Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 53

Thread: CIO cere FIG sa investigheze varsta gimnastelor din China

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1

    CIO cere FIG sa investigheze varsta gimnastelor din China

    CIO spune ca au aparut noi elemente in acest caz, si cere Federatiei Internationale sa investigheze cu toata seriozitatea aceasta problema. Deocamdata FIG n-a luat nici o pozitie


    Oare va obtine SUA itlul pe care-l viseaza prin aceasi metoda prin care l-a obtinut- la Atlatanta, adica furt?

    Oare CIO va cere o investigatie si asupra notelor primite de ruso-americanca Liukin?

    Oare CIO ii va returna in sfarsit aurul coreeanului Tae obtinut acum 4 ani la individual?
    Last edited by rob_din; 22nd August 2008 at 07:30.

  2. #2
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    si daca CIO are dreptate?

    sau la asta nu te-ai gandit
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    si daca CIO are dreptate?

    sau la asta nu te-ai gandit
    Sa aiba dreptate cu ce? Acum 4 ani s-a demonstrat prin toate metodele posibile ca SUA au furat coreeanului un aur la individual? De ce este inca medalia la Hamm?

    Crezi ca daca pe 2 era Romania mai declansau o investigatie? Americanii nu stiu sa piarda, asta e singurul adevar

  4. #4
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Investigatia s-a terminat. Chinezii, dupa ce la prima investigatie au prezentat pasapoartele, acum au prezentat si resul actelor de identitate, certificate de nastere, carti de identitate, pasapoarte mai vechi si toate confirma varsta oficiala.
    http://www.abcnews.go.com/Sports/wireStory?id=5630875
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu nu cred ca s-a terminat, americanii nu vor renunta asa usor. Pana la urma nici eu nu cred ca se va lua vreo masura, dar despre acest caz vom mai auzi


    Ca sa mai raspun o data, daca in acest cocnurs arbitrajul ar fi fost corect as fi sustinut si eu o investigatie serioasa, asa insa nu mi se pare cu nimic mai grav ca China a incalcat regulamentul cu faptul ca SUA a fost ajutata de arbitrii

  6. #6
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu se va rezolva nimic.....nu cred ca au cum sa demonstreze.
    In plus e cam aiurea sa faca investigatie acum....de ce nu au facut inainte competitiei.

    Este clar ca nu au varsta necesara....dar nu mai e nimic de facut. Din pacate s-a comis o nedreptate..si felicitari americanilor ca incearca sa faca ceva....nu ca noi care ne-am comformat situatiei
    www.fangymnastics.com

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu se va rezolva nimic.....nu cred ca au cum sa demonstreze.
    In plus e cam aiurea sa faca investigatie acum....de ce nu au facut inainte competitiei.

    Este clar ca nu au varsta necesara....dar nu mai e nimic de facut. Din pacate s-a comis o nedreptate..si felicitari americanilor ca incearca sa faca ceva....nu ca noi care ne-am comformat situatiei
    Si ce vrei, sa ne zbatem sa le dam aur sotilor Karolyi? In plus de unde esti tu asa sigur? Sa se demonstreze

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si ce vrei, sa ne zbatem sa le dam aur sotilor Karolyi? In plus de unde esti tu asa sigur? Sa se demonstreze
    Pt tine doar sotii karoly conteaza? parca esti obsedat de ei, pe cuvant.....la fetele noastre te-ai gandit vreodata?
    Trebuiau sa se zbata ai nostri pt a incerca sa aduca un loc cat mai bun feleor noastre, pentru munca care au depus-o, pt riscurile la care s-au supus.
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Trebuiau sa se zbata ai nostri pt a incerca sa aduca un loc cat mai bun feleor noastre, pentru munca care au depus-o, pt riscurile la care s-au supus.
    Da intradevar asa este dar si lui Rob ii dau dreptate, pentru ca avand in vedere cat de avantajati au fost americanii si tot n-au reusit sa castige... nu stiu ce alte medalii le mai trebuie

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Unii au orbul gainilor... Americanii au iesit pe locurile meritate, atat la echipe, cat si la individual compus. Nu e vina lor ca la masculin au fost cu un varf de deget mai buni ca restul, sau ca la feminin rusoaicele au ratat in prostie, dupa cum nu e vina lor ca Romania nu e in stare sa faca paralele si mai nou abia daca reuseste sa ia note mediocre la bara.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #11
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Este clar ca nu au varsta necesara....
    Pe ce te bazezi ?

  12. #12
    manager lisa's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    325
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Unii au orbul gainilor... Americanii au iesit pe locurile meritate, atat la echipe, cat si la individual compus. Nu e vina lor ca la masculin au fost cu un varf de deget mai buni ca restul, sau ca la feminin rusoaicele au ratat in prostie, dupa cum nu e vina lor ca Romania nu e in stare sa faca paralele si mai nou abia daca reuseste sa ia note mediocre la bara.

    [SIZE="4"][COLOR="Navy"][COLOR="Red"]6 GS[/COLOR],14 MS,campion olimpic....still to come.Vamos Rafa![/COLOR][/SIZE]

    [SIZE="2"][COLOR="Black"]"There are some people who say he can only play on clay,and they don't have any idea of tennis."--Roger Federer[/COLOR][/SIZE]

  13. #13
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si ce vrei, sa ne zbatem sa le dam aur sotilor Karolyi? In plus de unde esti tu asa sigur? Sa se demonstreze
    Da de ce sa nu moara si capra vecinului ?
    Open your mind ! Recunoaste valoare chiar cand ea nu se afla in curtea ta !

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://abcnews.go.com/

    Acum e prima stire pentru ABC, e clar ca saracii americani nu renunta. Chiar e mai important decat orice se intampla pe planeta asta?

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    Da intradevar asa este dar si lui Rob ii dau dreptate, pentru ca avand in vedere cat de avantajati au fost americanii si tot n-au reusit sa castige... nu stiu ce alte medalii le mai trebuie
    Pai iti dai seama, cu o astfel de decizie Liukin ar deveni tripla campioana olimpica, merita osteneala

  16. #16
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Posibil o parte din chinezoaice au sub varsta legala, lucru care merita cercetat pentru ca este o incalcare a regulamentelor, la fel ca si dopajul, si cei care au regizat asta ar trebui sanctionati.
    Probabil insa nu se va gasi nici un fel de dovada.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #17
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Daca s-ar dovedi spre exemplu ca Yang Yilin nu are varsta regulamentara...atunci China ar trebui sa piarda si argintul de anul trecut de la mondiale cu echipa si medalia lui yang Yilin de la paralele de anul trecut.
    www.fangymnastics.com

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Daca s-ar dovedi spre exemplu ca Yang Yilin nu are varsta regulamentara...atunci China ar trebui sa piarda si argintul de anul trecut de la mondiale cu echipa si medalia lui yang Yilin de la paralele de anul trecut.
    Si te-at face fericit?

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si te-at face fericit?
    Am zis eu ca m-ar face fericit?
    Mi-am amintit doar ca Yilin a facut parte si din echipa de anul trecut, iar ea e una dintre cele suspectate.
    Nu as fi nici fericit si nici trist...dar mi-as dori pentru acest sport sa se faca dreptate pt ca este la mijloc munca acestor gimnaste, indiferent de natia lor.

    Dar sunt convins ca nu se va face dreptate, nu au cum sa dovedeasca ca nu au varsta regulamentara.
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    480
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Am zis eu ca m-ar face fericit?
    Mi-am amintit doar ca Yilin a facut parte si din echipa de anul trecut, iar ea e una dintre cele suspectate.
    Nu as fi nici fericit si nici trist...dar mi-as dori pentru acest sport sa se faca dreptate pt ca este la mijloc munca acestor gimnaste, indiferent de natia lor.

    Dar sunt convins ca nu se va face dreptate, nu au cum sa dovedeasca ca nu au varsta regulamentara.
    Ma mir ca americanii nu-si continua paranoia sapand si in "arhiva", acolo unde ar putea gasi ceva necurat si printre fostele noastre campioane ale caror acte au fost falsificate de regimul comunist.

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 1234 View Post
    Ma mir ca americanii nu-si continua paranoia sapand si in "arhiva", acolo unde ar putea gasi ceva necurat si printre fostele noastre campioane ale caror acte au fost falsificate de regimul comunist.
    Actele alor noastre au fost falsificate de regimul Belu-Vieru mult dupa caderea regimului comunist. Nu stai bine cu informatiile

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •