Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 253 to 273 of 355

Thread: Steliana Nistor

  1. #253
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Am reusit si eu sa vad declaratia Stelei pe gsp tv. Era fooarte suparata. Tot scandalul asta sunt doar lucruri spuse la suparare. Mi se pare numai mie sau Stela actioneaza singura si de capul ei? Are pe cineva care sa o sfatuiasca in toata afacerea asta (avocat, reprezentant legal)? Mare pacat pt dansa ca s-a ajuns aici.

  2. #254
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Luiza,am mai citit o data interviul si Stela spune foarte clar:"m-am sfatuit cu mama".....

  3. #255
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    I rest my case, ca sa spun asa. Sa-si ceara scuze si mergem mai departe

  4. #256
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Sa-si ceara scuze ca si-a rupt oasele pentru ea si pentru Romania? Fata asta stie mai bine ca oricine ce a trait, pentru ca a facut-o pe pielea ei. Restul doar vorbesc sa se afle in treaba.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #257
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sa-si ceara scuze pentru jignirile aduse colegelor si antrenorilor care au ajutat-o sa castige medalii. Cred ca vorbesc ca sa se afle in treaba (mai ales in presa) unii care se intereseaza de acest sport din an in paste

  6. #258
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Ce numesti tu jignire, Rob? (de acord cu afirmatiile despre presa). Ca a spus ca Forminte o favorizeaza pe Sandra? Asta e parerea ei, nu e o jignire.
    Ca cineva la lucru(scoala) isi spune parerea ca puteam munci mai mult? Sau ca a afirmat:" existau invidii intre noi"? Asta consideri tu jignire? - te rog sa remarci ca a zis "noi"invidii intre noi" nu "ele erau invidioase".

    Dar cei care jignesc aici pe forum - aproape desfiintand gimnastele care au facut ceva pentru tara, nu ar trebui sa-si ceara scuze? Si cei care tot aici pe forum au jignit antrenorii - si pe Forminte si pe Belu - aceia dintre noi nu trebuie sa-si ceara scuze? (Nu ma refer la o persoana anume, fiecare stie personal ce a scris aici.) Adica unii avem dreptul -probabil castigat prin nastere - sa fim rautaciosi, sa aducem jigniri si altii au dreptul sa munceasca doar si sa taca, nu au voie sa isi spuna parerea.

    Multi din cei care au scris aici (inclusiv eu) la un moment sau altul am judecat si acuzat. Va intreb cu ce drept? De ce noi ne permitem sa jignim? Eu am gasit un singur raspuns la intrebarile astea: Din rautate.

    Edit: Nistor si-a asumat riscurile de a suporta consecintele vorbelor spuse. Si daca nu si-a asumat riscurile, tot va suporta consecintele. Asta e treaba ei, nu a noastra. Asta e viata, intotdeauna platim pentru ceea ce facem. Nu intotdeauna primim de la viata recompensa, dar de platit, platim.
    Last edited by Tess_AN; 12th March 2009 at 20:03.

  7. #259
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Pentru ei, rautatea a devenit o obisnuita.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #260
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Pentru ei, rautatea a devenit o obisnuita.
    Nimeni nu e perfect. Obisnuinta sau nu, pentru partea mea de rautate, eu imi cer scuze. In primul rand voua, forumistilor, pentru postul anterior. Gimnastelor, gimnastilor si antrenorilor lor pentru cand s-a intamplat (si pentru cand se va mai intampla) sa o fac.

  9. #261
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Stela ar trebui sa-si ceara scuze fata de dansa pt ca si-a facut rau cu mana ei. In primul rand daca-si stia interesul trebuia sa nu plece de la lot pt a putea beneficia de aceleasi servicii medicale de care beneficiaza in prezent colegele ei (mers in Italia, Austria la medici etc...). Si ea a mers in 2005 in Germania la medici deci stia care sunt avantajele daca ramanea la Deva. Nu zic ca trebuia sa se mai antreneze zic ca trebuia sa ramana la lot pt a-si rezolva problemele medicale. Cand sistemul nu te ajuta trebuie sa-l faci sa lucreze in avantajul tau.

    Probabil ca mama ei a semnat un contract cu federatia si sunt clauze despre ce sprijin ii da FRG dupa ce se retrage. Daca exista un asemenea contract probabil ca FRG nu-si asuma responsabilitatea dupa retragere. Sunt prima care o va sustine pe Stela sa dea federatia in judecata dar ma tem ca nu are un caz in afara faptului ca FRG-ul o amana cu renta viagera. Starea ei de sanatate se imbunatateste (dupa cum declara) si nu inteleg pt ce are nevoie de bani. Una e sa vii cu date concrete: loc, medic, costul tratamentului si alta e sa ceri bani fara sa spui pt ce.

    E o mare diferenta intre a ameninta la supararea cu darea in judecata si in a incepe un proces. Timp pierdut, nervi, stress, avocati incapabili, mita, drumuri la Bucuresti etc.... Nu va rezolva absolut nimic. Una e adevarul pe care-l stie ea (si pe care-l vede poate sub influenta supararii ) despre ce s-a intamplat la lot si alta e adevarul care se poate demonstra. Altfel da impresia unui copil individios si frustrat.

    Atunci cand aduce acuzatii despre persoane publice : "Forminte o favorizeaza pe X", "Echipa noastră nu s-a pregătit îndeajuns de bine. Dacă fetele ar fi muncit mai mult, ne băteam de la egal la egal cu echipa Chinei pentru primul loc. " se pune singura in pozitia incomoda de a trebui sa demonstreze ce spune. Ce-ar fi s-o dea FRG -ul in judecata pt ca aduce prejudicii de imagine lotului?

    Sincer pe mine m-a enervat faptul ca a spus "Dacă fetele ar fi muncit mai mult". Ce sa inteleg? Ca fetele alea sunt lenese? Ca au plecat de la parinti de-acasa si si-au rupt picioarele la lot ca sa vina Steliana sa declare ca nu au muncit suficient?

    E treaba ei daca da federatia in judecata, daca-l acuza pe Forminte de una sau alta dar ar fi frumos daca s-ar abtine sa faca comentarii despre lot, Izbasa, etc... Imi pare rau pt dansa pt ca imi imaginez ca nu a facut pasul asta din placere.

  10. #262
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Eu nu am nimic cu Stela, nici nu imi displace dar nici nu mi-a placut f mult ca gimnasta, niciodata. Ii recunosc meritele si mai ales munca. Ceea ce ma nelamureste acum este, daca ea are stransi 62 000 euro ( parca asa a declarat) de ce nu se duce sa se trateze cu banii astia unde trebuie ? ca sint suficienti, de ce nu se focuseaza 100 % pe problema de sanatate pe care o are, ca sa se faca bine din moment ce declara ca are bani si ca nu are nevoie de donatii. De ce atat tambaloi ? Eu stiu ca atunci cand sint bolnava destul de serios, nu mai conteaza nimic in jurul meu si ma focusez total sa imi rezolv problema de sanatate, ca daca nu ai sanatate, ce sa mai faci atunci !. Asta e nelamurirea mea, daca e intr-adevar cu afectiunea aceea cu care nu e de glumit, mai ales ca e tanara, de ce nu -si vede de afectiunea asta ?

  11. #263
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by venera View Post
    Ceea ce ma nelamureste acum este, daca ea are stransi 62 000 euro ( parca asa a declarat) de ce nu se duce sa se trateze cu banii astia unde trebuie ? ca sint suficienti
    In articolul din Libertatea scrie: "în cei 15 ani de gimnastică am câștigat aproximativ 62.000 de euro și un miliard și jumătate de lei vechi”
    Cred ca e o diferenta mare. Nu stiu si nu ma intereseaza starea finaciara a nimanui dar banii astia pot fi si cheltuiti intre intregime sau in proportie mai mare sau mai mica. Oricum nu a zis ca ii are stransi/economisiti sau in cont.

    In plus, se mentioneaza in decurs de 15 ani, nu toata suma odata. Primiti pe rand pot fi cheltuiti pe rand, in fine nu ma pronunt ca nu stiu.
    Last edited by Tess_AN; 13th March 2009 at 19:22.

  12. #264
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by venera View Post
    Eu nu am nimic cu Stela, nici nu imi displace dar nici nu mi-a placut f mult ca gimnasta, niciodata. Ii recunosc meritele si mai ales munca. Ceea ce ma nelamureste acum este, daca ea are stransi 62 000 euro ( parca asa a declarat) de ce nu se duce sa se trateze cu banii astia unde trebuie ? ca sint suficienti, de ce nu se focuseaza 100 % pe problema de sanatate pe care o are, ca sa se faca bine din moment ce declara ca are bani si ca nu are nevoie de donatii. De ce atat tambaloi ? Eu stiu ca atunci cand sint bolnava destul de serios, nu mai conteaza nimic in jurul meu si ma focusez total sa imi rezolv problema de sanatate, ca daca nu ai sanatate, ce sa mai faci atunci !. Asta e nelamurirea mea, daca e intr-adevar cu afectiunea aceea cu care nu e de glumit, mai ales ca e tanara, de ce nu -si vede de afectiunea asta ?

    Asta ma intrebam si eu? De ce tocmai acum a gasit de cuviinta sa inceapa un razboi cu fostele colege si fostii antrenori. Nu inteleg

  13. #265
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by venera View Post
    Eu nu am nimic cu Stela, nici nu imi displace dar nici nu mi-a placut f mult ca gimnasta, niciodata. Ii recunosc meritele si mai ales munca. Ceea ce ma nelamureste acum este, daca ea are stransi 62 000 euro ( parca asa a declarat) de ce nu se duce sa se trateze cu banii astia unde trebuie ? ca sint suficienti, de ce nu se focuseaza 100 % pe problema de sanatate pe care o are, ca sa se faca bine din moment ce declara ca are bani si ca nu are nevoie de donatii. De ce atat tambaloi ? Eu stiu ca atunci cand sint bolnava destul de serios, nu mai conteaza nimic in jurul meu si ma focusez total sa imi rezolv problema de sanatate, ca daca nu ai sanatate, ce sa mai faci atunci !. Asta e nelamurirea mea, daca e intr-adevar cu afectiunea aceea cu care nu e de glumit, mai ales ca e tanara, de ce nu -si vede de afectiunea asta ?
    Nu trebuie sa ai nimic, trebuie doar sa incerci sa intelegi pe cineva, dar pentru asta trebuie si vointa.

    62.000 de euro intr-o cariera de-o viata vad ca inseamna foarte mult. Doar citim.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #266
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Vad ca s-au scris foarte multe in ultimele zile referitor la Steliana si la declaratiile ei. Nici eu nu cred ca modul in care a declarat ce a declarat a fost cel mai potrivit. Una era sa spuna asta familiei, prietenilor si chiar fanilor si alta lumii intregi...chiar daca e in parte adevarat (ceea ce nici nu ma indoiesc), exista modalitati si modalitati de a spune adevarul. Oameni care te vad acum prima oara (si stim ca sunt multi la cat de po****ra e gimnastica in Romania), prind doar bucatica asta de adevar, si despre oamenii despre care vorbesti, dar si despre tine. Si asta nu-i va face bine.
    Celor mai multi oameni nu le pasa cat ai suferit ca sa ajungi la un rezultat, ci doar de rezultat (si poate nici de acela). De scandal insa multora le pasa. De aceea cred ca nu va obtine nimic (pozitiv) facand aceste declaratii, sper si eu insa ca va avea in jur oameni care s-o ajute sa inteleaga cam cum merg treburile in "lumea reala" si sa treaca mai usor peste dezamagiri (care or sa fie destule...).

    Eu, ca suporter, o s-o admir mereu pe Steliana-gimnasta si inca sper ca sa am ocazia sa o intalnesc la un concurs (in tribune sau in alta postura) si sa-i cer un autograf...asta daca n-am avut curaj nici la Europenele din 2004, nici la Europenele din 2007 si nici la Nationalele de anul trecut...

  15. #267
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Un nou articol in Jurnalul (multumesc Nicole pentru ca mi l-ai mentionat)

    http://www.jurnalul.ro/articole/1456...nu-sunt-saraca!
    Offffff trebuia sa fiu mai atenta....in perioada aia eram si eu internata la acelasi medic
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  16. #268
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    Offffff trebuia sa fiu mai atenta....in perioada aia eram si eu internata la acelasi medic

  17. #269
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Nu trebuie sa ai nimic, trebuie doar sa incerci sa intelegi pe cineva, dar pentru asta trebuie si vointa.

    62.000 de euro intr-o cariera de-o viata vad ca inseamna foarte mult. Doar citim.
    Daca nici eu care mi-am tocit calcaiele si palmele prin sala de gimnastica nu as avea puterea sa inteleg acest "fenomen" care se intampla cu Steliana in aceasta perioada, apoi...Comentariul meu era strict legat (si nu glumesc aici) de nelamurirea mea de ce nu se focuseaza ea pe problema ei de sanatate. Nu e de gluma cu ce are ea la mina, pe bune. Partea cu: nu am nimic cu Steliana, am scris-o ca parte introductiva tocmai ca sa clarific faptul ca nu am nimic cu ea nici ca om si in nici un caz ca gimnasta. Eforturile pe care ea le-a facut pt aceasta echipa cred ca nici nu putem sa ni le inchipuim noi. Jos palaria pentru contributia pe care ea a adus-o gimnasticii romanesti. In alta ordine de idei, nu ma inghesui la colt ca nu este cazul. Cred ca am stat prin sala de gimnastica muuult prea mult timp, ca sa nu inteleg ce inseamna cu adevarat fenomenul gimnastica si mai ales ce inseamna sa renunti la gimnastica. Iar partea cu renuntatul, doare f tare.
    Last edited by venera; 19th March 2009 at 16:47.

  18. #270
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    In articolul din Libertatea scrie: "în cei 15 ani de gimnastică am câștigat aproximativ 62.000 de euro și un miliard și jumătate de lei vechi”
    Cred ca e o diferenta mare. Nu stiu si nu ma intereseaza starea finaciara a nimanui dar banii astia pot fi si cheltuiti intre intregime sau in proportie mai mare sau mai mica. Oricum nu a zis ca ii are stransi/economisiti sau in cont.

    In plus, se mentioneaza in decurs de 15 ani, nu toata suma odata. Primiti pe rand pot fi cheltuiti pe rand, in fine nu ma pronunt ca nu stiu.
    Da, Tess, la acest lucu nu ma gandisem, si chiar poate fi asa.

  19. #271
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Cu siguranta este asa. Nu se castiga atat de mult din gimnastica. Sa nu uitam de episoadele din Japonia si Playboy. Oare de ce s-a ajuns acolo? O cunosc personal pe Lavinia si stiu multe amanunte. Castigurile sunt putine, iar cariera relativ scurta. Poate doar daca esti antrenor de talia lui Belu sa ai satisfactii majore, atat sportive, cat si materiale.

    Sa ne amintim si de cazul lui Marian.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #272
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Istoria se repeta si se va mai repeta. M-am adus aminte de niste declaratii a unor gimnaste dupa retragere. Mai jos e o parte din declaratia Sabinei Cojocar. Din pacate articolul original in romana nu se mai gaseste dar exista traduceri in engleza pe net (link mai jos). Eu nu vreau sa dezgrop mortii ori sa zgandaresc iar discutiile despre Stela. Doar mi se pare foarte interesant ca la distanta de 6 ani gimnaste retrase pot declara lucruri atat de asemanatoare. Si mai interesant e ca Sabina a fost ca si Stela campioana europeana AA la juniori si a fost nevoita sa se retraga din cauza problemelor de sanatate.

    Declaratia Sabinei:
    " She says that during her entire career, she came second. Andreea Raducan was always first. "Andreea was favoured. Indifferent to what she did, she was embraced. They took her into account, with me they didn't. When there was a competition where you could earn money, I couldn't go. Andreea had to go. I have nothing against her. I'm angry that the coaches didn't treat everybody the same way, said Sabina."

    Traducere: Ea spune ca in intreaga ei cariera a fost pe locul doi. Andreea Raducan avea intotdeauna intaietate: "Andreea era favorita. Indiferent de ce facea era aprobata ("imbratisata"). Tineau cont de ea pe cand de mine nu. Cand era o competitie la care se puteau castiga niste bani eu nu puteam sa merg. Andreea trebuia sa mearga. Nu am nimic cu ea. Sunt furioasa ca antrenorii nu tratau pe toata lumea (gimnastele) la fel."

    Sursa
    http://www.worldgymrank.com/IOC19.html

  21. #273
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Andreea Raducan s-a adus singura in prim plan. Ca junioara a fost pe locul 4 la Euro dc nu ma insel, apoi i-a surprins pe toti cu rezultatele ei si astfel l-a determinat pe Belu sa-i imbunatateasca sariturile ca sa fie buna la individual compus! Eu zic ca asta se numeste ca si-a castigat titlul de favorita!
    Intradevar deja sunt 3 campioane de junioare care se plang odata ce nu pot tine ritmul la senioare (din diverse motive): Marinescu, Cojocar, Nistor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •