Page 4 of 26 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 530

Thread: FC Arges - stiri de ultima ora

  1. #64
    Pitestean Sinn Fein's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    456
    Reputatie
    1
    Antrenorul Ion Moldovan şi-a reziliat ieri contractul cu gruparea din Trivale. "Am încetat de comun acord orice relaţie cu FC Argeş. Totul s-a rezolvat pe cale amiabilă. Nu voi sta pe banca tehnică la meciul cu Craiova tocmai pentru a crea un şoc la echipă", a declarat aseară tehnicianul. Piteştenii vor fi conduşi de pe margine astăzi de secundul lui Moldovan, Constantin Stancu. Printre pretendenţii la succesiunea Comisarului se numără Mircea Rednic, Ionuţ Lupescu, Mihai Stoichiţă şi Sorin Cîrţu.

    prosport 01.12.

  2. #65
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    sa fim seriosi, Cirtu se duce la Craiova ca acolo e locul lui.
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  3. #66
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Coman urmărit de belgienii de la Mons

    Căpitanul Argeşului, Dănuţ Coman, a disputat ieri ultima partidă în tricoul violet, el avînd numeroase propuneri de transfer din ţară şi din străinătate. De altfel, în tribunele stadionului "Nicolae Dobrin" au fost doi reprezentanţi ai clubului belgian de primă ligă Mons, care la final au cerut detalii şi despre situaţia contractuală a lui Jeremie Njock. Contra oltenilor, Coman a izbutit o partidă foarte bună, avînd nu mai puţin de 7 intervenţii reuşite şi în postură de libero, umilindu-şi efectiv adversarii prin driblingurile sale.

    Gazeta Sporturilor
    Oierule, ramii la stana!

  4. #67
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Au fost prezenti doi reprezentanti ai clubului belgian la meci. La statia de amplificare s-a anuntat ca ei au venit sa il urmareasca pe Coman. Totusi, la finalul meciului au afirmat ca nu pentru portarul pitestean au venit, ci pentru un jucator de la Craiova al carui nume nu au dorit sa il faca public (altul decat Plesan, pe care il considera prea scump).

  5. #68
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Moldovan explică motivele plecării de la FC Argeş

    Antrenorul Ion Moldovan a declarat, vineri, că a decis să renunţe la conducerea tehnică a echipei FC Argeş deoarece presiunea la care era supus din partea suporterilor se răsfrîngea asupra jucătorilor.

    "Am plecat de la FC Argeş pentru a le da posibilitatea jucătorilor să evolueze mai bine. S-a spus că eu creez o presiune asupra jucătorilor şi am decis să plec. Presiunea spectatorilor exercitată asupra mea se răsfrîngea asupra jucătorilor. Obiectivul meu, care era calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, a fost îndeplinit aşa că nu mă simt vinovat", a spus Moldovan.
    Oierule, ramii la stana!

  6. #69
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Bani de sărbători
    Sezonul de toamnă-iarnă s-a încheiat, jucătorii vor intra astăzi în vacanţă după ultimul antrenament, dar conducerea clubului nu a achitat încă toate restanţele financiare către jucători. Preşedintele Viorel Ilinca spune că banii sunt blocaţi din cauza prestaţiei sub aşteptări a echipei, dar o parte dintre aceştia se vor da, pentru a nu-i lăsa pe jucători fără bani de sărbători. „Am discutat cu o parte dintre ei, şi mi-au dat dreptate când le-am atras atenţia că rezultatele au întârziat să apară. Am testat spiritul lor de echipă şi vreau să spun că, spre deosebire de alţi ani când depuneau acte imediat pentru plata banilor, acum au fost mai maleabili. Din acest motiv o să le virăm o parte din bani până la sfârşitul anului, pentru ca să aibă şi ei de sărbători”, a declarat Viorel Ilinca.

    Sursa:Top
    Last edited by Vulturul; 10th December 2004 at 16:00.

  7. #70
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Crivac, suspendat o etapă
    Pentru cartonaşul roşu primit în minutul 80 al sferturlui de finală al Cupei României cu Universitatea Craiova, mijlocaşul Iulian Crivac a fost suspendat o etapă şi a primit o amendă de 30 de euro din partea Comisiei de Disciplină din cadrul federaţiei Române de Fotbal. Crivac nu va avea drept de joc împotriva aceleiaşi formaţii, dar în prima etapă a returului campionatului. Ultima eliminare a lui Crivac datează din campionatul trecut, de la meciul cu Steaua Bucureşti. Atunci Crivac l-a călcat pe Pompiliu Stoica şi a fost trimis la vestiare în minutul 39 al partidei, terminată nedecis, 0-0.

    Top
    Last edited by Vulturul; 10th December 2004 at 15:57.

  8. #71
    sport legend vladi's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Cîrţu: Am ales FC Argeş pentru că este o echipă interesantă
    "Am ales FC Argeş pentru că este o echipă interesantă, cu un lot de jucători bun şi un palmares remarcabil. E aproape de ceea ce îmi doream eu ca antrenor", a declarat Cîrţu.

    Sorin Cîrţu a ajuns la un acord cu responsabilii grupării FC Argeş, urmînd să antreneze formaţia piteşteană pentru un sezon şi jumătate, cu opţiune de prelungire pentru încă un an.

    Cîrţu l-a adus la Piteşti pe fostul său coleg de la Universitatea Craiova, Mircea Irimescu, cel care va ocupa, alături de Vasile Stan, funcţia de antrenor secund.

    Sorin Cîrţu a precizat că va încerca să aducă la FC Argeş doi-trei jucători de la fosta sa echipă Oţelul Galaţi. Sorin Cîrţu a stabilit calendarul echipei în pauza de iarnă. Astfel, lotul FC Argeş se va reuni pe 5 ianuarie, cu cinci zile mai devreme decît stabiliseră conducătorii clubului. Cîrţu a renunţat la tradiţionalul cantonament montan, optînd pentru două turnee în Cipru şi Turcia, între 22 ianuarie şi 20 februarie.
    Oierule, ramii la stana!

  9. #72
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Nastasie a fost operat

    Dupa terminarea sezonului, unul dintre jucatorii echipei FC Arges nu a intrat în vacanta prea bucuros. Este vorba de Cosmin Nastasie, care s-a operat la fata. El a avut un accident la un antrenament, fiind lovit puternic de o minge în plina figura. Pentru a nu avea probleme mai târziu, la pregatirea de iarna si la jocuri, Nastasie s-a operat imediat dupa încheierea meciurilor si a avut o perioada de convalescenta de aproape o saptamâna, timp în care nu a avut voie sa iasa afara din casa si sa manânce alimente crocante.

    Sursa: Top

  10. #73
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Gata vacanţa!
    Cârţu sună astăzi adunarea

    Sorin Cârţu este cel mai grăbit tehnician din Divizia A, chemându-şi jucătorii din vacanţă cu cinci zile înaintea majorităţii formaţiilor din primul eşalon fotbalistic românesc. Totuşi, FC Argeş nu este prima echipă care îşi reia antrenamentele, liderul seriei a treia a Diviziei B, FC Vaslui, fiind mai grăbită. Totuşi, este de înţeles de ce Sorin Cârţu, respectiv Gabi Stan au luat decizia de scurtare a vacanţei: ambii sunt investiţi de curând şi au nevoie de timp pentru a-şi cunoaşte elevii.
    Se aşteaptă nume noi
    La primul antrenament din acest an, care va avea loc la ora 11, sunt aşteptate câteva nume noi, dar nici preşedintele clubului, Viorel Ilinca, şi nici antrenorul principal, Sorin Cârţu, nu au dat detalii despre fotbaliştii care vor veni în probe. Cu toate acestea, ambii au recunoscut că au stat zilele acestea pe telefoane, în discuţii şi negocieri, iar rezultatele se vor vedea în zilele care urmează.
    Sorin Cârţu: „Nu pot să spun cine va veni la reunire, pentru că poate eu zic un nume şi el nu va veni. Am discutat cu domnul Ilinca zilele acestea şi i-am propus nişte nume de jucători, dar nu ştiu dacă discuţiile au fost purtate sau s-au concretizat”.
    Viorel Ilinca: „În această perioadă vor apărea diferite nume şi propuneri prin presă, pentru că este sezonul speculaţiilor. Deocamdată nu avem nimic sigur, nici măcar pe Schumacher, pe care văd că şi-l doresc cu insistenţă ultraşii”.

    SURSA:TOP
    Last edited by Vulturul; 5th January 2005 at 08:21.

  11. #74
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Noul antrenor e exigent
    Cârţu vrea un 10

    FC Argeş s-a reunit astăzi, antrenorul adus de Moş Crăciun la Piteşti conducând primul antrenament al anului al unei echipe din Divizia A. Sorin Cârţu a avut la dispoziţie 28 de jucători, singura noutate fiind reprezentată de prezenţa lui Ciprian Danciu în Trivale. Tehnicianul oltean şi-a stabilit un obiectiv personal pentru returul campionatului la FC Argeş, locul al zecelea. „Am speranţa că obiectivul nostru din retur, scăparea de la retrogradare, este realizabil. Împreună cu echipa îmi doresc chiar obţinerea locului al zecelea”, spus Cârţu la reluarea activităţii.

    Doi absenţi şi jumătate
    Cosmin Năstăsie şi Ştefan Preda au fost absenţii reîntâlnirii cu fotbalul şi cu Sorin Cârţu la FC Argeş. Ambii au primit învoiri de la noul antrenor principal, primul pentru că a suferit o operaţie care îl obligă să stea departe de frig o bună perioadă de timp, al doilea pentru că nu şi-a terminat concediul! Un alt absent a fost Remus Marta, dar oricum acesta era cu un picior plecat de la FC Argeş. Cârţu a avut la primul antrenament un lot stufos, care i-a cuprins şi pe cei câţiva jucători care aparţin de FC Argeş, dar care au fost împrumutaţi în turul campionatului.

    Lotul echipei FC Argeş
    # Portari: Dănuţ Coman, Ciprian Stancu
    # Fundaşi: Ilie Baicu, Alin Chiţa, Cornel Dobre, Raul Marincău, Liviu Negoiţă, Dragoş Radu, Marius Radu, Dan Săndulescu, Ştefan Săvulescu, Mircea Stan, Dănuţ Şomcherechi
    # Mijlocaşi: Iulian Crivac, Ciprian Danciu, Emil Dică, Adrian Ionescu, Robert Neagoe, Mircea Negru, Andrei Prepeliţă, Marius Sava, Geo Stanca, Cristi Tănase
    # Atacanţi: Marius Bilaşco, Liviu Năstăsie, Ciprian Tănasă, Bobi Verdeş, Bogdan Vrăjitoarea

    Sursa: TOP
    Last edited by Vulturul; 5th January 2005 at 22:40.

  12. #75
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Echipe din Liga Campionilor în Cipru

    Viorel Ilinca s-a întâlnit în dimineaţa zilei de ieri cu impresarul cipriot care se ocupă de buna organizare a turneului din Cipru. Acesta a venit însoţit de reprezentantul său din România într-un Land Rover cu număr de Hunedoara, şi a discutat cu preşedintele clubului FC Argeş preţ de câteva ore. Cele două părţi au stabilit ca locul de cantonament să fie pe malul Mării Mediterane, în oraşul Larnaca, aflat la egală distanţă de celelalte două oraşe mari din Insula Afroditei, Nicosia şi Limassol. FC Argeş nu va juca într-un turneu anume, ci va disputa trei meciuri amicale cu adversari din zonă. Deşi se află în aceeaşi perioadă în Cipru, Steaua nu va juca probabil nici un amical cu FC Argeş, de teama unor posibile contacte mai dure între jucători.

    Programul amicalelor
    # 28 ianuarie - cu Sparta Praga
    # 30 ianuarie - cu ŢSKA Sofia sau Levski Sofia
    # 1 februarie - cu una dintre echipele ruseşti din zonă

    100% Norcia
    Preşedintele clubului FC Argeş, Viorel Ilinca, a concretizat programul de pregătire al echipei FC Argeş, renunţând definitiv la turneul de la Antalya, dorit la un moment dat de Sorin Cârţu. În locul acestuia, FC Argeş va merge din nou la Norcia, în perioada 6-19 februarie. Organizatorii turneului din localitatea umbriană au promis că vor revitaliza turneul care ajunsese polul de interes al echipelor din Europa Centrală şi de Est. Pe oferta înaintată clubului piteştean au fost trecute foarte multe nume de formaţii, dar deja se ştie că Rapid şi Steaua nu vor da curs invitaţiei. Totuşi, printre cele vehiculate se numără Polonia Varşovia, Wisla Cracovia, Dinamo Tbilisi, Karpatî Lvov, Kispest Budapesta, plus localnicele Ascoli, Ancona şi Ternana. Până la ora actuală, numai două echipe au confirmat participarea la „Norcia Winter Cup 2005”, FC Oradea şi FC Argeş.

    Antrenament lejer
    Prima mişcare a anului a fost condusă de antrenorul secund Mircea Irimescu, şi a constat în alergări uşoare, de reacomodare la efort, şi stretching. La antrenament a mai fost prezent şi Vasile Stan, din vechea „bancă tehnică”, în timp ce Constantin Stancu şi Ioan Tămăşanu nu şi-au mai făcut apariţia. Stancu, numit de conducerea clubului responsabil cu relaţia dintre FC Argeş şi Dacia Mioveni, nu a apărut la stadion, în schimb au trecut să-l salute pe Cârţu Mihai Ianovschi, Viorel Moiceanu şi Mihai Ianovschi jr. Antrenamentul a fost „supervizat” de la tribuna oficială şi de Nicolae Dobrin, venit să vadă în egală măsură pe cei trei tineri proveniţi de la şcoala lui, Ionescu, Negru şi Săvulescu, precum şi noutăţile de la FC Argeş.

    SURSA: TOP
    Last edited by Vulturul; 5th January 2005 at 23:02.

  13. #76
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1

    Ziua si jucatorul:)

    Incepand de astazi se pregateste cu FC ARGES si Viorel Domocos !

    Sursa: Terrasat

  14. #77
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Cârţu vrea 24 de jucători

    Odată cu aducerea lui Viorel Domocoş şi, probabil, a încă unui fundaş central, lotul echipei FC Argeş s-a mărit îngrijorător de mult. Acesta a ajuns să conţină 33 de jucători, inclusiv pe cei doi absenţi motivaţi Ştefan Preda şi Cosmin Năstăsie. Antrenorul Sorin Cârţu a anunţat că va începe campionatul cu un lot de 23-24 de fotbalişti, principalii vizaţi să plece fiind jucătorii tineri care au mai fost împrumutaţi şi în sezoanele trecute la Dacia sau la alte echipe. Dacă al treilea portar, Ciprian Stancu, nu va fi inclus în lotul de 24, ci în lista comună de jucători cu Dacia Mioveni, tot rămân pe dinafară jucători ca Crăciun, Săndulescu, Săvulescu, Stanca, Tănase, Nicolae plus încă doi dintr-o listă care-i mai cuprinde pe Negru, Ionescu sau Neagoe.
    Sorin Cârţu: „Nu mi se pare că am avea prea mulţi fundaşi în lot, pentru că oricând mi se poate accidenta unul, sau pot fi suspendaţi. În retur probabil că vor curge suspendările. M-am uitat mai devreme pe lista cu jucătorii care au trei cartonaşe galbene şi m-am îngrozit. Aproape toţi fundaşii mei sunt avertizaţi de trei ori, iar la primul cartonaş galben vor sta o etapă. Vă daţi seama ce s-ar putea întâmpla dacă doi dintre ei îmi vor lua cartonaş în prima etapă cu Craiova? Cu Oţelul n-aş avea pe cine să folosesc”.

    SURSA: TOP
    Last edited by Vulturul; 7th January 2005 at 10:59.

  15. #78
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Info FC Argeş

    # Absenţi. Cosmin Năstăsie şi Ştefan Preda au lipsit şi în a doua zi de antrenamente, dar situaţia pare să nu-l deranjeze foarte tare pe noul tehnician, Sorin Cârţu. Dacă Năstăsie poate prezenta oricând o adeverinţă medicală care să specifice faptul că nu are dreptul să facă efort, în schimb de Preda se ştie doar că nu şi-a terminat concediul. Ploieşteanul i-a solicitat încă din luna decembrie lui Cârţu câteva zile în plus, deoarece a avut planificată o plecare de mai lungă durată.
    # Atacanţi. Sorin Cârţu nu este interesat de aducerea niciunui atacant în această vară, deoarece consideră că postul este pe deplin acoperit. În afara lui Liviu Nicolae, care va face parte din fondul comun cu Dacia Mioveni, Cârţu are în lot cinci atacanţi cu destule prezenţe în Divizia A: Bilaşco, Năstăsie, Tănasă, Verdeş şi Vrăjitoarea. Cei doi atacanţi pe care îi va titulariza Cârţu vor fi decişi în cele două turnee de pregătire, astfel că aceştia vor trebui să tragă foarte tare pentru a-l impresiona pe pretenţiosul tehnician.
    # Petroiesc. Fostul fundaş al echipei FC Argeş a părăsit echipa încă de la începutul lunii decembrie. Petroiesc intenţionează să rămână în circuitul echipelor de Divizia A, fiind dorit de antrenorul Gabi Stan la FC Braşov. Petroiesc s-a despărţit rapid de FC Argeş pentru că el aparţinea de Dacia Mioveni. Divizionara B nu va încasa nici un ban de pe urma fundaşului care a avut decât trei apariţii în tricoul alb-violet.
    # Marta. Marta nu s-a prezentat la primele două antrenamente ale lui FC Argeş, solicitând conducerii clubului piteştean eliberarea unei hârtii care să specifice faptul că poate pleca oriunde, fără nici o pretenţie exagerată din partea lui FC Argeş. Marta mai are contract cu FC Argeş încă un an, dar ambele părţi doresc să ăşi despartă drumurile.

    SURSA: TOP

  16. #79
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Dică se antrenează la Piteşti
    Stelistul Nicolae Dică s-a antrenat în această săptămînă la Piteşti, pe unul dintre terenurile lui FC Argeş. Fostul mijlocaş al alb-violeţilor s-a pregătit de unul singur urmînd un program stabilit de Walter Zenga. “E mai bine să te antrenezi de unul singur, pentru că nu mai ţipă nimeni la tine”, a glumit fostul căpitan al Argeşului. “Piteştiul rămîne echipa mea de suflet şi aş vrea să mă întorc la un moment dat să joc aici”, a mai spus Dică.

    Schumacher nu se grăbeşte
    După cum se ştie, Constantin Schumacher este curtat intens în aceste zile de Universitatea Craiova şi de FC Argeş. Mijlocaşul piteştean a declarat însă ieri că se exagerează în privinţa faptului că ar putea juca din nou în Divizia A. “Nu mă grăbesc să joc în ţară. Le-am spus celor care m-au contactat că prioritar pentru mine este să evoluez în străinătate. N-am promis nici Argeşului şi nici Craiovei că vin la vreuna dintre aceste echipe”, a afirmat Schumi.

    www.prosport.ro

  17. #80
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Preda a aparut sambata

    Portarul ploieştean Ştefan Preda a anunţat s-a prezentat sâmbătă la antrenamentele echipei piteştene. Ploieşteanul a fost plecat în această perioadă la munte, cu soţia şi copilul, pe bilete cumpărate printr-o agenţie de turism. Preda l-a întrebat anul trecut dacă poate fi învoit, sau dacă renunţă la biletele de vacanţă, dar Sorin Cârţu s-a dovedit a fi înţelegător.

    SURSA: TOP

  18. #81
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Şase echipe au confirmat participarea la Norcia

    La doar o săptămână de la emiterea ofertelor către cluburile interesate să participe la turneul „Winter Norcia Cup”, organizatorii au strâns acceptul ferm al cluburilor FC Argeş, FC Oradea, Perugia (Italia), Wisla Cracovia (Polonia), Pobeda Prilep (Macedonia) şi o naţională secundă a Albaniei. Italienii vor să revitalizeze turneul care în anii 2000 şi 2001 a avut cel mai mare număr de echipe participante, 20, făcând oferte foarte bune echipelor din Europa Centrală şi de Est. Deja s-au strâns mai multe formaţii faţă de anul trecut, cel mai negru din istoria competiţiei amicale din Regiunea Umbria. În plus, organizatorii turneului italian au promis echipelor româneşti că vor avea ocazia să dispute şi alte meciuri amicale cu echipe italiene care nu pot da curs unei oferte de participare la un turneu ce presupune mai multe jocuri.
    FC Argeş a câştigat turneul în anul 2002 printr-un gol marcat de Iulian Crivac în finala cu Polonia Varşovia. La polul opus se situează rezultatul incredibil de anul trecut, când piteştenii au fost învinşi de amatorii de la Foligno în afara competiţiei, echipa găsindu-se în liga a şaptea a campionatului italian!
    Palmaresul lui FC Argeş la Norcia
    22 10 4 8 35-25 34p.
    # 2000 - FC Argeş – Wisla Cracovia 0-2
    - FC Argeş – Metalurg Zaporoje 2-3
    - FC Argeş – FC Homel 1-0
    - FC Argeş – Dinamo Batumi 2-1
    - FC Argeş – Politehnica Iaşi 2-2
    # 2001 - FC Argeş – Umbria XI 5-0
    - FC Argeş – Rocar Bucureşti 1-2
    - FC Argeş – Litex Loveci 1-2
    # 2002 - FC Argeş – Perugia B 1-1
    - FC Argeş – Ascoli B 4-0
    - FC Argeş – Kispest Budapesta 0-2
    - FC Argeş – Karpatî Lvov 1-0
    - FC Argeş – Steaua Bucureşti 4-1
    - FC Argeş – Polonia Varşovia 1-0
    # 2003 - FC Argeş – UTA 3-1
    - FC Argeş – Litex Loveci 2-1
    - FC Argeş – Albania B 0-0
    - FC Argeş – Metalurg Doneţk 1-2
    # 2004 - FC Argeş – Univ. Craiova 2-1
    - FC Argeş – Pyunik Erevan 0-0
    - FC Argeş – FC Oradea 1-2
    - FC Argeş – Albania B 1-2

    SURSA: TOP

  19. #82
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Programul din această săptămână

    Sorin Cârţu şi-a propus ca la FC Argeş să efectueze cu jucătorii săi, alternativ, unul sau două antrenamente pe zi. Pentru fotbaliştii piteşteni acest lucru nu reprezintă nici o noutate, pentru că acelaşi lucru îl făceau şi cu Ion Moldovan. Astfel, în această primă săptămână „de foc” sub comanda noului tehnician, Coman, Prepeliţă şi ceilalţi se vor dezechipa de opt ori. Pentru săptămâna aceasta Cârţu are în program şi câteva meciuri amicale între echipe formate din componenţii echipei.
    # Luni, 10 ianuarie - 1 antrenament, ora 13
    # Marţi, 11 ianuarie - 2 antrenamente
    # Miercuri, 12 ianuarie - 1 antrenament
    # Joi, 13 ianuarie - 2 antrenamente
    # Vineri, 14 ianuarie - 1 antrenament
    # Sâmbătă, 15 ianuarie - 1 antrenament şi ieşirea din cantonament

    SURSA: TOP

  20. #83
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Cu jucătorii la doctor

    Primul antrenament din această săptămână a fost perturbat de recoltarea probelor pentru nişte analize minerale, probe luate de la jucători la cantonament. Din cauza faptului că operaţiunea a durat destul de mult, fotbaliştii au ajuns la stadion cu cel puţin o jumătate de oră întârziere. Unii jucători mai superstiţioşi nu au privit cu ochi buni această întârziere venită în chiar prima zi a săptămânii, aşa că au apelat la unele metode de a îndepărta spiritele rele.

    În căutarea mineralelor

    20 de jucători s-au supus analizei unei echipe medicale venite de la Bucureşti. Fiecare a donat câte un fir de păr care urmează să fie studiat la laborator. În urma acestor analize se va constata deficitul de minerale, vitamine, calciu şi alte elemente necesare unui fotbalist, rezultate extrem de importante pentru stabilirea medicaţiei fiecărui fotbalist în parte. SorinCârţu a recunoscut că a asistat în premieră la aşa ceva, şi spune că este îmbucurător faptul că lumea fotbalistică a început să se aplece şi asupra altor probleme auxiliare pe care le ridică jocul de fotbal, pentru că numai aşa se poate progresa.

    SURSA: TOP

  21. #84
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Stadionul a fost inundat două zile

    O avarie de mare proporţii s-a înregistrat sâmbătă seara la stadionul „Nicolae Dobrin”. O conductă de apă, din plexiglas, veche de 40 de ani, a cedat subit în faţa băncii de rezerve a oaspeţilor, inundând toată lungimea de pistă. Cum echipa de intervenţie a avut de lucru duminică, repararea ei a fost lăsată pentru luni. O groapă imensă a fost săpată direct pe pistă, perturbând activitatea atleţilor. Fără brazdele smulse de excavator stadionul arăta luni dimineaţă ca un crater provocat de o bombă.

    SURSA: TOP

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •