Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...
Cam cand tu aveai vreo -20 de ani, eu mergeam pe "23" si vedeam cuplajele bucurestene si jocurile echipei nationale fara probleme. Probabil ca pe atunici noi aveam vedenii, bag seama. Oricum, nu se scuipa, nu se arunca cu faclii, monezi sau...stiti voi ce, si alte activitati independente de pista, dar dependente de gradul de educatie si civilizatie a publicului entuziast. Nu stiu daca astazi pista ar fi cu...obstacole nu de la 110 metri sau 3000 ci pentru a stavili entuziasmul flegma-tic al tribunelor dar aropierea publicului dambovitean de jucatori imi da fiori caci printre ei se gasesc si adversarii nostrii. In rest, asa este, pe "23" nu vedeai picior de Nick Faldo, Greg Norman, Björn Borg sau alte specimene asemanatoare, dar am putut vedea recordul mondial al Anisoarei Cusmir la lungime in uralele miilor de necunoscatori de atletism, pentru simplu motiv ca acest stadion a fost construit cu gazon, pentru fotbal, nu si pentru golf, si cu pista, pentru atletism si nu pentru speedway. Simplu, nu? Atunci daca tot am daramat sa construim altul mai frumos si cu...pista jos. Intre timp, pana fac astia constructia, poate invatam ca fotbalul este un sport care face animalul din noi, pe cand atletismul il scoate din noi. Definitiv. Cam atat. Deocamdata.