Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 54

Thread: pt.ayrton :D

  1. #22
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    azi chiar nu am timp pt. ca vad ca are o gramada de replay-uri, spunemi la ce articol, daca nu vorbim luni
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  2. #23
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    da-i un raspuns argumentat lui "gica chioru", s-au cu atat ai ramas din "fenomenul ultas"
    Inter, uite si un raspuns pentru cei ca tine:

    "DINAMO este fara doar sau poate cea mai controversata echipa din divizia A. Dar controversata inseamna in acelasi timp si respectata. Cand aud de DINAMO toti tremura si asta nu datorita unui trecut plin de favoruri si facilitati, cum ar dori unii ziaristi de mana a doua sa ne convinga, ci pentru ca toti stiu ca atunci cand joaca cu DINAMO intalnesc de fapt o alta mentalitate. O mentalitate unica in Romania reflectata mereu, indiferent de moment, de o dorinta nemasurata de victorie. Nici o echipa si nici un club din tara nu se pot compara cu DINAMO.

    Inainte de 1990 DINAMO era perceputa de unii, destul de putini la numar, ca o echipa favorizata de sistem si care beneficia de ajutorul unor persoane importante in cadrul regimului comunist. Acei oameni insa nu aveau nimic comun cu sportul de performanta si isi facusera un scop din a acuza regimul politic prin intermediul unei laturi mai putin sensibile si, inerent, mai putin riscante cum era fotbalul. DINAMO a fost acuzata de castigarea unor meciuri pe alte cai decat pe teren. Poate de aceea multi uita meciul cu Argesul din Stefan cel Mare cand DINAMO pierdea campionatul si cand in tribune era prezenta toata conducerea Ministerului de Interne. Am mai fost acuzati de racolarea fortata a unor jucatori. Sa fim seriosi, cine nu vrea sa joace la DINAMO? Cine din Spania ar refuza pe Real Madrid sau Barcelona sau in Germania cati jucatori nu ar accepta oferte de la Bayern sau Dortmund? Domnilor, veneau singuri la DINAMO si daca nu credeti intrebati emblemele Craiovei: Balaci si Camataru!

    Dupa 1990, toata ura stransa de po****tie impotriva regimului s-a reflectat din plin asupra societatii DINAMO. Din acest punct de vedere steaua a beneficiat de cu totul alte circumstante. Era echipa armatei si, cum tot romanul iubeste armata mai mult decat biserica, totul s-a uitat. Toate marile controverse din ultimii 10 ani au fost legate de DINAMO. Si asta pentru ca, punand DINAMO intr-o postura dificila, toti isi imaginau ca si-au castigat statutul de disident. Totusi, parerea mea este ca aceste atacuri provin si din alta cauza. Este un lucru simplu, usor de demonstrat. Este vorba de calitatea oamenilor. DINAMO este un club elitist si asta se reflecta in tot ce facem. La noi intotdeauna au fost persoane de calitate superioara, am fost mereu pe locul unu. Asta deranjeaza cel mai mult. Mereu am fost cu o clasa peste ceilalti. La DINAMO lucrurile s-au intamplat mereu altfel, mingea parca era mai rotunda, terenul mai verde iar jucatorii erau cei mai invidiati din tara. Nu contesta nimeni faptul ca steaua are poate mai multi suporteri dar steaua este o ehipa de masa, este echipa armatei iar in armata merge toata lumea, este echipa in jurul careia se strange periferia, se strange lumea a treia din ghencea, un cartier murdar si marginas, fara metrou si fara perspective de mai bine. La ora actuala, poate ca cel mai mare chin exteriorizat prin zeci si sute de declaratii si atacuri la baioneta, il traieste clubul muncitoresc rapid. In fata unor personaje cum sunt copos, rada sau lucescu jr. nu poti decat sa simti o mare parere de rau. Va rog sa va imaginati cum ar fi sa traiesti toata viata o mare frustrare, stiind ca orice ai face, oricati bani ai avea nu poti sa te ridici la nivelul celuilalt. De fapt, drama lor provine din faptul ca nu au inteles ca nu pot schimba istoria iar istoria i-a condamnat pe ei la mizerie, la niste peluze in proportie de 75% negre la fel ca si puscariile din Romania. Se simte in fiecare declaratieo furie si o ura imensa si se agata de fiecare ocazie pentru a mai lovi in DINAMO. Mai tineti minte ce caraghiosi erau pozand in rolul de echipa a momentului si plecand in Olanda triumfatori in postura de salvatori ai tarii in cupele europeene. Cat de bine interpretau acel rol! Si asta pentru ca l-au exersat indelung si toata viata si-au dorit sa fie si ei acolo sus, sa poata iesi mandri pe strada, sa poata spune ca sunt invidiati si, mai important, cineva sa-i si creada. Nu vor reusi niciodata pentru ca nu poti sa schimbi genele cu care te nasti. Este un lucru dureros si crud, as spune chiar inuman, dar viata nu iarta pe nimeni si intotdeauna vor ramane undeva, departe, in urma, la umbra podului Grant.

    Aceiasi problema, care se manifesta in ultimul timp pe cai din ce in ce mai originale, o au si ziaristii sportivi din Romania. Unii pur si simplu nu se ridica la inaltimea functiei si prosportul este plin de asa ceva. Inca nu au inteles ca lucrul fundamental de care trebuie sa tina seama este respopnsabilitatea pe care o au fata de cititori si, la urma urmei fata de ei insisi. Rolul de justitiari pe care si-l asuma din ce in ce mai multi nu poate duce la lucruri favorabile in presa. Toti au impresia ca produc deservicii clubului daca lovesc in imaginea societatii si in culorile alb-rosii. Este fals si cu totul neproductiv. In anumite situatii, se simte totusi o rautate atat mare din partea ziarelor, incat un lucru a devenit clar pentru mine. Faptul ca suntem cu mult inaintea tuturor si toti se zbat disperati si folosind orice mijloc sa ne ajunga.

    Toate aceste lucruri de mai sus nu au nici o legatura cu situatia actuala de la DINAMO. Sunt niste generalitati ce privesc mai degraba istoria si esenta clubului si nu un anumit moment bine determinat din timp. Cautati in sufletul vostru si veti vedea ca exista acea mandrie de care vorbeam si in acelesi timp increderea ca nimeni si nimic nu este deasupra noastra. Nu avem nimic de demonstrat, suntem "prea imensi" si, din punctul meu de vedere, as vrea sa ramanem mereu asa. Adica cu nasul pe sus! - A.B."

  3. #24
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    m-ai spart
    hai ca merge ............o sa moara
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #25
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Come on unul din voi trebuie sa aibe singe in ....... ca si asa vorbiti cu :shit: and BE THE BIGGER MAN
    anti Dinamo, anti oier

  5. #26
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    "Nu contesta nimeni faptul ca steaua are poate mai multi suporteri dar steaua este o ehipa de masa, este echipa armatei iar in armata merge toata lumea, este echipa in jurul careia se strange periferia, se strange lumea a treia din ghencea, un cartier murdar si marginas, fara metrou si fara perspective de mai bine. La ora actuala, poate ca cel mai mare chin exteriorizat prin zeci si sute de declaratii si atacuri la baioneta, il traieste clubul muncitoresc rapid. In fata unor personaje cum sunt copos, rada sau lucescu jr. nu poti decat sa simti o mare parere de rau. Va rog sa va imaginati cum ar fi sa traiesti toata viata o mare frustrare, stiind ca orice ai face, oricati bani ai avea nu poti sa te ridici la nivelul celuilalt. De fapt, drama lor provine din faptul ca nu au inteles ca nu pot schimba istoria iar istoria i-a condamnat pe ei la mizerie, la niste peluze in proportie de 75% negre la fel ca si puscariile din Romania. "
    inchei citatul.


    iar mai apoi :
    "Toate aceste lucruri de mai sus nu au nici o legatura cu situatia actuala de la DINAMO. Sunt niste generalitati ce privesc mai degraba istoria si esenta clubului si nu un anumit moment bine determinat din timp."


    poi daca nu au nici o legatura cu situatia actuala a lui Dinamo (si chiar nu au) de ce a tinut autorul in mod deoasebit sa le insaileze in text ??
    intr-un text despre Dunamo ??


    si sa fim seriosi. Dinamo a fost (nu zic ca mai si e ) o echipa sustinuta de politie si securitate.
    ce amintiri aveti despre aceste 2 institutii (daca se pot numi asa ) ??
    ei bine , cam aceleasi sentimente le nutresc spectatori care au prins ceva din epoca glorioasa de aur.........

    timpul a trecut . e bine sa ne scuturam de fantasmele trecutului(dar sa nu uitam)

    sa judecam la rece. nu vad echipa sau clubul , ma rog , Dinamo , peste Rapid sau Steaua. si asta o spune un om obisnuit , nici stelist , nici rapidist.


    cat despre descrierea superteriilor echipelor adverse , spiritul de fair play pare a fi o notiune neintalnita de autorul mesajului de mai sus.
    si asta o spune un om.
    si atat............
    Schumi? the only one!

  6. #27
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    oaspete, eu nu spun ca Dinamo este peste Rapid si Steaua dar in nici un caz nu e sub ele. Sa analizam: Rapid condusa de eternul nefericit Copos care papa banii publici de ani de zile si tot el striga hotii si rapid echipa muncitoreasca. A plecat Lucescu junior si nu au vicepresedinte. Oamenii gen Rada ies in fata si fac declaratii pe care nu merita sa le comentez. Echipa e buna si zic eu mai buna decat a lui Dinamo, sa speram ca nu ii vinde cum cred ca se va intampla.
    Steaua: Condusa de un mare om de afaceri pe numele lui Gigi "Oierul" Becali. Numai oemnii valori in conducere gen Nastase, Paunescu. Antrebnor Piti care a expediat vreo trei echipe din Ghencea pentru ca nu se intelegea cu ei, jucatori buni de altfel care unii dintre ei au ajuns titulari in strainatate. Becali om care a tras niste tunuri despre care iar nu merita comentat pentru ca sunt de notorietate si ii fac reclama pe degeaba. Asa ca spunemi tu cu ce sunt mai bune Steaua si Rapid decat Dinamo?

  7. #28
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    sa-ti povestest si de oamenii care conduc Dinamo ??
    toata sleahta de ********i care s-au infruptat din averea ceausestilor in timpul "revolutiei" si ne fura acum pe fata prin buget ??
    Toti sunt ********i : Badea , Netoiu etc.
    daca tot e sa facem o comparatie.

    da nu asta am tinut sa subliniez io : pe mine m-a contrariat , cel putin , analiza suporterilor celor doua echipe adversare.
    nu-mi plac generalizarile. sabloanele.
    si mai putin , minciunile.
    8)
    Schumi? the only one!

  8. #29
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    sa judecam la rece. nu vad echipa sau clubul , ma rog , Dinamo , peste Rapid sau Steaua. si asta o spune un om obisnuit , nici stelist , nici rapidist.

    Eu la asta mam referit. Nu am luat apararea celui care a scris mesajul citat de ayrton. Cat despre Badea eu nu cred ca a fost ********, el pare a fii un timp chiar inteligent insa care nu prea are numic de a face cu fotbalul. Daca tu stii mai bine atunci asa sa fie, dar sa nu facem pe toti ********i ca nu e frumos.

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    DINAMO a fost acuzata de castigarea unor meciuri pe alte cai decat pe teren. Poate de aceea multi uita meciul cu Argesul din Stefan cel Mare cand DINAMO pierdea campionatul si cand in tribune era prezenta toata conducerea Ministerului de Interne.
    Dom'le, sa stiti ca nu am uitat acel meci, in care arbitrul Otto Anderco a tras cat a putut cu echipa Ministerului de Interne: a acordat dinamovistilor un gol inscris cu mana si un penalty inexistent, iar la scorul de 3-3 a prelungit cat a putut meciul, asteptand inca un gol. Doar ca golul a fost marcat de F.C. Arges, prin Dobrin!
    Nu am nimic cu Dinamo sau cu suporterii acestei echipe, dar zau ca alt exemplu mai bun nici nu putea sa aleaga autorul randurilor de mai sus! (care se semneaza A.B.)
    Formularea corecta ar fi fost: "In ciuda faptului ca toata conducerea ministerului era in tribune iar arbitrul a fost tot de partea sa, Dinamo a pierdut campionatul. Pentru ca nu a putut mai mult in acel moment."

    Adica ei au incercat cat au putut sa castige pe alte cai decat pe teren, dar uite ca de data asta nu au fost in stare! Daca vreti si cazuri cand le-a reusit, va pot da si dintre acelea... Dar, baieti, mai multa atentie la ce exemple alegeti, ca nu va prea avantajeaza!

  10. #31
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    si sa fim seriosi. Dinamo a fost (nu zic ca mai si e ) o echipa sustinuta de politie si securitate.
    ce amintiri aveti despre aceste 2 institutii (daca se pot numi asa ) ??
    ei bine , cam aceleasi sentimente le nutresc spectatori care au prins ceva din epoca glorioasa de aur.........
    timpul a trecut . e bine sa ne scuturam de fantasmele trecutului(dar sa nu uitam)
    De acord.

    Quote Originally Posted by ayrton
    Am mai fost acuzati de racolarea fortata a unor jucatori. Sa fim seriosi, cine nu vrea sa joace la DINAMO? Cine din Spania ar refuza pe Real Madrid sau Barcelona sau in Germania cati jucatori nu ar accepta oferte de la Bayern sau Dortmund? Domnilor, veneau singuri la DINAMO si daca nu credeti intrebati emblemele Craiovei: Balaci si Camataru!
    Si-asta e adevarat, dom'le... Doar ca amicul nostru A.B. uita sa spuna ca prin tarile de care pomeneste (Spania, Germania, si altele ca acestea), echipa de la care pleaca jucatorul primeste si ceva in schimb: bani, unul sau mai multi jucatori in compensatie... ceea ce la noi nu se prea intampla inainte de '89...

  11. #32
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    n-am vazut unde a scris ayrton chestia asta cu Balaci si Camataru dar a fost un banc nebun Pentru ayrton, ca poate nu stie ,vreau sa-l informez ca Doru Camataru a fost racolat in cea mai abjecta maniera de catre militieni. I s-a inscenat un proces de crima lui Beldeanu care era cumnatul lui Camataru. S-au scris articole,au aparut declaratii in presa a celor implicati numai tu ayrton n-ai auzit. probabil asa ai reusit sa ramai dinamovist.Exista un pret pentru toate si dinamovistii stiu cel mai bine acest lucru
    Balaci spera ca de la clubul securitatii poate i se apropa viza sa se opereze in
    Italia .N-a reusit pentru ca n-a fost acceptat niciodata de generalii de securitate care erau atunci in consiliul de conducere si sint si acum. Ce trist.
    Cei doi au facut aceste declaratii si au fost sustinuti de persoane au au recunoscut ca asa s-a petrecut. Dinamo este o echipa nascut in Rusia sovietica care a furat si santajat jucatorii inca de la infiintare.N-a platit pe ei ,multi dintre ei nici macar n-au venit de buna voie.Au fost obligati,amenintati si santajati s-o faca.
    Chiar cine n-ar vrea sa joace la..dinamo ? ca si cand dinamo ar fi Real,Barcelona,Bayern te rog sa nu-mi spui ca ai facut o paralela
    intre fotbalul din Spania si cel de la noi ca am sa-ti raspund ca intradevar
    dinamo e paralel cu fotbalul

  12. #33
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Sorine, cand am zis "Si-asta e adevarat, dom'le... " ma refeream la faptul ca in Spania sau in Germania foarte multi jucatori isi doresc sa evolueze la echipele de frunte.
    Nu cunosc amanunte despre modul cum au ajuns Balaci si Camataru la Dinamo. Stiu ca atunci se zicea ca i-ar fi convins Mircea Lucescu, ei erau dezamagiti dupa ratarea calificarii la CM din Mexic si ar fi vrut chiar sa renunte la fotbal. Altceva nu stiam, ar fi interesant daca Mircea Angelescu pomeneste de asa ceva in cartea sa despre implicarea Securitatii in fotbal, care nu se prea gaseste pe piata.

  13. #34
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    E funny cit de documentati sint unii......pe cind traiam pe viu meciurile echipelor romanesti in cupe europene ca Steaua, Dinamo Craiova nemo era saracul la tita iar ayrton si altii se jucau cu putulica in nisip si se dau mari stiutori de fotbal.......
    anti Dinamo, anti oier

  14. #35
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    E, ce destept si genial esti tu Frumosule!
    Ne dai voie si noua sa iti privim inteligenta postata pe site-ul asta?

    Hai lasa-ne cu aerele astea de superioritate! /fu/ /fu/ /fu/

  15. #36
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    fat -frumos, ai fost la meciurile Stiintei in perioada de glorie pe Central?
    nu cred
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #37
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Bai Fat-frumos, mai lasa aerele astea de american ca nu te fac mai destept ci din contra. Nu trebuie sa 80 de ani ca sa iti poti da cu parerea despre fotbal. Asta e un subiect accesibil oricarui iubitor al acestui sport, iar faptul ca ai vazut meciuri de fotbal inainte de 90 nu inseamna ca stii mai mult fotbal decat unul care a vazut meciuri dupa 90. In plus te-am prins eu cu cateva "cunostiinte" despre fotbal pe un alt subiect asa ca nu te mai da balena in galeata(ce imi place expresia asta) si taci din gura daca nu te pricepi.

  17. #38
    junior
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    .......
    FORTZA DINAMO!!!

  18. #39
    junior
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    bah ieppy!...lasa-l in pace!nu ai cum sa te pui cu Fat Frumos..... .......
    FORTZA DINAMO!!!

  19. #40
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    frumosule se pare ca baietii "s-au pus pe tine" dar meriti pt ca singur ti-ai facut-o. nu stiu cat de "documentati" suntem noi dar mai lumineaza-ne si tu putin cu intelepciune ta--doar in america sunt cei mai intelepti oameni
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  20. #41
    @ Sir's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Ayrton>nu incetezi sa ma uimesti!Dupa ce ti-am citit aticolul cu "oameni de calitate","iarba e mai verde la Dinamo" etc ,cat pe ce era sa-mi smulgi o lacrima.pe moment am crezut cu adevarat ca noi ceilalti si mai grav echipele noastre favorite, suntem blestemati sa fim mereu in urma lui Dinamo (nume sovietic de fapt)......dar m-am trezit repede si mi-am dat seama ca realitatea este cu totul alta.
    Rusinica,rusinica,rusinica! :oops:

  21. #42
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Te inseli, realitatea nu e alta decat asta: mereu o sa fiti in urma si in umbra lui Dinamo!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •