View Poll Results: Cum caracterizati prestatia delegatiei Romaniei?

Voters
40. You may not vote on this poll
  • Dezastruoasa

    8 20.00%
  • Slaba

    12 30.00%
  • Mediocra

    10 25.00%
  • Buna

    9 22.50%
  • Excelenta

    1 2.50%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 36 of 36

Thread: Cum comentati prestatia delegatiei Romaniei la Beijing?

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Pana la urma,dezastru,rusinos sunt niste cuvinte mult prea mari.Hai sa nu ne mai jucam cu cuvintele...Dezastre sunt altele,nu in sport.Ce naibii contau in plus 3 bronzuri si 2 arginturi?Ce doamne iarta-ma conta ca eram pe locul 11,14 sau ca suntem pe 17.Asta cu graficul si cu obiectivul,pentru o natie ca a noastra e o tampenie.Sportul de asta e frumos,pentru ca-i imprevizibil.O natiune mica ca a nostra nu are asigurate din start 13,14 medalii.Trebuie sa lupti si sa le castigi pe fiecare dintre ele.In sport,favoritii mai rateaza,cei cotati cu sanse mari la medalii mai prind zile proaste,sportul nu e stiinta exacta.Ne asteptam la aur de la Dragulescu si 8+1 si cand colo aurul a venit de la Dumitru,Tomescu si Izbasa.A venit de unde nu ne asteptam!Eu ma asteptam in scenariul super-optimist la maxim 3 medalii de aur.Au fost 4!!!!Chiar daca nu castigam decat 4 medalii in total si alea erau toate de aur eu as fi considerat Olimpiada o reusita.Suntem obsedati de numere si comparatii cu editiile anterioare si de fapt nu realizam ca medaliile nu-ti vin de-a gata.Daca te numesti Romania,ai traditie si castigat la Olimpiada anterioara 19 medalii asta nu inseamna ca trebuie neaparat ca si acum sa castigam tot atatea sau mai multe.In ciclul sportiv al fiecarei natiuni sunt variatii,cum spunea jenei,nu-mi fac iluzii ca sa nu am deziluzii...
    Pai atunci de ce mai participam? Conteaza fiecare medalie si fiecare pozitie pierduta sau castigata.

    Poate in 1900 mai era valabila ideea de "important e sa participi", acum e valabila ideea de "important e sa castigi"

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Daca pentru tine a te califica la Jocurile Olimpice, asta insemand ca esti in primii 50 (desi e mult, in unele probe 10-12) din lume la disciplina pe care o practici (pana la urma tot profesie se numeste ), inseamna a te face ras te rog frumos sa-mi prezinti dovada ca tu esti in primii 50 din lume in domeniul in care activezi (fie ca esti strungar, sculer-matriter, doctor sau profesor). Daca nu inseamna ca te faci de ras clipa cu clipa si esti un dezastru in ceea ce faci.

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Hai mai ce dracu,cu ce conteza pentru islandez ca Romania termina pe 14????Ne priveau italienii mai frumos ca terminam pe 16 in loc de 17???O sa creasca salariul mediu pe economie ca mai luam in plus un bronz???S-ar fi astupat gropile singure de bucurie daca depaseam numarul de medalii de la Atena???E corect,trebuie ca de fiecare data sportivii romani sa participe cu mentalitatea de invingator la fiecare proba,insa nu intotdeauna reusesti sa castigi.De fapt,asta e cea mai mare hiba a sportivilor romani,nu au mentalitatea necesara.Ii urasc din suflet pe americani dar nu pot sa nu le apreciez mentalitatea fenomenala pe care o au.Intra in intrecere cu convingerea ca sunt cei mai buni si nu renunta nicioadata!Daca noi am avea mentalitatea asta,nu numai in sport,am fi altundeva acum...

  4. #25
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    am iesit cam cum ma asteptam... trebuie sa intelegeti ca nu se poate de fiecare data sa fim printre primii, exista perioade de tranzitie in care pur si simplu nu poti mai mult...
    daca iesim o data pe 5, voi o sa va asteptati ca la fiecare editie sa luam tot 5 ? traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...

  5. #26
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,366
    Reputatie
    0
    am votat dezastruoasa,la cate medalii am luat oare ce puteam sa bifez.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  6. #27
    senior cherry's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    191
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Viata personala sa si-o faca pe banii proprii. Au mers acolo pe banii mei, si eu m-as jena sa petrec dupa ce am fost doar in plimbare cum s-a intamplat cu unii dintre sportivi.

    Nu le ia nimeni gatul, nu le cere nimeni tututror medalii, doar ca sa petrec ar fi ultimul lucru pe care l-as face dupa o prestatie dezastruoasa a delegatiei Romaniei

    Ce-ar fi fost sa dea si Piturca o petrecere dupa prestatia memorabila cu Olanda?

    pe "banii nostrii" se "fac" multe chestii in tara asta! Spre deosebire de altii (vezi politica) care chiar se plimba pe banii nostrii, asha cum spui tu, macar acesti sportivi muncesc pe banii nostrii! Cred ca mai bine am critica alte chestii care se fac (a se citi NU SE FAC) pe banii nostrii... nu o delegatie sportiva care incearca sa imbunatateasca imaginea Romaniei afara.
    no offence!
    [I]"Oamenii vor accepta cu mai multă ușurință ideea ta dacă le spui că primul care a avut-o a fost Benjamin Franklin."

    "Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina..."[/I]

  7. #28
    Banned
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nissa
    Posts
    272
    Reputatie
    0
    o prestatie acceptabila atata pot spune

    au fost si multe ratari dar per total nu a iesit f.rau sa fim in primele 20 de puteri ale lumii

  8. #29
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Atunci cand ma fac de ras nu prea zambesc. Am bun simt
    Inseamna ca porecla ta e Malec.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #30
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Rezultate foarte bune. La Londra va fi mai rau, avem din ce in ce mai putini sportivi de prim plan, fara puterea de lupta a romancei am fi morti. Am depasit, in sfarsit, Ungaria, Bulgaria nici nu se vede in clasament, Polonia este sub noi,etc. suntem in primele 10 europene si daca excludem exsovieticele stam si mai bine. Aurul de la maraton e pomana curata, nu se astepta nimeni la el, medaliile de la gimnastica nesperate. Suntem o tara de idioti incompetenti, ne-am obisnuit cu heirupismul si credem ca numai asa se poate face performanta, facem sport pentru medalii, suntem de *****. Si, noi, televizomanii, vrem aur.


    CSA Steaua, prin fetitele care i-au pasit pragul la 4 sau 7 anisori, Alina, Sandra si Ana Maria, a tinut iarasi stindardul tricolor sus, acolo unde-i este locul.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  10. #31
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Iar bati campii maestre Gica: numai sportivii legitimati la Steaua exista pentru mataluta. De Geta Andrunache ce spui? N-are decat 5 medalii de aur la Olimpiada, adica un nimic.

  11. #32
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    Michael Phelps a castigat mai multe medalii de aur decat Romania la 2 olimpiade . Anu` asta 8 medalii de aur, Romania jumatate . deci
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  12. #33
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Tu bati campii, caine! Jos palaria pentru moldoveanca, eu vorbeam de altceva acolo.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  13. 26th August 2008, 16:43
    Reason
    il bag in seama mai mult decat trebuie.

  14. 26th August 2008, 16:51
    Reason
    iete si mamrazul asta... ia cauta si vezi, ce-i aia mamraz?

  15. 26th August 2008, 16:56
    Reason
    Ce faci Chiorule, imi dai teme pentru acasa? Mai bine cauti tu si-mi spui si mie. :D

  16. #34
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Mediocra spre buna.
    - Fata de cate medalii ma asteptam sa obtina ( am votat intre 5 - 10), prestatia delegatiei de sportivi a fost buna.
    - Dupa pozitia in clasamentul pe natiuni si fata de nr de medalii de la olimpiadele precedente - mediocra.
    Pozitia 17 din 204 tari totusi suna bine, chiar si pozitia 17 din 81 tari medaliate este in primul sfert.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #35
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Rezultate foarte bune. La Londra va fi mai rau, avem din ce in ce mai putini sportivi de prim plan, fara puterea de lupta a romancei am fi morti. Am depasit, in sfarsit, Ungaria, Bulgaria nici nu se vede in clasament, Polonia este sub noi,etc. suntem in primele 10 europene si daca excludem exsovieticele stam si mai bine. Aurul de la maraton e pomana curata, nu se astepta nimeni la el, medaliile de la gimnastica nesperate. Suntem o tara de idioti incompetenti, ne-am obisnuit cu heirupismul si credem ca numai asa se poate face performanta, facem sport pentru medalii, suntem de *****. Si, noi, televizomanii, vrem aur.


    CSA Steaua, prin fetitele care i-au pasit pragul la 4 sau 7 anisori, Alina, Sandra si Ana Maria, a tinut iarasi stindardul tricolor sus, acolo unde-i este locul.
    Asta cam asa e, o singura medalie a fost obtinuta de un barbat...
    La fel de adevarata este si faza cu Londra peste 4 ani, unde in cel mai fericit caz vom obtine tot atat cat am obtinut si acum.
    Participarea, in contextul general al tarii noastre mizerabile e bunicica, e cam maximum ce se putea obtine, poate o medalie de aur in plus la canotaj si una doua de bronz sau argint(natatie, handbal).

    p.s.
    Elocventa pt starea deplorabila a sportului romanesc este cred situatia boxului: de unde aveam o gramda de medalii si de pretendenti la titlul olimpic al nobilei arte, am ajuns sa avem doi amarasteni; si asta in timp ce televiziunile abunda de "morti din carpati", "pitbulli" si alte animale in cadrul "sportului" national k1.
    Last edited by Bumbescu; 26th August 2008 at 22:38.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  18. #36
    sport legend Sentient7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    748
    Reputatie
    1
    mediocra spre buna.sincer,in prima faza,la cald,am fost mai dezamagit decat sunt acum,poate si pentru ca nu am luat nimic in a doua jumatate a jocurilor.totusi aceasta scadere a numarului de medalii este clar o tendinta mondiala,nu este numai cazul nostru.cred ca motivul principal este China,totusi nu stiu daca acesta este si motivul principal in cazul nostru...aici treburile sunt incurcate,nu mai are rost sa ne repetam.peste 4 ani nu vad cum ne vom imbunatati acest bilant,mai ales ca Marea Britanie a aratat excelent la aceste jocuri si ma astept sa obtina si mai multe medalii la Londra.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •