View Poll Results: Este Steaua echipa numarul 1 din Romania ?

Voters
28. You may not vote on this poll
  • DA, performantele din ultimii ani si palmaresul spun asta

    22 78.57%
  • NU, chiar daca nu au facut mare lucru sunt alte echipe mai bune

    6 21.43%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 40

Thread: Caz unicat in Europa ! ! !

  1. #1
    C H A M P I O N SAMM's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Tara ros-albastra
    Posts
    4,209
    Reputatie
    1

    Caz unicat in Europa ! ! !

    Steaua a strîns 57 de puncte în competițiile europene începînd din 2003, aproape tot atîtea cîte au cîștigat restul formațiilor românești, care au adunat împreună 70 de puncte. Aceasta înseamnă o contribuție de 45% la punctajul României, procentaj cu care Steaua se află detașat pe primul loc într-un top al aportului formațiilor din țările aflate pe primele poziții în clasamentul UEFA. Trupa din Ghencea este urmată de PSV Eindhoven, care a adus 34% din punctele Olandei, și de Benfica, cu o contribuția de 30% la coeficientul Portugaliei.

    Aportul celor mai bune echipe din fiecare țară la coeficientul UEFA
    Steaua (România) 44,9%
    PSV Eindhoven (Olanda) 33,7%
    Benfica (Portugalia) 30,2%
    ȚSKA Moscova (Rusia) 28,9%
    AC Milan (Italia) 23,1%
    Bayern (Germania) 21,6%
    Lyon (Franța) 21,1%
    Liverpool (Anglia) 18%
    Barcelona (Spania) 16,4%

    Fără Steaua eram pe 18!
    Dacă Steaua nu ar fi strîns nici un punct în ultimii 5 ani în Europa, România ar fi avut un coeficient de 22,6, cu care s-ar fi situat pe poziția 18 în clasamentul UEFA! În această situație, CFR Cluj ar fi jucat două tururi preliminare pentru a ajunge în grupele Ligii, iar Steaua ar fi jucat în Cupa UEFA, unde mai aveam doar două participante: Unirea Urziceni și Rapid.


    Sa multumim Stelei ! ! !
    Bravo baieti forta campionii
    Banel Nicolita a inteles, nu a fost offside, Dica, nu a fost offside la Dica. Dica, Dica, Dica du-te, Dica, Dica in fata lui 4 la 1
    Siii esteeeee goooooool. Iata bolta! Iata bolta ! Iata bolta ! Steaua este una dintre marile echipe ale Europei
    DOAR [B][SIZE="3"][COLOR="Red"]STEAUA[/COLOR][/SIZE] [/B]conteaza in Europa. Fara mizerii in UCL

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    57 de pcte nu e nici pe-aproape de 70
    Deci daca nu era steaua,tot steaua se califica in cupele europene?cum vine asta?
    Daca nu era steaua era alta echipa,ca acele puncte facute de restul echipelor a fost impartite la acelasi numar,desi steaua nu mai e,culmea.
    Steaua are acelasi merit ca si celelalte echipe,de ce sa le multumesc?ca doar nu au jucat pt tara,sau pt coeficient,au jucat pt ei!!

  3. #3
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    nu ma, daca Steaua nu ar fi jucat in Europa in ultimii 5 ani ... citeste mai bine ...
    Last edited by Hard; 16th September 2008 at 10:23.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Citeste tu mai bine,ca au scos punctele stelei din total,si au lasat punctele celorlalte impartite la un loc in plus liber.
    Si tu vorbesti de bagat?atunci vezi-ti si tu de steaua ta,si nu te mai baga in seama atata la Otelul,sa fim chit.

  5. #5
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    manevre comuniste ... oricum , otelul nu a adus niciun punct.
    eu nu mai postez pe otelul demult ...

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    De fapt a adus 1 pct din totalul de 40.599

  7. #7
    sport legend Snake_21's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    6,632
    Reputatie
    1
    Nu cere nimeni la nimeni sa multumeasca articolul doar demonstreaza ca Steaua a adus majoritatea punctelor pentru Romania in competitiile intercluburi in ultimi 5 ani
    P.S: Ca suporter stelist pot sa ma bucur cat vreau si sa multumesc personal Stelei pentru performanta altii daca nu vor nu ii obliga nimeni
    Bafta, Reghe!

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Snake_21 View Post
    Nu cere nimeni la nimeni sa multumeasca articolul doar demonstreaza ca Steaua a adus majoritatea punctelor pentru Romania in competitiile intercluburi in ultimi 5 ani
    P.S: Ca suporter stelist pot sa ma bucur cat vreau si sa multumesc personal Stelei pentru performanta altii daca nu vor nu ii obliga nimeni


    http://www3.gsp.ro/usr/thumbs/thumb_...7556-steau.jpg

  9. #9
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    In alte tari raportul este echilibrat, sau mai echilibrat. Mie asta imi da de gandit si imi spune ceva. Faptul ca Steaua a adus cele mai multe puncte, ce sa spun? e bine, dar chiar si acum a fost impinsa de la spate. Eu nu spun ca in Europa a ajutat cineva aceasta echipa, punctele le-au adunat prin munca lor, dar aici s-a "tras" mult ca Steaua sa ajunga acolo. Cu orice pret. Si atunci, in momentul in care an de an "te lupti" sa fii in Europa, cum naiba sa nu aduni? Steaua a fost constanta (ca la fizica) iar cele care au fluctuat au fost multe - Dinamo, Rapid, Otelul, Timisoara, National, Brasov, Gloria, CFR, etc. Ia sa vedem imediat dupa Steaua cine este. Pun pariu ca Dinamo si Rapid. Concluziil...

  10. #10
    sport legend Snake_21's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    6,632
    Reputatie
    1
    @mihai_alex: Man multumesc ziaristi acolo, cu ce te deranjeaza?
    @bancaru: Faza e ca nimeni nu a zis ca nu au strans si el

    Si in plus ce mare tam tam e doar un articol daca la tine mihai scria de Otelul un articol asa nu l puneai pe forum nu? Iti era rusine cu el sau la tine bancare la fel daca National (Progresul) facea performantele astea te suparai daca se publica un asemenea articol despre ei nu?
    Last edited by Snake_21; 16th September 2008 at 11:03.
    Bafta, Reghe!

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    In alte tari raportul este echilibrat, sau mai echilibrat. Mie asta imi da de gandit si imi spune ceva. Faptul ca Steaua a adus cele mai multe puncte, ce sa spun? e bine, dar chiar si acum a fost impinsa de la spate. Eu nu spun ca in Europa a ajutat cineva aceasta echipa, punctele le-au adunat prin munca lor, dar aici s-a "tras" mult ca Steaua sa ajunga acolo. Cu orice pret. Si atunci, in momentul in care an de an "te lupti" sa fii in Europa, cum naiba sa nu aduni? Steaua a fost constanta (ca la fizica) iar cele care au fluctuat au fost multe - Dinamo, Rapid, Otelul, Timisoara, National, Brasov, Gloria, CFR, etc. Ia sa vedem imediat dupa Steaua cine este. Pun pariu ca Dinamo si Rapid. Concluziil...
    Cîte puncte au adus formațiile românești,in perioada 2003-2008:
    Steaua 44,9%
    Rapid 27,5%
    Dinamo 24,8%
    Oțelul 2,4%
    CFR Cluj 0,4%
    Fiecare a muncit pt ei insisi,nu pentru tara,sau pt coeficientul asta stupid,care cred ca in nici o tara din Europa nu se discuta nici jumatate din cat se face la noi.

    Quote Originally Posted by Snake_21 View Post
    @mihai_alex: Man multumesc ziaristi acolo, cu ce te deranjeaza?
    @bancaru: Faza e ca nimeni nu a zis ca nu au strans si el

    Si in plus ce mare tam tam e doar un articol daca la tine mihai scria de Otelu un articol asa nu l puneai pe forum nu? Iti era rusine cu el sau la tine bancare la fel daca National (Progresul) facea performantele astea te suparai daca se publica un asemenea articol despre ei nu?
    Eu nu deschid topicuri,cat despre Otelul,ma mandresc si cu cat am facut,mai ales ca suntem prima echipa din provincie,nu doar in ult 5,ci si 10 ani.

  12. #12
    sport legend Snake_21's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    6,632
    Reputatie
    1
    @mihai: Nu am facuto intentionat am tastat repede si d aia am scris Otelu Dar te suparai daca deschidea cineva un topic asemanator pe Otelul ?
    P.S: In fine putem sa o dam in balarii pana maine tu cu parerea ta eu cu a mea si cu asta basta
    Bafta, Reghe!

  13. #13
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Dar eu nu m-am suparat deloc. Foarte bine. Vorba poetului: CU ATAT MAI BINE TARII/ SI LUI (LOR) CU ATAT MAI BINE. V. Alexandri.
    Eu am remarcat ca in tarile cu campionate puternice si foarte puternice coeficientii sunt mai impartiti. La noi sunt aglomerati. Pun pariu ca in viitorul cincinal nu va mai fi asa, desi se vor concentra pe Steaua, Dinamo, Rapid si Cluj. Dar iata ca apar Poli, Vaslui sau Unirea Urziceni. Desi nu cred ca ultimele doua vor rupe gura targului, e un inceput. Le trebuie si experienta in meciuri tari. E alta mentalitate.

  14. #14
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,139
    Reputatie
    1
    Mama ce m-am speriat cand am vazut titlul acestui thread, am crezut ca iar a nascut vreo gaina valaha pui vii.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  15. #15
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Eu nu spun ca in Europa a ajutat cineva aceasta echipa, punctele le-au adunat prin munca lor, dar aici s-a "tras" mult ca Steaua sa ajunga acolo. Cu orice pret. Si atunci, in momentul in care an de an "te lupti" sa fii in Europa, cum naiba sa nu aduni?
    Putea sa "se lupte" in zadar in campionat daca de fiecare data iesea dupa primul tur jucat si atunci, normal ca nu s-ar fi adunat punctele astea.
    In plus, asa cum spui, a existat constanta in performanta la Steaua spre deosebire (din pacate) de celelalte echipe. Sa vedem anul asta ce va iesi...
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  16. #16
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Cu alte cuvinte, Steaua e cea mai tare din parcarea asta neasfaltata, neluminata si fara paznici, numita Romania
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  17. #17
    sport legend 4star's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,333
    Reputatie
    1
    Da...dar e unicat in europa.
    Cand invingatorul comite o greseala, spune: ”Am gresit!“ si invata lectia.
    Cand invinsul comite o greseala, spune: “Nu e vina mea!” si arunca vina pe altii.
    Un invingator stie ca adversitatea este cel mai bun invatator.
    Un invins se simte victima in fata adversitatilor vietii.

  18. #18
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    E vorba de fapt de campionatul nostru cam diluat, cel putin pe plan extern, si de evolutia unicat a coeficientului din urma cu 2-3 ani.
    In afara de Steaua, Rapid si Dinamo, restul echipelor au participat rar in cupele europene si nici nu prea au luat puncte (parca doar National a trecut acum cativa ani de turul 1).
    Evolutie inseamna de fapt scaderea acestui procentaj (Apropo, toate 3 sunt ca procent din coeficientul de tara peste Milan sau Liverpool), respectiv nu performante mai scazute ale Stelei, ci performante si din partea Vaslui, Unirea, CFR. Ca peste 3 ani cand ajunge Gaz Metan in UEFA si pica cu Spartak Moscova sa i se para usor (Cum li se pare acum debutantelor Nijmegen sau Wolfsburg care joaca cu Dinamo si Rapid).
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  19. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Mama ce m-am speriat cand am vazut titlul acestui thread, am crezut ca iar a nascut vreo gaina valaha pui vii.
    Adevarul e ca titlul e putin cam bombastic. Daca te uiti bine e unic in Europa.
    Pana una alta sa ii veedm pe Cluj cate aduna si maine Steaua. Cine pe cine aduna de pe jos. Se lasa cu KO.

  20. #20
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Mama da multe aberatii mai vad. Auzi unicat.
    Pai din ce am vazut acolo au fost luate doar tari cu multe echipe in cupele europene, pe cand Romania in principiu a avut doar 3 echipe. De exemplu PSV sau Milan au luat puncte mult mai multe ca Steaua, dar procentajul e mai mic pentru ca aveau 6 sau mai multe echipe prezente.

    Iar daca mergem in cealalta extrema sa luam Malta unde au doar 3 reprezentante in cupele europene Birkirkara a obtinut 60% din punctele Maltei, si sunt ferm convins ca pe la tarile ce nu prea au obtinut puncte mai exista astfel de cazuri.

    Asa ca unicat nu este.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  21. #21
    Odd interaction eventHorizon's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,566
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Steaua are acelasi merit ca si celelalte echipe,de ce sa le multumesc?ca doar nu au jucat pt tara,sau pt coeficient,au jucat pt ei!!
    OMG!
    Tu intai trebuie sa-i multumesti invatatoarei ca ai trecut clasa intai.
    Stii, procesul asta de strangere a punctelor e bazat pe meciuri disputate in cupele europene. Una fara alta nu se poate cand e vorba de coeficienti si ierarhii.
    Daca Steaua a strans, chit si fara dorinta expresa de a crea avantaje ulterioare Romaniei, destule puncte incat sa ne aduca acum pe un loc 7, atunci merita cel putin un minim respect si ,,un multumesc" din partea celorlalte echipe.
    E la fel ca munca unui roman intr-o tara straina. El munceste acolo pentru bani si in interesul lui, iar cand se intoarce in tara inevitabil ajuta PIB-ul tarii introducand valuta noua in sistemul monetar. A vrut el sa ajute economia tarii? Pe dracu,a muncit cum a stiut el mai bine si mai folositor pentru familia lui.

    Da, stai linistit, o sa inveti despre astea la liceu. Doamne ajuta!

    Quote Originally Posted by Sergiu View Post

    Iar daca mergem in cealalta extrema sa luam Malta unde au doar 3 reprezentante in cupele europene Birkirkara a obtinut 60% din punctele Maltei, si sunt ferm convins ca pe la tarile ce nu prea au obtinut puncte mai exista astfel de cazuri.

    Asa ca unicat nu este.
    Asa e, nu e unicat, si nu fiindca exista si alte echipe din alte tari cu procente mai mari, ci fiindca n-are relevanta cu subiectul dezbatut in articol.
    Faptul ca Steaua a adus 45% din punctele Romaniei e o perfomanta NOTABILA tinand cont totusi ca tara noastra conteaza in Europa, fata de tarile cu acelasi numar de echipe in competitiile europene.

    Desigur, explicatii de prisos pentru unii ce nu pot vedea evidentul nici daca ii loveste intre ochi.
    Last edited by eventHorizon; 16th September 2008 at 16:00.
    He may be cast in bronze, but he′s still capable of producing truly golden moments...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •