Results 1 to 18 of 18

Thread: Portugalia

  1. #1
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1

    Portugalia

    EURO 2004: Prezentare Portugalia
    Pana la primul fluier al Euro 2004 mai sunt mai putin de doua saptamani. Incepand de astazi, Ziarul va va prezenta tot ce trebuie sa stiti despre turneul final care va avea loc in Portugalia, si vom incepe cu echipele participante.

    PORTUGALIA „BRAZILIENII“ DE LA EURO

    Timp de multi ani, portughezii au fost considerati brazilienii Europei. Daca vor reusi sa isi puna in valoare talentul si tehnica desavarsita, ei vor avea sansa de a-si arata noul stil de samba chiar in propria curte, sub ochii vigilenti ai antrenorului lor brazilian, Luiz Felipe Scolari.

    Avand o generatie de fotbalisti extrem de talentata, echipa lui Scolari va trebui acum sa faca ceea ce Brazilia a reusit atat de bine: sa-si transforme indubitabilul potential in trofee. La Cupa Mondiala din 2002, portughezii au fost eliminati dintr-o grupa din care au mers mai departe Coreea de Sud si SUA. Dar, luand exemplul coreenilor, Portugalia spera sa transforme avantajul terenului propriu in primul semn al gloriei europene.

    GENERATII

    Actuala echipa a Portugaliei este un amestec irezistibil de tinerete si experienta. Desi Euro 2004 ar putea reprezenta cantecul ei de lebada, Scolari se poate baza pe acea „generatie de aur“ de jucatori pe care a descoperit-o Carlos Queiroz, la sfarsitul anilor ‘80. Aceasta generatie a fost foarte aproape de a castiga ceva la Euro 2000, dar Portugalia a pierdut la limita semifinala cu viitoarea castigatoare, Franta.

    In Luis Figo, portughezii au un conducator de joc de clasa mondiala, care este capabil sa faca orice atunci cand are mingea la picior. Dar, cu Figo, Joăo Pinto si Rui Costa aproape de finalul carierei lor, adevaratul interes in Portugalia il reprezinta vedetele din noua generatie „de platina“.

    Cristiano Ronaldo, de la Manchester United, este liderul acestei noi generatii de fotbalisti, dar Hélder Postiga, Hugo Viana, Simăo Sabrosa, Tiago Mendes si Ricardo Quaresma ofera portughezilor o alternativa formidabila atunci cand vechea garda nu reuseste sa isi faca ceea ce isi propune.

    INTREBARI
    Dupa ce le-a oferit tinerilor sansa de a straluci la nivel de juniori si tineret, Scolari i-a incorporat, usor-usor, in echipa sa in 2003, in vederea Campionatului European. Fara indoiala ca el va incerca sa combine exuberanta tinereasca si inspiratia individuala cu impresionantul, din punct de vedere fizic si tehnic, Luis Figo.

    Marea intrebare este aceea daca antrenorul va reusi sa combine cele doua generatii si sa produca o echipa capabila sa invinga marile favorite, precum Franta sau Italia. Scolari, care a condus Brazilia catre titlul mondial in 2002, pare sa creada ca este posibil. Mai ales ca, la doar o zi dupa ce a preluat nationala portugheza, a anuntat ca intentioneaza sa castige Euro 2004.

    LOTUL
    Portari: Ricardo (Sporting), Quim (Braga), Moreira (Benfica); fundasi: Jorge Andrade (La Coruńa), Fernando Couto (Lazio), Miguel (Benfica), Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira, Nuno Valente (toti Porto), Rui Jorge, Beto (ambii Sporting); mijlocasi: Tiago, Petit (ambii Benfica), Costinha, Deco, Maniche (toti Porto), Rui Costa (Milan), Luís Figo (Real Madrid); atacati: Pauleta (PSG), Cristiano Ronaldo (Man Utd), Simăo Sabrosa, Nuno Gomes (ambii Benfica), Hélder Postiga (Tottenham).

    PROGRAMUL MECIURILOR PORTUGALIEI
    12 iunie, ora 19.00
    Portugalia – Grecia
    16 iunie, ora 21.45
    Portugalia – Rusia
    20 iunie, ora 21.45
    Portugalia – Spania

  2. #2
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Eu cred ca va conta mult faptul ca sunt gazde. Publicul si celalalte aspecte. Sunt sigur ca vor trece de grupe si de ce nu chiar mai mult.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  3. #3
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Daca Scolari il v-a selectiona siintroduce in joc si pe C.Ronaldo am sa-i sustin si eu
    AFC Red member

  4. #4
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Una din ultimele sanse ale lui Figo sa realizeze ceva cu echipa nationala!

  5. #5
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    dap.. cred ca portugalia va face fatza... au o echipa super buna daca te uitzi la jucatori precum deco, c.ronaldo, figo care totzi trei pot controla un joc.

  6. #6
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    sunt pe locul secund in preferintele mele si cred ca sunt si favoritii!!!!!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  7. #7
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    favoriti sunt mai tot timpul dar totdeauna dezamagesc
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  8. #8
    junior FreeMinds's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    113
    Reputatie
    1
    vai ce dezamagire din partea portugaliei ...ei au vrut dat nu au putut
    [B]Alba-Iulia este capitala tarii !!![/B]

  9. #9
    junior
    Join Date
    May 2004
    Posts
    108
    Reputatie
    1
    Portugalia e varza!!!!!!

  10. #10
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    Desi Portugalia a pierdut in primul meci, Figo se gandeste la Finala.
    Luis Figo, vedeta echipei Portugaliei, a declarat ca, personal, si-ar dori sa intalneasca si Franta la Euro 2004, dar ca ar prefera ca acest meci sa insemne chiar finala competitiei, informeaza agentia Rompres. "Dacă ar fi să joc împotriva Franţei şi a lui Zidane, atunci aş prefera ca acest lucru să se întâmple în finală. Dar, în acest caz, eu nu aş avea nici un resentiment după semifinala de la Euro 2000. Nu putem trăi mereu în trecut", a explicat Figo.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  11. #11
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Sa vedem daca reusesc sa treaca de Spania,desi nu prea cred ca merita....

  12. #12
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    deocamdata figo a avut dreptate, portugalia a ajuns in finala
    sper sa o piarda ca au ajuns aici doar cu noroc, nu prin jocul pe care l-au practicat
    au ajuns in finala pentru ca i-au ajutat arbitrii
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  13. #13
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    spune-mi tu o echipa care n-a fost ajutata de arbitrii.
    Ai ciuda pur si simplu pe Portugalia
    HAI POLI

    Abia astept sa vad cum va castiga finala in data de 4 iulie 2004, nationala PORTUGALIEI!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  14. #14
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Singura echipa care merita cu adevarat sa castige e C E H I A!!!!

  15. #15
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MaPaX
    spune-mi tu o echipa care n-a fost ajutata de arbitrii.
    pot sa-ti spun mai multe, nu numai una, dar cum tu mi-ai cerut numai un exemplu o sa-ti dau unu: CEHIA
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  16. #16
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Nici eu nu-mi aduc aminte sa fi primit Cehia ceva de la arbitri!

  17. #17
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    ce bine imi pare ca au pierdut finala (mai ales acasa, in fata propiilor suporteri )
    asa le trebuie pentru ca au ajuns in finala cu ajutorul arbitrilor
    :degete: PORTUGALIA :degete:
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  18. #18
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    rusine portugalia!!!
    rusine !
    ala a fost fotbal pe care l-ati jucat aseara?
    sa va bata grecii???
    n-as putea!!! si acasa la voi!
    INCA O DATA BRAVO GRECIA!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •