Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: Grecia

  1. #1
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1

    Grecia

    EURO 2004: Prezentare Grecia
    Prezenta Greciei la turneul final al Euro 2004 este una dintre cele doua surprize ale competitiei portugheze, alaturi de trupa lui Rehhagel figurand, pe aceasta lista, si Letonia.

    GRECIA SOLDATEII LUI HERR OTTO
    In campania de calificare a Greciei la Euro 2004, apararea s-a dovedit a fi cel mai bun atac. Cand nationala elena s-a deplasat la Zaragoza, plina de accidentari, pentru a intalni Spania, parea sa se indrepte catre o lupta cu Ucraina, pentru ocuparea locului care ar fi trimis-o la baraj. Dar, dupa 90 de minute de joc, grecii au plecat cu o victorie in fata echipei care ii invinsese chiar pe teren propriu, in partida-tur.

    Dupa alte doua succese, cu acelasi scor, in fata Ucrainei si a Armeniei, Grecia a reusit o revenire incredibila, neprimind gol aproape un an.

    Aceasta izbanda este cu atat mai impresionanta, daca avem in vedere forta ofensiva a Spaniei si Ucrainei unde joaca, sa ne amintim, Raul sau Andrei Sevcenko. Grecia ne-a parut o echipa cu un moral extrem de puternic si cu o determinare iesite din comun. De asemenea, un rol esential l-a avut si regandirea tactica a antrenorului german Otto Rehhagel, care a facut ca ghicirea formulei de start a Greciei sa fie un sport in sine.

    APARARE SIGURA

    Antonios Nikopolidis a fost omul care a asigurat postul de portar la nationala, experienta sa din Liga Campionilor, cu Panathinaikos, fiind foarte utila. In fata lui, Rehhagel a aliniat o linie de patru fundasi – Giourkas Seitaridis, Stylianos Venetidis, Niklos Dabizas si Traianos Dellas.

    In deplasarea vitala din Spania, tehnicianul grecilor a folosit un sistem 5-4-1 cu libero, care, in situatiile ofensive, se transforma in 3-4-3. In acea formula de echipa, Dellas a fost libero, iar Seitaridis si Venetidis sau Panagiotis Fyssas fundasi centrali. Theodoros Zagorakis sau Angelos Basinas asigura, de obicei, postul de mijlocas la inchidere si au jucat excelent, in special in deplasarea din Spania, in care gazdele au dominat copios.

    POLIVALENTA

    Stylianos Giannakopoulos - autorul spectaculosului gol al victoriei contra Spaniei – joaca pe postul de extrema dreapta, capabil sa sprijine unicul atacant din sistemul 4-5-1, impreuna cu Vassilios Lakis, care joaca pe stanga. De obicei atacant, Zisis Vryzas a fost folosit ca mijlocas ofensiv si a inscris golul victoriei impotriva Armeniei.

    In atac, Themistoklis Nikolaidis si Angelos Charisteas au fost titulari in sistemul 4-4-2, ambii inscriind goluri cruciale in aceasta campanie de calificare

    LOTUL PENTRU EURO
    Portari: Antonios Nikopolidis, Konstantinos Halkias (ambii Panathinaikos), Theofanis Katergiannakis (Olympiakos).

    Fundasi: Panagiotis Fyssas (Benfica), Traianos Dellas (Roma), Ioannis Goumas, Giorgos Seitaridis (ambii Panathinaikos FC), Nikolaos Dabizas (Leicester), Stylianos Venetidis (Olympiakos), Mihalis Kapsis (AEK).

    Mijlocasi: Pantelis Kafes, Giorgos Georgiadis (ambii Olympiakos), Angelos Basinas (Panathinaikos), Stylianos Giannakopoulos (Bolton), Konstantinos Katsouranis, Theodoros Zagorakis, Vassilios Lakis, Vassilios Tsiartas (toti AEK), Giorgos Karagounis (Inter Milano).

    Atacanti: Dimitrios Papadopoulos (Panathinaikos), Themistoklis Nikolaidis (Atlético Madrid), Angelos Charisteas (Bremen), Zisis Vryzas (Fiorentina).

    PROGRAMUL DIN GRUPA
    12 iunie, ora 19.00 Grecia – Portugalia
    16 iunie, ora 19.00 Grecia – Spania
    20 iunie, ora 21.45 Grecia – Rusia

  2. #2
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Fac grecii ce fac si apar pe la toate turneele finale. Bravo lor. Cu toate astea, nu ii vad prea bine cu Portugalia si Spania in grupa.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #3
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Amical in 3 iunie: Liechtenstein [0 - 2] Grecia 24' [0 - 1] Zivis Vryzas 89' [0 - 2] Angelos Charisteas

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    eliada aleeeeee ellas

    azi ma simt mai grec ca niciodata eliada aleeeeeee sigur castigatoarea va fi ellas asa zice shi tata care vb aia e grec si cunoasthe mai bine echipa ca mine oricum felicitari shi sa vedem numai surprize la acest eurocampionat

    ELLAS ALEEEEEEEEEE

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Aleeeeeee Eliada Ellas

  6. #6
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    grecia are o echipa buna, cu o aparare buna dar nu cred ca este in stare de a castiga EURO 2004
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Grecii au trimis Spania la baraj in preliminarii. Nu sint chiar varzari si au aratat-o.

  8. #8
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    a jucat frumos grecia... tare shi precis fara figuri ca portugalia.. probabil portughezii se credeau prea buni..

  9. #9
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Mi e se pare mie sau Grecia e deja calificata? Doar in cazul in care ia bataie de la Rusia si Portugalia bate pe Spania nu stiu exact ce se intampla (mi-a fost lene sa verific regulamentul).
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  10. #10
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    e calificata, si nu in sferturi ci in FINALA!!!
    cine se astepta???¿¿¿ (cred ca nimeni)
    daca tot au ajuns aici sper sa o si castige
    HAI GRECIA!!! AMUNT GRECIA
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  11. #11
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    A Ajuns In Finala -asta E Cel Mai Important!
    Dar Nu Va Castiga Pentru Ca Joaca Cu Gazda Copmetitiei!
    Asa Ca Hai Portugalia
    Last edited by hai craiova!!!!; 2nd July 2004 at 11:21.
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  12. #12
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Bravo Grecia! Ia sa vedem cine mai baga pronostic de 3-1 contra Greciei?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  13. #13
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    GRECIA --> CAMPIOANA EUROPEI 2004
    cine se astepta la asa ceva (cred ca nimeni )
    bravo grecia
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  14. #14
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    intradevar bravo Grecia, am cam tinut cu ei in finala desi joaca ingrozitor, au sutat doar o data de poarta si au dat gol, pt ca sint din est si am tinut cu ei si cu Cehia desi cehii au fost cea mai buna si mai frumoasa echipa. Poate ca infrangerea cehilor in fata grecilor le va bulversa echipa cehilor si vom avea poate mai multe sanse impotriva lor.


    Insa din punct de vedere al fotbalului, Grecia nu a invins Portugalia sau Cehia,cel care a iesit invins cu adevarat este chiar fotbalul.
    Niciodata nu a castigat un campionat mondila sau european o echipa cu un joc atat de urat si complet lipsita de orice jucator de valoare. Este un semnal de alarma ca orice echipa de anonimi poate anihila orice jucator valoros printr-o organizare excelenta a jocului , prin presing, marcaj strans, alergatura ,simulari si trageri de timp. Grecii au atins perfectiunea , absolutul antijocului. Nimeni pana la ei nu a reusit atat de perfect sa anihileze talentul , harul. Existau si pana acum echipe cinice dar sa vedeti de acum inainte la nivel de nationale si echipe de club. Cred ca victoria Greciei este totusi un foarte mare pas inapoi facut de fotbal.

  15. #15
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by vialli
    Insa din punct de vedere al fotbalului, Grecia nu a invins Portugalia sau Cehia,cel care a iesit invins cu adevarat este chiar fotbalul.
    Niciodata nu a castigat un campionat mondila sau european o echipa cu un joc atat de urat si complet lipsita de orice jucator de valoare. Este un semnal de alarma ca orice echipa de anonimi poate anihila orice jucator valoros printr-o organizare excelenta a jocului , prin presing, marcaj strans, alergatura ,simulari si trageri de timp. Grecii au atins perfectiunea , absolutul antijocului. Nimeni pana la ei nu a reusit atat de perfect sa anihileze talentul , harul. Existau si pana acum echipe cinice dar sa vedeti de acum inainte la nivel de nationale si echipe de club. Cred ca victoria Greciei este totusi un foarte mare pas inapoi facut de fotbal.
    Niciodata in toata viata mea nu am vazut o adunatura mai mare de aberatii decat in acest post. Antijoc? Facea Romania in 94. Simulari? Poate ale lui Deco cand cersea penalti. Anihilarea talentului? Nu se putea face decat prin valoare. Doar prin valoarea lui Seitaridis, Dellas si Fyssas puteau fi transformati Figo si Deco in jucatori de duzina.

    Felicitari GRECIA, ati fost cea mai eficienta echipa a Europei!
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  16. #16
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    nu am altceva de zis decat:FELICITARI GRECIA!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  17. #17
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ
    Niciodata in toata viata mea nu am vazut o adunatura mai mare de aberatii decat in acest post. Antijoc? Facea Romania in 94. Simulari? Poate ale lui Deco cand cersea penalti. Anihilarea talentului? Nu se putea face decat prin valoare. Doar prin valoarea lui Seitaridis, Dellas si Fyssas puteau fi transformati Figo si Deco in jucatori de duzina.

    Felicitari GRECIA, ati fost cea mai eficienta echipa a Europei!
    calmeaza-te jiji , si eu am tinut cu grecii ,dar asta e adevarul,daca avem pareri diferite, nu e cazul sa ma si jignesti, desigur ca tu ai dreptate

    Grecia a fost echipa cea mai putin talentata care a ajuns intr-o finala de turneu final si a fost acuzata de toata presa europeana de asta mai direct sau mai voalat.
    Arma lor a fost apararea, antijocul total , numai in meciul cu cehii cat a simulat Nikopolidis. Este meritul grecilor, numai asa puteau sa anihilize diferenta imensa de valoare intre ei si alte echipe, in special Cehia.
    Mi-e totusi frica ca va deveni o moda,intotdeauna invingatorul a creat o moda, sa ne amintim de felul cum s-a schimbat fotbalul dupa ce a castigat Inter CCE folosind catenaccio. Grecia n-a avut nici un fotbalist cu adevarat valoros dar a avut o echipa solida, ordonata si muncitoare.

    Numai ca de acum incolo, chiar si antrenorii celor mai bine garnisite cu valori echipe vor ezita sa foloseasca prea multi jucatori ofensivi. Si in loc de linii de mijloc cu jucatori foarte tehnici de genul :Nedved,Poborski,Rositcky..vom vedea linii de mijloc cu Basinas&co. Sper ca nea Puiu ne va scuti de o linie de mijloc : Alexa,Radoi,Soava,Perja de exemplu prea ne-a obisnuit cu tendinta lui defensiva ca sa nu ma tem de asta.

    Imi place prea mult fotbalul ca sa pot aprecia jocul unei echipe ca cea a grecilor ,desi am tinut cu ei, sper sa nu ofere un model celorlalte echipe, pentru ca vreau sa ma mai uit la meciuri in care sa vad mai mult de un sut pe poarta de meci si mai sper sa mai vad si cativa jucatori tehnici si imaginativi.

    Apropo, talentul nu se poate anihilia niciodata cu metode corecte
    Echipa greciei nu m-a dus deloc cu gandul la obisnuite metafore folosite in presa romaneasca, gen legendele olimpului ,miracole etc.
    Mai degraba a unui pact cu diavolul, cum altfel se poate explica norocul grecilor, n-au tras nici un sut pe poarta in 90 de minute cu cehii, au avut o ocazie in prelungiri la la urmatoarea faza au inscris exact la sfarsitul reprizei de prelungiri, sa fie golul de argint, gol de aur.
    Cu Portugalia a sutat prima data la poarta in minutul 37 si a avut in tot meciul un singur sut pe poarta , si a fost golul. Cu Franta a fost tot un gol din doua suturi pe poarta. Unii ii zic.....eficienta dar ce joc urat ....
    Cu Spania , un sut pe poarta si un gol, puteti revedea statisticile de pe situl UEFA , cu rusii lamentabil. Cel mai bine au jucat in meciul de deschidere cu portughezii desi atunci imi amintesc ca am considerat meciul urat dar mi-am spus ca spectacolul a fost salvat de surpriza

    Ce se va intampla daca doua echipe aleg sa joace ca grecii si se baricdeaza in propriul teren sutand doar o data la poarta celorlalti timp de 90 de minute?
    Last edited by vialli; 5th July 2004 at 17:42.

  18. #18
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Bravo Grecia!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  19. #19
    manager
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    298
    Reputatie
    1
    in rest zic si eu ce zic toti:
    Felicitari Grecia

    dar tin degetele incrucisate sa nu vad la Puiu o linie de mijloc: Alexa,Radoi,Perja si Soava
    Last edited by vialli; 5th July 2004 at 17:44.

  20. #20
    junior vladONE's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    GRECIA NU A JUCAT UN FOTBAL INDIVIDUAL EXTRAORDINAR CARE SA-I CONFERE UN MERIT EXTRAORDINAR Al CASTIGARII EURO 2004, DAR A STIUT SA FIE UNITA CA ECHIPA. Nu au tratat jocurile superficial si au jucat fara teama de nume sonore ca Portugalia sau Franta. Bravo lor! Degeaba ai superjucatori in echipa daca sunt egoisti si nu joaca uniti. Si romanii mai au multe de invatat... ca sa fie ca grecii...

    Revenind la oile noastre> inainte de a-i invata scheme tactice pe tricolori si de a aduce suflu nou la nationala prin nume "sonore" ca Rat, Plesan, Soava si altii, nea Puiu ar trebui sa ii invete pe ai nostrii ce inseamna mentalitatea de invingator si ce inseamna fotbalul in echipa...acum un deceniu se pare ca ii reusea...acum... cine nu e in stare de asta, sa ne lase...
    Ceea ce trebuie sa se intample, se va intampla - STEAUA CAMPIOANA!

  21. #21
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Am citit ca majoritatea grecilor sunt rezerve pe la echipele de club. Asa ca atunci cand vin la nationala trag cu dintii sa se afirme si sa demonstreze ca sunt buni. Alor noastre rezerve (vezi Mutu) nu le ajungi cu prajina la nas cand vin in tara, parca fac o mare favoare ca se deranjeaza pana aici.
    De aici pleaca totul, de la mentalitate. Si de la cel care ar trebui sa schimbe asta : antrenorul.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •