Results 1 to 5 of 5

Thread: Care e interesat intradevar de atletism...

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Exclamation Care e interesat intradevar de atletism...

    Care e interesat intradevar de atletism... si ne poate ajuta sa il facem mai cunoscut in Romania, adica sa facem un forum numai despre atletism si sa fie tinut la curent cu cela mai noi stiri... cantactati: michael280492@yahoo.com !!!
    Eu am facut un forum, simplu... dar ne trebuie si ceva reclama sa afle lumea... VEZI



    asta doar daca mai e cineva interesat de sportul asta...
    Last edited by DinuMihai; 8th September 2008 at 18:47. Reason: am uitat ceva :P

  2. #2
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Hai sa clarificam exact ceea ce vrei tu sa faci cu forumul asta.
    Incep cu niste sugestii: forumul are domeniul+hostingul pe un site care face forumuri gratuit,gen myforum,numai ca asta are phpbb3.De aici rezulta trei mari dezavantaje:
    -nu ai acces la ftp,ca sa-ti poti salva baza de date
    -neavand acces la ftp nu poti sa-ti personalizezi forumul (modificarea temei,instalare de moduri si pluginuri)
    -domeniul are un nume ciudat forumz.ro si astfel nu prea o sa aiba lipici la useri noi.

    Acum ce iti recomand eu,pentru a avea un succes cu forumul.In functie de cati bani esti dispus sa investesti poti sa-ti cumperi un domeniu ro,com,net(parca erau in jur de 10$ pe an) adica un domeniu care inspira incredere(conteaza foarte mult in lumea asta a forumurilor...).Dupa pe ai rezolvat problema cu domeniul urmeaza hostingul.Daca nu esti dispus sa investesti multi bani initial,iti recomand sa incepi cu un hosting gratuit,fara bannere(sunt cateva destul de bunicele).Un hosting decent e intre 3-5$/luna.Ar mai fi si platforma de forum folosita:phpbb,mybb,smf-free si IPB(150$),Vbulettin(180$).
    Si in fine ar fi publicitatea si optimizarea forumului...


    Daca vrei sa te ajut sa faci un forum cat de cat profesional,da-mi un pm.Bafta!

    PS: te ajut ca si mie imi place atletismul,la concurenta cu fotbalul si sporturile de contact.

    PS: vii la maratonul,semimaratonul din 12.10?

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    forumul e facut asa din lipsa de fonduri... si eu m-am interesat si cam pe langa 200 de euro vine totul, de unde sa scoti atata din buzunarul tau... si nu poti fii sigur ca va intra lumea... romanii mai mult cu fotbalul si copiii cu wrestlingul(daca am scris bine) sunt ... deci bagi 200 de euro+timp si stai si te uiti la el numai... de asta caut mai multi oameni... si acuma am inceput un site... sper ca saptamanile ce urmeaza sa il pot pune pe net... deci chiar am de gand sa fac ceva


    la maraton nu particip... nu alerg maraton... 100, 200, 400...
    Last edited by DinuMihai; 9th September 2008 at 00:53.

  4. #4
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    salut,

    pai daca iti place atletismul si vrei sa faci un forum de ce nu incepi cu unul gata facut, adica cu acesta

    incepe sa te ocupi de aceasta sectiune "atletism" iar in functie de cum va evolua ea iti dai seama daca merita sa investesti intr-un forum sau nu.

    asta ar fi parerea mea, e pacat sa arunci bani pe fereastra deoarece nu prea cred eu ca in romania lumea se omoara dupa atletism.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  5. #5
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DinuMihai View Post
    forumul e facut asa din lipsa de fonduri... si eu m-am interesat si cam pe langa 200 de euro vine totul, de unde sa scoti atata din buzunarul tau... si nu poti fii sigur ca va intra lumea... romanii mai mult cu fotbalul si copiii cu wrestlingul(daca am scris bine) sunt ... deci bagi 200 de euro+timp si stai si te uiti la el numai... de asta caut mai multi oameni... si acuma am inceput un site... sper ca saptamanile ce urmeaza sa il pot pune pe net... deci chiar am de gand sa fac ceva
    Acum am inteles.Pai nu e musai sa faci un forum pe o platforma cu licenta si astfel, costurile o sa ajunga la 0.
    Ai un buget stramtorat,deci solutia ar fi o platforma gratis,gen phpbb 3,smf,mybb+un domeniu gratuit co.cc(de exemplu: atletismro.co.cc)+hosting gratuit(sau un hosting platit 3-5$)

    Sigur ca exista si solutia de a promova atletismul direct pe ols

    LE:Eu as merge pe SMF sau MyBB.Pe phpbb3 il evit ,ca e destul de greu sa instalezi moduri+sa le ti la zi(multe sunt pentru versiuni vechi si creaza brese de securitate) si dupa ce ai modificat fisierele poti intampina probleme la updatarea forumului.Si asta nu e bine .Are avantajul ca se gasesc multe teme si se pot modfica destul de usor.
    SMF,are cele mai multe optiuni default pentru administrator,dar mie mi se pare ca nu prea e ''user friendly''.In rest, are un suport foarte bun(moduri+teme).
    MyBB-e versiunea free a vbulletin.Codului sursa al versiunii recent lansata 1.4(updatata la 1.4.1),i se face un audit complet al breselor de securitate,de catre GulfTech.Deci,urmatoarea versiunea se ar trebui sa fie destul de greu de ''spart''.E foarte usor de customizat si intretinut.E bazat pe pluginuri(deci nu trebui sa modifici fisiere).Are cam putine teme,dar sigur o sa gasim o tema si pentru atletism
    Last edited by andreidaniel; 9th September 2008 at 14:04.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •