Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 100

Thread: Cupa Mondiala de combinata nordica 2008/2009

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Koivuranta pare marele favorit la castigarea Cupei Mondiale

  2. #65
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce s-a intamplat cu Chappuis de nu a participat la cursa de fond, dupa ce se calificase al 7-lea, la 46 de secunde in spatele lui Koivuranta?
    Acum clasamentul overall este:
    1. Koivuranta 543p.
    2. Moan 396p.
    3. Bill Demong 367p.
    4. Chappuis 353p.
    5. Kircheisen 349p.

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Chappuis a resimtit dureri la spate dupa saritura si a preferat sa nu riste

  4. #67
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Koivuranta abandoneaza cursa de mass-start de ieri si nu primeste nici 1 punct, dar totusi ramane lider cu 643p., urmat de Kircheisen 509p. si Bill Demong 497p.
    Pe 4 e Magnus Moan 456p. iar pe 5 Chappuis cu 353p.
    Asatzi are loc Gundersenul HS134/10KM tot la Val di Fieme, unde se vor desfasura Campionatele Nordice din 2013.
    Inca pozitia finalndezului nu e amenintata, dar daca va mai rata etape, ar putea pierde primul loc, in functie si de rezultatele celorlalti. Doar Moan si Demong s-ar putea bate cu el de la egal la egal la partea de fond, Kircheisen fiind slab.

  5. #68
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Clasament:
    1. Koivuranta 643p.
    2. Moan 556p.
    3. Demong 515p.
    4. Kircheisen 509p.
    Asadar Magnus Moan se apropie la mai putin de 100 de puncte de Koivuranta care nu a participat in aceste 2 etape. Kircheisen coboara pe 4 iar Demong urca pe 3. Lupta stransa.
    Urmatoarea etapa: 16-17 ianuarie, doua probe de Gundersen HS140/10KM repetitia generala pentru JO de la ancouver pe aceeasi partie. Cine credeti ca va castiga?

  6. #69
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Ieri am reusit sa vad doar sariturile pentru combinata.Puteti sa-mi spuneti cine a cistigat?
    A reusit Ackerman sa-si fructifice saritura foarte buna?
    Pe situl Eurosport nu gasesc sectiunea de combinata nordica si in alta parte nu stiu sa caut.
    Multumesc.

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Moan a castigat, Ackermann doar pe 5. Vad ca si-a revenit la sarituri dar datorita intreruperii antrenamentelor a cedat la fond. Dar la mondiale cred ca va lua toate medaliile de aur

  8. #71
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Moan a castigat, Ackermann doar pe 5. Vad ca si-a revenit la sarituri dar datorita intreruperii antrenamentelor a cedat la fond. Dar la mondiale cred ca va lua toate medaliile de aur
    Multumesc.
    E o surpriza pentru mine,nu credeam ca norvegianul poate trage asa tare doua zile la rind.Bravo lui!
    N-as vrea sa cistige Ackermann toate medaliile de aur si nici nu cred ca se va-ntimpla.Te bazezi pe faptul ca,nemaiavind sanse prea mari in cupa mondiala,se va pregati mai bine pentru campionate?
    Eu tin cu finlandezii si cu norvegienii,dar nu ma supar daca va fi altfel,toti trag din greu si cine-i mai bun merita victoria.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Multumesc.
    E o surpriza pentru mine,nu credeam ca norvegianul poate trage asa tare doua zile la rind.Bravo lui!
    N-as vrea sa cistige Ackermann toate medaliile de aur si nici nu cred ca se va-ntimpla.Te bazezi pe faptul ca,nemaiavind sanse prea mari in cupa mondiala,se va pregati mai bine pentru campionate?
    Eu tin cu finlandezii si cu norvegienii,dar nu ma supar daca va fi altfel,toti trag din greu si cine-i mai bun merita victoria.
    Daca sare cum a sarit ieri nu-l bate nimeni pe Ackermann. El deja si-a luat acea pauza pentru a se pregati special pentru Mondiale. A vazut ca nu-i ies sariturile si s-a antrenat special pentru asta. Rezultatul s-a vazut ieri.

  10. #73
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Ce pacat ca iarasi nu participa Ackermann... Din pacate e sezon compromis pentru el in Cupa Mondiala, ar fi pututu sa testeze trambulina de la Vancouver cu 1 an inaintea JO. Nici Cristoph Bieler nu participa Mario Stecher saritura fantastica, 136,5m.
    Koivurantaaaaaa! Fantastic! Sare 140m. si pleaca primul!
    Last edited by ducus; 17th January 2009 at 22:55.

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Are tot timpul s-o testeze la anul, Ackermann stie ca nu mai are sanse la CM si se pregateste pentru Campionatele Mondiale

  12. #75
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Baieti,ceva rezultate se poate?sunt la serviciu si n-am vazut.Multumesc.

  13. #76
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Clasament:
    1. Koivuranta 773p.
    2. Moan 701p.
    3. Demong 675p.
    4. Kircheisen 649p.
    5. Lamy Chappuis 429p.
    Urmatoarea etapa: 31.01.-01.02 Chaux-Neuve (FRA) Gundersen HS100/10KM.

  14. #77
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Magnus Moan castiga etapa de astazi, urmat de Koivuranta, iar clasamentul general e:
    1. Koivuranta 853p.
    2. Moan 801p.
    3. Kircheisen 709p.
    4. Bill Demong 675p.
    5. Jason Lamy Chappuis 461p.
    Primii 4 se distanteaza de Chappuis, care nu cred ca va mai prinde nici macar locul 4. Sa vedem ce vor face in a doua proba de Gundersen de maine.

  15. #78
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Azi a cistigat Ansi,Moan a venit tare dar a prins doar locul trei.
    Ati vazut faza stupida cu austriacul care a gresit traseul?n-am mai vazut asa ceva,pacat,poate avea sanse la podium,dupa ce a dus trena aproape toata cursa.

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    He he la ciclism, a gresit unul de si-a dat seama dupa jumatate de ora

  17. #80
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    He he la ciclism, a gresit unul de si-a dat seama dupa jumatate de ora
    Serios?!Si l-au lasat,nu erau oficiali sa-l indrume?

    Aici n-am vazut faza de la inceput,doar ca la un moment dat l-au aratat incilcit intr-o plasa de pe margine .

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Era pe coborare si n-a resuit nimeni sa se tina dupa el. Si mai si conducea cursa pe deasupra

  19. #82
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Maine incepe la Seefeld o noua etapa de Cupa Mondiala, care va inlocui etapa de la Liberec. Ar fi trebuit sa se desfasoare si o proba de stafeta, dar a fost anulata si inlocuita cu Gundersen HS100/10KM.
    Iarasi avem o trambulina scurta, sa vedem daca sariturile vor fi prea lungi pentru a da un avans considerabil la proba de fond.
    Daca schiorii din schi fond au la dispozitie o saptamana libera inaintea Campionatelor Nordice, nu la fel se intampla cu schiorii combinatei nordice care au in acest week-end o noua etapa de cupa mondiala.
    Saptamana viitoare va urma o etapa si mai solicitanta, la Klingenthal, cu Gundersen HS140/10KM.

  20. #83
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Astazi a castigat Mario Stecher, urmat de Lukas Klapfer si Jan Schmid. Hoivuranta de-abia al 13-lea, iar Ronny Ackermann pe 8.
    Clasament:
    1. Koivuranta 973p.
    2. Moan 890p.
    3. Kircheisen 790p.
    4. Demong 675p.
    5. Lamy Chappuis 511p.
    ........................................
    12. Ronny Ackermann 316p.

  21. #84
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Clasament:
    1. Koivuranta 1033p.
    2. Moan 990p.
    3. Kircheisen 790p.
    4. Demong 675p.
    5. Stecher 575p.
    Lucrurile par a fi clare, Koivuranta e noul castigator al Cupei Mondiale. Doar Moan l-ar mai putea ajunge, printr-un miracol. Chappuis nu confirma nici in acest sezon, fiind de-abia pe 6, se vede ca scoaterea probelor de sprint l-a afectat si pe el, pe Gruber, Bieler, Spillane sau Hasseney.
    Zic ca asta ar trebui sa le dea de gandit organizatorilor si sa se revina la vechiul calendar, si cu probe de sprint si macar 4 probe de start in bloc. Nici de stafeta n-am avut parte in acest sezon premergator olimpiadei, poate la anu'

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •