Results 1 to 15 of 15

Thread: Anglia

  1. #1
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1

    Anglia

    EURO 2004: Prezentare Anglia
    Cand Anglia a fost eliminata in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din 2002 de catre Brazilia, antrenorul Sven-Göran Eriksson spunea ca „am jucat bine in prima repriza, pana in minutele de prelungire. Atunci am parut obositi“.

    ANGLIA - PE MANA LUI DAVID

    Au trecut mai putin de doi ani de atunci, iar Anglia nu mai e nicicum o echipa care sa dea ce are mai bun inainte de pauza. In preliminariile Euro 2004, englezii nu au primit nici un gol in repriza a doua si au revenit dupa ce au fost condusi in trei dintre cele sase victorii pe care le-au inregistrat, precum si in egalul de acasa cu FRI Macedonia.

    Noua lor mentalitate a fost demonstrata si in meciurile cu a doua clasata, Turcia, pe care au invins-o pe teren propriu, 2-0 cu goluri marcate in ultimele 15 minute, si in fata atacurilor careia au rezistat eroic in ultimele minute ale partidei de la Istanbul.

    Stabilitate

    Eriksson a fost ajutat in misiunea sa si de stabilitatea echipei sale, formula de inceput din primele meciuri ale preliminariilor suferind foarte putine modificari. Cea mai importanta a fost in poarta, unde s-a renuntat la veteranul David Seaman dupa egalul de acasa cu Macedonia, in favoarea mai tanarului David James, care nu a primit gol in patru din cele sase partide ramase.

    In aparare, Garz Neville, Rio Ferdinand, Sol Campbell si Ashley Cole au ramas mereu titulari, formand o linie defensiva extrem de rodata. Wayne Bridge s-a dovedit un locotenent foarte bun pentru Cole, in timp ce John Terry a reusit o prestatie excelenta atunci cand l-a inlocuit pe Ferdinand, in meciul decisiv din Turcia. Gareth Southgate si Jonathan Woodgate au reprezentat si ei solutii viabile in timpul preliminariilor, la fel ca si Phil Neville.

    Dilema de pe stanga

    Daca, pe dreapta, capitanul David Beckham a jucat mereu excelent, marcand cinci goluri, partea stanga a ramas un semn de intrebare. Solutia favorita a lui Eriksson a fost mutarea lui Steven Gerrard in stanga, locul de mijlocas la inchidere fiind ocupat de Nicky Butt, in timp ce Paul Scholes juca mai ofensiv. Kieron Dyer, Frank Lampard si Owen Hargreaves au avut si ei contributia lor.

    Atacanti de rasa

    In fata lui Scholes, Michael Owen a ramas atacantul principal si a marcat de cinci ori in calificari. Tanarul Wayne Rooney a reusit sa il scoata din formula de start pe Emile Heskey in meciul de acasa cu Turcia si a reusit sa inscrie cu FRI Macedonia si Liechtenstein. Rooney – cel mai tanar international englez din istorie si, de asemenea, cel mai tanar marcator – si Heskey au jucat impreuna in Turcia, atunci cand Owen a fost accidentat. Darius Vassell s-a dovedit o rezerva utila, fiind cel care a deschis scorul in meciul de acasa cu turcii.

    Dar, pe cat de valorosi sunt jucatorii sai, spiritul de echipa s-a dovedit a fi vital pentru Anglia. Chiar si atunci cand echipa a fost zguduita de decizia federatiei engleze, de a-l exclude din lot pe Rio Ferdinand, inaintea deplasarii de la Istanbul, jucatorii au evoluat cu multa determinare si au castigat grupa la un singur punct diferenta.

    Lotul provizoriu pentru Euro

    James, Robinson, Walker, Gary Neville, Phillip Neville, Bridge, Terry, Ashley Cole, Campbell, Carragher, King, Butt, Scholes, Dyer, Joe Cole, Lampard, Gerrard, Beckham, Hargreaves, Owen, Heskey, Rooney, Vassell.

    Programul din grupa
    13 iunie, ora 21.45 Anglia – Franta
    17 iunie, ora 19.00 Anglia – Elvetia
    21 iunie, ora 21.45 Anglia – Croatia

  2. #2
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Eu cred ca Anglia va dezamagi.... La fel ca intotdeauna.... Pacat ca nu mai sunt romanii sa-i bata, din nou
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #3
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Amical in 1 iunie: Anglia [1 - 1] Japonia 22' [1 - 0] : Michael Owen 53' /[1 - 1] Shinji Ono

  4. #4
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by fia
    Eu cred ca Anglia va dezamagi.... La fel ca intotdeauna.... Pacat ca nu mai sunt romanii sa-i bata, din nou
    Anglia are ceva ce i-a lipsit la precedentele turnee finale (except 2002): ANTRENOR

    Punctul forte al echipei pare sa fie linia mediana (Lampard, Gerrard - ambii in mare forma). Axul central al defensivei merge, mai greu pe margini (G. Neville - dreapta, A. Cole - stanga). Atacul e punctul cel mai sensibil: Owen - nu prea in forma, Vassel, Heskey & Rooney - totzi 3 mediocri
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  5. #5
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Aici ai dreptate, au trebuit sa aduca antrenor strain ca sa fie in stare sa-si valorifice potentialul, dar totusi, inca nu au valoare de mai mult de sferturi, parerea mea....
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  6. #6
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    rooney e in forma buna sub tricoul angliei la ora actuala.. poate face fatza.. sa vedem..

  7. #7
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    anglia poate ajunge macar in sferturi dar nu au prea multe sanse!
    parerea mea!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  8. #8
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by hai craiova!!!!
    anglia poate ajunge macar in sferturi dar nu au prea multe sanse!
    parerea mea!
    de ce nu au shanse ? echipa slaba sau ceva ? valoric anglia are a doua echipa din campionat(nu la £ ma refer) deci au shanse sa cashtige..

  9. #9
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Beckham:
    "We didn't deserve that, we deserved to win. For 89 or 90 minutes we defended so well. Maybe if I'd scored the penalty we'd have held out but he [Barthez] read me - fair play to Fabien. We've got to pick ourselves up and learn something from it. But we didn't deserve that."

    Erickson:
    We thought we had the game won and we should have won it. [Now] we have to win two games against Switzerland and Croatia and I think we can do that. We played extremely well against the world's best football team. Now it's up with the heads. Let's hope we can play France on 4 July [in the final]. We can't always have bad luck."
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #10
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Foarte buna analiza lui MaPax.
    Punctul forte e mijlocul,poate printre cele mai bune echipe la mijloc;puncte slabe portarii(poate ar trebui introdus Robinson de la Leeds) si paradoxal atacul acolo unde Anglia a excelat mai mereu,retragerea lui Shearer conteza foarte mult IMO.
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  11. #11
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Analiza este luata de pe site-ul onlinesport

    Pentru englezul Nicky Butt, accidentat, Euro 2004 s-a incheiat

    Mijlocasul Nicky Butt a devenit indisponibil pentru urmatoarele partide pe care Anglia le va disputa la Euro 2004, din cauza unei leziuni la ligamentele genunchiului drept, a anuntat marti, la Lisabona, un purtator de cuvant al delegatiei engleze.

    Acesta a precizat ca jucatorul lui Manchester United are nevoie de o perioada de recuperare cuprinsa intre trei si patru saptamani. Butt s-a accidentat la antrenamentul de luni, gravitatea leziunii fiind confirmata in urma analizelor efectuate marti.

    In urma acestui forfait, delegatia engelza a solicitat Uniunii Europene de Fotbal /UEFA/ permisiunea de a-l putea inlocuit pe Butt cu un alt jucator, regulamentul permitand acest lucru doar in cazuri "exceptionale".

    "Incercam sa lamurim acum ce se intelege prin circumstante exceptionale", a declarat un purtator de cuvant al nationalei Albionului.

    Butt nu s-a decis, deocamdata, daca va reveni imediat in Anglia sau va ramane in continuare alaturi de coechipierii de la lotul national, asa cum i-au propus conducatorii delegatiei engleze. Selectionerul Sven Goran Eriksson se afla acum intr-o situatie dificila, deoarece nu va putea contina nici pe colegul lui Butt din linia mediana a "diavolilor rosii", Paul Scholes, care este la randul lui accidentat la glezna. Singura varianta care pe care Eriksson o are acum la dispozitie pentru meciul de joi, impotriva Elvetiei, este Owen Hargreaves, jucatorul lui Bayern Munchen.

    Capitanul reprezentativei de fotbal a Angliei, David Beckham, a anuntat ca va continua sa execute lovituri de la 11 m, in ciuda ratarii din meciul cu Franta /1-2/, din cadrul Euro 2004, informeaza AFP.

    "Cand am mai ratat penalty-uri in trecut, atat la Manchester United cat si la nationala Angliei, am spus intotdeauna ca voi continua", a reamintit Beckham, marti, in cantonamentul nationalei Angliei, aflat in apropiere de Lisabona. "Am suficienta incredere pentru a executa astfel de lovituri si, deci, nu ma voi opri", a adaugat mijlocasul lui Real Madrid.

    Duminica, la Lisabona, in meciul cu Franta, Beckham a avut ocazia de a mari avantajul Angliei, care conducea cu 1-0 cand mai erau de disputat doar 15 minute de joc, dar nu a reusit sa-l invinga pe portarul Fabien Barthez. Francezii nu au renuntat la lupta si au intors rezultatul in prelungiri, prin doua goluri inscrise de Zidane, unul din lovitura libera si celalalt din penalty.

    Capitanul Angliei a mai ratat o lovitura de la 11 metrei pe 11 octombrie 2003, in cursul meciului cu Turcia, din cadrul preliminariilor Euro 2004. El a alunecat atunci in momentul executiei, trimitand balonul peste poarta. Englezii au terminat meciul la egalitate, 0-0, dar au reusit totusi sa se califice la turneul final din Portugalia.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  12. #12
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    alta favorita la titlu care pleaca acasa alaturi de italia si spania)
    pacat
    daca treceau de portughezi cu siguranta ajungeau in finala
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  13. #13
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    exact pa pa Anglia (pe langa italia si spania, mai este si germania )
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  14. #14
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    pentru mine germania nu era favorita
    nu m-a impresionat niciodata
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  15. #15
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    a plecat acasa si anglia ,si se pare ca am avut dreptate ca va ajunge decat pana in sferturi!!!
    au facut bine ca au iesit pentru ca nu au aratat un fotbal adevarat!
    beckham ar trebui sa faca mai mult antrenament ca a incetinit jocul foarte mult aseara!!
    (la fel ca si figo)!!!
    la revedere anglia!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •