Results 1 to 15 of 15

Thread: pareri despre rachete

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    pareri despre rachete

    Va salut pe toti.Am si eu o intrebare.Am o racheta Fischer Revolution Pro,are deja 3 ani si am vazut in Germania citeva modele deosebite Wilson Triad si Head la preturi rezonabile.Vinzatorul imi spunea ca sunt cele mai bune.Merita sa schimb racheta sau sa pun un racordaj nou de calitate la Fisher si este buna si aceea?Ma intereseaza mult si reducerea vibratiilor deoareca am probleme cu incheieturile de la alte sporturi.Mentionez ca am 90 de kg ,imi place sa joc in forta si joc zilnic 2 ore.Multumesc anticipat pt raspunsuri.

  2. #2
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Salut si bine ai venit in comunitatea de tenis Onlinesport
    Pot sa-*ti spun doar ca eu mi-am inceout cariera in tenis cu un Fischer ! Este o racheta foarte buna de serviciu-vole ! Apoi , cand am mai avansat , mi-am luat un Head Titanium-grafit (combinatia ideala-cred) cu care ma inteleg foarte bine si acum ! E buna si pe zgura , si pe ciment ! E pretentioasa la serviciu dar de pe fundul terenului face fata excelent in sensul ca accelereaza foarte bine lovitura iar cu o tensiune de 28/27 obtii si un control foarte bun !

  3. #3
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Eu joc pe tartan.Este parfum comparativ cu cimentul.Am alergat mult pe asfalt la viata mea si am inceput sa simt asta in genunchi si glezne.Chiar acum studiam site-urile Wilson si Head,mi-am prins urechile cu cite modele si informatii despre ele am gasit.As vrea o racheta pt jocul in forta dar sa nu neglijeze controlul mingii.Multumesc pt raspunsuri anticipat.

  4. #4
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Domnilor,astept raspunsuri inca la intrebarea mea.Imi cer scuze pt insistenta.Azi mi-am racordat racheta,dar desi am facut-o in Ungaria la un atelier specializat,nu sunt multumit de ea.I-am spus omului sa bage tensiune mai mare sa sara tare mingea,dar spre surprinderea mea nu sare nici atit cit cealalta racheta identica (a prietenei mele) dar cu care s-a jucat citeva luni.Omul mi-a zis ca este cel mai bun racordaj pe care-l are, un Prince,care e deja intins din fabrica si nu se mai lasa.Deci cred ca totusi o sa schimb racheta,nu se potriveste stilului meu de joc.Ce parere aveti de Head-urile Liquidmetal?Care dintre ele are un control bun si forta suficienta?Dar despre celelalte modele Head si Wilson?Multumesc.

  5. #5
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    nu stiu sa-ti spun despre astea. eu am avut un wilson si nu am avut probleme cu vibratiile. exista rachete cu 'vibration control'. eu am acum una. e o firma mai putin cunoscuta, fin, dar e ok.
    you make a living by what you get
    and you make a life by what you give

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Smile

    Daca nu esti incepatoare ia-ti Head liquidmetal OS!

  7. #7
    senior A|3x's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    timisoara
    Posts
    149
    Reputatie
    1
    babolat e foarta buna
    eu joc cu una de aceasta si iti
    pot spune ca poti face ce vrei cu ea

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Salut..
    Nu sunt jucator de tenis, dar imi place tenisul..
    Aveti grija sa nu cumparati rachete de genul jucatoarei Jankovic, care n-au facut fata ieri la turneul de la Linz.
    P.S. Credeam ca alea sunt super rezistente... Si nici macar n-a aruncat cu ea de podea...
    Parerea mea

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kim
    Va salut pe toti.Am si eu o intrebare.Am o racheta Fischer Revolution Pro,are deja 3 ani si am vazut in Germania citeva modele deosebite Wilson Triad si Head la preturi rezonabile.Vinzatorul imi spunea ca sunt cele mai bune.Merita sa schimb racheta sau sa pun un racordaj nou de calitate la Fisher si este buna si aceea?Ma intereseaza mult si reducerea vibratiilor deoareca am probleme cu incheieturile de la alte sporturi.Mentionez ca am 90 de kg ,imi place sa joc in forta si joc zilnic 2 ore.Multumesc anticipat pt raspunsuri.
    Esti din Buc? Oricum nu conteaza dute la un club care vinde si rachete cu un partener de joc si cerele sa testezi o racheta din ce au la vanzare si evident ce te intereseaza. La cluburi au rachete special pentru teste

  10. #10
    junior
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by kim
    Domnilor,astept raspunsuri inca la intrebarea mea.Imi cer scuze pt insistenta.Azi mi-am racordat racheta,dar desi am facut-o in Ungaria la un atelier specializat,nu sunt multumit de ea.I-am spus omului sa bage tensiune mai mare sa sara tare mingea,dar spre surprinderea mea nu sare nici atit cit cealalta racheta identica (a prietenei mele) dar cu care s-a jucat citeva luni.Omul mi-a zis ca este cel mai bun racordaj pe care-l are, un Prince,care e deja intins din fabrica si nu se mai lasa.Deci cred ca totusi o sa schimb racheta,nu se potriveste stilului meu de joc.Ce parere aveti de Head-urile Liquidmetal?Care dintre ele are un control bun si forta suficienta?Dar despre celelalte modele Head si Wilson?Multumesc.
    Daca racordajul este tare nu neaparat mingea sare mai tare...ai sa te minunezi...dar sare chiar mai incet. Un racordaj foarte tare nu-ti permite sa ai un control foarte bun al mingiei. Cu cat racordajul este mai moale cu atat racheta arunca mai mult. Trebuie sa-ti gasesti o tensiune optima...in functie si de racheta.

    Am jucat cu un Head Liquid-Metal...nu mi se par extraordinare. Eu m-am impacat cel mai bine cu Head Prestige...si de 2 ani cu Head Presige Inteligence. Mi se pare ok. Eu imi racordez racheta la 26/24 sau 27/25, maxim.

    Fiecare om are stilul sau de joc...si trebuie sa-ti gasesti racheta cu care te simti tu cel mai bine. NU trebuie sa fii in pas cu moda.

  11. #11
    junior
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by radup
    Esti din Buc? Oricum nu conteaza dute la un club care vinde si rachete cu un partener de joc si cerele sa testezi o racheta din ce au la vanzare si evident ce te intereseaza. La cluburi au rachete special pentru teste
    Sfatul meu este sa te duci pe la cluburi, sa testezi racheta dar sa nu cumperi de acolo. Preturile sunt mult mai mari.

    Radup are dreptate...nici nu stiti cat conteaza sa joci cu o racheta inainte de a o cumpara.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    Sal. Ce parere aveti despre Fischer Pro Challenge ? am vazut ca au adus En-gros la cora si la carrefour la un pretz relativ mic ( 160 ). E pt. juniori sau carei treaba cu ea ? Eu sunt destul de incepator si nu am chef sa arunc prea multi bani pe o racheta ca parca ma vad ca o arunc din greseala prin gard ca un alt tov. d-al meu Stiti vreo paleta "buna" pe la 2 mil ?

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Si eu am vazut rachete Fischer Pro Challenge la Sellgros la 190 lei (au incluse si 3 mingi in oferta). E cea mai grea (310 grame) dintre modelele existente la Sellgros, are balance 315mm (head-light) si e aircarbon, ceea ce o recomanda ptr jucatori mediu spre avansati (din cite stiu).
    Ce nu inteleg eu , de ce nu exista modelul asta la Fischer pe site sau la alte siteuri de tenis? Mai mult daca dai o cautare pe net dupa acest model, gasesti doar siteuri in rusa si germana.

  14. #14
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Eu cand miam cumparat racheta Wilson Hammer 6, am imprumutat in fiecare zi catva rachete si din astea am ales-o pe care imi placea cel mai mult. Eu zic ca si tu ar trebui sa faci asta.

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    K 10x 4 advices

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •