Results 1 to 3 of 3

Thread: Dexter Jackson este noul Mr. Olympia!

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Post Dexter Jackson este noul Mr. Olympia!

    In sfarsit Dexter Jackson a castigat titlul de Mr. Olympia, detronandu-l pe Jay Cutler, care a iesit al doilea!
    Pe 3 a iesit Phil Heath iar pe 4 Dennis Wolf! Cu exceptia celor doi titani, avem in top 10 numai nume noi in culturism!
    http://www.flexonline.com/2008_mr_ol...inals/news/585
    Iris Kyle a castigat din nou Ms. Olympia, urmata de Betty Adkins si Yaxeni Oriquen. Pe 4 lisa Adler iar pe 5 Dayana Cadeau.
    La Fitness Olympia castigatoare a fost Jen Hendershott:
    http://www.ifbbpro.com/events/2008-f...ntest-results/
    La Figure Olympia a castigat Jennifer Gates:
    http://www.ifbbpro.com/news/2008-fig...ntest-results/

  2. #2
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    EXCLUSIV EVZ: Mister Olympia își umflă mușchii în România!

    Prezent la Grand Prixul de la Timișoara, americanul Dexter Jackson și-a spus povestea într-un interviu acordat ziarului nostru.

    La nici o lună de când s-a impus la Mister Olympia, cel mai cunoscut concurs de culturism din lume (întrecere adjudecată de șapte ori de legendarul Arnold Schwarzenegger), americanul Dexter Jackson (39 de ani) a concurat ieri, la Timișoara, la Grand Prix-ul României. Competiția din Banat a ajuns la cea de-a doua ediție, fiind înscrisă în calendarul internațional.

    Deși este cel mai bun culturist din lume, americanul a dat dovadă de o modestie ieșită din comun. A călătorit cu avionul tocmai din Florida la „clasa economic“ și s-a cazat la Hotelul Boavista (proprietatea fostului fotbalist Ioan Timofte) într-o cameră single, și nu într-un apartament. Interviul cu Dexter, chiar în camera de hotel!

    EVZ: Dexter, cum te simți ca proaspăt câștigător al trofeului Mister Olympia?
    Dexter Jackson: Nu-mi vine să cred nici acum că am câștigat și că sunt cel mai bun culturist din lume. Trăiesc un sentiment extraordinar că sunt numărul unu.

    Care este cheia succesului tău?
    M-am antrenat din greu. O oră și jumătate pe zi, preț de cinci zile pe săptămână. În plus, în afara antrenamentelor de la sală, m-am pregătit și acasă: am efectuat toate tipurile de exerciții pe bicicletă și tot ce ține de fitness. Înainte de competiții, spoream ritmul și ajungeam la o oră și jumătate.

    „Sunt milionar în dolari“


    Te-a surprins neparticiparea lui Ronnie Coleman?
    Îl respect pe Ronnie, dar e vremea să mergem înainte. A fost de opt ori Mister Olympia, să mai lase și pe alții să câștige!

    Cât ai de gând să concurezi la cel mai înalt nivel?
    Aș fi fericit dacă mi-aș putea păstra titlul încă un an. Sunt, totuși, bătrân. Am 39 de ani. Sunt tineri foarte buni care vin din urmă. O să mai concurez trei sau patru ani și apoi o să mă retrag. N-am de gând să fac nimic. Vreau doar să mă odihnesc.

    Cât ai investit în tine și cât ai câștigat?
    E imposibil să știu cu exactitate câți bani am cheltuit pentru a ajunge atât de sus. Făcând însă un calcul sumar, cred am câștigat de zece ori mai mulți bani decât am investit în mine. Sunt milionar în dolari.

    „Mănânc la McDonald’s“

    Ce mănâncă un campion ca tine?
    Fiecare om are dietă proprie, în funcție de organism. Când mă antrenez, mănânc pui, pește, orez. Toate preparatele sunt făcute cu ulei de măsline. Doar în perioada de extrasezon mănânc la McDonald’s. Îmi plac toate produsele, de la hamburgeri la aripioare de pui! Mănânc și multă înghețată. În timpul sezonului, beau numai cola dietetică.

    Ai auzit de Hagi, de naționala de fotbal a României care a participat la Mondialele din SUA?
    N-am auzit de Hagi, n-am auzit de niciun român! Eu știu doar fotbal american. De fapt, la Mondialele din 1994 nu s-a uitat nici naiba la fotbal! Ne-am uitat doar la fotbal american și la meciuri de baseball. La noi, fotbalul european nu are deloc priză la public.

    Arnold Schwarzenegger a jucat în zeci de filme. Nu te-ar tenta să devii actor?
    Nu-mi place să joc în filme, fiindcă nu e deloc ușor. Arnold a ajuns mare, e un star, datorită soției sale, care este rudă cu familia Kennedy (zâmbește).

    Cum te-ai apucat de culturism?
    Am început să fac culturism de la 20 de ani. Atunci aveam 72 de kilograme. Acum am 120! Inițial am jucat fotbal american, dar, după venirea pe lume a primului meu copil, am întrerupt acest sport. Trebuia să am grijă de micuț. În timp ce stăteam acasă, niște prieteni mi-au propus să fac culturism, fiindcă am corp potrivit pentru așa ceva. Văzusem multe competiții la televizor și așa am decis să încep antrenamentele pentru culturism. Nu mi-aș fi imaginat vreodată că voi ajunge să fiu cel mai bun de pe planetă. Am făcut și multe sacrificii. Când faci culturism, îți iei adio de la petreceri. A fost greu să renunț, în cea mai mare parte a timpului, la mâncarea de la fast-food. Am respectat cu sfințenie programul de somn, mesele zilnice și antrenamentele. Și voi aveți culturiști buni, dar trebuie să se pregătească mult mai serios.

    PREZENTARE

    Dexter Jackson

    > Data și locul nașterii: 25.11.1969, Jacksonville (Florida);
    > Starea civilă: căsătorit, are patru copii;
    > Genuri muzicale favorite: R&B și hiphop;
    > Sport preferat: fotbal american;
    > Porecla: „The Blade“;
    > Înălțime: 1,69 metri
    > Greutate: 120 de kilograme
    > Circumferința brațelor: 55 centimetri
    > Împinge de la bancă: 217,5 kilograme
    > Performanțe obținute în carieră: 2000: locul 2 la Grand Prix-ul Ungariei; 2001: locul 3 la Grand Prix-ul Australiei, locul 3 la Grand Prix-ul Ungariei; 2002: locul 3 la Arnold Classic, locul 2 la Grand Prix-ul Australiei, locul 2 la Grand Prix-ul Austriei, locul 1 la Grand Prix-ul Angliei, locul 3 la Grand Prix-ul Olandei; 2003: locul 3 la Mister Olympia; 2004: locul 3 la Arnold Classic, locul 1 la Grand Prix-ul Australiei; 2005: locul 1 la Arnold Classic; 2006: locul 1 la Arnold Classic; 2007: locul 2 la Arnold Classic, locul 3 la Mister Olympia; 2008: locul 1 la Arnold Classic, locul 1 la Grand Prix-ul Australiei, locul 1 la Grand Prix-ul din Noua Zeelandă, locul 1 la Mister Olympia;
    http://www.evz.ro/articole/detalii-a...ii-in-Romania/

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    E foarte greu sa ajungi la o asemenea performanta. Respect!
    _____________________________________________
    Marius

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •