Mioveniul nu are licenţă

    Consiliul Director al clubului FC Argeş a luat în discuţie, la recenta întâlnire de la Baza vulturilor, demararea lucrărilor de modernizare a stadionului „Nicolae Dobrin”, lucrări ce includ şi refacerea gazonului. Dacă decopertarea covorului verde de la stadionul din Trivale s-ar face în această primăvară, aşa cum cer specialiştii, FC Argeş ar trebui să joace în altă parte până la finalul campionatului. Situaţia nu este pe placul antrenorului Sorin Cârţu, care şi-a exprimat dezaprobarea faţă de disputarea meciurilor pe alt teren, dar nici pe placul conducerii pietştene, pentru că nu există un stadion în judeţul Argeş omologat pentru desfăşurarea meciurilor din cadrul Diviziei A. Astfel, lucrările de modernizare a gazonului se vor desfăşura cel mai probabil, în cele trei luni de vară, când este întrerupt campionatul.

    SURSA: TOP

  8. #92
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Prin aducerea lui Vintilă, FC Argeş şi-a câştigat un suporter

    Cristescu va veni meci de meci la Piteşti
    Cornel Cristescu, fostul căpitan de echipă al Argeşului, este cel mai bun prieten al lui Bogdan Vintilă, cel mai nou jucător al echipei FC Argeş. Cristescu şi Vintilă sunt nedespărţiţi de pe vremea când FC Argeş juca în Divizia B, şi au rămas la fel până când antrenorul Florin Halagian a destrămat prietenia, îndepărtându-i pe amândoi de la FC Argeş. Drumurile fotbalistice ale celor doi s-au despărţit, Cristescu ajungând să evolueze la Rocar şi Astra, în timp ce Vintilă a cochetat cu Naţionala din postura de titular al echipei din Parcul cu Platani. În sezonul de vară-toamnă, atunci când Bogdan Vintilă a ales să se antreneze cu FC Argeş, cei doi au asistat la trei meciuri de pe teren propriu ale Argeşului: cu Univ. Craiova, FC Naţional şi FC Braşov.

    Cornel Cristescu: „Bogdan a vrut neapărat să se întoarcă”
    # Cornel, acum că Bogdan a semnat cu FC Argeş, vei veni mai des la meciurile Argeşului de acasă?
    - Cum să nu, o să vin la meciurile astea, pentru că abia aştept să îl văd pe Bogdan apărând din nou. Dacă am fost în tur la trei meciuri, şi nu prea aveam nici un interes, dar acum... Mai ales că ştiu cât de mult şi-a dorit să se întoarcă la Piteşti!
    # De ce a insistat atât de mult să vină la FC Argeş? Bănuiesc că ar fi avut multe alte opţiuni...
    - Am rămas şi eu surprins cât de mult şi-a dorit să revină la Piteşti. Îi pare bine că a terminat cu incertitudinea, pentru că ar fi vrut de mult să semneze cu FC Argeş. S-a simţit el foarte bine la Piteşti şi nu putea nimeni să se bage.
    # Cu cine ai mai ţinut legătura, în perioada în care te-ai despărţit de FC Argeş?
    - Cu Crivac şi cu Schumacher.
    # Ştii că şi Şumi se află în discuţii cu FC Argeş pentru semnarea unui contract?
    - Da? Nu ştiam. Eu credeam că are nişte oferte de afară pe care ar vrea să le studieze cu atenţie. Dar dacă şi el va reveni la FC Argeş, m-aş bucura enorm. Se mai întăreşte şi FC Argeş, Vintilă şi Schumacher fiind jucători foarte valoroşi. Ar fi o lovitură de imagine pentru conducătorii de acolo să reuşească să aducă doi dintre jucători înapoi.
    ”Am auzit că e foarte bun”
    # De noul antrenor, Sorin Cârţu, ce zici?
    - Nu am lucrat cu el niciodată, dar am auzit că este foarte bun. A dovedit că ştie să facă treabă cu echipe demoralizate, mici, pune jucătorii pe picioare. E bine că FC Argeş s-a gândit la el.
    # Tu ai mai jucat fotbal?
    - De doi ani, de când m-am retras, am jucat o singură dată împotriva Naţionalei, când l-am ţinut pe Mutu şi două săptămâni nu m-am putut da jos din pat de febră. În rest, mi-am deschis o firmă de impresariat artistic şi îi urmăresc la lucru pe Bogdan la FC Argeş, şi pe fratele meu, Silviu, la CS Otopeni.

    SURSA: TOP

  9. #93
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Alegeri în Cipru

    Rămasă fără căpitan de echipă, echipa FC Argeş îşi va desemna un nou lider abia în Cipru, înaintea primului meci amical pe care Sorin Cârţu îl va susţine la FC Argeş: cu elveţienii de la FC Schauffhausen, pe 27 ianuarie. După plecarea lui Dănuţ Coman la Rapid, cele mai mare şanse să preia banderola le are fundaşul Alin Chiţa, care a fost căpitan în singurul meci la care Coman a lipsit, cu Gloria în Cupa României. Cu toate acestea, metoda de a desemna un nou căpitan de echipă va fi democratică, prin vot secret, în vestiar. Antrenorul Sorin Cârţu, proaspăt venit la FC Argeş, nu va încerca să-şi impună cuvântul, lăsându-i pe jucători să pună pe cine vor vrea. Astfel, fiecare fotbalist va pune câte un nume pe o foaie de hârtie, iar cine va întruni cele mai multe sufragii, acela va deţine banderola de căpitan.

    Căpitanul pleacă primul
    Marinarii au o lege nescrisă, aceea ca în cazul în care nava este în pericol de a se scufunda, căpitanul părăseşte ultimul vasul, chiar cu riscul pierderii vieţii. În fotbal, legile nescrise din marină nu se aplică, căpitanii de echipă fiind primii care cedează insistenţelor de a părăsi clubul la care este angajat. FC Argeş nu este excepţie, din 2000 şi până în prezent, pierzând patru căpitani de echipă: Adrian Neaga, Cristian Bălaşa, Nicolae Dică şi Dănuţ Coman. Dintre aceştia, doar Bălaşa a fost responsabilul din teren pentru o perioadă mai mare de un an de zile, ceilalţi plecând după maxim un an de zile de şefie. Astfel, dacă la Dinamo metoda cea mai indicată de a pleca la un club puternic este aceea de a-l alege pe Florentin Petre coleg de cameră, la FC Argeş este de ajuns să fii numit căpitan de echipă, şi eşti plecat pe jumătate în altă parte.
    Ultimii căpitanii Perioadă Club la care a plecat Club actual
    # Vasile Popa - 1994-1998 - Rapid Bucureşti - Gloria Bistriţa
    # Bogdan Vintilă - 1998-1999 - FC Naţional - FC Argeş
    # Vasile Bârdeş - 1999-2000 - în China - antrenor FCM Târgovişte
    # Adrian Neaga - 2001 - Steaua Bucureşti - Steaua Bucureşti
    # Cristian Bălaşa - 2001-2003 - FC Farul - Gloria Bistriţa
    # Nicolae Dică - 2003 - Steaua Bucureşti - Steaua Bucureşti
    # Dănuţ Coman - 2004 - Rapid Bucureşti - Rapid Bucureşti

    Chiţa favorit
    Dănuţ Coman a preluat banderola de căpitan de echipă în luna ianuarie a anului trecut, de la Nicolae Dică. În 2004, Coman a lipsit doar în patru meciuri ale echipei FC Argeş: trei din sezonul trecut, şi unul din acest sezon. Cu Gloria Bistriţa în Cupa României, banderola a fost purtată de Alin Chiţa, cel care are şi acum cele mai mari şanse de a fi numit căpitan de echipă. În celelalte trei meciuri din ediţia trecută, cu Apulum Alba Iulia şi Cehlăul Piatra Neamţ (în campionat) şi Dinamo Bucureşti (în Cupa României), Viorel Tănase a fost căpitan, dar acesta este acum component al echipei Oţelul Galaţi.
    Chiţa va avea de luptat pentru banderolă cu Bogdan Vintilă, care a mai fost căpitan la FC Argeş pentru o scurtă perioadă, şi cu Dănuţ Şomcherechi, cel mai vechi component al Argeşului, prezent la echipă din anul 1999.

    SURSA: TOP

  10. #94
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    S-a accidentat Neagoe

    Robert Neagoe a lipsit la primul antenament al zilei de ieri, după ce a suferit luni seara o entorsă în urma unui contact pentru minge cu Andrei Prepeliţă. Neagoe a făcut doar partea de forţă a şedinţei tehnice de dimineaţă, rămânând în sală în timp ce colegii lui au ieşit pe teren pentru partea de viteză a antrenamentului. Entorsa nu este gravă, Neagoe putând reveni în programul normal de pregătire în maxim o zi. Absent a fost şi Mircea Negru, lăsat la cantonament pentru a se trata de răceala puternică contactată duminică. În schimb Marius Sava, Andrei Prepeliţă şi Adrian Ionescu, toţi cu probleme musculare, şi-au revenit şi sunt în plenitudinea forţelor. Cu forţe proaspete a sosit la antrenament şi Viorel Domocoş, care a scăpat de puternica viroză ce l-a obligat să urmeze un tratament la Bucureşti.

    SURSA: TOP

  11. #95
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    24 pentru Cipru

    Un lot de 24 de jucători va fi deplasat de Sorin Cârţu în turneul din Cipru. Actualmente, tehnicianul oltean are la antrenamente 26 de fotbalişti, astfel că el va trebui să renunţa la doi inşi. Cel mai probabil, cei doi ar putea fi Cristi Tănase şi al treilea portar, Ciprian Stancu. Totuşi, soarta ultimului este încă în discuţie, deoarece Cârţu înclină să meargă în Insula Afroditei cu toţi portarii, ca în cazul în care Vintilă sau Preda se accidentează, Stancu să poată reprezenta o soluţie.

    SURSA: TOP

  12. #96
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    FC Argeş a rămas fără telefoane

    Clubului FC Argeş i-a fost tăiat astăzi telefonul, angajaţii de la sediul din strada Armand Călinescu stând aproape o zi fără să poată comunica cu exteriorul. A fost vorba de o defecţiune provocată de o echipă de muncitori din zonă. Aceştia au tăiat câteva fiare în dreptul intrării în curtea clubului şi, din neatenţie, au retezat şi firele telefonice ale grupării alb-violete. O perioadă, angajaţii nu au ştiut ce s-a întâmplat, doar după o oră dându-şi seama că nu este vorba de un deranjament obişnuit.

    SURSA: TOP

  13. #97
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Pentru cei care nu au vazut Fanatik-ul de saptamina asta (cred ca foare multi:-)

    http://www.fanatik.ro/content.php?c=...cat=4&id_cat=5
    Oierule, ramii la stana!

  14. #98
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vladi
    Pentru cei care nu au vazut Fanatik-ul de saptamina asta (cred ca foare multi:-)

    http://www.fanatik.ro/content.php?c=...cat=4&id_cat=5
    E veche...poza a fost publicata in numarul 2 nu in editia de sapt asta..Dar pe site e pusa mereu numai asta...Daca te vei uita sapt viitoare cu siguranta vei gasi aceeasi poza...In orice caza imaginea e misto ...AVEM CU CE BA

  15. #99
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Goluri de senzaţie Domocoş şi Dobre

    Pentru a mai rupe monotonia alergărilor pe teren sau pe pantele accidentate, Sorin Cârţu a organizat timp de două zile un tur „eliminatoriu” de două meciuri, între două echipe ale Argeşului. Cârţu a împărţit lotul în două, păstrând echipele în aceeaşi formulă. Marţi seara, „verzii” au învins cu 3-0, dar „calificarea” le-a fost pusă în dificultate de cele trei goluri marcate de „portocalii” în meciul retur, de miercuri dimineaţă. Cele mai aplaudate momente ale întâlnirii de ieri au fost golurile marcate de Viorel Domocoş şi Cornel Dobre. Primul a transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri, trimiţând balonul exact la vinclul porţii lui Preda, iar al doilea a şutat din apropierea liniei de fund a terenului tot în vinclu. Scorul a fost deschis însă de Adrian Ionescu, care a şutat puternic, mingea lovind şi bara înainte de a intra în poartă.
    În afara celor două reuşite de senzaţie, s-au mai remarcat în mod deosebit travaliul şi exactitatea jocului lui Ciprian Danciu, dar şi siguranţa în apărare dată de Alin Chiţa. Cei doi portari, Vintilă şi Preda, au scos câteva goluri „ca şi făcute”, iar Ciprian Tănasă a marcat de trei ori. Primele două reuşite au fost anulate pe motiv de ofsaid de către Sorin Cârţu, iar al treilea a adus „calificarea” extratereştrilor (supranume împrumutat de la FC Barcelona, provenit de la culoarea verde a echipamentului).
    FC ARGEŞ (portocaliii): Vintilă – Chiţa, Şomcherechi, Marincău, Negoiţă – Dobre, Crivac, A. Ionescu, Domocoş – Vrăjitoarea, Verdeş.
    FC ARGEŞ (verzii): Preda – M. Stan, M. Radu, Dr. Radu (A. Anghel), Baicu – Prepeliţă, Danciu, E. Dică, M. Sava – Bilaşco, C. Tănasă.

    SURSA: TOP

  16. #100
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    La doctor

    De bună voie şi cu voie bună

    Scăpaţi de plictiseala cantonamentului şi de chinul antrenamentelor, jucătorii echipei FC Argeş s-au prezentat ieri la Institutul Naţional de Medicină Sportivă pentru vizita medicală necesară obţinerii vizei pentru returul de campionat. Fără nici o excepţie, fotbaliştii au fost bine-dispuşi, glumele, farsele şi voia bună fiind la ea acasă printre alb-violeţi. În absenţa antrenorilor Cârţu şi Irimescu jucătorii şi-au făcut turul laboratoarelor conştiincioşi, supervizaţi de departe doar de Vasile Stan.

    Sănătoşi şi buni de joc
    Toţi cei 27 de jucători prezenţi la vizita medicală au trecut cu bine probele la care au fost supuşi de exigentele cadre medicale de la INMS. Inclusiv Cosmin Năstăsie, revenit pentru prima dată printre colegii de la FC Argeş. Atacantul piteştean s-a declarat gata să revină la antrenamente, indiferent cât de grea se anunţă a fi perioada de reluare a activităţii.
    Din staff-ul care a însoţit echipa la Bucureşti a făcut parte şi medicul Viorel Nicola, care a remarcat faptul că jucătorii echipei FC Argeş nu au avut mari probleme de sănătate. Au fost doar unele carenţe de greutate sau de masă musculară, nimic care să nu poată fi rezolvat în perioada de pregătire care a rămas. Singurele răspunsuri care au rămas de dat sunt la analizele de sânge luate.

    SURSA: TOP

  17. #101
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Şeful distracţiei: Domocoş
    Dacă Sorin Cârţu s-a autointitulat la venirea sa la FC Argeş şeful vestiarului, Viorel Domocoş poate fi considerat, fără a avea un rival pe măsură, şeful bunei dispoziţii din vestiar, sau din autocar. Dacă pe teren, Domocoş nu este un jucător rapid, la vizita medicală s-a mişcat foarte repede, terminând circuitul laboratoarelor printre primii. La absolut toate investigaţiile făcute a avut ceva de comentat, a glumit cu doctorii şi chiar a înscenat împreună cu aceştia o ceartă violentă, pentru a vedea care este reacţia colegilor lui. Circul făcut de ultimul venit în lotul Argeşului a continuat la proba bicicletei, unde le-a ameninţat pe asistente că sare din mers: „Aoleu, cât mai e? Nu mai pot! Opriţi bicicleta asta că sar! Sar, daţi-vă la o parte! Sar!”. După ce a terminat de pedalat perioada obligatorie de un minut, Domocoş s-a dat jos din şa şi s-a aşezat pe un fotoliu, unde a rămas circa cinci minute. Când şi-a mai revenit puţin, a ieşit din cabinet şi cu un ton nervos, a glumit către personalul medical rămas în urmă: „Gata, am terminat cu voi, să nu vă mai văd! Până la vară nu mă mai prindeţi pe aici!”.

    Căpitanul Chiţa a fost „băgat la mijloc”
    Faptul că Alin Chiţa va fi căpitanul echipei FC Argeş, aşa cum a anunţat cotidianul TOP, nu i-a impresionat prea mult pe jucătorii echipei FC Argeş, care i-au înscenat acestuia un furt al ceasului. Chiţa şi-a dat jos de la mână Swatch-ul de 190 de euro în laboratorul de măsurători, dar când a plecat de acolo, a uitat să îl mai ia. După o jumătate de oră şi-a adus aminte că nu mai are ceasul, şi a trimis un pacient oarecare să meargă să i-l aducă, în schimbul unei mici atenţii. Bucureşteanul s-a interesat de soarta orologiului lui Chiţa, dar nu l-a mai găsit în cabinet deoarece fusese luat de Sava şi Dică. Din cauza faptului că niciunul dintre colegii săi nu recunoştea faptul că e în posesia ceasului, Chiţa a început să-l suspecteze pe pacient de furt. Abia când a auzit că Dică negocia vânzarea ceasului de la suma de 500.000 de lei, Chiţa şi-a dat seama că a fost victima unei farse.

    SURSA: TOP

  18. #102
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Trei ore de plictiseală

    Fotbaliştii care vin la Institutul Naţional de Medicină Sportivă trebuie să îşi ia o marjă de circa trei ore pentru a acoperi toate solicitările medicilor. Chiar şi cei care se grăbesc foarte tare nu pot să scape mai devreme de două ore şi jumătate, astfel că plictiseala este la ea acasă. Cât stau la coadă la cabinetele medicale, fotbaliştii citesc ziare sau glumesc, vorbesc la telefon sau se joacă pe telefon. Cel mai mult se aşteaptă la cabinetul de măsurători, acolo unde jucătorii se dezbracă, se aşează în spatele unui grătar, şi aşteaptă verdictul medicului: masa musculară a scăzut sau a crescut, jucătorii s-au îngrăşat sau au slăbit, s-au cocoşat sau înălţat, etc. Datele sunt trecute într-o fişă, care se îndosariază şi care va rămâne la INMS până când jucătorul îşi termină activitatea de fotbalist.
    Raidul laboratoarelor
    1. Laborator Interne – se iau pulsul şi tensiunea
    2. Laborator analize medicale – se iau patru epubrete de sânge şi un borcănel de urină
    3. Laborator Ortopedie – depistarea problemelor la oasele picioarelor
    4. Laborator Neurofiziologie şi Psihiatrie – testarea forţei genunchilor şi a reflexelor
    5. Laborator antropolgie sportivă – măsurarea masei musculare
    6. Laborator ORL Oftalmologie – control nas, gât şi urechi
    7. Laborator Stomatologie – control dantură
    8. Laborator de Radiologie – raze la plămâni
    9. Laborator EKG – examen inimă
    10. Laborator explorări cardio-respiratorii – testarea capacităţii inimii în regim de repaus
    11. Laborator pentru testarea capacităţii de efort – pedalare 6 minute
    12. Laborator pentru testarea capacităţii de efort – pedalare 1 minut
    13. Registratură – depunerea dosarului cu fişa completată în întregime

    SURSA: TOP

  19. #103
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Bogdan Vintilă: „Vreau să joc în cupele europene”

    # Te consideri titular la FC Argeş, ţinând cont că ai jucat o perioadă îndelungată aici?
    - Nu, nu sunt titular din start, e o concurenţă puternică, iar eu va trebui să dovedesc că merit să stau în poartă. Cel mai bun dintre mine, Preda şi Stancu să apere, important este să nu primim goluri.
    # Te bucuri că a plecat Coman la Rapid?
    - Depinde cu ce tentă aţi pus întrebarea... Nu l-am dat afară pe Coman, pentru că el s-a dus la o echipă bună, mă bucur pentru el, pentru că va face performanţă.
    # Este FC Argeş cea mai slabă echipă din campionat, aşa cum au spus unii?
    - În nici un caz, dar ar fi cea mai slabă, ar trebui să retrogradeze, dar nici nu se pune problema. Vreau să facem o echipă bună la FC Argeş, pentru a nu mai fi arătaţi cu degetul, şi sper ca în scurt timp să participăm în cupele europene.

    SURSA: TOP

  20. #104
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Cosmin Năstăsie: „Sunt prea odihnit”

    # Te bucuri că ai revenit printre colegi?
    - Sunt cel mai fericit component al echipei FC Argeş în acest moment. Sunt bucuros că nu am fost uitat, şi că mi s-a dat o şansă prin convocarea în lotul care merge în Cipru.
    # Cum te simţi acum?
    - Acum sunt foarte bine, dar nici nu vreau să-mi mai amintesc prin ce am trecut. Mă simt în stare să fac circuitul acestor laboratoare, cu toate că nu m-am mai antrenat de mult timp. Sunt prea odihnit după atâta stat.
    # În cât timp preconizezi că vei reveni în echipă?
    - Nu-mi fac iluzii că voi juca prea mult în Cipru, trebuie s-o iau de la capăt. Va fi greu, dar nu mă sperie munca. Va trebui să trag tare pentru ca să îi ajung din urmă cu pregătirea pe colegii mei, care au aproape o lună de antrenamente.

    SURSA: TOP

  21. #105
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Ciprian Danciu: „Cârţu ne va pune pe picioare”

    # Cum a fost Ciprian, eşti sănătos?
    - La cei 27 de ani ai mei nu mă mai sperie o vizită medicală. Singurul lucru de care mă tem de fiecare dată este inima, dar este foarte bine. Nu că aş fi avut probleme vreodată, dar inima este cea mai periculoasă la un fotbalist. În rest, m-au găsit cu 700 de grame în plus faţă de greutatea normală.
    # Cum te-ai adaptat la noua ta echipă?
    - Foarte uşor, fiindcă cu unii colegi mă cunoaşteam de la alte echipe, iar cu domnul Cârţu am mai lucrat la Oţelul. Nu sunt probleme.
    # Am văzut că joci cu uşurinţă în sistemul 4-4-2 al antrenorului...
    - Dânsul este cel mai în măsură să aprecieze ce randament dau, dar e adevărat că mi se potriveşte acest joc.
    # Crezi că Argeşul o să aibă probleme cu Sorin Cârţu la timonă?
    - Nu! Noi am fost la Galaţi într-o situaţie şi mai rea, echipa se adunase doar de câteva zile, eram cu toţii foarte noi, o formaţie îmbătrânită, aş putea spune. Cu toate acestea s-au văzut rezultatele, are capacitatea de a pune pe picioare o echipă. Nu-i ştiu reţeta, pentru că nu are una anume. Se pliază pe problemele şi pe lotul fiecărui club, şi scoate ce e mai bun.
    # Aştepţi o convocare la echipa naţională?
    - Nu mă gândesc în mod special la ea. Dacă domnul piţurcă consideră că merit să fiu convocat la Naţională, o să vin cu toată inima. Dacă nu, o să joc în continuare la fel de bine, până când o să-i atrag atenţia asupra mea.

    SURSA: TOP

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •