Results 1 to 17 of 17

Thread: Revolutia anti-FRF incepe la Timisoara

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1

    Revolutia anti-FRF incepe la Timisoara

    "Peste 2.000 de suporteri ai lui FC Timisoara au iesit pe strazile orasului pentru a protesta fata de decizia FIFA. Ei au blocat intrarea in aeroportul din Timisoara si s-au luat la bataie cu jandarmii. "

    onlinesport

    http://www.onlinesport.ro/stiri/fotb...-timisoara.htm

    Reactii la 'Revolutia' fanilor
    Intr-o interventie la RealitateaTV, actorul Florin Calinescu, un cunoscut suporter al banatenilor, a afirmat ca ar fi iesit si el pe strada daca era in Timisoara. "Daca eram acolo, ii luam pe toti si veneam in fata Federatiei. Nu pot spune pe post ce i-as spune lui Zambon daca l-as avea in fata", a afirmat Calinescu.

    Fostul director sportiv al Politehnicii Timisoara, Ion Craciunescu, s-a declarat si el alaturi de fanii clubului patronat de Marian Iancu.

    "Sunt de partea Politehnicii Timisoara, desi il respect pe domnul Zambon. Suporterii Politehnicii Timisoara sunt niste oameni de dialog, civilizati. Palmaresul este identitatea suporterilor, nu se pot desparti de aceasta istorie", a spus fostul mare arbitru international.


    Liderul galeriei clubului Rapid, Gigi Corsicanu, considera ca modul de protest al banatenilor nu este unul corect.


    "Suporterii nu trebuiau sa iasa in strada pentru a protesta pentru ca oficialii FIFA nu agreeaza acest procedeu. Trebuiau sa incerce altfel sa-si manifeste doleantele", a opinat Corsicanu la Antena3.


    Onlinesport
    Mediafax
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    "Peste 2.000 de suporteri ai lui FC Timisoara au iesit pe strazile orasului pentru a protesta fata de decizia FIFA. Ei au blocat intrarea in aeroportul din Timisoara si s-au luat la bataie cu jandarmii. "

    onlinesport

    http://www.onlinesport.ro/stiri/fotb...-timisoara.htm

    Reactii la 'Revolutia' fanilor
    Intr-o interventie la RealitateaTV, actorul Florin Calinescu, un cunoscut suporter al banatenilor, a afirmat ca ar fi iesit si el pe strada daca era in Timisoara. "Daca eram acolo, ii luam pe toti si veneam in fata Federatiei. Nu pot spune pe post ce i-as spune lui Zambon daca l-as avea in fata", a afirmat Calinescu.

    Fostul director sportiv al Politehnicii Timisoara, Ion Craciunescu, s-a declarat si el alaturi de fanii clubului patronat de Marian Iancu.

    "Sunt de partea Politehnicii Timisoara, desi il respect pe domnul Zambon. Suporterii Politehnicii Timisoara sunt niste oameni de dialog, civilizati. Palmaresul este identitatea suporterilor, nu se pot desparti de aceasta istorie", a spus fostul mare arbitru international.


    Liderul galeriei clubului Rapid, Gigi Corsicanu, considera ca modul de protest al banatenilor nu este unul corect.


    "Suporterii nu trebuiau sa iasa in strada pentru a protesta pentru ca oficialii FIFA nu agreeaza acest procedeu. Trebuiau sa incerce altfel sa-si manifeste doleantele", a opinat Corsicanu la Antena3.



    Onlinesport
    Mediafax
    Are dreptate corsicanul, el ar fi organizat rapid o masa rotunda cu celelalte baragladine din stabor, ar fi compus o petitie pe 7 pagini, ar fi tradus-o pe loc in engleza/franceza/germana, s-ar fi urcat in avion a doua zi(business class) si s-ar fi dus la sediul Fifa pt o discutie tete-a-tete cu blater, pe care in final l-ar fi convins prin supletea pledoariei si prin puternicul impact vizual.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #3
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Desi, pot parea vorbe mari, este foarte posibil ca odata cu mitingurile timisorenilor sa inceapa o revolutie in fotbalul romanesc care sa zdruncine din temelii FRF si LPF si evident intreg fotbalul romanesc.
    Deja timisorenii au primit mesaje de sprijin de la mai multe galerii din tara, inclusiv de la rivala UTA, este foarte posibil ca la aceste mitinguri sa participe chiar reprezentati ale acestor galerii. In plus, divergentele dintre FRF si Liga sunt din ce in ce mai evidente, degringolada exista si se simte inclusiv la nivelul echipei nationale.
    Cred ca sunt toate ingredientele pentru o schimbare majora in fotbalul de la noi, chiar daca asta ar costa un sezon atat in campionat cat si in Europa.

  4. 9th September 2008, 02:29
    Reason
    limbaj

  5. 9th September 2008, 02:30
    Reason
    limbaj

  6. #4
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Reuseste sa "ne lumineze" creva dintre suporterii timisoarei care-s urmarile (pozitive/negative) ale meetingurilor de saptamana asta? Ca eu unul nu prea am inteles de ce faceti scandal in strada si nu-l luati pe obezul ala de gat ca de ce nu a dat banii la vreme lui Zambon ala?

    Second: este adevarat ca 3,5 Mil Euroi/an veneau de la primaria Timisoarei???? Si banii pe jucatori ca Torje sau care au mai fost vanduti au ajuns toti la Iancu in buzunar?

    LE. Elphax, nu vorbesc aiurea ... intreb! Deci again:

    - daca primaria/consiliul dau banutul asta (care-i o suma totusi) sunt asociate cu BKP-ul lui Iancu? Si Iancu este administratorul societatii, sau? De ce vorbeste numai el in numele echipei ca eu nu am vazut/auzit pe altcineva ...
    - din pacate intotdeauna seful este de vina inclusiv pentru greselile subalternilor - in cazul de fata superficialitatea studierii actelor. Frate, pai cheltuiti acolo cateva milioane de euroi pe an ... ceva avocati/ dept juridic ar trebuii sa fie, nu?
    Last edited by Novac; 14th September 2008 at 19:24.

  7. #5
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    novac si tu vorbesti cam aiurea

    eu zic sa ii dai tu bani lui zambon si apoi sa te judeci cu el ca ti-a vandut ceva ce nu are de fapt. obezul nu e de vina aici, de vina sunt cei ce au condus clubul inaintea lui si nu au fost atenti cu actele

    3.5 milioane vin de la Consiliul Local si Consiliul Judetean, dar nu doar cash, ci si prin investitii si acoperiri de anumite cheltuieli ale echipei. banii nu pot fi folositi pentru transferuri, au destinatii stabilite clar

  8. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ar trebui mai intai o revolutie anti-Iancu

  9. #7
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Corect, Rob_din! Aici exista o incompatibilitate in demersul protestului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #8
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    e usor sa vorbesti din afara, dar Iancu a fost primul care a incercat sa readuca palmaresul la TM in mod oficial (a reusit partial) si a dus echipa in UEFA ...

  11. #9
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Eu vorbesc de calitatea lui umana. Bine, nu-i singurul dar cand suporterii timisoreni se considera fruncea si ies in strada cu miile, in sprijinul unei Flegme, nu mai este nimic de spus. Aici este o incompatibilitate.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #10
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Eu vorbesc de calitatea lui umana. Bine, nu-i singurul dar cand suporterii timisoreni se considera...fruncea..., ies in strada cu miile, in sprijinul unei Flegme, nu mai este nimic de spus. Aici este o incompatibilitate.
    dar nimeni nu iese in strada in sprijinul lui iancu
    ai vazut tu proteste atunci cand a fost arestat?

  13. #11
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    deci sa inteleg ca Iancu este aprecit si privit ca messia fotbalului timisorean acolo local? Ca de aici nu se vede asa ... Si ca a reusit sa va intarate impotriva FRF-ului, sa va scoata in strada pentru greselile lui de manager? pfoaiii ce baiat destept!

  14. #12
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    deci sa inteleg ca Iancu este aprecit si privit ca messia fotbalului timisorean acolo local? Ca de aici nu se vede asa ... Si ca a reusit sa va intarate impotriva FRF-ului, sa va scoata in strada pentru greselile lui de manager? pfoaiii ce baiat destept!
    iti repet , nu el a facut greselile alea, el doar a incercat sa lipeasca cioburile adunate facute inainte de cei care i-au dat prima oara echipa lui zambon, cioburi adunate de cativa suporteri care s-au pus sa caute actele si sa afle exact cum sta treaba

    din punctul meu de vedere marea lui greseala e ca nu a rezolvat problema cu zambon in stilul in care a facut si bani, in liniste, fara sa afle nimeni ...

  15. #13
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Eu am scris la ce ai spus tu ca a incercat readucerea palmaresului. Incompatibilitatea este ca voi, orice ati zice, va asociati constient sau nu unuia care spala banii in numele unui palmares greu de definit, in prezenta fara dubii a... obiectului.
    Last edited by miril; 14th September 2008 at 19:38.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #14
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    din cate am vazut eu cam toti marii finantatori din Liga 1 spala banii, de ce am fi noi mai "prejos" ?

    nu sunt fan al lui iancu, nici ca om, nici ca finantator, nici ca om de afaceri in general, dar il respect pentru anumite lucruri pe care le face pt. oras si pt. Poli ...

  17. #15
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    N-am observat ca acest topic este pe Suporter. M-as fi abtinut sa comentez, in acest caz. Sunteti la voi acasa si comentariile trebuie abordate usor altfel in ceea ce-i priveste pe oaspeti. Altfel, ca mai sus in ceea ce ma priveste.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #16
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    nu trebuie sa te abtii, momentan doar eu am drepturi aici, stii ca nu sanctionez decat daca e cazul ...

  19. #17
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Este totusi altceva cand "esti acasa la tine". O sa tin cont.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •