Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 55

Thread: Stiri din patinajul artistic japonez :P

  1. #1
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0

    Wink Stiri din patinajul artistic japonez :P

    Nu stiui unde sa pun articolul...asa ca am ales topicul asta

    Murakami case shows JSF short support
    http://search.japantimes.co.jp/cgi-b...0081008it.html

    LE:
    Mao aims to defend world title; Oda returns
    http://search.japantimes.co.jp/cgi-b...0080921it.html
    Last edited by whisper; 10th October 2008 at 23:41.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #2
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Cateva date despre:
    Takahito Mura(medaliatul cu aur in proba individuala masculina de la Finlandia Trophy)
    http://cache.daylife.com/imageserve/...21bTM/340x.jpg
    Takahito Mura (born February 11, 1991 in Tokyo, Japan) is a Japanese figure skater. He placed fifth at the 2006 World Junior Figure Skating Championships. He won two medals on the Junior Grand Prix circuit in 2006 and qualified for the Junior Grand Prix Final, where he placed just off the podium. Mura's father, Takashi, is a former figure skater who competed internationally in both singles and pairs.
    Sursa:http://en.wikipedia.org/wiki/Takahito_Mura

    Akiko Suzuki(medaliata cu aur in proba individuala feminina de la Finlandia Trophy)
    http://cache.daylife.com/imageserve/...W4fgo/340x.jpg
    Akiko Suzuki (born March 28, 1985 in Toyohashi, Aichi) is a Japanese figure skater. Suzuki is the 2007 Winter University Games Champion.
    She won the bronze medal at the 2001-2002 Junior Grand Prix Final and has competed at both the World Junior Figure Skating Championships and the Four Continents Championships.

    After having a successful junior career, Suzuki took some time off from competitive skating due to anorexia problems. She did not compete at all in the 2003-2004 season. She came back to competitive skating in the 2004-2005 season after being inspired by Shizuka Arakawa winning the 2004 World Championships.
    Sursa:http://en.wikipedia.org/wiki/Akiko_Suzuki
    Last edited by whisper; 13th October 2008 at 23:15.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  3. #3
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Echipa Japoniei deja se gandeste la sezonul viitor si vor pleca la Vancouver pentru un stagiu de pregatire...am uitat exact cand. Cred ca cei care vor face stagiul de pregatire sunt : Asada, Ando, s-ar putea Nakano(dar nu stiu sigur), Oda, Kozuka si Takahashi.

    LE: M-am informat. Va fi in septembrie
    Members for Development Camp in Vancouver

    Men: Daisuke Takahashi, Nobunari Oda, Takahiko Kozuka, Takahito Mura, Kensuke Nakaniwa
    Ladies: Mao Asada, Miki Ando, Fumie Suguri, Yukari Nakano, Akiko Suzuki, Nana Takeda
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #4
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Unhappy alliance: Reeds' mom blasts JSF over funding
    http://search.japantimes.co.jp/cgi-b...0090913it.html
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  5. #5
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Am citit si eu articolul asta...nu stiam ca l-ai postat u si vroiam sa il postez acum
    nu imi place cum se poarta federatia japoneza cu fratii Reed...poate daca ar investi in ei, ar avea rezultate mai bune.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  6. #6
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Junior skaters shine at Poland JGP
    http://search.japantimes.co.jp/cgi-b...0090920it.html

    Last weekend was a banner one for Japanese skaters, and not the ones you might think.





    While Mao Asada, Miki Ando, Daisuke Takahashi and Nobunari Oda continue preparations for the start of the Grand Prix season, Japan's junior contingent pulled off a rare triple triumph at the Junior Grand Prix in Torun, Poland.

    Kanako Murakami notched the second JGP victory of her career in the ladies singles, while Yuzuru Hanyu claimed the men's singles title, and Narumi Takahashi and Mervin Tran won the pairs event.

    With Japan's stable of senior skaters among the best in the world, it was an encouraging showing for the next generation.

    Murakami, who finished fourth at last season's Junior Grand Prix Final, won in dominant fashion, finishing more than 18 points ahead of second-place finisher Anna Ovcharova of Russia.

    Hanyu's victory was by an even wider margin, as he bested American Austin Kanallakan by over 27 points.

    Takahashi and Tran narrowly defeated the Russian team of Tatiana Novik and Mikhail Kuznetsov, winning by just under one point, to earn their first JGP gold medal.

    Murakami, who won the JGP event in the United Kingdom last season, is a 14-year-old native from Nagoya who trains under Machiko Yamada.

    Hanyu, also 14, was born in Sendai. He was Japan's junior champion last season under coach Nanami Abe.

    The 17-year-old Takahashi hails from Chiba, and skates for Japan with 18-year-old Tran from Canada. The pair began their partnership two years ago. They are based in Montreal and coached by Richard Gauthier.
    Fumie si-a schimbat antrenorul!
    Suguri moves on: Five-time national champion Fumie Suguri, who was coached by Nikolai Morozov last season, has moved to Russia to train under Alexei Mishin.

    Suguri, who returned to the world championships last season under Morozov, will now work with Mishin, who is best known for leading three different Russian men (Alexei Urmanov, Alexei Yagudin and Evgeni Plushenko) to the Olympic gold medal.
    chiar nu stiam Oare de ce l-a lasat pe Morozov pt Mishin?
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  7. #7
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #8
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #9
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Inca o veste proasta: perechea Narumi Takahashi/Mervin Tran a ales sa se desparta: http://www3.nhk.or.jp/news/html/2012...274241000.html
    Se pare ca fiecare isi va cauta alt partener. Pacat, tocmai cand au inceput sa urce in clasament si sa castige medalii
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Se fac tot felul de speculatii pe forumuri cu privire la despartirea Takahashi/Tran. Mi se pare absurd ca motivul despartirii sa fie acela ca Mervin nu putea obtine cetatenia japoneza in vederea Olimpiadei fiindca Federatia japoneza trebuie sa fi stiut din capul locului ca baiatul nu indeplinea practic nici o conditie pentru a deveni cetatean japonez si ca in Japonia nu se face rabat de la legislatie doar pentru ca niste sportivi sa participe la Jocuri. Unii spun ca probabil lui Narumi i s-a pregatit deja un alt partener, japonez. Pai daca exista un asemenea partener pentru ea, de ce n-au fost imperecheati mai demult ca sa aiba timp sa se acomodeze unul cu altul pana la Soci si sa indeplineasca baremul de calificare?

    Acum catva timp, unii sustineau ca Mervin ar trebui sa se insoare cu Narumi ca sa grabeasca obtinerea cetateniei. Da, da, hai sa ne jucam de-a casatoria.

    Oricum, proba de perechi e cam decimata. Sui/Han out, la fel Denney/Coughlin si acum Takahashi/Tran.
    Last edited by Cromatic; 19th December 2012 at 21:37.

  11. #11
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Se despart si primele 2 perechi mentionate de tine?

  12. #12
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Sa inteleg ca se despart si Sui/Han si Denney/Coughlin? Cand s-a intamplat asta pt ca eu nu am auzit nimic pana acum...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Nu, nu, nu, ceilalti nu se despart. Sui a suferit o accidentare grava la antrenamente si a fost supusa unei interventii chirurgicale, ea neavand voie sa se antreneze vreo patru sau cinci luni. Asta s-a intamplat in vara, dar nu cred ca ea si partenerul vor putea sa recupereze pana la Mondiale, ma astept sa nu participe. Despre Coughlin am citit nu demult ca trebuia sa se opereze si el in urma unei accidentari si ca va avea nevoie de o perioada mai lunga de refacere. Fanii spun ca nu se poate conta pe D/C pentru Mondiale.

  14. #14
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Pfoai ce bine ca nu se retrag Caydee si John, deja intrasem in panica
    Stiam de accidentarea lui Sui dar credeam ca si-a revenit si vor participa la Mondiale, dar din pacate se pare ca nu va fi asa ...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  15. #15
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Inca o veste proasta: perechea Narumi Takahashi/Mervin Tran a ales sa se desparta: http://www3.nhk.or.jp/news/html/2012...274241000.html
    Se pare ca fiecare isi va cauta alt partener. Pacat, tocmai cand au inceput sa urce in clasament si sa castige medalii
    of! ce rau imi pare! pacat ca el nu poate obtine cetatenia! impreuna ar fi avut sanse...fara Tran nu cred sa o vad pe Narumi prea sus la Olimpiada..daca va participa!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  16. #16
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    Era de asteptat sa se retraga dupa Sochi , insa eu ma bucur ca a ramas pana in acest moment, este de salutat tendinta asta noua din patinaj de prelungire a carierei competitive.
    Chiar daca patinajul japonez este foarte bogat in baieti valorosi, Daisuke este fara indoiala deosebit, i se va simti lipsa.
    Zilele acestea am vazut programul lui Takahito Mura la Nationale (din motive de... nu stiu ce, fusese scos filmuletul cu FS), si trebuie spus ca imi place mult programul lui. Fiecare accent muzical e interpretat, nu are niciun moment de respiro sau de plimbareala pe gheata, ceea ce ma face sa cred ca exista tranzitii (eu ne le recunosc intotdeauna). E un atlet foarte bun, sare foarte inalt ceea ce-mi aminteste de Yagudin. Si imi place si costumul ca model si textura, iar dungile dau foarte bine cand se invarte la sarituri.
    Ce sa spun...Mai intai surpriza placuta cu programele lui Machida de la GP, si acum si Mura; sunt intr-adevar valorosi baietii japonezi.
    https://www.youtube.com/watch?v=4sn-7nOIB58
    .
    Last edited by Tracoromana; 10th January 2013 at 11:11.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #17
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Takahito Mura se insoara, iar in luna mai va fi si tatic. felicitari! Harnici baietii astia japonezi!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #18
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    La sfarsitul Nationalelor Japoniei, se selecteaza participantii la Olimpiada prin următoarea metodă de selectare :
    ( 19 iunie 2013 ) : http://skatingjapan.or.jp/image_data...senkokijun.pdf

    Conditii initiale de participare la selectia pentru Olimpiada:
    • Cel care îndeplinește vârsta prevazuta pentru participare la J.O.
    • Cel care are punctajul minim cerut de ISU pentru participarea la J.O.
    • Cel care are cetatenia japoneza la momentul selectiei.

    3 . Metoda de selectare a participantilor la Jocurilor Olimpice, concursul individual .
    Băietii și fetele au cate 3 intrări , fiecare .
    Perechea și cuplul de dans pe gheață au maxim 1 intrare, in functie si de rezultatul concursului preliminar.

    Selecția pentru concursul individual baieti si fete.
    ① În ceea ce privește prima intrare , se selectează câștigătorul Nationalelor Japoniei.
    ② A doua intrare se selectează dintre locul 2 al Nationalelor Japoniei, locul 3 al Nationalelor Japoniei și cel mai înalt loc pe podium la finala Grand Prix .
    ③ A treia intrare se alege dintre patinatorii care au ramas neselectati la etapa ②, primii 3 patinatori japonezi cei mai bine clasati din lume (World Standings) si primii 3 japonezi cu cel mai bun scor al sezonului ISU din lume (Seasons World Ranking), la data terminarii Nationalelor Japoniei

    Selecția perechii și a cuplului de dans pe gheață
    Se selectează dintre câștigătorul Nationalelor Japoniei, cuplul japonez cu cea mai buna clasare din lume si cuplul japonez cu cel mai bun scor ISU in sezon, la data terminarii Nationalelor Japoniei.

    4 . Metoda de selectare a participantilor la Jocurilor Olimpice, concursul pe echipe .

    Selecția pentru concursul single, baieti si fete.
    Se selectează un patinator de program scurt și un patinator de patinaj liber dintre participantii individuali alesi in echipa olimpică .

    •Patinatorul de program scurt:
    Se selecteaza dintre patinatorul japonez cel mai bine clasat din lume la SP si patinatorul japonez cu cel mai bun scor SP din sezonul ISU la data terminarii Nationalelor Japoniei.
    •Patinator de patinaj liber:
    Se selecteaza dintre patinatorul japonez cel mai bine clasat din lume la FS si patinatorul japonez cu cel mai bun scor FS din sezonul ISU la data terminarii Nationalelor Japoniei.
    •In cazul în care persoana aleasa pentru SP este aceeasi cu persoana aleasa pentru FS, patinatorul de patinaj liber se va alege dintre cel de-al doilea cel mai bine clasat din lume la FS si cel de-al doilea cu cel mai bun scor ISU din sezon, la data terminarii Nationalelor Japoniei

    Selecția perechii și a cuplului de dans pe gheață
    Sunt selectati aceeasi reprezentanti ca si la concursul individual.

    ---- . ----

    Din cate spun ei aici, la baieti selectia conduce la Hanyu, Takahashi si Machida. Sa vedem la nationale cum se comporta Oda si Kozuka, ca este care pe care.
    La fete vor fi Asada si Suzuki si sa vedem intre Murakami si Myahara. Una e mai buna la World Standings, alta e mai buna la Seasons Ranking.

    La cuplul de dans exista tentatia sa-i dam ca siguri pe Reed/Reed, dar Chris Reed cred ca are varsta cand nu mai are voie dubla cetatenie, ci trebuie sa aleaga intre cetatenia japoneza si cea americana. Si cred ca asta e o problema pentru el.

    La perechi: La perechea estoniana Natalja ZABIJAKO/Alexandr ZABOEV (EST) calificata la Nebelhorn, rusul Alexandr Zaboev are probleme cu viza estoniana, iar prima rezerva este cine credeti? Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA. Asa ca e posibil ca japonezii sa fie reprezentati si la perechi.
    .
    Last edited by Tracoromana; 29th November 2013 at 12:52.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #19
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Viitorul patinajului japonez arata bine cel putin in proba feminina http://www.youtube.com/watch?feature...&v=8Ie-fcsAGZ4
    Fetita am inteles ca are doar 11 ani, parca e o Mao in miniatura
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  20. #20
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Federatia japoneza a hotarat cine participa dintre patinatorii japonezi la concursul pe echipe de la olimpiada:

    Baieti: Yuzuru Hanyu (SP), Tatsuki Machida (FS)
    Fete: Mao Asada (SP), Akiko Suzuki (FS)
    Perechi: Narumi Takahashi/Mervin Tran (SP+FS)
    Dansuri: Cathy Reed/Chris Reed (SD+FD)

    Japonia a terminat pe locul 1 pe natiuni la 4CC cu 2 aur si 2 argint.

    http://1.bp.blogspot.com/-bGZVmWyQ8Q...14+(getty).jpg
    Takahiko Kozuka (argint) si Takahito Mura (aur).
    .
    .
    Last edited by Tracoromana; 28th January 2014 at 22:13.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #21
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    In sf si o veste buna: Kanako a decis sa continue si sezonul viitor si se zvoneste ca se va antrena cu Brian Orser
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •