Results 1 to 13 of 13

Thread: Super Atacantii

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0

    Super Atacantii

    Ne vom ocupa de cei mai buni atacanti ai lui DINAMO de-a lungul timpului .

  2. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    ANII '50
    TITUS OZON


    S-a nascut in 1927 la Bucuresti . A ajuns la DINAMO in 1948 pt doua sezoane si s-a reintors in 1952 pt alte trei campionate .
    In acest interval a fost de doua ori golgheterul Romaniei.
    A evoluat in 270 de meciuri in prima divizie reusind sa inscrie 157 de goluri .
    Dupa ce s-a retras a devenit antrenor in tara si in strainatate .
    S-a stins din viata la 24 noiembrie 1996 .

  3. #3
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    ANII '60
    ION PARCALAB


    S-a nascut in 1941 pe 5 noiembrie la Bucuresti . A fost legitimat la Tanarul Dinamovist , urmand o perioada la clubul aradean, UTA intre 1959--1961 . A revenit din 1961 la DINAMO unde a jucat timp de zece sezoane . A cucerit 4 titluri si doua Cupe . S-a remarcatprin executiile sale din alergare .
    Dupa cei zece ani petrecuti la DINAMO , pt care a jucat 194 de jocuri s a marcat 53 de goluri, Parcalab a parasit prima divizie , preferand sa joace in Franta la Olympique Nimes .

    ,, Am petrecut zece ani extraordinari la DINAMO .
    Aveam cele mai bune conditii de pregatire . Sunt onorat ca am reusit sa fac parte din familia acestui club , unul dintre cele mai puternice din lume . Tin minte ca in meciul in care m-am retras , pe 19 iulie 1970 cu Poli Iasi , terminat la egalitate 1-1 , am jucat cu emotii foarte mari . Era ultimul meci in care imi aparam culorile .
    Cele mai dragi culori : alb-rosu ''.
    Last edited by leodacin; 24th September 2008 at 15:57.

  4. #4
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    FLOREA DUMITRACHE


    S-a nascut pe 22 mai 1948 la Bucuresti . A fost legitimat la Rapid in 1961 , trecand dupa doi ani la TUG . De acolo Traian Ionescu l-a adus la DINAMO.
    A castigat in Stefan cel Mare trei titluri si o Cupa , dar si doua titluri de golgheter al Diviziei A .
    Momentul de varf al carierei sale a fost in anii '60-'70 . Atunci era golgheterul campionatului, fotbalistul anului , marca intr-un amical memorabil cu Anglia si juca in echipa nationala a Romaniei la turneul final al Campionatului Mondial din Mexic.
    Driblingurile si loviturile de cap sint primele lucruri pe care si le amintesc cei care l-au vazut jucand pe Florea Dumitrache .

    ,, La DINAMO , am trait cele mai frumoase momente ale carierei mele . DINAMO , pe vremea aceea era o echipa foarte unita si puternica . Toata lumea stia ce are de facut cand intra pe teren . Eram mai mult decat o familie . ''

  5. #5
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    ANII '70
    MIRCEA LUCESCU


    Lucescu nascut pe 29 iulie 1945 a ajuns la DINAMO in 1963 . Primul meci l-a jucat intr-un derby DINAMO-Rapid , terminat cu victoria cainilor , 5-2 . A jucat la DINAMO pana in 1977 cand a plecat la Corvinul . Are 361 de meciuri in prima liga si 78 de goluri .
    Nu s-a remarcat doar ca jucatorci si pe banca tehnica . In sezonul 1989-1990 a reusit sa castige eventul cu DINAMO ca antrenor .

    ,, Cand am plecat de la DINAMO am fost intrebat de ce merg la Hunedoara si nu raman la una dintre cele mai bune echipe . Am raspuns scurt : Merg la Hunedoara pt a ajunge selectionerul echipei nationale . Cat timp am stat la DINAMO am acumulat foarte multa experienta care mi-a folosit foarte mult in viata '' .

  6. #6
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    DUDU GEORGESCU


    S-a nascut la 1 septembrie 1950 la Bucuresti . Este unul dintre cei mai mari fotbalisti pe care i-a avut Romania .
    A iesit de 4 ori consecutiv golgheter al Romaniei , cucerind in doua randuri si trofeul european Gheata de Aur .
    Dudu Georgescu detine recordul de goluri marcate in Divizia A - 252 .


    ,, Tin minte ca in anul 1973 am ajuns la DINAMO , unde am gasit numemari ale fotbalului: Lucescu , Dumitrache , Cheran , Dinu si multi altii. Era o atmosfera deosebita , ne placea la nebunie sa jucam fotbal. Eram o echipa care stia sa tina de minge 90 %din timpul meciului .Adversarului ii lasam doar cateva minute . Rivalii nostrii erau cei mai fericiti daca reuseau sa plece acasa cu un gol sau doua in traista . Mi-a placut foarte mult DINAMO , pt ca am petrecutcel mai mult timp acolo , alaturi de niste colegi superbi , impreuna cu care am avut numai satisfactii . Bucurii pe care le-am avut numai dupa foarte multa munca si si dupa multe sacrificii ''.

  7. #7
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    ANII '80
    RODION CAMATARU


    S-a nascut pe 22 iunie 1958 la Strehaia si s-a format la scoala de fotbal a Universitatii Craiova .La dinamo a jucat 3 sezoane , intre 1986 -1989 . In clasamentul general al golgheterilor ocupa pozitia secunda , cu 198 de goluri marcate in cele 378 de meciuri pe care le-a jucat .
    In anul 1989 a spus adio campionatului din Romania , preferand sa joace la echipa belgiana Charleroi .

    ,, Mi-am petrecut o perioada frumoasa a carierei mele la DINAMO . Singurul meu regret este ca nu am jucat la Campionatul Mondial din Italia . Eu aveam 32 de ani si erau alti jucatori pe care strainatatea trebuia sa-i vada , nu pe mine . ''

  8. #8
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    FLORIN RADUCIOIU


    Raducioiu s-a nascut pe 17 martie 1970 la Bucuresti . Produs 100 %al clubului DINAMO , a debutat in prima divizie la doar 16 ani , pe 21 mai 1986 in meciul DINAMO -Poli Timisoara scor 2-1.
    A jucat la DINAMO timp de cinci sezoane , evoluand in 76 de meciuri si insriind 29 de goluri . A cucerit impreuna cu cainii un titlu de campion si o Cupa .
    Dupa 10 ani in care a jucat in strainatate a mai revenit la DINAMO pt a juca in prima parte a campionatului in in sezonul 2001 .

    ,, Am jucat cu el la copii si am debutat in aceeasi perioada la echipa mare . Radu s-a remarcat prin calitatile sale exceptionale si de aceea toata lumea ii spunea ca este al doilea Dumitrache . Prin performantele lui de la DINAMO , Raducioiu a ajuns la echipe mari din Europa si s-a vazut ca a stralucit la Campionatul Mondial din '94 '' a spus Ionut Lupescu .

  9. 19th March 2009, 19:36

  10. #9
    incepator
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Eram pe stadion cu tatal meu, si ma intrebam, oare gheata pe care tocmai o vedeam in mainile lui DUDU GEORGESCU este din aur?
    De mult nu am mai vazut atata bucurie in randul suporterilor!
    Last edited by leodacin; 19th April 2009 at 14:18.

  11. 3rd April 2009, 11:07

  12. #10
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    IONEL DANCIULESCU
    CORB IUTE




    Profil jucator

    Inaltimea: 180 cm
    Greutatea: 78 kg
    Pozitia: Atacant
    Data nasterii: 06 Decembrie 1976
    Locul nasterii: Slatina




    La 32 de ani are o cariera de succes . Ii mai lipseste un singur lucru pretios : sansa de a juca in grupele CL cu DINAMO .
    Cand s-a apucat de fotbal , pe la 9 ani a trecut prin toate posturile pana a ajuns in ofensiva . Mutarea a fost de bun augur , fiind postul care l-a facut cunoscut .
    Ionel Danciulescu , un nume ce va ramane inpregnat in istoria clubului din Stefan cel Mare .
    Un atacant de rasa, care '' musca '' mereu din adversarisi care se daruieste i fiecare partida .
    Danciulescu nu este speriat de concurenta si va accepta sa joace si pe alt post daca i se va cere acest lucru . Din punctul lui de vedere , concurenta este benefica , mereu da roade .

    '' Cu cat suntem mai multi , cu atat este mai bine , creste valoarea echipei ''.

    Ionel Danciulescu , poate juca pe orice post de la mijloc in sus .


    Numai caracterele puternice trec peste momentele grele cu fruntea sus si reusesc ca pana la urma sa izbandeasca in ciuda tuturor piedicilor . Atunci cand fanii il huiduiau si ii cereau sa plece , Ionel Danciulescu a stiut sa stranga din dinti , sa mearga mai departe. Foarte multi ar fi cedat . Nu insa si Danciu .
    Aplauzele venite din toate colturile tribunei si implorarea suporterilor ca el sa nu paraseasca echipa , reprezinta poate cea mai dulce victorie pe care a gustat-o vreodata atacantul .Este succesul recunoasterii valorii sale , a unui varf pur-sange .

    Un om care in ciuda valorii sale incontestabile continua sa ramana deosebit de modest .


    ''Nu pot sa descriu in cuvintece am simtit eu cand galeria mi-a scandat numele la finala Cupei Romaniei(2004), dupa ce mi se facuse o nedreptatecu suspendarea pe doua etape . Cu asemenea sprijin , simti ca poti urni muntii din loc . Suntem o forta pt ca voi suporterii sunteti o forta ''.
    Last edited by leodacin; 20th April 2009 at 15:34.

  13. #11
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    CLAUDIU NICULESCU
    '' VANATORUL DE PAIANJENI ''



    Claudiu Niculescu (n. 23 iunie 1976, Slatina) este un fotbalist român, în prezent jucând pe postul de atacant la echipa românească FC Dinamo București. Înainte de a se întoarce în Liga I, a jucat la MSV Duisburg, Universitatea Craiova,Genoa și Omonia Nicosia. Este apreciat pentru calitățile sale de executant al loviturilor libere. La Dinamo, era una dintre opțiunile pentru postul de căpitan al echipei.

    Profil jucator

    Inaltimea : 1,82
    Greutatea :79 kg
    Pozitia : atacant
    Data nasterii : 26.06.1977
    Locul : Slatina


    Revenit din strainatate , Claudiu a ajuns din nou idolul tribunelor .

    ''S-a spus despre mine ca sunt cam plinut . E adevarat , dar plinut de goluri . Acum am inceput sa dau golurile afara . Vorbind serios , la antrenamente exersez foarte mult . Cateodata imi iese , cateodata nu . Eu mai am insa multe ''stanci'' pregatite pt adversari .''


    ''Nu exista niciunde o legatura mai stransa intre echipa si fani . E mult mai simplu sa-ti invingi adversarulcand sute de mii de oameni sunt trup si sufletalaturi de echipa . Asta e una din cheile importante ale succesului . Nu doar echipa a castigat tot . Suporterii dinamovisti domina tot .
    <Suntem mandri de voi ! >''
    Last edited by leodacin; 20th April 2009 at 15:38.

  14. 20th April 2009, 11:50

    Reason
    trolling

  15. #12
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    N&D
    GEMENII GOLURILOR




    Doua initiale celebre si dragi dinamovistilor , Niculescu si Danciulescu , cuplul N&D . Au marcat istoria ultimilor ani al clubului din Stefan cel Mare. Cum au ajuns ei cunoscuti sub acest nume ? A fost o gluma de-a lui Claudiu .
    ''Era la moda un duet in muzica dance romaneasca. Aveau aceleasi initiale . Tocmai daduseram si eu si Danciu goluri intr-un meci , iar la vestiare, ziaristii m-au intrebat cum facem de suntem atat de buni si eficienti .
    Le-am raspuns ca suntem un cuplu , ca interpretam aceeasi melodie, de aceea ne iese totul . Si de atunci asa a ramas cuplul N&D, cuplul Niculescu&Danciulescu .

    Cei doi , practic , s-au format impreuna la SLATINA . De fapt ambii sunt nascuti in acelasi oras oltean . Au fost recrutati de acelasi profesor , Pavulescu , care este privit acum cu admiratie de amandoi .
    Claudiu era de atunci un bun executant de lovituri libere . Ionel era extraordinar cand batea loviturile de la 11 metri . Dar se pricepea si la loviturile libere .
    Amandoi au avut calitati native pur-sange . Amandoi fac parte din elita lui DINAMO .
    Este bine sa-i ai in propria ograda, nu adversari . Sunt jucatori de nadejde , ce pot transasoarta in favoarea echipei noastre .

    Istoria ultimilor ani ai clubului din Stefan cel Mare se leaga , inevitabil si in mod special, de evolutiile celor doi olteni, Niculescu si Danciulescu, ordinea fiind aleatorie. Chiar daca au trecut si prin momente nefaste , chiar daca au avut concurenta de calibru , cei doi au stralucit prin atitudinea si evolutiile lor .
    Nu degeaba N&D pot constitui si initialele formulei '' Noul DINAMO ''

  16. #13
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    MARIUS NICULAE

    Profil jucator


    Nume complet : Marius Constantin Niculae
    Data nașterii :16 mai 1981
    Locul nașterii : București, România
    Înălțime : 1,84 m
    Greutate : 81 kg
    Post: Atacant

    "Eu incerc sa imi fac treaba si sa ajut echipa sa castige, nu conteaza ce fac eu pe plan personal. Vreau campionatul si Cupa Romaniei, nu vorbesc despre titlul de golgheter. ''


    Cu un fizic de gladiator , copilul - minune al fotbalului dinamovist a devenit spaima fundasilor , inscriind cu regularitate in mai toate partidele disputate .Pt a ajunge acolo unde este astazi, Marius a tras din greu . A inceput sa munceasca de la 6 anisori , dar nu pe gazon ci in sala de judo , acolo unde mergea cu tatal sau campion la acel sport , mai apoi antrenor .
    Debutase la varsta de 15 ani in echipa lui DINU , intr-un joc oficial cu Farul .

    Fara indoiala , privindu-l cum se bate pt fiecare minge pe teren , indiferent daca este o partida oficiala sau amicala , nu poti sa-ti dai seama cat la ajutat faptul ca a practicat judo .

    Are un trup musculos , de adevarat atlet si pare construit din stanca . Este avantajat ca nu are teama de contact , are un echilibruextraordinarsi in plus si-a dezvoltat uniform atat bustul cat si picioarele .
    Are articulatiile tari, mobilitatea este buna , iar caracterul i-a fost modelat exemplar .
    Eun tip pt care reteta succesului pare destul de simpla : munca , odihna si mancare buna . E caracterizat de darzenie , incapatanare si nu stie sa refuze .

    ''Imi place foarte mult . Este un tip tare bataios si are talent cu carul . Eu ii prevad unviitor frumos . Il admir pt ca nu-i este frica sa intre in contacte mai dure si nu se vaita cand cade . Se ridica si alearga dupa minge , ceea ce spune totul ''.
    (Daniel Prodan)

  17. 20th April 2009, 22:16

    Reason
    nu aici

  18. 5th August 2010, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •