Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 42 of 42

Thread: Racordaj; ce tip sa folosesc

  1. #22
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Optimistul: pai cum sa fie copt daca am desigilat plicul ala in care se afla? "ciupit" la racordare? uite la asta nu m-am gandit... in orice caz, babolatul conquest e un racordaj mai bun, chiar daca si mult mai scump. strang bani pt o masina de racordat, mi-a zis cineva ca mi-o lasa la 550 ron. e seco, a luat-o acum vreo 5 ani, dar pare ok.o sa invat sa racordez rachete, iar atunci o sa-mi cumpar o rola de 200 m de racordaj de calitate, pe care n-o sa mi-l mai "ciupeasca" nimeni. ce mai...sunt dat dracu' !

  2. #23
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Tu ai intrebat daca a folosit cineva un racordaj bun Head ...
    Daca masina este manuala si sub licenta , e un pret bun . Si eu prefer racordarea cu astfel de masini care sunt mult mai sigure decat cele electonice care periodic trebuiesc recalibrate si de obicei in Romania nu prea se intampla asta . Te-am bagat la cheltuieli ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #24
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    o alta intrebare, unde s-a rupt racordajul? in ce punct a rachetei? langa rama cumva?

  4. #25
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Lucian: nu , nu s-a rupt la margine, ci la vreo 7-8 cm de marginea superioara a capului rachetei, deci relativ central. daca se rupe langa rama ce care-i diagnosticul? in orice caz, Luciane, daca am reusit sa rup racordajul trebuie sa recunosti ca am facut progrese.

  5. #26
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    Daca se rupe in zona ramei de obicei la 5-6-7 cm de rama, e greseala jucatorului. Poate sa fie proaspat racordata cu cel mai pun racordaj si masina de racordat si tensiune ideala, racordajul se rupe daca mingea este lovita gresit langa rame.
    Parerea mea, un racordaj bun are o viata extrem de scurta dar feelingul oferit este genial. Am jucat cu Luxilon si se rupea la fiecare ora, ajungeam sa rup cate 3 pe zi daca aveam 2 antrenamente, si am priza undeva intre estica-semivestica deci nu joc exagerat de liftat...

    dorudumitru26 poate te angajeaza baietii de la tecnifibre pe un post de genul http://www.youtube.com/watch?v=ES_QA...eature=related

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    azi am fost la magazinul intersport din unirii si am vazut acolo racordaj head sonic pro 1.25 la pret de vreo 35 ron (plicul de 12 m). pe plic scria importator tenisrevolution.ro , de unde trag concluzia ca daca-l comanzi pe site vine ceva mai ieftin, dar nu prea mult. si-a pus cineva racordaj din asta? cum e?

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    cine a folosit racordaje de la tecnifibre si pacific si cum se comporta? cel care le comercializeaza mi-a spus doar ca ambele au grosime de 1.28 mm, insa lui i s-a parut mai flexibil tecnifibre si mai rigid pacific. cei care le-au folosit , ce pot spune despre racordajele de la acesti doi producatori? m-ar interesa si o comparatie cu head master 16 L, daca printre voi exista cineva care le-a folosit.
    cand racordajul are 1.28 mm ,la ce tip de joc se preteaza ? asta doar daca grosimea racordajului are vreo importanta.

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    si inca ceva offtopic (pt ca n-am gasit un thread corespunzator): rama aia din plastic,care se afla pe marginea superioara a rachetelor si care e cea mai expusa "traumelor" se poate schimba? eu am incercat sa agat o minge cam joasa si am "sapat" in zgura cu racheta, iar plasticul sau cauciucul care acopera partea superioara a capului rachetei s-a cam desprins. in locul ala e tinuta doar de racordaj.ce sa-i fac?

  9. #30
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Da se schimba , intreaba la magazinul lui Novaceanu din Militari .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #31
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1

    Racordare

    Care sunt cele mai ieftine locuri unde pot sa racordez ?
    Sunt un jucator amator.
    Nu am preferinte la racordaj pt topsin, confort etc.
    Ma intereseaza doar durabilitatea.
    Multumesc.

  11. #32
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Unde sa racordezi ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  12. #33
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Unde sa racordezi ?
    Sa imi racordeze cineva racheta, nu sa o racordez eu.

  13. #34
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    in ce oras ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #35
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    in ce oras ?
    Am uitat sa spun ca in Bucuresti.
    Acum mi-am dat seama de ce m-ai intrebat "Unde sa racordezi?". Am avut senzatia ca tu crezi ca eu vreau sa racordez racheta.

  15. #36
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Cauta un club apropiat si intreaba jucatorii mai modesti financiar din terenuri pe unde le racordeaza - un sfat simplu ,sper sa fie eficient .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  16. 29th May 2010, 09:05
    Reason
    off topic

  17. 29th May 2010, 09:26
    Reason
    off topic

  18. #37
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    daca exista cineva care se pricepe in mod real, sa ne spuna in ce fel influenteaza jocul grosimea racordajului? pe racordaje sunt tot felul de specificatii printre care si grosimea firului de 1.23, 1.25, 1.28, 1.30, 1.32 etc. cred ca asta e un indicator mai relevant pt incepatorii intr-ale tenisului atunci cand aleg un racordaj. vreau si eu sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele racordajelor functie de grosimea lor.

  19. #38
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dorudumitru26 View Post
    daca exista cineva care se pricepe in mod real, sa ne spuna in ce fel influenteaza jocul grosimea racordajului? pe racordaje sunt tot felul de specificatii printre care si grosimea firului de 1.23, 1.25, 1.28, 1.30, 1.32 etc. cred ca asta e un indicator mai relevant pt incepatorii intr-ale tenisului atunci cand aleg un racordaj. vreau si eu sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele racordajelor functie de grosimea lor.
    Da, este bun si subiectul deschis de tine. Dar pana sa iti alegi racordajul trebuie sa ai unde sa racordezi. Eu zic asa: sa aflam care sunt locurile unde se racordeaza in bucuresti si apoi discutam si ce racordaj sa folosim.

  20. #39
    junior
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dorudumitru26 View Post
    daca exista cineva care se pricepe in mod real, sa ne spuna in ce fel influenteaza jocul grosimea racordajului? pe racordaje sunt tot felul de specificatii printre care si grosimea firului de 1.23, 1.25, 1.28, 1.30, 1.32 etc. cred ca asta e un indicator mai relevant pt incepatorii intr-ale tenisului atunci cand aleg un racordaj. vreau si eu sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele racordajelor functie de grosimea lor.
    Da, este bun si subiectul deschis de tine. Dar pana sa iti alegi racordajul trebuie sa ai unde sa racordezi. Eu zic asa: sa aflam care sunt locurile unde se racordeaza in bucuresti si apoi discutam si ce racordaj sa folosim.

  21. 1st June 2010, 16:25
    Reason
    off topic

  22. #40
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Locuri de racordat rachetele sunt inclusiv la magazinele care sunt specializate in vanzarea articolelor de tenis (unele din ele si de golf.. ). N-am sa le dau numele aici ca sa nu fac reclama. Pentru asta insa va recomand cu caldura Gooooooooogle.
    In ce priveste racordajele ele se impart in doua mari categorii:
    1. monofilament - facute dintr-o singura bucata turnata (e.g. Luxilon Alu...)
    2. multifilament - facute din mai multe fire sintetice (sau nu) impletite in moduri ingenioase.
    Valorile acelea: 1.25, 1.30, etc. indica diametrul in sectiune a fibrei.
    In teorie: valoare mica: control crescut, rezistenta scazuta, putere scazuta. Valoare mare: control scazut, putere cat cuprinde, rezistenta... veacuri.
    Peste asta se adauga tensiunea la care va racordati rachetele. Oamenii care racordeaza ca asta le e meseria va vor recomanda pentru fiecare tip de racheta pe care o aveti tensiunea optima. Asta nu garanteaza ca se potriveste stilului vostru de joc. Drept urmare: pregatiti-va de incercari si de dat bani din buzunar.
    Succese deosebite la "incercarea" asta deosebita numita: racordarea rachetei!

  23. #41
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Sa plecam de la ideea ca sunt carcotas.colegii si antrenorii m au sfatuit sa mi caut mana pe internet dar n am gasit.asa ca am schimbat ceva rachete,m am oprit la tour ul lu Henin,joc cu n code.am adus acum blx ul dar mi s a parut chiar mai subtire decat n code ul . zic eu ,multa reclama .Serghei , antrenorul zicea ca inca n au pus in ea "praf stelar" pt mine.
    acu mi s a pus "pata" pe racordaje . dupa ce am trecut prin babolat,luxilon,wilson,natural,hybrid,etc m am oprit la signum pro ultra power sf 1,28. o "sfoara"ieftina de care n a prea auzit nimeni.prima mi a adus o un prieten de la niste tipi "minunati" din timisoara .
    normal ca n am fost multumit de racordaj decat juma de an si am inceput sa caut . se rupe prea repede 3-4 ore de joc si ,normal,la 25/24 acum vara cand terenul e tare si mingile sunt tari mi arunca pe gard.
    as vrea sa ncerc Kirschbaum ul . stie cineva ceva ?

  24. #42
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    uitati aici un site despre tipurile de racordaje utilizate cel mai adesea de tenismanii seriosi :
    http://www.colinthestringer.com/prices/

  25. 17th April 2014, 11:25
    Reason
    spam

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •