View Poll Results: Stadion National cu pista de atletism sau fara ?

Voters
85. You may not vote on this poll
  • cu pista

    22 25.88%
  • fara pista

    63 74.12%
Page 12 of 16 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 232 to 252 of 329

Thread: Stadion National cu pista sau fara ?

  1. #232
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    "sunt aici clar cativa extremisti. in sensul ca unii sunt extrem de prosti iar altii extrem de hotarati sa le explice pe puncte de ce sunt prosti ".
    irinaidu


    Doamne....

  2. #233
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Prazilia
    Posts
    322
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SS_Lazio View Post
    fundatia, stadionul chiar si gazonul erau ok.. ca nu avea parcari, destule spatii pt presa etc e alta poveste, astea se puteau rezolva cu minim efort cum s-a intamplat pe Ghencea.

    Fundatie? Erau niste tribune puse pe un mal de pamant. Fundatie exista decat unde statea Ceausescu pe vremuri.

  3. #234
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    era facut in groapa, asa se faceau stadioanele inainte, fundatia era ok doar ca era facuta pe un sistem vechi. In nici un caz nu a fost asta motivul pt care a fost daramat pt ca ar insemna sa darami majoritatea, daca nu toate stadioanele din Ro.

  4. #235
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SS_Lazio View Post
    era facut in groapa, asa se faceau stadioanele inainte, fundatia era ok doar ca era facuta pe un sistem vechi. In nici un caz nu a fost asta motivul pt care a fost daramat pt ca ar insemna sa darami majoritatea, daca nu toate stadioanele din Ro.
    Fundatia aia nu era dupa un sistem vechi,ci dupa un sistem comunist,sau daca vrei sistem vechi,am vazut arene construite in urma cu 2-3000 de ani care au aceleasi caracteristici arhitectonice,totusi daca te uiti la celebrele colosseumuri acelea nu au fundatie de pamant.
    Surprinzator pt tine e sa afli ca ambele tipuri de stadioane sunt in proportii relativ egale.

  5. #236
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Fundatia aia nu era dupa un sistem vechi,ci dupa un sistem comunist,sau daca vrei sistem vechi,am vazut arene construite in urma cu 2-3000 de ani care au aceleasi caracteristici arhitectonice,totusi daca te uiti la celebrele colosseumuri acelea nu au fundatie de pamant.
    Surprinzator pt tine e sa afli ca ambele tipuri de stadioane sunt in proportii relativ egale.
    asa si eu ce-am zis ? ca in nici un caz nu a fost asta motivul pt care a fost daramat...

    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Pai tu din ce puncte de vedere il vezi superior celui din Gruia?
    Ca numar de locuri?ca distanta fata de teren?ca avea o peluza in plus?
    Eu ca spectator as prefera sa vad un meci in Gruia mult mai mult decat pe fostul national.
    tu parca erai adeptu pistei

  6. #237
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Scuza-ma ca iti zic,dar mama natura a uitat sa te doteze la capusor.
    Tu nu urmaresti firul conversatiei?nu sunt adeptul pistei la arenele destinate fotbalului,dar stadionul national trebuie sa aiba asa ceva.
    Cand am zis ca prefer Gruia m-am referit strict la condiitile de care au parte spectatorii(tribune moderne,curate,acoperite,toalete de nivel european)
    Eu sunt contra stadioanelor construite pe maldare de pamant,nu din cauza asta a fost demolat Lia Manoliu,dar probabil a fost trecut pe lista de motive atunci cand s-a dat hotararea.

  7. #238
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Scuza-ma ca iti zic,dar mama natura a uitat sa te doteze la capusor.
    Tu nu urmaresti firul conversatiei?nu sunt adeptul pistei la arenele destinate fotbalului,dar stadionul national trebuie sa aiba asa ceva.
    Cand am zis ca prefer Gruia m-am referit strict la condiitile de care au parte spectatorii(tribune moderne,curate,acoperite,toalete de nivel european)
    Eu sunt contra stadioanelor construite pe maldare de pamant,nu din cauza asta a fost demolat Lia Manoliu,dar probabil a fost trecut pe lista de motive atunci cand s-a dat hotararea.
    el prefera gruia ca are wc-urile mai marfa (si probabil pt ca au uscatoare in loc de hartie igienica ) eu cred ca tu esti ala batut in cap care nici macar nu stie ce vrea... tribune moderne dupa mintea ta inseamna tribune noi si proaspat vopsite

    pune-i o pista si fa-l lighean pe-ala din Gruia si-o sa vezi ca nu-l mai preferi in locul Liei, esti atat de paralel incat nici macar nu esti capabil sa-ti exprimi adevaratele preferinte

  8. #239
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Adica eu iti zic care imi sunt preferintele,si tu zici ca am altele?ma cunosti tu sa zici ca nu stiu ce vreau?creierul tau nu e capabil sa proceseze o propozitie *******ule.
    Nu vreau ca stadionul national sa fie destinat doar fotbalului,si cu asta am pus capat.

  9. #240
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    esti cea mai slaba veriga (ca sa fiu gentil ), din moment ce zici ca vrei ceva si pe urma o dai la intors ca vrei altceva rezulta ca ai un iq sub nivelu marii, si esti incapabil sa-ti exprimi cele mai elementare idei.

  10. #241
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    totusi - ce facem cu un stadion olimpic pt. atletism?

    Golden League? - nu cred, nu e de ajuns sa ai o arena, asa ar fi 2 etape in fiecare tara vest-europeana
    Olimpiada? - niciodata!
    Campionate Nationale - cred ca sunt si alte posibilitati pentru o competitie care aduna o mana de spectatori timp de 2 zile pe an
    Profit? - zero, dimpotriva, bani mai multi cheltuiti pt. construire

    si ce facem cu un stadion de 5 stele pt. fotbal?
    Are unde juca echipa nationala cu oricine fara sa se faca de rusine - cel putin 10 meciuri pe an
    Cred ca s-ar putea juca si rugby daca e nevoie - doar scoase portile si schimbate liniile
    Finala Cupei in conditii normale
    Meciuri amicale cu echipe de top
    Eventual Finala UEFA/CL

    Toate aceste competitii legate de fotbal ar umple stadionul si ar aduce profituri

  11. #242
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Aurel.D View Post
    "sunt aici clar cativa extremisti. in sensul ca unii sunt extrem de prosti iar altii extrem de hotarati sa le explice pe puncte de ce sunt prosti ".
    irinaidu


    Doamne....
    Ce-i aurica , e ceva ce n-ai inteles si trebuie sa-ti explic?
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  12. #243
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    si ce facem cu un stadion de 5 stele pt. fotbal?
    Are unde juca echipa nationala cu oricine fara sa se faca de rusine - cel putin 10 meciuri pe an
    Cred ca s-ar putea juca si rugby daca e nevoie - doar scoase portile si schimbate liniile
    Finala Cupei in conditii normale
    Meciuri amicale cu echipe de top
    Eventual Finala UEFA/CL

    Toate aceste competitii legate de fotbal ar umple stadionul si ar aduce profituri
    Echipa national nu prea joaca 10 meciuri pe an...cat despre facutul de ras.. o fac pe orice stadion joaca... Totusi nu vor mai fi asa necajiti cand se vor face de ras pe un stadion modern...atunci se vor crede egalii englezilor.

    Meciuri amicale cu echipe de top... chiar asta o fi motivul ca nu vin echipele de top sa joace in Romania - lipsa de stadion?

    Eventuala finala de CL este destul de departe de Romania. Poate mai aproape ar fi o etapa de Golden League.

    Imi plac stadioanele cu tribuna langa teren, dar nu as vrea ca atletismul sa iasa in pierdere.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  13. #244
    sharpshooter Ted's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    in the penalty box
    Posts
    3,463
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 4star View Post
    Imi plac stadioanele cu tribuna langa teren, dar nu as vrea ca atletismul sa iasa in pierdere.
    subscriu!
    If you get in trouble, just go back in time!

  14. #245
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    lasa ca mai sunt stadioane cu pista de atletism in tara asta, in schimb un stadion de fotbal de 5 stele nu este ...

  15. #246
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    lasa ca mai sunt stadioane cu pista de atletism in tara asta, in schimb un stadion de fotbal de 5 stele nu este ...
    Tu nu intelegi ca nu vorbim de stadioane de doi lei pentru atletism, vorbim de stadioane care sa fie centre de pregatire si care in viitor sa poate organiza competitii importante. De unde stii tu ca peste 10 ani nu vom organiza un Campionat European de atletism daca avem conditii? Stadionul National era excelent pentru atleti fiindca acolo era si centrul olimpic unde erau cazati. Asa se plimba prin trafic 4 ore pe zii ca sa ajunga la Dinamo.

    Iar fotbalul in Romania are nevoie de fotbalisti si conducatori nu de stadioane de 5 stele. Romania se face de ras nu fiindca n-are megastadion ci fiindca la CE am pierdut un meci in care adversarul s-a dat la o parte iar In Faroes am fost asediati de amatori


    Atletismul a facut ceva pentru tara asta, fotbalul in afara de momentul 94 n-a facut nimic la nivel de nationala si nici macar atunci n-a facut mare lucru

  16. #247
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Asa stam si ca prostii fara Sala Polivalenta, de aia avem nevoie nu de stadioane de fotbal

  17. #248
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cum, necum dar sa-l faca odata. Deocamdata nu mai avem nici ce-am avut.
    si sa apara cat mai multe stadioane moderne si frumoase prin tara, cu sau fara pista.
    si vorba lui Rob_din, macar o sala polivalenta de vreo 10.000 de locuri sa mai apara.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #249
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Cum, necum dar sa-l faca odata. Deocamdata nu mai avem nici ce-am avut.
    si sa apara cat mai multe stadioane moderne si frumoase prin tara, cu sau fara pista.
    si vorba lui Rob_din, macar o sala polivalenta de vreo 10.000 de locuri sa mai apara.
    N-apuc eu ziua

  19. #250
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nu stiu ce sa zic, normal ar fi un business o astfel de sala dar la noi nimic nu e cum ar trebui sa fie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #251
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    nu stiu ce sa zic, normal ar fi un business o astfel de sala dar la noi nimic nu e cum ar trebui sa fie.
    Nu cred ca din evenimente sportive ar scoate multi bani la noi, iar cate concerte de top trebuie sa faci pentru a recupera investitia? Fiindca altceva nu vad ce-ar putea aduce bani

  21. #252
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Recomandari tehnice si cerinte pentru constructia si modernizarea stadioanelor de fotbal:
    http://www.fifa.com/mm/document/tour...ts_en_8211.pdf
    http://www.svenskfotboll.se/files/%7...0BE8F71%7D.pdf
    Last edited by mihai_alex; 25th September 2008 at 15:50.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •