Results 1 to 11 of 11

Thread: Bulgaria

  1. #1
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1

    Bulgaria

    EURO 2004: Prezentare Bulgaria
    Cea mai mare realizare a Bulgariei a fost acel loc trei de la Cupa Mondiala din 1994, din Statele Unite, cu o echipa cladita in jurul stralucitorului Hristo Stoicikov.

    „Binecuvantati“ de Stoicikov

    Baietii de aur de atunci s-au lasat de fotbal dar, cu o echipa tanara si stralucitoare, care s-a calificat lejer din grupa a opta, trecand de Belgia, Croatia si Estonia, elevii lui Plamen Markov spera sa aiba calitatile necesare pentru a repeta isprava predecesorilor lor. Asa cum, in 1994, echipa era reunita in jurul talentului lui Stoicikov, noua echipa a Bulgariei datoreaza mult tanarului ei capitan, mijlocasul lui Celtic Glasgow, Stilian Petrov.

    Retragerea ultimilor doi veterani ai campaniei din 1994 in timpul preliminariilor, Radostin Kisisev si capitanul Krasimir Balakov, a lasat Bulgaria oarecum descumpanita, dar, sub conducerea lui Petrov, ea si-a regasit repede suflul.

    Trio de baza

    Capitanul este foarte bine sustinut de extrema Martin Petrov, desi nu este nici o legatura de rudenie intre el si Stilian, ci doar una telepatica, care trimite pasele acolo unde trebuie. „Truditor“ fara preget, jucatorul lui VfL Wolfsburg s-a dovedit a fi si un bun marcator.

    Atacantul Dimitar Berbatov este un alt jucator care a iesit in evidenta in timpul campaniei de calificare. Inalt si puternic, poate nu are atingerile fine care ii caracterizeaza pe cei mai buni atacanti din lume, dar a dovedit de multa vreme ca are forta si abilitate de a marca incat intimideaza orice aparare.

    In aparare, forta este cuvantul de ordine, cu jucatori experimentati precum Predrag Pazin si Ivailo Petkov. Totusi, Bulgaria lui Markov reprezinta mult mai mult decat suma componentilor ei. Acestia joaca impreuna si au o disciplina si o maturitate care contrazice tineretea majoritatii fotbalistilor.

    Laude

    Chiar si Stoicikov a vazut urme ale fostei glorii printre actualii internationali. „Este o echipa buna si foarte promitatoare, dar, cel mai important este ca au un spirit de echipa foarte bun. Sunt vesti extraordinare pentru Bulgaria, pentru ca jucatorii sunt inca tineri si mai pot juca impreuna multi ani“, a spus fostul jucator al Barcelonei.

    Anumite persoane din Bulgaria sunt de parere ca turneul final al Euro 2004 a venit un pic prea devreme pentru echipa lui Markov, si ca aceasta va fi mult mai impresionanta peste cativa ani. Ar putea fi adevarat, dar adversarii lor ar fi foarte nesabuiti daca ar subestima ceea ce Bulgaria poate face acum.

    Lotul pentru Euro

    Portari: Zdravko Zdravkov (Litex), Dimitar Ivankov (Levski), Stoyan Kolev (TSKA).

    Fundasi: Vladimir Ivanov, Kiril Kotev (ambii Lok. Plovdiv), Rosen Kirilov, Zlatomir Zagorcic (ambii Litex), Ivailo Petkov (Fenerbahce), Predrag Pazin (Sahtior), Ilian Stoyanov (Levski).

    Mijlocasi: Daniel Borimirov (Levski), Velizar Dimitrov (TSKA), Marian Hristov (Kaiserslautern), Martin Petrov (Wolfsburg), Stilian Petrov (Celtic), Georgi Peev (Din. Kiev), Milen Petkov (AEK Atena).

    Atacanti: Dimitar Berbatov (Leverkusen), Valeri Bojinov (Lecce), Georgi Cilikov (Levski), Zoran Jankovic (Dalian), Zdravko Lazarov (Gaziantepspor), Vladimir Mancev (Lille).

    Programul din grupa
    14 iunie, ora 21.45 Bulgaria – Suedia
    18 iunie, ora 19.00 Bulgaria – Danemarca
    22 iunie, ora 21.45 Bulgaria – Italia

  2. #2
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Of, of... pana si bulgarii au ajuns la europene.. si noi nu!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #3
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Amical in 2 iunie: Cehia [3 - 1] Bulgaria 54' [1 - 0] Milan Baros 74' [2 - 0] Jaroslaw Plasil 84' [3 - 0] Tomas Rosicky 90' [3 - 1] Milen Petkov

  4. #4
    junior FreeMinds's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    113
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by fia
    Of, of... pana si bulgarii au ajuns la europene.. si noi nu!
    cam degeaba dar totusi au ajuns......
    [B]Alba-Iulia este capitala tarii !!![/B]

  5. #5
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    eu tind sa cred ca bulgarii au totusi o echipa buna
    au avut mult ghinion in meciul contra suediei
    Last edited by Hai POLI; 15th June 2004 at 00:51.
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  6. #6
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Cei din nationala Bulgariei pot sa-si faca deja bagajele
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #7
    FC Bihor keluba's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Varadinum
    Posts
    2,075
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hai POLI
    eu tind sa cred ca bulgarii au totusi o echipa buna
    au avut mult ghinion in meciul contra suediei
    daca nu se pierdeau chiar in halu' ala dupa al 2-lea gol... pacat, imi pare rau pentru ei. probabil suedia a devenit deja un complex pentru bulgaria, '94 si '04
    [B]„Du bist nichts, dein Volk ist alles“[/B]

  8. #8
    FC Bihor keluba's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Varadinum
    Posts
    2,075
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MaPaX
    Cei din nationala Bulgariei pot sa-si faca deja bagajele
    Nici portugalia nu a facut prea multe... Noroc ca nu trebe sa-si faca bagajele
    [B]„Du bist nichts, dein Volk ist alles“[/B]

  9. #9
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    bulgarii si-au incasato rau aseara si nu mai au nici un fel de sansa !
    daca au luato asa de la suedezii dar cu italienii si danezii!?
    pacat ca sunt vecinii nostri!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  10. #10
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by hai craiova!!!!
    daca au luato asa de la suedezii dar cu italienii si danezii!?
    pacat ca sunt vecinii nostri!
    de la italieni 100% nu o vor incasa rau, poate un 1-0, iar pe danezi ii vor bate
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  11. #11
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    sper sa ai dreptate hai poli dar nu prea cred ca ii vor bate pe danezii!!!
    parerea mea!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •