View Poll Results: Considerati a fi normal ca stelistii sa fie sanctionati ???

Voters
27. You may not vote on this poll
  • DA

    6 22.22%
  • NU

    21 77.78%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 75

Thread: Steaua sanctionata de Uefa ???

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1

    Steaua sanctionata de Uefa ???

    Steaua AMENDATĂ de UEFA?

    Vicecampioana ar putea fi sancționată din cauza atitudinii pe care fotbaliștii săi au avut-o față de reprezentanții presei la finalul meciului cu Bayern

    Nu numai Dinamo a intrat în atenția UEFA după meciurile din cupele europene din această săptămînă. Și Steaua ar putea avea de suferit, de această dată din cauza deficiențelor de organizare de la finalul meciului cu Bayern Munchen, evenimente care se vor regăsi cel mai probabil în raportul pe care reprezentanții forului de la Nyon l-au realizat deja.

    Conform regulamentului Ligii Campionilor, jucătorii sînt obligați să iasă de la vestiare prin fața reprezentanților presei, indiferent dacă oferă sau nu declarații. Steliștii au încălcat regula, "rupînd" gardul realizat special pentru culoarele spre ziariști. Aproape toți elevii lui Lăcătuș au făcut la fel, spre indignarea ziariștilor români.

    Într-un tîrziu, ofițerul UEFA a observat și a intervenit, obligîndu-i pe ultimii jucători ai Stelei să treacă prin fața presei. La mai bine de o oră de la terminarea partidei, Goian, Ghionea și Lovin au fost singurii care au oferit declarații, în timp ce Bogdan Stancu, care a fost și el obligat de trimisul UEFA să meargă prin fața presei, a refuzat să dea declarații, susținînd că vorbește la telefon.

    825 de milioane de euro a fost bugetul Champions League din sezonul trecut, marea lui majoritate fiind realizată din banii plătiți de televiziuni
    22 de milioane de euro a încasat Steaua în precedentele două ediții în care a participat la Champions League

    Bayern a respectat indicațiile UEFA
    Absolut toți jucătorii campioanei Germaniei, de la portarul Rensing, pînă la atacantul Luca Toni, au trecut prin fața ziariștilor de la zona mixtă. Chiar dacă nu toți elevii lui Klinsmann au oferit declarații, nemții au urmat întocmai protocolul pe care îl cere organizarea unui meci de Champions League și s-au urcat în autocar abia după ce au parcurs întreg culoarul format special prin fața ziariștilor.

    Reguli stricte
    De la an la an, organizarea UEFA Champions League impune reguli tot mai severe. Steaua le-a simțit pe propria piele chiar la meciul cu Bayern, cînd li s-a interzis jucătorilor să-și lipească leucoplast pe jambiere, pe mîneci sau în altă parte a echipamentului. În plus, pentru a se asigura că totul va ieși perfect, cei de la UEFA au solicitat Stelei să simuleze, cu 24 de ore înainte de meci, intrarea pe teren a copiilor care flutură steagul Champions League cu steluțe.

    Sursa: gsp.ro

  2. #2
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Eu zic sa nu-i sanctioneze acum. Numai ca la impartirea banilor televiziunilor(aia ce se dau in plus fata de sumele fixe pe meci) sa se tina cont si de chestia asta.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  3. #3
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    acum ce mai aveti de comentat ? ce asemanari mai aduceti oare ?

  4. #4
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Daca UEFA ii amendeaza atunci pe dinamovisti o sa-i desfiinteze pentru incidentele din tribune! E cam prea banala motivul pentru o amenda! Poate se impune un avertisment si daca se mai intimpla atunci sa fie arsi!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  5. #5
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by m8k View Post
    Daca UEFA ii amendeaza atunci pe dinamovisti o sa-i desfiinteze pentru incidentele din tribune! E cam prea banala motivul pentru o amenda! Poate se impune un avertisment si daca se mai intimpla atunci sa fie arsi!
    Pai am auzit ca stelistii n-ar fi la "prima abatere" de acest gen,asa ca....se impune aplicarea regulamentului
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  6. #6
    sport legend soreen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    terra
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    sa ii sanctioneze si pe unii si pe altii.....magaria si nesimtirea din fotbalul romanesc a ajuns prea departe
    Aici Gogu de la gaze

  7. #7
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    hai ma sa fim seriosi

    i-auzi "spre indignarea ziaristilor romani" sa ma cela eu in indignarea unora

  8. #8
    sport legend soreen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    terra
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    hai ma sa fim seriosi

    i-auzi "spre indignarea ziaristilor romani" sa ma cela eu in indignarea unora
    nu e vorba neaparat de ziaristii romani...care sunt niste scrbe ordinare
    E vorba de un protocol pe care vrem nu verm trebuie sa il respectam...ca asa e civilizat...daca nu suntem in stare sa ne comportam civilizat atunci sa stam dreaq acasa, sa dam maneaua la maxim si sa ne uitam la productiile de marca difuzate pe Kanal D(e tarani)
    Aici Gogu de la gaze

  9. #9
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by samar View Post
    Pai am auzit ca stelistii n-ar fi la "prima abatere" de acest gen,asa ca....se impune aplicarea regulamentului
    Si ce spune Regulamentul asta? Ai idee, sau il invoci de dragul discutiei?

    Poate in Regulamentul UEFA privind organizarea meciurilor de Champions League se prevede un premiu de 100 mil. euro pentru clubul care isi bate joc de ziaristi. Ce zici, sa se aplice regulamentul?

    On topic: Jucatorii care n-au respectat protocolul trebuie capaciti si amendati de club. Parca ar juca in judeteana, nu in Liga Campionilor...
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  10. #10
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yo_marius View Post

    On topic: Jucatorii care n-au respectat protocolul trebuie capaciti si amendati de club. Parca ar juca in judeteana, nu in Liga Campionilor...
    Da si cu banii aia sa plateasca amenda UEFA, iar UEFA tot cu banii aceia sa compenseze banii mai putini pe care ii vor da televiziunile ca urmare a acestor gesturi.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  11. #11
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    ceva de genul
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  12. #12
    sport legend soreen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    terra
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    stati calmi ca toate amenzile astea de la uefa se vor reflecta in pretul biletelor...deci inevitabil tot in buzunarele celor care se duc pe stadion
    Aici Gogu de la gaze

  13. #13
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Mai bine sa-i sanctioneze pentru valiza, dupa aceea nu vor mai avea probleme cu ei!:ras-plans:
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  14. #14
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yo_marius View Post
    Si ce spune Regulamentul asta? Ai idee, sau il invoci de dragul discutiei?

    Poate in Regulamentul UEFA privind organizarea meciurilor de Champions League se prevede un premiu de 100 mil. euro pentru clubul care isi bate joc de ziaristi. Ce zici, sa se aplice regulamentul?
    Ironia ta nu-si are rostul dar ma rog...subiectivismul va caracterizeaza.
    In loc sa fii mahnit de atitudinea acestor jucatori...vad ca te preocupa mai mult sa ataci alti suporteri care isi spun parerile...
    Regulamentul prevede o amenda in acest caz...
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  15. #15
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Ce ziaristi de rahatt avem. Si ce e mai gravca sunt si unii care le mai iau partea.

    NU iubesc eu steaua, insa sa creezi atata scandal si zazanie e de neconceput.
    Sa te duci repede sa parasti pe lauefa, sa vrei raul unui club romanesc.

    La fel au facut si cu scandalul dinamovistilor. Au facut repede rost de scandal cum ii va suspenda si amenda uefa pe dinamo.

    NU numai ca te bucuri dar si creezi raul altuia. E jalnica presa romaneasca. In loc sa apere tot ce-i romanesc, ei ii dau in cap.
    Sictrir.
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  16. #16
    sport legend soreen's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    terra
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by danpuric78 View Post
    Ce ziaristi de rahatt avem. Si ce e mai gravca sunt si unii care le mai iau partea.

    NU iubesc eu steaua, insa sa creezi atata scandal si zazanie e de neconceput.
    Sa te duci repede sa parasti pe lauefa, sa vrei raul unui club romanesc.

    La fel au facut si cu scandalul dinamovistilor. Au facut repede rost de scandal cum ii va suspenda si amenda uefa pe dinamo.

    NU numai ca te bucuri dar si creezi raul altuia. E jalnica presa romaneasca. In loc sa apere tot ce-i romanesc, ei ii dau in cap.
    Sictrir.
    da ce u crezi ca uefa e vre-un fraier care sta inchis la nyon si citeste ziarele?pai delegatii lor ce crezi ca fac...daca au scris in foaia lor de observatie ca au fost incidente ce sa le faci?
    Aici Gogu de la gaze

  17. #17
    Anti-sclavi danpuric78's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Montreal, QC
    Posts
    4,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by soreen View Post
    da ce u crezi ca uefa e vre-un fraier care sta inchis la nyon si citeste ziarele?pai delegatii lor ce crezi ca fac...daca au scris in foaia lor de observatie ca au fost incidente ce sa le faci?
    sa iei apararea clubului romanesc. atata tot
    Tiganii au alergie la tricoul alb-rosu

  18. #18
    sport legend ensic's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj
    Posts
    1,971
    Reputatie
    1
    Steaua ar trebui sanctionata de UEFA doar daca clubul nu-si amendeaza jucatorii pentru incalcarea protocolului. De undeva trebuie sa se inceapa ca sa priceapa si ai nostrii ca in competitiile europene regulile nu sunt asa "maleabile" ca si in liga lui Mitica.

  19. #19
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ensic View Post
    Steaua ar trebui sanctionata de UEFA doar daca clubul nu-si amendeaza jucatorii pentru incalcarea protocolului. De undeva trebuie sa se inceapa ca sa priceapa si ai nostrii ca in competitiile europene regulile nu sunt asa "maleabile" ca si in liga lui Mitica.
    Pai cum dreaq sa sanctioneze Steaua proprii jucatori din moment ce Jijinho le-a cerut jucatorilor sa nu dea declaratii..???Sa fim seriosi....
    In fond,sunt de acord cu cei care acuza ziaristii de lipsa de solidaritate cu echipele din Romania...foarte adevarat!Ei isi castiga painea prin presa chiar dacaasta inseamna sa stearga pe jos cu echipele noastre!
    Nu stiu cati dintre voi ati citit declaratia acestui Gabi Safta (stelist -urzicanean,daca se poate asa ceva) in gsp.ro.... "Echipă mai nesimțită decît Steaua în relația cu presa în România n-am întîlnit în ultimii 20 de ani"
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  20. #20
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by samar View Post
    Pai cum dreaq sa sanctioneze Steaua proprii jucatori din moment ce Jijinho le-a cerut jucatorilor sa nu dea declaratii..???
    Nu are nicio legatura. Jucatorii trebuie doar sa respecte un protocol la iesirea de la vestiar, dupa meci. Anume, sa iasa doar printr-o anumita zona, unde sunt si reprezentantii presei. Nimeni nu ii poate obliga sa vorbeasca, dar UEFA impune ca ei sa iasa pe acolo. Majoritatea stelistilor au iesit prin alta parte si aici vine partea cu amenda din partea clubului.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  21. #21
    ANTI PROSTI!!! laurdog's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,719
    Reputatie
    1
    Nu mi se pare ok, dar UEFA are niste reguli care TREBUIE respectate. Oricum, mi s-ar parea o tampenie sa ii amendeze.
    Btw, ziaristi romani, merita mai mult decat ignorare........merita pietrele de la Cluj.
    PS Aloooo, nenea moderatoru', fa si tu poll-ul public, ca nu e nimic de ascuns aici.
    Asa si?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •