Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 42 of 42

Thread: TVR interzice EURO 2004 pe Onlinesport!

  1. #22
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    daca tot fac atita gura puteau frumos sa dea meciurile sau rezumaturile si la TVRI sa vada si prostul de peste tari si mari
    anti Dinamo, anti oier

  2. #23
    junior petru's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    coreea de sud
    Posts
    110
    Reputatie
    1
    TVR-ul sunt niste birocrati tampiti. mandri urmasi ai epocii de aur

  3. #24
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    imi pare rau ca trebuie sa va contrazic, sunt total neutru, dar TVR are deplina dreptate, iar reactia voastra a fost una total incoerenta si fara logica, o revarsare de frustrari nereprimate.
    nu cunosc care mai sunt legile in Romania in legatura cu drepturile de a reproduce pe internet, este posibil ca intr-un posibil proces sa nu patiti nimic, insa legile internationale (si cele morale) spun ca ceea ce facea onlinesport se numeste furt.
    multe firme dau o gramada de bani ca sa aiba drepturi mai mult sau mai putin exclusive de a transmite imagini la tv, si alta gramada ca sa poata sa le transmita in vreun fel si prin internet (celor care s-au grabit sa acuze TVR ca nu au pus ei rezumatele pe web, raspunsul e simplu, si se gaseste la http://www.tvr.ro/_new/webcast/ in josul paginii: pentru ca nici ei nu au dreptul sa faca asta, nu au dat bani in plus!); in schimb onlinesport a gasit o metoda "ingenioasa" de a face acest lucru gratis, furtul de la TVR.
    inca de cand ati pus rezumatele din divizia A ma miram cum de nu se sesizeaza nici o televiziune, se pare insa ca nu ii interesa; acum insa, daca afla cineva dintre cei care au dreptul de a transmite prin internet, le sare si lor in cap; asta si ca sa vedeti ca justificarea in legatura cu reclama la TVR este puerila si lipsita de orice substanta - e posibil sa le fi facut mai mult rau.
    iar in legatura cu banii TVR care sunt de fapt ai romanilor, da, ai dreptul sa faci ce vrei cu emisiunile TVR, poti sa le inregistrezi in orice fel pentru tine, insa nu ai dreptul sa le reproduci pentru public fara permisiunea lor; chiar daca onlinesport.ro nu scoate direct bani din asta, sa nu ne ascundem dupa deget, numarul de accesari zilnice ale utilizatorilor inseamna pana la urma tot niste posibili bani.
    P.S.: hilare acuzatiile de intoarcere in trecut aduse in aceste conditii; ceea ce sustine onlinesport este "pe internet, orice e gratuit pentru toti" - in fapt, o idee cu radacini comuniste.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  4. #25
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Dude it's not US, laws are different , besides onlinesport DOES NOT make any money at it nor did i see any advertising for them to make money.
    anti Dinamo, anti oier

  5. #26
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    nu cred ca legile sunt ATAT de diferite, altfel Onlinesport nu ar fi scos respectivele fisiere de pe site. acum spun ca vor lua de la alte televiziuni; semnaleaza-le tu acelor televiziuni lucrul asta, sa vedem daca ii vor lasa in pace!
    despre facut bani sau reclama, foarte posibil e adevarat (dupa cate am vazut eu nu au sponsori pentru ca nu a venit nimeni, desi au apelat pe prima pagina la asa ceva), insa oricum, la o eventuala vanzare a domeniului numarul de vizitatori/zi are o mare importanta.
    si chiar daca ar ramane pe veci non-profit, tot nu au voie sa foloseasca astfel de mijloace. adica eu daca imi cumpar CD cu George Enescu de la Electrecord, si apoi il pun pe situl personal in format mp3 sa il ia cine vrea, de fapt fac reclama muzicii clasice romanesti si Electrecordului? incearca tu sa faci asta pe servere romanesti sa vedem daca iti permit.
    Last edited by dlgicu; 22nd June 2004 at 07:58.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  6. #27
    junior Valikos's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Posts
    74
    Reputatie
    1
    Legile sunt foarte diferite intre America si Romania , dar cam inclin sa iti dau dreptate in cazul acesta ,chiar daca am fost unul care a cerut aceste rezumate .
    Orice ar zice oricine , Televiziunea romana a ramas televiziunea anilor 80 , si de schimbat nu se stie daca se schimba curand ...
    VALIKOS

  7. #28
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Eurosport da noaptea? Si aia au birou in Romania, poate se trezesc si ei ca vor sa se bage in seama.
    Exact si comentatori sunt tot cei de la TVR
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  8. #29
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Perfect de acord cu TVR in aceasta privinta.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #30
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    sunt prea idioti astia de la tvr sunt si fraieri pe deasupra!
    nu stiu de unde ati putea lua rezumate eu nu am vazut imagini decat la ei si putin pe la protv!
    ~sorry~
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  10. #31
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    In cazul Diviziei A, conform legii, ai voie sa folosesti rezumate pentru stiri, nu este nimic ilegal, chiar daca unele televiziuni au drepturi exclusive asupra unor meciuri.

  11. #32
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    1. TVR plateste drepturile de transmisie din bani publici (subventie de la buget si abonamentul obligatoriu pe care il platim toti)
    2. Nicolau, pe care il stimam la inceputurile editurii Nemira, a devenit o javra ordinara. Anul trecut si-a tras din banii nostri masina de zeci de mii de dolari, cu geamuri fumurii pentru a nu se vedea cu ce bagaboanta de TVR-ista iese din institutie. Oricum in fiecare zi e alta.
    3. Orice inregistrare a unei productii sau transmisii a TVR ar trebui sa poata fi preluata gratuit de oricine, atata timp se precizeaza sursa, pentru ca este bun public.
    4. Daca TVR se comporta ca o televiziune comerciala, atunci ar trebui sa nu mai platim abonamentul decat daca dorim acest lucru.
    5. Cred ca este momentul sa ne exprimam "gratitudinea" dupa modelul Urs Meier. Cine doreste o poate face la: valentin.nicolau@tvr.ro
    Eu am facut-o!

  12. #33
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Eu vad EURO2004 pe ZDF si ARD de la nemti si AL JAZEERA SPORTS CHANNEL si KUWAIT TV3 de la arabi.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  13. #34
    junior smg's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Chemnitz.De
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    puteti lua golurile de la turci
    http://www.antu.com/fenertv/FenerTv.asp?video=6
    asta pana-i prinde cineva si pe ei..
    ~~~+++~~~+++~~~+++~~~+++~~~
    nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită...
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  14. #35
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    3. Orice inregistrare a unei productii sau transmisii a TVR ar trebui sa poata fi preluata gratuit de oricine, atata timp se precizeaza sursa, pentru ca este bun public.
    4. Daca TVR se comporta ca o televiziune comerciala, atunci ar trebui sa nu mai platim abonamentul decat daca dorim acest lucru.
    Sa spunem ca ai dreptate, desi as avea unele obiectii; asta insa ar trebui sa fie valabil numai pentru productiile si transmisiunile care sunt cat de cat proprietatea TVR. Conform logicii tale, in cazul Euro2004, maximum ai putea retransmite la un TV non-profit imagini, sa zicem. Pentru difuzarea prin internet insa, TVR nu are nici un drept, deci nu a devenit nimic "bun public". E adevarat ca in cazul asta ar trebui sa se sesizeze in primul rand cei care au aceste drepturi si nu TVR, dar mi-am adus aminte ca de fapt nici macar nu stiu ce v-a reprosat in fapt TVR si astfel trecem la partea a doua a problemei:

    Ce m-a frapat in primul rand (vezi si primul meu post) a fost replica total lipsita de profesionalism a Onlinesport. Nu ati publicat nici macar fragmente din ceea ce ati primit de la TVR, ati spus doar ca ati fost nevoiti sa scoateti fisierele si ati inceput sa aruncati cu o serie incoerenta de justificari si acuze; pe prima pagina (la ora la care scriu acest reply inca mai e), acolo unde va recomandati ca un site serios de sport, nr 1 din Romania, cu x mii de cititori zilnic! Un astfel de limbaj nu am intalnit nici macar in GSP, poate pe la Atac la Persoana si Romania Mare sa existe asa ceva.

    Iata cum as fi procedat eu: as fi publicat integral comunicatul TVR, dupa care as fi pus pozitia onlinesport in acest caz in termeni decenti, scriind in cel mai rau caz ceva gen "asta e, hotii de la TVR care traiesc din banii de la buget s-au gasit sa strige hotii". Si as fi deschis pe forum doua threaduri SEPARATE: unul in care sa fie chestionati forumistii despre cine are dreptate in acest caz, si unul cu "TVR lasa-ne - ce vraji a mai facut televiziunea noastra" in care puteati sa ii faceti cat vreti cu ou si cu otet pe alte teme, nu neaparat legate de conflictul in cauza.

    Voi insa ati preferat sa atacati murdar si de multe ori fara legatura cu conflictul atat pe prima pagina, cat si in threadul de pe forum.

    Pentru mine cel mai important ramane faptul in sine: ati scos fisierele de pe site, fara nici o impotrivire, fara nici o explicatie a ce anume din acea notificare v-a determinat sa faceti acest lucru (daca tot era dreptatea de partea voastra) pentru ca apoi, punandu-va in postura de victime sa incepeti sa injurati TVR.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  15. #36
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    normal ca nu ar trebui sa platim abonamentul, dar de ce sa faci, asta e democratie

  16. #37
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova
    Posts
    49
    Reputatie
    1
    TVR = KKT. Ar trebui sa nu mai platim nici un abonament. Cineva avea dreptate pe aci, ce e al TVR ar trebui sa fie public, doar de aia ne obliga sa dam banii aia pe care nici macar nu ii castigam.
    OLTEAN PE VECIE!

  17. #38
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    dlgicu, sa se apuce cineva as bata acel comunicat la computer e greu. A fost primit pe hartie, iar timpul este scurt. Nu sta nimeni sa se certe cu tvr. Pe forum lumea isi spune parerea liber. Imaginea tvr este clara pentru mine. A fost si este clara. Sa te caute cineva doua zile, sa te pindeasca la usa sa iti dea o hartie, mi se pare exces de zel. Ce se intimpla daca nu se primea hirtia? Numele de domeniu este pe numele meu si pe o adresa la care acum stau parintii mei. Daca ei erau in concediu poate eu eram dat in judecata acum. Mai scris si miine pentru ca acum sint foarte obosit. Cred ca adevarul ste undeva pe la mijloc. Articolul de pe prima pagina a siteului este cum este, mai vorbim de el.

  18. #39
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Am promis ca revin cu raspunsul. Nu am spus ca dreptatea era de partea onlinesport. Cu siguranta tvr a avut dreptate si ar fi fost bine sa vorbim cu ei inainte. Nu am stiut nici un moment ca nu e voie sa dai rezumatele video. Iti dai seama ca nu le dadeam in cazul asta. Insa cind suni la Valentin Nicolau si iti spune asistenta ca nu e acolo si iti explica ea ca "nu ai voie sa dai nici o informatie despre EURO" iti dai seama ca este o habarnaca. Poate am reactionat la cald si chiar m-a deranjat ca am dat niste bani pentru acele rezumate video si practic i-am aruncat pe geam. Puteam sa ii folosesc la altceva sau sa ii tin pentru sezonul urmator de Divizia a.

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Shi totushi, atat timp cat TVR primeshte taxa lunara de vreo 40 000 de la 99% din romani, normal ar fi ca toate productziile lor sa apartzina in egala masura shi cetatzenilor. Eu asha vad.
    ex-alpopa

  20. #41
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    POate ar putea sa ne lamureasca si dlgicu despre aspectul asta.

  21. #42
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Nu e productia lor. E a televiziunii portugheze, care la randul ei are un contract cu uefa, acest organism detinand practic copyright-ul pentru tot ce inseamna campionatul european, inclusiv imaginile tv. tvr-ul plateste pentru dreptul de retransmisie si, in plus, poate redistribui scurte rezumate catre alte posturi tv. nu are insa contract de redistribuire pentru internet. asta e un contract separat. tocmai sigla care a aparut in rezumate ii deranja, fiindca puteau fi suspectati ca au cedat niste materiale fara a avea dreptul sa o faca. sanctiunile in astfel de cazuri sunt dure, in sensul ca un intreg set de gratuitati si tarife reduse de care beneficiaza tvr-ul pe baza apartenentei la eurovision ar fi putut fi suspendat.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •