Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 100

Thread: Cupa Mondiala de combinata nordica 2008/2009

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Cupa Mondiala de combinata nordica 2008/2009

    Cine credeti ca va castiga globul de cristal in noul sezon, odata cu retragerea marelui Hannu Manninen? Tot Ronny Ackermann sau Petter Tande, Jason Lamy Chapuis, Anssi Koivuranta sau Daito Takahashi, sau americanul Bill Demong?
    Dar Ronny Heer si David Kreiner au vreo sansa sa urce pe podium? Heer a castigat MP de la Einsiedeln, Elvetia, de pe 1 august.
    Iata si calendarul Cupei Mondiale 2008/2009:
    http://www.fis-ski.com/data/document...dar_nc0809.pdf
    Ca o noutate observam ca au fost anulate cursele de sprint de 15 km, ramanand doar probe de 10 km. Mai avem si 3 probe pe echipe (stafeta de 4x5km), una din ele in cadrul Campionatelor Nordice. De asemenea doar o proba de start in bloc in afara celei de la Campionatele Nordice

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    De 10 km ? Nu erau de 7.5 ?

    Cred ca i s-a cam dus vremea si lui Ackerman ... oricum va fi o lupta foarte stransa. As miza mai degraba pe un fondist, poate Magnus Moan daca e in forma..

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Da in goana dupa audienta TV FIS-ul a modificat complet acest sport eliminand probele de sprint si individualul (7.5km respectiv de 15km) optand ca aproape toate etapele sa consiste dintr-o saritura si schi fond pe 10km. Mie mi se pare o prostie calendarul devenind extrem de plictisitor. Si asa era una din disciplinele de iarna cele mai neurmarite cred acum FIS-ul a pus capac


    Mie nu-mi place deloc pe ce drum o apuca probele de iarna (schi fond, combinata, biatlon), o sa ajunga FIS-ul si IBU sa bage numai probe de 1km in disperarea dupa bani. Totusi proba de 15km este o proba istorica, cum naiba s-o elinmini asa cu una cu doua.

  4. #4
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Da in goana dupa audienta TV FIS-ul a modificat complet acest sport eliminand probele de sprint si individualul (7.5km respectiv de 15km) optand ca aproape toate etapele sa consiste dintr-o saritura si schi fond pe 10km. Mie mi se pare o prostie calendarul devenind extrem de plictisitor. Si asa era una din disciplinele de iarna cele mai neurmarite cred acum FIS-ul a pus capac


    Mie nu-mi place deloc pe ce drum o apuca probele de iarna (schi fond, combinata, biatlon), o sa ajunga FIS-ul si IBU sa bage numai probe de 1km in disperarea dupa bani. Totusi proba de 15km este o proba istorica, cum naiba s-o elinmini asa cu una cu doua.
    Pai nu va fi eliminata, va ramane doar la JO de la Vancouver. Si poate, cine stie, o s-o bage iar in sezonul 2009/2010. Or fi facut schimbare pentru dinamizarea competitiei, sau poate s-au gandit la saritori care majoritatea nu erau buni la schiul fond.
    Mie nu mi se parea nici o diferenta intre probele de sprint si cele normale, adica oricum sportivii plecau in cursa in functie de rezultatul sariturilor. Totusi, imi pare rau de micsorarea probelor de start in bloc.
    Tot Ackermann va castiga in opinia mea, iar Hasseney sau Chappuis daca vor fi in forma se vor clasa pe 2-3, poate si Koivuranta si Bill Demong.
    Imi pare rau de retragerea prematura a lui Manninen, fara el acest sport nu va mai fi la fel. Are doar 30 de ani si putea sa prinda fara probleme JO de la Vancouver dar cred ca s-a retras fiindca era demoralizat dupa cel mai slab sezon al lui din Cupa Mondiala. Sa conduci patru ani la rand si apoi sa ajungi pe locul 13 dintr-o data a fost un soc pentru el.
    Oricum si premiile sunt foarte mici, locul 1 12000 franci elvetieni (~1400 de euro), prea putini pentru o competitie atat de solicitanta.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Prin aceasta schimbare cei care erau mai buni la sarituri nu mai au nici o sansa. Nu numai ca a fost eliminata proba cu 2 sarituri unde puteau face diferenta dar a fost si marita distanta la schi fond fata de vechea proba de sprint.

  6. #6
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Prin aceasta schimbare cei care erau mai buni la sarituri nu mai au nici o sansa. Nu numai ca a fost eliminata proba cu 2 sarituri unde puteau face diferenta dar a fost si marita distanta la schi fond fata de vechea proba de sprint.
    De ce nu? Ba dimpotriva! Pai stii cat de mari erau diferentele la plecare in proba de sprint 7.5 km ca urmare a sariturilor? Al doilea pleca la 17-18 secunde iar al treilea la aproape 2 minute! Iar un asemenea dezavantaj putini schiori il puteau recupera (Manninen si Ackermann), tocmai datorita distantei prea scurte de 7.5 km! E altceva cand ai o distanta masi mare de parcurs la dispozitie, ai automat si timp mai mult pentru a-i ajunge pe cei din fata! Plus ca acum, fiindca va f doar o singura saritura, vor fi automat si intervalele de plecare in cursa mai mici! Aici se va vedea dinamizarea competitiei, nu ca inainte cand stiam 90% cine va castiga si ca Maninnen sau Ackermann nu mai pot fi ajunsi!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    De ce nu? Ba dimpotriva! Pai stii cat de mari erau diferentele la plecare in proba de sprint 7.5 km ca urmare a sariturilor? Al doilea pleca la 17-18 secunde iar al treilea la aproape 2 minute! Iar un asemenea dezavantaj putini schiori il puteau recupera (Manninen si Ackermann), tocmai datorita distantei prea scurte de 7.5 km! E altceva cand ai o distanta masi mare de parcurs la dispozitie, ai automat si timp mai mult pentru a-i ajunge pe cei din fata! Plus ca acum, fiindca va f doar o singura saritura, vor fi automat si intervalele de plecare in cursa mai mici! Aici se va vedea dinamizarea competitiei, nu ca inainte cand stiam 90% cine va castiga si ca Maninnen sau Ackermann nu mai pot fi ajunsi!
    Vezi ca te contrazici singur si nu-ti dai seama, tocmai ca proba de 7.5 km mai dadea o sansa saritorilor buni, dar daca o lungesti la 10km automat cresc sansele pentru fondisti. Acum depinde si cum se vor calcula diferentele dupa sarituri

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Vezi ca te contrazici singur si nu-ti dai seama, tocmai ca proba de 7.5 km mai dadea o sansa saritorilor buni, dar daca o lungesti la 10km automat cresc sansele pentru fondisti. Acum depinde si cum se vor calcula diferentele dupa sarituri
    Oricum aia care erau saritori buni erau slabi la proba de fond. Aici in combinata nordica e cam strans numarul sportivilor cu sanse reale la podium, mai ales acum dupa retragerea lui Manninen, Ackermann ii va lua pe toti la distanta de 200-300 de puncte, cum a facut Lukas Bauer la cross-country. Chappuis si Koivuranta au viitor, dar deocamdata sunt prea necopti. Doar Bill Demong, Petter Tande si Hasseney ar putea sa-i faca probleme lui Ackermann.

  9. #9
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Fratilor mai stie cineva cum se dau bonificatiile in combinata? Am cautat pe site-ul oficial in noul regulament si nu am gasit nimic...Cum se face diferentierea pentru proba de fond?

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    www.fis-ski.com/data/document/wc-nc-rules-e.pdf

    Asta e regulamentul dar nu zice nimic de cum se stabileste diferenta la schi

  11. #11
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Gasisem pe wikipedia ca la sarituri fiecare punct diferenta se cuantifica la proba pe echipe ca 1 secunda penalizare. Inainte era 1.5 secunde. Uitandu-ma insa la prima cursa de 15 km din sezonul trecut, vad ca fiecare punct diferenta de castigatorul la sarituri valoreaza 4 secunde penalizare la cursa de schi.
    Takahashi a avut 269,8 puncte, iar Denifl, locul 2 avea 264 puncte si a plecat in cursa la 23 de secunde dupa el. Georg Hettich avea cu 45 de puncte mai putin ca Takahashi si ca urmare a plecat la 3 minute in spate. (45x4). Acum ramane de vazut daca in noul sezon se va schimba acest sistem, mai ales ca au fost eliminate cursele de 15 km si sprintul de 7.5km.
    De fapt, daca stam sa ne gandim, pana la urma Gundersenul de 10 km este tot un fel de sprint, fiindca cei aflati la anume distanta de locul 1 vor trebui sa "sprinteze" sa-l prinda din urma

  12. #12
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Deci in sezonul acesta vor fi toate cursele de 10 km si doar una de start in bloc?:|

  13. #13
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Am dat calendarul mai sus, de ce mai intrebi?

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Am dat calendarul mai sus, de ce mai intrebi?
    Pentru ca probabil nici lui nu-i vine sa creada o asemnea prostie. Ce plictiseala

  15. #15
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Question

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pentru ca probabil nici lui nu-i vine sa creada o asemnea prostie. Ce plictiseala
    Nu stiu de ce tot sustii tu ca e o prostie schimbarea calendarului! E clar ca dupa retragerea lui Manninen au vrut sa dinamizeze competitia si sa dea tuturor sportivilor sanse egale! Stiau ca tot Ackermann e favorit, deci au vrut sa echilibreze balanta pentru toata lumea, sa aiba si ceilalti sansa sa castige. Iti reamintesc ca inainte de 2001 era aproximativ la fel calendarul, deci totusi, la 7-8 ani trebuie facute anumite schimbari, nu? De la ultimele schimbari Manninen a inceput sa castige cele 4 titluri consecutiv, si probabil ar fi castigat si anul trecut daca nu era gripat.
    Poate aceasta schimbare va fi doar sezonul asta, de proba.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu poti baga aceasi proba de fiecare data, anul trecut era o alternanta normala intre sprint si individual. Asta se putea acum 20 de ani, gandeste-te cum ar fi biatlonul ca samabata-duminica dupa sambata-duminica sa n-ai decat sprint, sau schiul alpin sa fie cu slalom tot sezonul

    Au luat masura fiindca in capul lor cred ca proba de 15km plictisea lumea si n-aveau audienta nu pentru a da sanse egale tuturor. Or sa se convinga ca n-are nici un succes asa cum n-au avut succes nici probele cu start in bloc sau aceea cu start in acelasi timp in sistem "uragan". Ei tot incearca dar trebuie sa-si dea seama ca aceasta disciplina nu va avea niciodata succesul altor discipline FIS

  17. #17
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu poti baga aceasi proba de fiecare data, anul trecut era o alternanta normala intre sprint si individual. Asta se putea acum 20 de ani, gandeste-te cum ar fi biatlonul ca samabata-duminica dupa sambata-duminica sa n-ai decat sprint, sau schiul alpin sa fie cu slalom tot sezonul

    Au luat masura fiindca in capul lor cred ca proba de 15km plictisea lumea si n-aveau audienta nu pentru a da sanse egale tuturor. Or sa se convinga ca n-are nici un succes asa cum n-au avut succes nici probele cu start in bloc sau aceea cu start in acelasi timp in sistem "uragan". Ei tot incearca dar trebuie sa-si dea seama ca aceasta disciplina nu va avea niciodata succesul altor discipline FIS
    Pai da, dar gandeste-te ca nu doar proba de fond face diferenta, ci si sariturile, care se fac in continuare pe trambuline de lungimi diferite! Iar sariturile influenteaza startul, diferenta intre sportivi! Niciodata n-o sa fie probe asememanatoare, adica sa plece sportivii la aceeasi distanta, vor fi si la 4-5 secunde, dar si la 40 de secunde unul de altul. Distanta probei nu conteaza atat de mult, ci cat de bun e sportivul la recuperare. Sa fim seriosi, cine ramanea in urma la 7.5 km si la 15 km ramane la fel si-n proba de 10 km!
    S-au gandit si la spectacol si audienta cum zici tu, dar si la sportivi, poate s-or fi plans unii ca e prea solicitanta proba de 15 km si ca nu fac fata. Au ales o cale "de mijloc": nici prea scurta de 7.5 km, dar nici prea lunga, de 15 km.
    Cum, am zis, o schimbare trebuia oricum facuta, mai devreme sau mai tarziu, si alta schimbare nu aveau! Ce-ar fi putut sa faca?

  18. #18
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Este o mare prostie calendarul din aceasta an. Au scos probele de sprint, gundersen si uragan si le-au inlocuit numai cu probe de 10 km...este o mare tampenie!

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se va convinge si FIS-ul si se va convinge si ducus

  20. #20
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Bine. A fost bine anul trecut ca Ackermann a terminat la 200 de puncte de Petter Tande, chiar daca nu a concurat in unele etape? O sa vedeti daca si anul asta va termina la fel. Vor sa-i faca la fel cum i-au facut lui Schumi, sa schimbe regulamentul ca sa-i puna bete-n roate!
    Oricum, cred ca dintre cei experimentati, doar Bieler, Demong, Hasseney si Moan ii pot pune probleme.

  21. #21
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Maine incepe prima etapa a Cupei Mondiale de combinata nordica editia 2008/2009, la Kuusamo.
    Vor lua startul in antrenamente 58 de sportivi, in ordinea inversa a clasamentului Cupei Mondiale de anul trecut, asta inseamna ca Ackermann va pleca ultimul.
    Programul:
    http://www.fis-ski.com/pdf/2009/NK/4...NK4123PROG.pdf
    Asadar, cine credeti ca va castiga aceasta etapa? Poate Ackermann sa castige ambele curse, de sambata si duminica? Ce sanse au Petter Tande, Chapuis, Takahashi si Koivuranta? De anul acesta se va efectua o singura saritura pentru departajarea la startul in proba de 10 km schi fond.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •