Page 1 of 40 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 835

Thread: DINAMO BUCURESTI - detinatoarea Cupei Romaniei 2003

  1. #1
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1

    DINAMO BUCURESTI - detinatoarea Cupei Romaniei 2003

    In aceste vremuri de restriste si chin, cu un singur punct din 24 posibile luat de echipa noastra de suflet, vreau sa fac acest subiect pentru toti dinamovistii care nu si-au pierdut speranta ca vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat.

    Vreau sa va rog sa pastrati decenta comentariilor si sa nu-i jigniti pe adversarii nostri, chiar daca e greu sa va abtineti. Totodata ii rog pe stelisti, rapidisti, olteni, timisoreni si pe toti ceilalti suportrei ai altor echipe sa nu scrie in acest thread decat daca sunt decenti si au ceva interesant de spus, sa nu posteze off-topic sau sa faca glume proaste aici (pentru asta pot face subiecte pe forumul de fotbal intern).

    Multumesc!

    FORZA DINAMO!!!

  2. #2
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Eu vreau sa te intreb altceva. De ce atata respect pentru Haldan ? Il tratati de parca a fost cel putin un Gica Hagi. De unde si pana unde ? ....ca nu imi amintesc sa fi fost mare jucator.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #3
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Haldan e respectat nu neaparat pentru geniul fotbalistic( nu a fost un jucator de geniu, ci unul foarte muncitor si determinat) ci pentru ca a fost probabil singurul jucator de la dinamo din ultimii 10 ani care a pus echipa asta inainte de toate. Prin spiritul sau de luptator a castigat respectul fanilor si chiar al adversarilor. Poate doar Niculae mai poate fi pus alaturi de el din punctul de vedere al pasiunii si al dragostei pentru culorile alb-rosii. Chiar Niculae imi spunea ca dupa victoria cu steaua din 2000, 3-2 in Stefan cel mare, cand am luat campionatu si cand am batut steaua dupa 8 ani, Haldan nu se mai putea opri din plans in vestiar ( atat de mult a insemnat dinamo pentru el ). Pentru un astfel de comportament orice jucator merita respect indiferent unde joaca.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  4. #4
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu il iubesc pe Catalin Haldan, asa cum a spus Baccardi, pentru faptul ca si el iubea echipa asta, Dinamo, mai mult ca pe orice... dar ii si respecta pe suporterii dinamovisti, nu ca jegurile astea de frasineanu sau danciulescu...
    Imi aduc aminte de un meci Rapid-Dinamo 4-0 din primavara lui 2000 (cand Dinu a menajat titularii pentru prima victorie cu Steaua dupa 8 ani pe care a obtinut-o in meciul urmator), cand am avut 2 eliminati si 2 penaltyuri impotriva, cand Haldan nu a jucat, iar la sfarsitul meciului, cand noi cantam in peluza, a venit in fata galeriei, si timp de 10 minute a cantat alaturi de noi din tot sufletul, transfigurat de emotie... Nici nu stii Moshule ce sentiment traiesti atunci cand 3000 de oameni vibreaza pentru aceleasi idealuri, cand vad ca si jucatorii sunt alaturi de ei... Rezultatul nici nu mai conta...legenda Dinamo mergea mai departe!
    Din ziua aia eu am avut un alt idol... iar in ziua in care a murit, cu tricoul cu emblema lui Dinamo pe el, Cata Haldan a devenit o parte din aceasta legenda alb-rosie!

  5. #5
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Am inteles. Si imi pare rau pentru suporterii dinamovisti...ca sunt obligatzi sa treaca prin ceea ce trec in acest moment.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  6. #6
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    In 1982 am cintat si strigat la nesfirsit : Dinamo Dinamo a batut pe Milano!!! Cind mai am sansa asta odata ??? Dorin

  7. #7
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Am o intrebare. Cum ai simtit voi ca jucatori victoriile trucate dinainte de 89 si cele de acum? De ce niciunul dintre dvs. nu a luat atitudine impotriva unor meciuri de tip blat sau a unor mituiri de arbitri? Nu vreau sa par figurant dar ma intereseaza parerea unui dinamovist cu capul pe umeri.

  8. #8
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Cum ai simtit voi ca jucatori victoriile trucate dinainte de 89 si cele de acum
    Eshti neclar in exprimare, aduna-te. Presupun ca pui intrebarea suporterilor , nu jucatorilor cum ai scris!
    Inca nu s-a vazut pana acum ca un suporter sa poata sa influentzeze conducerea uni club in afara de schimbarea antrenorului poate, la nivel de "finantzare"( ma refer la blaturi aici ) suporterii nu pot decat sa-si dea cu parerea si sa spere in mai bine. Inainte de 89 era la nivel prea inalt ca sa-mi mai pese, de altfel nu m-am laudat niciodata cu campionatele castigate de dinamo in anii 80; de fapt ai pus intrebarea pe un forum gresit, trebuia sa te duci la steaua, noi am fost mici copii pe langa ei, furturi de toate felurile nu numai de campionate ci si de jucatori. Dupa 89 un singur campionqat m-a impresionat 1999-2000 pentru ca dinamo chiar avea o echipa super, Contra, Ciobotariu, Mutu, Niculae. Singurul meci al lui dinamo la care am plans de suparare, a fost meciul cu Benfica de pe National din Champions League. De fapt generatia aia a lu dinamo ar trebui apreciata de toata lumea pentru ca datorita lor inca nu suntem complet la pamant cu nationala, ne indreptam vertiginos, dar inca putem spera.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  9. #9
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Da, era vorba de "spectatori" nu jucatori. Sincer, nu intentionam sa te supar, dar detineti inca si acum locul 1 in opinia spectatorilor la numarul de blaturi si meciuri trucate. Intrebarea mea ar fi fost "Cum puteti sustine o astfel de echipa ce termina jocul la vestiare iar voi o sprijiniti din tribune?"

    P.S. Intr-adevar, intr-un clasament al hotilor Steaua e pe locul 2 la f mica distantza.

  10. #10
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    blaturile le-a facut conducerea clubului; Borcea, Badea, etc, nu clubul dinamo, io nu sustin conducerea sustin dinamo. O sa vina si vremuri mai bune sunt sigur de asta, chiar daca nu e exclus sa retrogradam.
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  11. #11
    senior Baccardi's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    NYC
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    ah da, am uitat, romanii sunt subiectivi, uita repede, daca dinamo a fost descoperita blatuind anu asta inseamna ca ea a blatuit tot campionatele de pana acum si pentru toate echipele, a facut si blaturile lu steaua, ale lu rapid, etc. C-asa-i romanu
    Going arround the world!!!! Asia, Europe and America are down, Africa and Australia are left.

  12. #12
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Baccardi, gindeste-te la acele Dinamo - Sportul 7-5, 6-5 (la tie-break), 6-4 cu Victoria, a fost si un 5-4 parca tot cu sportul, bineinteles ca era Camataru cu cite 5 sau 6, Mateut cu 4 sau 5, samd.

    Impresionanta pofta de joc a lor in meciurile cu Victoria, Moreni sau Sportul.Si n-ar fi doar atita, vrei sa spui ca au furat si altii, si e adevarat (vezi Victoria, Moreni, Sportul, FC Olt ), eu spun ca valoarea ar fi fost normal sa se vada afara... acolo unde Victoria si Sportul ajungeau aproape regulat cu un tur mai departe decit Dinamo... Nu pot sa fac comparatia cu Steaua, nu isi are locul aici. (greu sa faci blaturi cu Anderlecht, Milan, Barcelona, Rangers)

    Vorbind la prezent, e greu de spus cit se mai fura si care pe care...Dar ca suporter Dinamo ce esti (sinteti) intreb care e parerea voastra despre oameni care va reprezinta pe voi, suporterii? adica conducatori, finantatori, antrenori, jucatori...???

    Va este indiferent, o vedeti poate normala, credeti ca asa ar trebui sa fie si celelalte echipe...Ma rog, ce opinie are fiecare? Borcea? Ando? Dinu? Frasineanu? Chirita? Danciulescu? Cohn?
    Smile, its good for you!

  13. #13
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Parca era vorba despre discutii intre suporterii nu despre blaturi si alte porcarii de astea pe care le puteti discuta pe fotbal intern
    Cred ca nimeni nu se poate lauda cu anumite meciuri din epoca...
    azur89 Dar ca suporter Dinamo ce esti (sinteti) intreb care e parerea voastra despre oameni care va reprezinta pe voi, suporterii? adica conducatori, finantatori, antrenori, jucatori...???
    Presupun ca esti stelist sau poate nu...Tu ce parere ai despre oamenii care va reprezinta ?Nu zic ca sunt un fan innrait al conducerii lui Dinamo :x ,dar nu cred ca mi-ar placea sa fiu reprezentat de un conducator care tinde spre cultul personalitaii si un MM care se schimba dupa cum bate vantul sau $..
    Si pana la urma tinem cu Dinamo pentru ca asa simtim!Nu tin cu Steaua sau cu alta echipe(in afara de Ceahlaul) pentru ca nu ma atrag sau imi sunt antipatice dar nu comentez tot timpul despre ele...
    AFC Red member

  14. #14
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    fereasca Dumnezeu, ce-ti veni cu Steaua? Daca vorbesti de trupa 85-90, oh, da.... dar post revolutionara, daca chiar vrei sa aleg o echipa din Bucuresti, e Nationalul...Sau cum spunea Sergiu Nicolaescu, "Cu miinile curate".

    Altfel spus insa, sint timisorean, si normal suporter Poli...De unde si antidinamo pe viata asta si urmatoarele 2...Nu ca as avea ceva cu suporterii ei....Vroiam doar sa aflu punctul de vedere al lor (al vostru) legat de toate contestarile la adresa echipei... De ce un Brasov, sau National, merg undeva afara si cistiga, iar echipele sint aplaudate, in timp ce Dinamo e fluierata pina si acasa de proprii suporteri... Ce sa mai ceri in deplasari?
    Smile, its good for you!

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Sper sa nu ajunga Dinamo sa joace baraju pentru mentinere in Divizia A... dar dupa ce am vazut rezultatul de azi egal cu UTA, care e pe ultimul loc, parca ma ia un fior!!!!
    Sa nu fie in stare Dinamo de mai mult? Nu cred, cel putin asa sper!
    Sau jucatorii care sunt acum la Dinamo nu joaca la adevarata lor valoare, sau sunt prea multi care nu merita sa joace pentru DINAMO!
    Ce se inatmpla cu Dinamo in acest retur?


    HAI DINAMO! yeah
    hai Romania

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    29
    Reputatie
    1

    MESAJ PENTRU AZUR 89

    Ai dreptate, DINAMO castiga cu 7-5 cu SPORTUL si 6-4 cu VICTORIA, dar nu uita ca in acea editie de campionat i-a dat meciul lui RAPID, care a castigat cu 5-4 /patru goluri CAMATARU/ si astfel feroviarii s-au salvat de la retrogradare. Era exact in anul cand CAMATARU a luat Gheata de Aur /1988, dupa cate imi amintesc/.
    Dar oricum, nu este necesar sa induci ideea ca DINAMO a facut cele mai multe blaturi, ca toate echipele ,,s-au ocupat'' de astfel de chestii.

    FOREVER DINAMO!!!! /nope/

  17. #17
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Azur89
    fereasca Dumnezeu, ce-ti veni cu Steaua? Daca vorbesti de trupa 85-90, oh, da.... dar post revolutionara, daca chiar vrei sa aleg o echipa din Bucuresti, e Nationalul...Sau cum spunea Sergiu Nicolaescu, "Cu miinile curate".
    in timp ce Dinamo e fluierata pina si acasa de proprii suporteri... Ce sa mai ceri in deplasari?

    Scuze..am observat dupa ce am postat mesajul ca esti cu Poli :oops: ....
    Despre suporterii dinamovisti din Stefan cel Mare sau din Bucuresti in fine...parerea mea e ca nu sunt suporteri daca se comporta asa,de fapt sa zicem pe sleau sunt prea marlani(despre suporteri prea fanatici zic aici ,asa ca nu ma omorat 8) i)...Si de ce->pt ca nu inteleg ce e ala un jucator profesionist(cazul Danciulescu cand a venit la echipa)si daca e echipa e la ananghie ei o parasesc,eu nu asa concep un suporter al unei echipe..Dar e Romania...de fapt Bucuresti
    AFC Red member

  18. #18
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Dragii prieteni,
    Sunt sincer si spun ca nu imi pare rau de situatia in care se afla acum Dinamo, dar incerc sa fiu echilibrat si sa spun ca "numai in pielea unui dinamovist", fie el jucator sau suporter sa nu fi. Nu cred ca se pune problema de retrogradare, desi m-ar surade idea unui Dinamo jucand de la ora 11, ca se vedem cati suporteri vin si sustin echipa "la greu". Ceea ce leaga suporterii dinamovisti si stelisti este faptul ca, in momentele grele, la 0-1, gata, se striga demisia, se paraseste stadionul, iar etapa viitoare poti numara suporterii de pe propriul teren. Ceea ce ii diferentiaza, si in ideea asta imi e "mai simpatica" dinamo, decat steaua este atitudinea suporterilor fata de rapid si rapidisti - una in mare toleranta, tinand cont si de nivelul acestora. Mi-e dat sa intalnesc mesaje total intolerante, lipsite de obiect si mai presus de toate pline de ura si de rasism intr-o romanie ce se pretinde in sec 21, si care tinde spre EU, din partea stelistilor. Gloata...prostimea.....

    Succes, si o competitie corecta la anul...sper ca dinamo sa invete sa joace corect pana atunci..anul asta s-a vazut lipsa de competitie de anul trecut, cand s-a castigat campionatul asa cum s-a castigat.

    Respect
    Crisrom
    Hai RAPIDU'!!!

  19. #19
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Imi pare rau de situatia in care se afla Dinamo in acest moment, dar trebuie sa recunosc faptul ca acest lucru se datoreaza unui management defectuos. Din pacate, acest management este o racila a intregului fotbal romanesc. S-au vandut prea usor jucatori valorosi, pentru interesele de moment ale unor impresari si conducatori, iar din urma nu a mai venit nimic. Mai mult, in momentul de fata Dinamo este asemenea unui copil cu mai multe moase. Fiecare dintre membrii conducerii vorbeste propria lui limba, isi exprima propriile opinii, nu exista un punct de vedere unic si coerent. Pana ce nu va aparea o persoana cu mana forte, care sa le inchida gura celor ce-si permit sa declare ce, cand si pe unde vor, Dinamo se va zbate asemenea altor echipe care au creat istorie in ultimele decenii (vezi Craiova). Cred ca nici cei mai aprigi dusmani ai echipei Dinamo nu ar fi putut aplica mai bine dictonul latin "Dezbina si stapaneste".
    Ar trebui sa se ia exemplul lui Gigi Becali (asa slobod la gura si la nervi cum este el), care i-a pus cu botul pe labe pe cei care roiau in jurul echipei, iar acum, in liniste, desi nu joaca un fotbal de exceptie, Steaua s-a stabilizat cat de cat.
    Ar trebui pus piciorul in prag in ce priveste transferurile facute de dragul unui profit imediat si ar trebui sa se puna din nou bazele unei echipe in care la jucatori sa primeze caracterul. Dinamo a avut de-a lungul timpului putini jucatori de geniu, dar ceea ce a ridicat aceasta echipa a fost spiritul de lupta si determinarea jucatorilor de a-si da si sufletul pe teren (din pacate si la propriu).
    Dinamo a avut rezultate bune in Europa (si in tara) atunci cand a contat pe oameni de caracter, cu sange ros-alb (sic!) - vezi Dumitrache, Deleanu, Dinu, Lupescu, Lucescu, Nunweiler, Ion Marin, Augustin, Haldan, Fl. Petre, Niculae, Stelea, Prunea, Dudu Georgescu, Mihalcea - sau pe adevarati profesionisti, pentru care a juca la Dinamo a echivalat cu a face, intr-adevar, performanta - Orac, Multescu, Rednic, Andone, Mateut, Mutu, Lobont, Sabau (imi cer iertare pentru cei pe care i-am omis).
    Pentru suporterii dinamovisti realizarile acestora (si ale celor nenumiti) in cupele europene si la nationala reprezinta adevarata motivatie de a fi "caine".
    Atunci cand va exista o conducere administrativa ferma, atunci cand jucatorilor li se va inocula ca trebuie sa se comporte ca adevarati profesionisti in teren si in afara acestuia, cand ei isi vor respecta suporterii si adversarii (vezi Vlad Munteanu), atunci aceasta echipa va bate din nou la portile Europei. Iar conducatorii vor avea mai mult de castigat din accederea intr-o faza superioara a cupelor europene, decat din vanzarea pe sub mana a intregii echipe de acum.
    Asta asteapta suporterii adevarati de la aceasta echipa.

  20. #20
    junior
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    se poate...Dinamo isi va reveni in curand!!!vom retrai impreuna bucuriile de alta data pentru ca eu simt acum,pentru prima data in ultimul an ca echipa noastra este pe drumul cel bun!mai sunt totusi multe de facut...
    trebuie doar sa avem rabdare...

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Am vazut ca aici multi s-au legat de "blaturile" facute de Dinamo si Steaua dinainte de '89. Haideti totusi sa fin seriosi . Adica ele jucau de la egal la egal cu orice echipa din Europa si nu puteau bate echipele din Romania ? ma pufneste rasul cand aud asa ceva. Lacatus a avut odata o declaratie pe tema asta si raspundea cam asa: Steaua si Dinamo atunci si daca erau treziti din pat la 1-2 noaptea puteau bate orice echipa din Romania . Si io cam cred asta , blaturile atunci se faceau pt cu totul alte chestii.
    Si legat de blaturile facute sau nefacute de Dinamo de dupa '89 iara is prea multe de spus , atata ca de multe ori se zicea ca meciu i sigur al lui Dinamo si cai blat shi era cand mai pierdea Dinamo meciu respectiv si atunci se zicea ca pan ala urma na fost blat , Dinamo ca sa nu se zica cai blat trebuie sa aiba numai rezultate cum a avut in ultima vreme , adica sa fie dezavantajata de arbitraj si sa piarda meciurile , altfel sigur orice meci castigat i blat . Chiar ca suntem o natie de *****.
    Mai zicea cineva de echipa lui Dinamo cu Petre, Haldan , Contra ... , acea echipa chiar juca cel mai frumos fotbal jucat de o echipa romanesca de dupa '89 , dar ati vazut vreun ziarist sa remarce asta ? si cand au luat titlul a aparut o stire nu prea mare pe prima pagina si un pic dezvoltata in interiorul ziarului si atat, sau cand bate Dinamo pe Steaua la fel se intampla . Oare de ce ? raspunsul cred ca il stim cu totii .
    Si acum pentru cei din galeria lui Dinamo si dinamovistii car eil urasc pe Danciulescu . Ce aveti cu baiatul acesta ? intelegeti si voi ca i jucator profesionist si lucreaza si el unde ii platit, nu este ca inainte de '89 cand ajungea la o echipa si acolo ramanea , sau ca si unul crescut la Dinamo. I vina lui ca atunci cand a revenit din Turcia Steaua ia facut o Oferta tentanta si Dinamo a stat si sa uitat ? Uitativa cum lui Petre care chiar ca siar da si viata pentru Dinamo si cat a facut pentru Dinamo acuma ii micsoreaza salariul , ce era sa faca ? sa nu mearga niciunde sau sa mearga la ceva echipa de provincie ? Si totusi cat a jucat sia facut datoria si mai ales in tur . Si nu uitati sub ce presiune a executat penaltiul din meciul cu Steaua , daca rata era un jucator terminat pe veci , si a avut puterea sa treaca peste toate si sa dea gol . Mie cel putin desi nu poat efi numit vaine pana la moarte , mi se pare ca pune suflet pentru DINAMO. Cine nul poate accepta cred ca nu este Dinamovist nici cat este Danciulescu.
    Sper sa treaca toate problemele si Dinamo sa iaba liniste si mai ales Ando , ca sa poate sanceapa sa formeze o echipa puternica asa cum trebuie sa fie si cum pana la urma va fi Dinamo din nou .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •