View Poll Results: Cine va fi primar general

Voters
20. You may not vote on this poll
  • Basescu

    15 75.00%
  • Geoana

    1 5.00%
  • Tatoiu

    0 0%
  • Dragomir

    4 20.00%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 157

Thread: Primar la Bucuresti

  1. #1
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1

    Primar la Bucuresti

    alegeti sa vedem cum va fi, dar si spuneti de ce ca sa fie si mai interesant.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #2
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Mitica - de d-aia!

  3. #3
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai voteaza si nu de aia ca nu se pune
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  4. #4
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    conform sondajelor de aseara basescu conduce detasat cu vreo 49% daca nu ma insel, urmat de geoana cu 34. dragomir si tatoiu plutesc pe la o medie de 7%.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  5. #5
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    as prefera basescu dar nu cu primari psd la sector, dar se pare ca bucurestenii nu prea au minte-n cap asa ca o sa prelungim circul
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  6. #6
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ba se pune! Pentru Basescu, Geoana si Tatoiu care este motivatia celor care-i voteaza? Tot d-aia!

  7. #7
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Motivatia votului tau pentru basescu care e? "l-as prefera" ce e aia? D-aia!

  8. #8
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    motivatia mea? pentru ca a facut cit de cit ceva cu toate ca a avut o mafie in contra. si e cel mai plauzibil dintre candidati. oricum votul meu nu se pune asa ca e doar virtual.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  9. #9
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Ce e aia candidat "plauzibil"? Si ce ma rog a facut? Exceptand demolarea chioscurilor, casapirea cainilor si blocarea traficului cu tramvaiul-tren?

  10. #10
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    pai s-a batut cu psd-ul si nu a dat licetnta catedralei mituirii neamului. macar pentru asta din urma si tot l-as vota de as putea cit despre "casapire" te rog eu nu-mi spune ca e normal sa avem haite de ciini pe strada.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  11. #11
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Nici nu spun! Dar pentru a scapa de ele nu inseamna sa ne comportam ca in epoca de piatra. Daca nu ai aflat inca modul in care au fost "euthanasiati" te informez eu. Cu o ranga in teasta. Extrem de civilizat, ca sa spun asa...

  12. #12
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Cat despre bataia cu psd-ul nu este singurul. Chestia cu Catedrala se incadreaza la acelasi capitol, nu la cel despre ce a facut.

  13. #13
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din ciclu ce mai face Basescu se remarca lucrarile pentru introducerea liniilor de tren pe bulevardul Timisoara si sos. Giurgiului (poate si in alte zone, dar nu cunosc). Daca ati trecut pe acolo cred ca v-ati exprimat adeziunea intr-un mod foarte pitoresc . Pe b-dul Timisoara mai e cum mai e, dar pe sos. Giurgiului e crima si pedeapsa. Se circula pe o jumatate de banda, mai ales in zona Pietei Progresul. Eu unul as eliminat toate tramvaiele si scuarurile din tot Bucurestiul. De ce? Pentru ca este singura solutie pentru a fluidiza un pic traficul, pentru ca cealalta este imposibil de aplicat (largirea arterelor prin demolarea cladirilor). Ar mai fi o solutie, dar nu cred ca o vom vedea in practica nici peste 50 de ani, cu toate ca este cea mai putin costisitoare.

  14. #14
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Desi nu pot vota in Bucuresti, mi-ar placea sa continue Basescu, fiindca dintre toti primarii de dupa 89 mi se pare ca a facut cele mai multe pt bucuresteni.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  15. #15
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Desi nu sint in tara ma intereseaza un pic si alegerea de primari.Un var candideaza la Alexandria iar pe Sorin Oprescu il stiu privat.Mai candideaza Sorin ? Ce parere aveti despre el?Eu nu l-am intalnit de 17 ani.... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  16. #16
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    din afara e oarecum usor sa judeci, dar...Geoana e singura alternativa la Basescu. Pe de alta parte, nu stiu cine-l sfatuieste dar discursul lui Geoana se bazeaza pe: o sa fac, o sa mai fac, o sa tot fac...
    Se pare ca PSD-ul, aceasta masinarie de promovat furtul la nivel inalt, a descoperit ca singura cale sa mai adune voturi e sa-si ascunda mizeria facuta si sa iasa la lupta cu vesnicile promisiuni. Ramane de vazut daca mai prinde la votanti.

    Asadar, in lipsa altor concurenti (Dragomir??? ha ha) merg pe mana lui Basescu, chit ca are multe bube (printre altele mentionez si eu ca metoda lui de a scapa de cainii vagabonzi este nu numai nefericita...dar si lipsita de eficienta).
    ...always look on the bright side of life...

  17. #17
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    Mai candideaza Sorin Oprescu? Ce parere aveti despre el?Eu nu l-am intalnit de 17 ani.... Dorin
    Se pare ca s-a saturat de capitala si l-a lasat pe Geoana.
    Sa fim seriosi, Geoana n-are stofa de primar. Acolo nu trebuie sa fi diplomat, trebuie sa fi ca Basescu sau Dragomir.
    Last edited by Sergio; 1st June 2004 at 11:46.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  18. #18
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio
    Desi nu pot vota in Bucuresti, mi-ar placea sa continue Basescu, fiindca dintre toti primarii de dupa 89 mi se pare ca a facut cele mai multe pt bucuresteni.
    Intr-adevar pare ca a facut mai multe. Basescu a mai facut una mica in comparatie cu ceilalti care nu au facut nimic.

  19. #19
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Asa mi s-a parut mie cand am fost recent prin Bucuresti si intr-adevar arata altfel decat prin 97-98.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  20. #20
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Adevarat, acum fatadele cladirilor sunt acoperite de reclame, asa ca maroniul s-a mai estompat

  21. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Candidatii la Bucuresti in opinia mea:

    Basescu (primarul in exercitiu, deci primul pe lista):
    Avantaje: energic, capacitati de conducator, om practic, e primarul in exercitiu-stie cu ce se mananca functia, are proiecte incepute si o vedere de ansamblu deja formata
    Dezavantaje: autocrat (PDul se identifica aproape in totalitate cu el, Boc ce se mai vede), incrancenat in dispute personale si politice cu efect negativ asupra locuitorilor Bucurestiului, trecut incert/ afaceri dubioase (flota etc.), acelasi colaps pentru inca 4 ani in eventualitatea ca primarii de sector vor fi de la PSD sau la Generale iese iar PSD.

    Geoana (pare un complement al lui Basescu, daca ar putea fi mixati intr-unul singur cred ca ar iesi un primar bun):
    Avantaje: imagine buna (poate cel mai indicat din punctul asta de vedere pentru o capitala de tara ce se vrea europeana), necompromis in afaceri dubioase, diplomat (potential capabil sa negocieze cu un alt partid la putere), mana libera in cazul (trist dar foarte probabil) in care PSD castiga si Generalele.
    Dezavantaje: pare lipsit de simt practic/aplicativ (chiar nu-l vezi coordonand lucrari pe teren de ex.), in disputele dure (si un primar le are din plin) e cam “fata mare”, vine din PSD si pare aruncat in lupta ori in disperare de cauza ori pentru a-l elibera pe Nastase de un potential contra-candidat intern in Generale.

    Dragomir (asemanator cu Basescu ca temperament, un pic mai rudimentar, dar mai abil si mai adaptat sa lucreze cu oameni bogati de tip mioritic):
    Avantaje: energic, capacitati de conducator, om practic si cred ca destul de bun gospodar, abil si destul de diplomat in relatii romanesti (s-a descurcat printre presedintii fotbalului romanesc, un fel de Decebal -“stie sa transforme o infrangere intr-o victorie…”)
    Dezavantaje: imagine/stil nepotrivite pentru capitala unei tari europene si nu prea are anvergura in relatii cu exteriorul, dependent de un anumit tip de relatii si practici (parca vad sedintele de la primarie cu mititei si fripturici stropite cu vinisor din belsug, taraf, consilieri de toata mana si culoare politica strigand cu gura plina “sa traiasca Don Primar ca e de-ai nostri”, pupaturi pe gura si traditionala ciorba de potroace la inchiderea sedintei, pe la 4 dimineata, nu inainte de clasica Perinita), dur cu subalternii si mielusel cu superiorii, trecut si afaceri dubioase.

    Tatoiu:
    Avantaje: e femeie (nu radeti, cred ca femeile au mai multe calitati si incliatii de gospodar decat barbatii si in plus nu prea auzi de femei implicate in “tunuri” decat eventual ca auxiliar al unui barbat), are o afacere, e “infipta”
    Dezavantaje: pare un pic isterica (Basescu si Dragomir ar fi in stare sa-i zica de la obraz ca e ne…), mult prea frivola si mondena (ai, n-ai chef o vezi la mai toate emisiunile de divertisment “po****r”, te astepti sa aiba in echipa de la primarie o gasca de gagici gen Andreea Raicu, Mihaela Tatu, Monica Angehel, madam Cristina Stamate, Stela Popescu etc. + Cabral-machoman care sa “puna la cale treburile orasului” la o cafeluta, tricotand fulare si pulovere si cu divagatii de genul “Apropo, ai auzit draga ce masina i-a luat Nastase lui Dana?…Taci tu, nu ma-nnebuni…Hai fata sa asfaltam Magheru ca mi s-a dus planetara la Mertzan intr-o groapa”), pare slabutza la minte pentru o fosta profa de mate, nu prea are anvergura de primar (are o afacere destul de neconvingatoare), e reprezentanta unui partid destul de ciudat (PUR) si cu atractie la PSD.

    Concluzie: la primul tur cred ca spun PAS, astept turul II sa vad care e mai slab (nu care e mai bun) ca sa-l elimin. Ii consider favoriti pe primii 2 pentru ca par mai putin pitoresti decat cei din urma.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •