Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 62 of 62

Thread: NBA FINALS 2003

  1. #43
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    sa ne fure arbitrii....ca suntem prea prosti. nici nu meritam sa jucam la europenele de fotbal. auzi tu...sa nu fie finala NBA in Romania ! pana si in Papua Noua Guinee este transmisa.

    mie nu imi vine sa cred ca Nets au egalat situatia. de fapt nu imi vine s acred ca au ajuns aici. o echipa care aspira la titlu..nu tre' sa aiba si ea..macar 2-3 vedete. cativa jucatori legendari , acolo ? nets pe cine are in afara de kidd ?

    a fost frumos meciul , Azure ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #44
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Vedete la Nets(cu numele): DIkembe Mutombo
    Cvasi-vedete la Nets(pe langa Kidd): Kenyon Martin, Richard Jefferson

  3. #45
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    tare as vrea sa revii cu amănunte azure tată... păi ce dracu meci a fost ăsta nene... Parker un punct???... pe îl mai duce el pe Kidd la școală... poimarți... io cred că măsa nu-l mai lasă să iasă din casă o săptămână... e pedepsit...

    vreo șase faulturi tehnice... faulturi cu nemiluita... drept urmare libere la fel... scandal cu arbitrajul... oare a fost goaltending la Kidd???... au jucat fiecare câte un sfert... NJ 2: 29-16 și SA 3: 23-11... pe urmă nimic...

    Cred că a fost la fel de urât ca Norvegia-România, numai că aici o țară întreagă striga la Ganea... trage mă, trage mă!!!!!!!!... a vrut să omoare de inimă o țară întreagă... parcă nu mai vedeam odată mingea aia în plasă... și pe urmă a venit Heleșteanu ăsta al slovacilor sau al cehilor... naiba să-l ia care ne-a stricat petrecerea....

    scuze pentru derapaj... dar la noi e înnorat rău după meciul de aseară... pentru o vreme.... NJ-SA a fost pe locul doi...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  4. #46
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Rasheed, are Gaby dreptate de data asta...NJ nu au ani de baschet cite inele au aia din SA...Practic rezervele lor sint cel mai galonat 5 din liga cred (ok, poate cu exceptia celor din LA).

    Referitor la Martin si Jefferson, nu sint staruri, nu sint respectati de arbitrii din liga precum un Robinson, Duncan, Kerr sau Willis. Mai degraba sint la egalul unui Parker si Ginobli. Unde mai pui comparatia dintre Popovich si Scott?

    E o echipa fara vedete (si ce mare vedeta era Kidd acum 18 luni in Phoenix?), care a jucat in stilul propriu doar impotriva celor din Milwaukee. Apoi au spulberat Bostonul in ritmul lor, au spulberat Detroit in stilul lor, si acum joaca de la egal cu SA jucind practic din nou stilul lor. Nu-si pot impune jocul, dar in schimb isi impun scorul .

    Daca a fost meci frumos? Ultimul meci frumos in liga a fost Dallas-Kings, acel meci cu 300 de puncte, si cu procentaje de 60%. Aseara SA a reusit o performanta demna de Rompetrol, un 29% parca. Bine, ca nici NJ nu a spart gura tirgului, dar nu poate fi vorba de spectacol. In schimb exista suspans, aseara a aparut in sfirsit si incrincenarea, au fost vreo 6 tehnice, se vede ca se apropie momentul culminant. Meciul 5 practic va decide titlul, zic eu, invingatoarea urmind sa fie noua campioana NBA. Excelenta mutare a organizatorilor acestui meci. La sfirsitul sfertului , dupa ce NJ pierduse un avantaj de 16 puncte si era condusa cu un punct, a fost introdusa pe teren trupa celor de la Devils, care au prezentat trofeul celor prezenti. A fost scinteia necesara ptr. a ridica tribuna in picioare si in acelasi timp ptr. a reaprinde speranta in jucatorii gazda, care pareau ca niste pesti pe uscat.

    NJ se dovedeste o echipa excelenta tocmai acolo unde SA are lacune mari. Si anume la meciurile pe muchie de cutit. Asa a fost si aseara, dupa ce ma amagisem singur ce genial am fost cu pronosticul meu de 15-16 puncte, totul s-a naruit in al treilea sfert. De fapt, cronologic vorbind, a fost mai intii Byron care a criticat arbitrajul cu o zi inainte, de acolo a rezultat un meci fluierat bine, in care Duncan a primit al treilea fault cu vreo 3-4 minute inainte de jumatate. Nets au facut un mars fortat in perioada aia, si au incheiat repriza cu avantaj de 11 puncte(si eu am prezis 12 ). Dupa pauza, si mai si, Jefferson a luat foc si s-a marit diferenta la 15-16 puncte. Eram in grafic. Dar atunci a venit Duncan cu pompierii. In ultimele 7-8 minute din sfert NJ a mai marcat un singur cos parca si ceva aruncari libere. In rest ratari, dar ratari din alea "a la Muresan". 3 lay-upuri intr-o singura faza, toate ratate. Nu spuneti ca se mai intimpla, ca s-a mai intimplat de inca 2 ori ulterior. Ingrozitor. Noroc ca nici de cealalta parte, cu exceptia "bunicului" Willis (40 si treaba lui de ani), toata echipa a facut figuratie. In frunte cu MVP lor si cu "genialul Parker". In urma testelor DNA am constatat ca cei doi au fost prezenti la meci, dar din motive neelucidate inca, evolutia lor a lasat de dorit. Poate o mentiune ar merita Claxton, aici i se poate reprosa lui Popovich ca a preferat sa incheie meciul cu un jucator care aruncase 1 din 12 (Parker) in locul lui Claxton, care se descurcase binisor.

    Si ca sa inchei cu SA, spuneam ca nu cred ca Duncan poate juca slab 3 meciuri la rind. Se pare ca m-am inselat, e si el om.

    Sa trecem de partea cealalta. MVP ptr. Nets in aceasta serie? Buna intrebare! Eu unul l-as vota pe Mutombo. E omul care face diferenta. Cind joaca el bine, Nets cistiga, cind nu.... , SA cistiga. Mutombo a reusit practic sa-l reduca la tacere pe Duncan. Cu acesta pe teren, procentajul lui Duncan e la fel cu al lui Parker aseara. Dezastru total. Ce-i drept ca ofensiv nu aduce nimic echipei, dar aseara a reusit un cos foarte important, si mai ales o recuperare si jumatate in ultimul minut de joc, dupa ratari ale lui Kidd. In aceea jumatate, a reusit sa-i incurce pe Duncan si Ginobli asa rau, incit mingea a ajuns la Kittles. Si asta cind Nets conducea cu un punct iar Kidd ratase, si mai erau doar 9 secunde de joc.

    Apoi trebuie remarcat Kidd, aproape de un triple double, chiar daca cu aruncarile n-a stat bine, in schimb a excelat la final cu aruncarile libere, nelasind nici o sansa lui Duncan & Co.

    Jefferson...a fost asediat toata saptamina ptr. faptul ca n-a facut inca nimic in toata seria....In sfirsit, aseara a spart gheata, double-double.

    Martin...in linia obisnuita, e omul care isi doreste titlul mai mult ca oricine altcineva de pe teren. A reusit si el un double-double.

    Si totusi, mutarea cistigatoare in acest meci apartine celui pe care l-am criticat de cite ori am avut ocazia, adica zi de zi.

    Pe numele lui Byron Scott, acesta a avut inspiratia sa faca o schimbare de tactica. Asa ca l-a mutat pe Kidd de la PArker, si l-a pus acolo pe Kittles. In acest fel a impuscat 3 iepuri cu un foc (asta braconaj ). In primul rind, l-a pus pe Kidd la Bowen, adica fara obligatii defensive (Bowen arunca sporadic cite un 3, in rest e inexistent in atac, in schimb e cel mai bun aparator din NBA), astfel incit Kidd a jucat 47 de minute. De regula el joaca un 38. Byron a realizat ca aia s-ar putea sa nu fie suficient ptr. ca Nets sa cistige. Al doilea iepure, a fost ca l-a pus pe Kittles la Parker. Sa fi fost statura lui Kittles, sa fie acesta un aparator mai bun, sau sa fi avut Parker o zi catastrofala, asta vom afla Vineri. Cert e ca aseara Parker a stat jumate din meci pe banca, iar jumatea cit a jucat a transformat o aruncare din 12.

    In sfirsit al treilea iepure, este victoria in sine. De acum e o serie scurta, cel mai bun din 3.

    Daca exista voluntari, va rugam nu stati la coada, poftiti in fata... http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2178376968&category=16 122



    Sau ptr. cei mai instariti...
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2178677414&category=16 122

    :o :o :o :o :o :o
    Smile, its good for you!

  5. #47
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Apropos...cat faci cu masina intre Columbus si Cleveland ?
    Pai cam vreo ora jumate se face teoretic din columbus pana in cleveland, ceva mai mult pana ajungi la Gund arena, e destul de prost pozitionata si sunt putine drumuri de acces, vreo 2 doar, deh Ohio nu e tocmai stat iubitor de baschet ( mai degraba iubitor de hamburgeri, nu prea au ei treaba cu sportu in general ) Da acu ca vine marele "The King" lebronn se schimba lucrurile cica, o sa vina vacarii sa-l vada pe "wonder kid".

    Azure , noi n-am pierdut ca ne-au furat arbitrii mah, am jucat execrabil si nu ca n-am avea cu cine, ci datorita imbecilitatii divine a lu nea Puiu anti-fashion. Netsii vad ca se tzin tare, n-am vazut meciurilede cand a inceput finala, da sincer nu cred ca pot sa le fure meci la Spurs in SA, si decisiv.
    Apropos , mama da mult mai scrii mah Azuru, noroc ca sunt baietzii astia de aici super fanatici, si civilizati ca dc te apuca sa scrii pe un forum de fotbal atata te baga si te scot de prin toate alea.

    Hai ca ma retreag cu mesaju asta pana prin septembrie.

    Bafta si sa aveti o vara placuta.

    Oh and BTW : Baccardi is everywhere, and it's still worth da hangover
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  6. #48
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Mah pai a fost destul de misto meciul de aseara numa ca ma enerveaza ca nu se marcheaza mai multe puncte :x

    Si inca o chestie...ambele echipe au tras 5-27 de la 3 pct...kidd n-a mai facut un 3 pct de nu mai tin minte (0-4 aseara).. Oricum mi s-a parut ca fiecare echipa juca mai retras pana cand aveau prea multe puncte in spate si atunci au inceput sa joace. Primul sfert a fost cam egal dar la sfarsit NJ si-a revenit si a continuat sa domine si in a 2a repriza. Iar in al 3lea sfert parca toti jucatorii de la NJ devenisera miopi. Dupa cum a zis azur, vreo 7 min n-au bagat decat vreo 5 puncte si noroc cu Duncan care s-a adunat de pe podea si si-a adus aminte ca e meciul 4 din finala! Nu prea castigi multe meciuri daca nu bagi nici macar un cos din 3. Oricum SA va castiga urmatoarele 2 meciuri pt ca nu se poate ca Duncan sa aiba 4 meciuri proaste la rand...mai ales acasa
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  7. #49
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    ...parca meciul 5 e tot la NJ, nu? Asa stiam eu ca finala se joaca 2-3-2. Poate nu imi aduc eu bine aminte!

  8. #50
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Ah da ai dreptate, vineri se joaca in NJ si dupaia 2 in SA (daca mai trebuie al 2lea). Eu ma gandeam la hockey, ca acolo se joaca 2-2-1-1-1.

    In cazu asta poate imi revizez pronosticul...

    Ah gata stiu cine m-a indus in eroare!! Azur a zis ca o sa incerce sa faca rost de bilete pt meciu 6!
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  9. #51
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Scuze, eu am comis-o cu meciul 6, poate si ptr. faptul ca acolo biletele sint mai ieftine, cred ca m-ar costa mai putin cu avion cu tot .

    Cit despre ce urmeaza in continuare, nu pot sa spun decit ca totul se decide in meciul 5. Un lucru care merita considerat, e faptul ca SA e o echipa mult mai puternica in deplasare decit acasa. Nu prea rezista presiunii baietii. Acasa au pierdut niste meciuri care mai de care. In deplasare cred ca aveau doar 2 sau 3 infringeri inainte de startul finalei. Asa ca daca NJ merge in SA cu 3-2, nici vorba ptr. SA sa rastoarne balanta acasa.

    Cit despre scris, problema mai mare a fost cind nu am scris deloc decit atunci cind scriu mai mult.
    Smile, its good for you!

  10. #52
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    "bunicul pervers" a comis-o din nou... "Steve Kerr left the New Jersey Nets with an awful feeling in their stomachs... The ageless guard struck again... Kerr had a steal and buried a three-pointer and jumper just over a minute apart..."

    Vorba aia cu bătrânii... Și-a făcut mâna ajutându-l pe Jordan să câștige un titlu și acum îl ajută și pe Duncan... și citiți ce declarație dă... super tare: "I've got the greatest job in the world," Kerr said. "I come in, I play like six minutes, I make a couple shots and then I come do interviews in the interview room," Kerr said. "It's awesome."

    Io zic că se termină în 4-2... e scorul preferat al celor din SA...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  11. #53
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Pai in 6 am zis si eu. Am castigat 40 de dolari ca am pariat pe SA ieri

    Si mai pun inca 20 pe SA meciu 6.

    Se pare ca locu 4 e asigurat la Casa de Pariuri aici pe forum. Oricum Azur are un noroc nebun...sau e var cu Notradamus.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  12. #54
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    THE 2003 NBA CHAMPIONS:


    SAN ANTONIO SPURS
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  13. #55
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    You want scoring? Duncan had 21 points, including seven in a surge at the end of the first half that prevented the Nets from running away early.

    You want rebounding? Duncan had 20, his fourth 20-rebound game of the postseason. In the fourth quarter, he seemed to sweep away every miss by the Nets.

    You want passing? Duncan had 10 assists, three more than Nets passmaster Jason Kidd as he completed the first triple-double in the Finals in 10 years. Amid a swarm of defenders in the final period, he repeatedly found open teammates for baskets that built a 19-0 run.

    You want defense? Duncan had eight blocks, tying a Finals record. He also had a lot to do with Kenyon Martin's poor 3-of-23 shooting and New Jersey's scoreless drought of more than 5 1/2 minutes in the fourth quarter.

    NO MORE COMMENTS... Cred că de data asta, măcar de data asta, cifrele spun totul...
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  14. #56
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Ce sa mai zic...
    zau daca nu eram mai sigur ca niciodata ca Nets va merge in San antonio in avantaj... Asa insa, totul e pierdut... Pacat...

  15. #57
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Ce faci Azur...nu mai comentezi meciu?

    Oricum naspa pt NJ...2 ani la rand. N-am inteles eu bine sau Kidd in conferinta de presa de dupa meci a spus ca ar vrea sa fie cu o echipa care are sanse mai multe sa castige ca Nets? Sau poate n-am auzit bine.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  16. #58
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Ce a spus Kidd, a fost ca vrea sa fie cu o echipa care are sansa "reale" de a cistiga titlul. Nu obligatoriu alta decit Nets, dar nici nu parea foarte incintat de o eventuala reintoarcere.

    E destul de paradoxal, echipa joaca bine tot sezonul, matura tot in play-off, iar cind ajung in finala se blocheaza. Nu pot spune ca a stralucit Kidd, dar el macar a jucat bine 2 meciuri si jumatate. Pe cind ceilalti au aratat ca o turma asteptind minuni de la cioban (mama ce comparatie, bine ca nu stie Martin romaneste, ca ar trebui sa ma mut in West).

    San Antonio, fara sa straluceasca, a convins ca e mult mai valoroasa si mai experimentata decit de Nets. Duncan si Robinson s-au bucurat de tot respectul oficialilor, niciodata fluierati ptr. un fault comis, in schimb orice interventie la ei a fost fault. Nu a fost asta motivul ptr. care a cistigat SA, dar a ajutat si asta la "moralul" celor din NJ.

    Byron Scott a facut unele greseli mari de tot pe parcursul acestei finale. Am mentionat unele aici. Se poate spune ca el s-a impuscat singur in picior.

    Kenyon Martin, acum un an, dupa meciul 4 cu LA in care el a avut 35 de puncte, a sarit pe VAn Horn si a precipitat plecarea lui din NJ. As vrea sa vad cine are curajul sa sara acum pe el... Ptr. cei care iubesc cifrele, va spun ca el a marcat primele 2 aruncari. Restul meciului a fost 1 din 20 parca. 10 puncte in ultimele 2 meciuri....MAi multe turnovers decit puncte. S-a invocat ca e racit...Dar atunci e vina lui Byron...Lasa un jucator sanatos acolo, vezi cazul Dirk in Dallas.

    Un alt lucru interesant, se anunta o batalie crincena intre Kidd si Parker.....Batalia a fost cistigata insa, cu mare usurinta, de Claxton.

    In rest, NJ are sansa ca in citeva saptamini sa redevina "traditionala" NJ din primii 25 de ani. Sau poate sa imbunatateasca performantele din ultimi 2. Totul depinde de o semnatura.
    De cealalta parte, e incredibil. Din echipa campioana, doar jumatate vor ramine. Dar ei au foarte multi bani la dispozitie sa se intareasca. Oricum le va fi greu sa gaseasca un inlocuitor pe masura ptr. Robinson. Atit ca om, cit si ca jucator.
    Smile, its good for you!

  17. #59
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 97SiR
    Nu stiu dece mizati voi pe NJ asa de mult. Dupa ce am vazut meciul a 3-lea m-am convins ca NJ nu va a vea puterea sa-i bata pe SA. Nu au pe nimeni sa-l tina pe Duncan. Pronsticul meu San Antonio in 6.
    Uite ca asa a si fost, SA a batut NJ in 6!!! Azi am auzit de asemenea ca finala de anul asta a avut audienta cea mai scazuta din ultimii nu stiu cati ani, dovada faptul ca pe nimeni nu-i prea intereseaza daca castiga NJ sau SA. Daca ar fi fost LA sau Philadelphia, poate si Detroit alta era situatia, dar NJ!!! Sa fim seriosi.

  18. #60
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Finalele de anul asta nu prea au avut audienta datorita jocului "defensive-minded" prestat de cele doua echipe! Asa cred eu... In plus lumea vrea spectacol, si foarte multe puncte inscrise de ambele parti. Lumea vrea o finala NBA gen All Star Game!

    Era un dialog imaginar pe un site american, ceva de genul:

    A man to his wife (or buddy):
    - Would you rather watch the NBA Finals, or re-runs of ThePretender?

    Ei pot sa faca asta ca nu sunt avizi de NBA ca noi! Damn it!

  19. #61
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Audientza finalei din NBA anul asta a fost cea mai joasa in 27 de ani (de cand s-a inventat sistemul de masurat audienta). Eu cred ca multi vroiau sa-i vada pe Lakers sau pe Dallas si oricum cu meciuri de 33-30 la pauza nu prea o sa se uite multi.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  20. #62
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Pai au dreptate oamenii. Simt eu diferentza dintre finalele de acum 6-7 ani....cand se infruntau Jordan sau Malone. Dar in deceniul trecut...cand jucau Magic , Jabbar , Thomas , Bird , Erwing , Moses Malone....etc.

    Sunt si acum staruri in NBA....dar nu se mai compara cu marile legende !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •