View Poll Results: Stadion National cu pista de atletism sau fara ?

Voters
85. You may not vote on this poll
  • cu pista

    22 25.88%
  • fara pista

    63 74.12%
Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 316 to 329 of 329

Thread: Stadion National cu pista sau fara ?

  1. #316
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...
    Cam cand tu aveai vreo -20 de ani, eu mergeam pe "23" si vedeam cuplajele bucurestene si jocurile echipei nationale fara probleme. Probabil ca pe atunici noi aveam vedenii, bag seama. Oricum, nu se scuipa, nu se arunca cu faclii, monezi sau...stiti voi ce, si alte activitati independente de pista, dar dependente de gradul de educatie si civilizatie a publicului entuziast. Nu stiu daca astazi pista ar fi cu...obstacole nu de la 110 metri sau 3000 ci pentru a stavili entuziasmul flegma-tic al tribunelor dar aropierea publicului dambovitean de jucatori imi da fiori caci printre ei se gasesc si adversarii nostrii. In rest, asa este, pe "23" nu vedeai picior de Nick Faldo, Greg Norman, Björn Borg sau alte specimene asemanatoare, dar am putut vedea recordul mondial al Anisoarei Cusmir la lungime in uralele miilor de necunoscatori de atletism, pentru simplu motiv ca acest stadion a fost construit cu gazon, pentru fotbal, nu si pentru golf, si cu pista, pentru atletism si nu pentru speedway. Simplu, nu? Atunci daca tot am daramat sa construim altul mai frumos si cu...pista jos. Intre timp, pana fac astia constructia, poate invatam ca fotbalul este un sport care face animalul din noi, pe cand atletismul il scoate din noi. Definitiv. Cam atat. Deocamdata.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #317
    senior tzefereu's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    cica a aparut primul strat de beton
    Lia Manoliu
    campania"cel mai infocat fan primeste bilete la Steaua-Bayern"
    Promitem insa ca oile ratacite vor gasi calea spre redactia.......

  3. #318
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    In articol scrie ca stadionul nu o sa aiba pista. O veste minunata

  4. #319
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tzefereu View Post
    si te poti mandri prin faptul ca i-am batut pe un gazon pe care Ribery va parea la meciul cu Franta mai "inalt" in anumite parti ale terenului?
    De ce-mi pui cuvinte in gura?mi-e rusine ca se joaca la Constanta,dar nu e dupa mine.Oricum,in meciurile alea au jucat 2 echipe pe acel gazon,nu doar 1.
    Quote Originally Posted by ady18 sibiu View Post
    dar cine a spus ca are vreo legatura tipul de stadion cu jocul echipei, e vorba de vizibilitatea mult mai proasta pe care o ai pe un stadion cu pista (tin minte cand am fost la craiova, la romania-bosnia, am stat in peluza opusa galerie. ambele goluri, dupa cum stiti, s-au inscris la poarta de la galerie, in dreapta la tv. imi dadeam seama ca se inscriau goluri numai dupa bucuria celorlalti din tribune si pt ca alergau jucatorii intr-un colt al terenului. in afara de lobont in repriza a 2-a n-am reusit sa vad nici un jucator la fata. frumoase amintiri de pe "lighianul" echipei mele favorite.) dupa ce ca am "mostenit" o groaza de astfel de lighiane, tre' sa construim altele noi tot la fel.

    si pentru ce? asta e ca la sibiu. au "ciopartit" sala transilvania in ideea de a mari suprafata de joc pt. meciuri de handbal internationale. dar in sibiu nu exista echipa pt acest sport (deci nu joaca nimeni in cupele europene) iar in eventualitatea organizarii vreunui campionat european de catre tara noastra nu cred ca poate fi aleasa o sala de 1800 de locuri oricate facilitati ar avea. si-atunci la ce naiba au micsorat capacitatea salii?

    eu zic ca daca tot facem stadion "national" sau olipmpic, cum vreti, sa nu aiba doar pista, sa fie omologat si pentru crichet, golf, tenis de camp... cum de n-au sarit ce-i de la federatia romana de automobilism sa faca si-un circuit in interiorul "colosului" de stadion pe care-l ridicam... pana una alta, pe hartie...
    Daca nu stii la ce ma refeream de ce vorbesti?cauta in urma,ma refeream strict la atmosfera,si influenta ei asupra jocului.

  5. #320
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Oprescu e un mafiot ca toti ceilalti. Rusine.

  6. #321
    Atotstivuitor! Nightwish's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    UK
    Posts
    6,979
    Reputatie
    1
    Era culmea ca proiectul existent, care a costat o gramada de bani, sa fie refacut pentru ca anumite persoane, in loc sa-si exprime parerea la momentul potrivit, s-au trezit abia acum ca le trebuie pista...

  7. #322
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Nightwish View Post
    Era culmea ca proiectul existent, care a costat o gramada de bani, sa fie refacut pentru ca anumite persoane, in loc sa-si exprime parerea la momentul potrivit, s-au trezit abia acum ca le trebuie pista...
    Care anumite persoane? Se procedeaza cu acest proiect cam cum se procedeaza cu retrocedarile caselor nationalizate. Adica, nu se face restitutio ad integrum, ca sa nu zic ca nu se retrocedeaza in majoritatea cazurilor. Ca sa se inteleaga mai bine, se darama un stadion national cu pista de atletism si se construieste inapoi unul fara? Numai la noi in Romania oamenii pot gandi ca asa ceva este normal "si ca anumite persoane nu si-au exprimat parerea la momentul potrivit". Lucru-i clar, nu poti sa distrugi un proiect de interes national si sa-l inlocuiesti cu un altul trunchiat, in care una din parti, iese in pierdere, ca "unor anumite persoane" li se pare ca totul se invarteste in jurul fotbalului. Vai de natiunea care nu-si respecta eroii adevarati, nu aia din carton, care baga autobaza si ne fac de ras prin comportament nedemn in teren si in tribune.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #323
    Banned
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    644
    Reputatie
    0
    ce bine ca s-a renuntat la pista, sa moara atletii ca miril de ciuda

  9. #324
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Atletii nu mor ca fac miscare :dance::dance:. Despre ceilalti nu bag mana-n foc .
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #325
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Sandu: Noul stadion din complexul Lia Manoliu nu va avea pista de atletism
    Președintele Federației Române de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, vineri, că stadionul care se va construi în complexul sportiv Lia Manoliu nu va avea o pistă de atletism, arena fiind destinată în exclusivitate fotbalului.
    http://www.romaniansoccer.ro/ewcms/u...ia_manoliu.jpg
    "Nu va fi pistă la stadion, va rămâne o arenă de fotbal. Primarul Sorin Oprescu a avut o întreverdere cu președintele federației de atletism și dacă se găsesc soluții juridice Primăria va construi la Stadionul Tineretului o arenă de atletism", a declarat Sandu, la aniversarea a 40 de ani de la înființarea Fedrației Române de Judo.

    Oficialul FRF a precizat că președintele UEFA, Michel Platini, va veni în România săptămâna viitoare pentru o întâlnire de afaceri, dar și pentru a discuta despre posibilitatea ca Bucureștiul să găzduiască finala Cupei UEFA din 2012. "Săptămâna viitoare va veni și domnul Platini pentru o întâlnire de afaceri, dar și pentru a discuta despre politica generală a fotbalului. Avem șanse mari să găzduim finala Cupei UEFA din 2012. S-a amânat decizia prin care se desemnează orașul gazdă și avem toate spranțele că vom fi aleși în 2012", a mai spus Sandu.

  11. #326
    sport legend ady18 sibiu's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Sibiu
    Posts
    514
    Reputatie
    1
    cum mai merg lucrarile la stadion? ne mai arata cineva niste poze mai recente?

  12. #327
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    chiar, ce se mai aude de acest proiect?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  13. #328
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    la stadionul Tineretului se lucreaza din ce am vazut recent la tribuna principala... cred pista de atletism e deja facuta si functionala...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  14. 17th July 2010, 17:45
    Reason
    spam

  15. #329
    incepator
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    31
    Reputatie
    1
    Daca vrea sa se tina JO 2020 ar trebui facuta pista sau alt stadion cu pista, altfel nu are cum, imposibil, ar trebui sa gandeasca si sa treaca la fapte nu sa tina banii in buzunar

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •