Results 1 to 2 of 2

Thread: Marian Iancu: "Am pierdut 37 de milioane de euro la Poli"!

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Post Marian Iancu: "Am pierdut 37 de milioane de euro la Poli"!

    Înainte de a se retrage definitiv de la Timișoara, finanțatorul bănățenilor a făcut pentru EVZ o radiografie a celor patru ani pe care i-a petrecut la echipă.

    După o perioadă de tăcere, Marian Iancu a acceptat să vorbească ieri, pentru EVZ, despre plecarea sa de la FC Timișoara. Deși, preț de patru ani, a investit sume colosale atât în echipa de pe Bega, cât și în infrastructura stadionului și a bazelor de antrenament, petrolistul bucureștean a renunțat, temporar, să mai aibă de-a face cu fotbalul românesc. Cel supranumit „Elefantul“ a anunțat că va reveni în Liga I numai după ce va fi schimbată conducerea FRF și că ar fi tentat să ajute din nou formația bănățeană.

    Într-un interviu acordat EVZ, Iancu susține că Nașul nu va mai câștiga viitoarele alegeri pentru președinț ia FRF și că acesta are din ce în ce mai mulți dușmani printre patronii de cluburi din România, dându-l exemplu chiar pe Jean Pădureanu!

    „Cel mai important e orgoliul injectat la echipă“

    EVZ: V-ați îndepărtat de Timișoara. Cum vă simțiți?
    Marian Iancu: Am plecat cumva pe front? Sunt încă răspunzător pentru Poli. Trebuie să predau ștafeta celor care vor veni. Procedurile sunt obligatorii. Încerc să mă despart de Poli într-un mod frumos, fără ca echipa să resimtă acest șoc.

    Aveți regrete din punct de vedere sentimental?
    Nu contează aspectul ăsta. Sentimental, ești marcat de o echipă precum Poli, mai ales când lucrezi la un proiect vreme de patru ani. Suntem aproape de îndeplinirea graficului. Nu se lucrează pompieristic. Dacă acum Timișoara joacă în cupele europene ca o experiență, la anul Poli va fi o echipă care va face performanță obligatorie în Europa.

    Câți bani ați investit la echipă?
    Am băgat cel puțin 37 de milioane de euro în tot acest timp, cât am fost finanțatorul Politehnicii. Și i-am pierdut! Practic, nu voi mai putea recupera această sumă în totalitate. Poate, în cel mai bun caz, jumătate din ea. În joc nu au fost numai banii pentru echipă și pentru achiziția de jucători, ci și pentru logistică. Era firesc. Alții, gen Steaua și CFR Cluj, au investit însă mult mai mult decât mine în această perioadă!

    Care este cea mai mare satisfacție din această perioadă?
    Sunt multe... Mi-am cam atins scopurile. Ce mi-am propus s-a cam realizat. Unul dintre cele mai importante lucruri este orgoliul pe care l-am injectat la echipă. Poli este o echipă mare, gândim profesionist și jucătorii inspiră teamă fiecărui adversar. Este extrem de greu să ajungi la așa ceva.

    Dar cel mai mare regret?
    Nu sunt regrete majore. În schimb, sunt diferențe mari între momentul intrării mele în fotbal și cel al ieșirii. Știam ce se întâmplă în fotbalul românesc, dar nu aveam toate informațiile la îndemână.

    Deci, vă retrageți din fotbal.
    Cum am zis, așa voi face. Nu mai rămân în momentul de față. Când fotbalul românesc va deveni o normalitate la nivel de conducere, o să mă gândesc să revin.

    „Încerc să-mi protejez afacerile de criza mondială“

    Vă referiți la schimbarea conducerii FRF?
    Dacă și Jean Pădureanu, de la Gloria Bistrița, este nemulțumit de ceea ce se petrece în fotbalul românesc, atunci lucrurile sunt foarte grave! Cred că situația se va schimba cu 180 de grade la viitoarele alegeri pentru președinția federației. Sandu nu mai poate conduce federația, fiindcă este depășit total. La federație, trebuie să vină un manager priceput, cu experiență. N-am nimic împotrivă ca Sandu să rămână președinte onorific la FRF, dar nu președinte executiv. Sunt din ce în ce mai mulți care îl contestă pe Sandu.

    La ce echipă veți fi tentat să investiți, dacă veți reveni în fotbal?
    În principal, dacă voi reveni în fotbal, voi finanța tot Poli Timișoara. Asta nu înseamnă că nu voi fi deschis și unor discuții cu alte echipe.

    Ce veți face după ce veți preda ștafeta domnului Tender?
    Mă voi ocupa foarte mult și extrem de atent de firmele mele. Una dintre ele era și Poli Timișoara, dar acum nu mai e... Obiectivul meu e să am grijă de lanțul meu de afaceri, de companiile de petrol, de investițiile din domeniul imobiliar, să le protejez de criza mondială.

    ’Marian Iancu încă patron la FC Timișoara : "În cel mai bun caz, poate voi reuși să recuperez jumătate din banii investiți. Alții, precum Steaua și CFR, au pierdut și mai mult."
    http://www.evz.ro/articole/detalii-a...-euro-la-Poli/

  2. #2
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    revenire usoara sefu' :dance::dance::dance:
    https://t.me/pump_upp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •