View Poll Results: Care a fost cea mai mare dezamagire a Jocurilor Olimpice?

Voters
86. You may not vote on this poll
  • Nationala de handbal feminin

    52 60.47%
  • Marian Dragulescu

    25 29.07%
  • Echipa masculina de gimnastica

    9 10.47%
  • Nicoleta Grasu

    7 8.14%
  • Camelia Potec

    3 3.49%
  • Mihai Covaliu

    0 0%
  • Ionut Gheorghe

    4 4.65%
  • Canotaj 8+1

    14 16.28%
  • Conducatorii sportului romanesc

    24 27.91%
Multiple Choice Poll.
Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 205

Thread: Deziluzie la J.O. pentru sportivii romani.

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Scuza-ma, dar poate nu ai vazut un buletin de sport la vreouna din televiziuinile romanesti (partial se poate exclude tvr) in ultimii 5-6 ani .. ce este promovat si in ce mod ... si da, din pacate fac audienta ca altfel nu s-ar pastra acest format ... asta e tara in care traim.

  2. #65
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Hai Utd, ca si italienii alearga dupa Totti si nevasta-sa, si englezii dupa curu' lu Ronaldo si Rooney, s.a.m.d. Dar acolo statul este interesat de cum este reprezentat, si statului ii pasa. Si atat.

  3. #66
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Stirile ca stirile.....problema e ca poporul asta e tarat iar tinerii sunt din ce in ce mai reticenti la orice forma de miscare(asta ca sa fiu bland in exprimare). In vest, orice oras universitar de exemplu e plin de biciclete, in jurul universitatilor vezi o mare de biciclete. In Romania in jurul oricarei facultati/universitati vezi masini si nu ai loc sa arunci un bat de chibrit. Si nu vorbesc neaparat despre Bucuresti care e f aglomerat ci despre orase mai lejere(Cluj, Timisoara, Iasi). Ceea ce se intampla astazi este si rezultatul distrugerii "fibrei" mationale. Generatii intregi de porci sedentari dau nastere la copii la fel de sedentari crescuti in acelasi stil de viata. Campioana olimpica la maraton are 38 de ani(asta e de fapt cel mai mare succes al nostru), asa ceva insa nu va mai fi posibil in viitor. In viitor vom avea numai sahisti de 38 de ani.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Ce bine ar fi sa avem sahisti!!!Cred ca mai degraba manelisti....Totusi,nu cred ca dracul e asa de negru.Americanii care de generatii intregi sunt obezi de nu li se mai vad ochii in cap,au atleti buni.Si pana la urma nu poti sa-l obligi pe om sa faca sport.Fiecare face ce vrea si ce-i place si ce-l duce capul.

  5. #68
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Americanii sunt totusi 300 de milioane, deci au de unde alege. Pe de alta parte acolo educatia are un rol destul de mare, majoritatea atletilor provin din sportul universitar, sau in fine, din celebrele colegii.
    La noi sportivii buni provin in special din mediul rural, dintre cei ce au sansa unui "ochi" de antrenor. E vorba mai mult de o selectie naturala, de veritabile "talente innascute", nu de unele "construite".
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  6. #69
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Suntem un popor imbecilizat, cretinizat, cum vreti voi sa-i ziceti. As vrea sa va relatez doua intamplari care ilustreaza perfect aceasta situatie si diferenta fatza de alte tari:

    Am avut ocazia acum 3 ani sa merg in Franta, iar la Paris intr-un parc de langa Turnul Eiffel puteai vedea cum multi oameni in varsta (cam in jur de 70 ani) aveau grija de sanatatea lor si practicau jogging-ul. Pai daca la noi indrazneste un batran sa iasa sa alerge pe strada sau in parc cum credeti ca l-ar intampina lumea? "Du-te bre tataie si-ti ia un cosciug mai bine". Bine, la noi pensionarii au alte probleme: bani putini, cozi, boli, medicamente.

    Al doilea exemplu: profesoara mea de franceza din liceu circula prin oras doar cu bicicleta. Va dati seama ca are parte numai de ironii din partea tuturor, chiar si din partea colegilor de catedra.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  7. #70
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    stiti ce mai lipsesc la noi, antrenorii

    am un vecin care practica atlestismul la resita, face antrenamente dupa carti si dupa materiale video deoarece antrenorul pe care il are nu face nimic cu el in afara de a-l pune sa alerge. cand castiga concursuri antrenorul este mai felicitat decat el, deoarece cica prin munca antrenorului el a castigat.

    intradevar ar trebui investit si in infrasctructura dar sa nu uitam totusi ca daca nu se investeste in sportul juvenil tot degeaba.

    am vazut ca ati dat exemplu salile lui nastase, dar sa stiti ca sunt bune asa cum sunt, eu pe vremea mea nu nu am avut sala de sport nici in generala si nici in liceu.

    in primul rand ar trebui umblat la programa scolara si introdus obligatoriu 2-3 ore de spoert pe saptamana iar aceste ore sa fie de sport nu de biliard

    multe ar mai trebui facute dar ......
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  8. #71
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    stiti ce mai lipsesc la noi, antrenorii

    am un vecin care practica atlestismul la resita, face antrenamente dupa carti si dupa materiale video deoarece antrenorul pe care il are nu face nimic cu el in afara de a-l pune sa alerge. cand castiga concursuri antrenorul este mai felicitat decat el, deoarece cica prin munca antrenorului el a castigat.

    intradevar ar trebui investit si in infrasctructura dar sa nu uitam totusi ca daca nu se investeste in sportul juvenil tot degeaba.

    am vazut ca ati dat exemplu salile lui nastase, dar sa stiti ca sunt bune asa cum sunt, eu pe vremea mea nu nu am avut sala de sport nici in generala si nici in liceu.

    in primul rand ar trebui umblat la programa scolara si introdus obligatoriu 2-3 ore de spoert pe saptamana iar aceste ore sa fie de sport nu de biliard

    multe ar mai trebui facute dar ......

    Asta e o prostie, iarta-ma. Doar daca gasim adevarati profesori de sport e acceptabil. Eu faceam handbal de performanta si ma duceam cu groaza la ora de sport din cauza unui imbecil care in loc sa te invete bucuria sportului, te obliga sa-ti rupi spatele pe scanduri si alte tampenii de genul asta.

    Cine crede ca aceasta masura ar rezolva ceva se insala amarnic. N-are nici o legatura cu sportul de performanta

  9. #72
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post

    Cine crede ca aceasta masura ar rezolva ceva se insala amarnic. N-are nici o legatura cu sportul de performanta
    pai daca nu faci sport cum faci performanta?

    ai si tu dreptate cu profii de sport dar sa nu uitam ca in multe tari, ca tot vrem sa ne comparam cu ele, aici se gasesc viitorii campioni
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    pai daca nu faci sport cum faci performanta?

    ai si tu dreptate cu profii de sport dar sa nu uitam ca in multe tari, ca tot vrem sa ne comparam cu ele, aici se gasesc viitorii campioni
    In sistemul anglo-saxon functioneaza asta, mai ales SUA si UK, in restul tarilor sistemul este diferit
    N-are leagtura fiindca degeaba faci 5 ore de sport la scoala daca nu-ti doresti sa mergi sa faci sport de performanta. Si de sa-mi doresc sa ma duc intr-o sala de sport care cade pe mine?

  11. #74
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    daca vrei sa faci sport il faci oriunde

    eu chiar ma bucur ca exista aceste sali de sport, chiar daca ele sunt cum sunt.

    dar hai ca am deviat de la subiectul threadului

    azi inca o lovitura am primit, natinala de handbal a ratat calificarea
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    daca vrei sa faci sport il faci oriunde

    eu chiar ma bucur ca exista aceste sali de sport, chiar daca ele sunt cum sunt.

    dar hai ca am deviat de la subiectul threadului

    azi inca o lovitura am primit, natinala de handbal a ratat calificarea
    N-am deviat fiindca de-aici or sa vin deziluzii pe banda rulanta, repet nu mai e ca acum 20 de ani sa accepti orice, s-au mai desteptat si copiii si parintii. N-am condiitii renunt.

  13. #76
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    cea mai mare problema a romanilor este ca ne lamentam si ne lamentam si ne lamentam...
    toti spunem :nu avem baze sportive,nu avem fond de selectie,nu avem fonduri pentru sport... bla...bla...bla
    trebuie sa intelegem un lucru: romania nu este o tara care sa conteze .conteaza pentru noi ,romanii ( dar nici macar pentru astia toti) dar va spun ca pentru restul lumii faptul ca romania are deja 4 medalii de aur este perceput asa cum vedem noi un mongol pe podium sau pe reprezenatantul insulelor st kitts&nevis in semifinala la 100 m ...
    adevarul e ca la olimpiade e greu sa castigi... deobicei castiga cei tari cu adevarat .atat fizic,cat mai ales psihic....toate esecurile noastre ( poate cu exceptia echipajului de 8+1) se datoreaza psihicului...ma uit la nicoleta grasu: o sportiva foarte buna dar care n-a reusit NICIODATA sa concureze la parametri maximi intr-un concurs...
    unii vorbesc de lipsa de vocatie pentru miscare a noii generatii ... este adevarat.in strainatate se merge mult pe biciclete,se face jogging,exista terenuri de sport la tot pasul...noi astia care ne lamentam pe aici dam vreun exemplu?ne luam bicicleta si dam o tura pana la servici? sacrificam un week-end pe luna sa facem un rafting sau un montain biking in detrimentul gratarului stropit cu bere?ne lasam copii sa faca nu sport de performanta ci educatie fizica?
    sportul trebuie privit intai ca o necesitate si ca o placere si abia apoi,in functie de aptitudinile fiecaruia ca o sursa de venituri si de glorie..
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  14. #77
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cimitiru Ghencea View Post
    cea mai mare problema a romanilor este ca ne lamentam si ne lamentam si ne lamentam...
    toti spunem :nu avem baze sportive,nu avem fond de selectie,nu avem fonduri pentru sport... bla...bla...bla
    trebuie sa intelegem un lucru: romania nu este o tara care sa conteze .conteaza pentru noi ,romanii ( dar nici macar pentru astia toti) dar va spun ca pentru restul lumii faptul ca romania are deja 4 medalii de aur este perceput asa cum vedem noi un mongol pe podium sau pe reprezenatantul insulelor st kitts&nevis in semifinala la 100 m ...
    adevarul e ca la olimpiade e greu sa castigi... deobicei castiga cei tari cu adevarat .atat fizic,cat mai ales psihic....toate esecurile noastre ( poate cu exceptia echipajului de 8+1) se datoreaza psihicului...ma uit la nicoleta grasu: o sportiva foarte buna dar care n-a reusit NICIODATA sa concureze la parametri maximi intr-un concurs...
    unii vorbesc de lipsa de vocatie pentru miscare a noii generatii ... este adevarat.in strainatate se merge mult pe biciclete,se face jogging,exista terenuri de sport la tot pasul...noi astia care ne lamentam pe aici dam vreun exemplu?ne luam bicicleta si dam o tura pana la servici? sacrificam un week-end pe luna sa facem un rafting sau un montain biking in detrimentul gratarului stropit cu bere?ne lasam copii sa faca nu sport de performanta ci educatie fizica?
    sportul trebuie privit intai ca o necesitate si ca o placere si abia apoi,in functie de aptitudinile fiecaruia ca o sursa de venituri si de glorie..


    vorbeste tata pt tine, in principiu se presupune ca cine ridica o asemenea problema chiar face ceea ce spune.....daca tu esti gratargiu de week-end nu insemana ca toti sunt asa si oricum aici nu discutam despre noi
    Last edited by Bumbescu; 19th August 2008 at 13:33.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  15. #78
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    vorbeste tata pt tine, in principiu se presupune ca cine ridica o asemenea problema chiar face ceea ce spune...
    in principiu,dar vezi,eu n-am spus ca nu ma simt roman...poate in privinta lamentarii am trecut de faza aprecierii "mioritei" pe alte criterii decat cele de exprimare artistica...
    si recunosc ca nu-s un deschizator de drumuri...dar daca unul ca tine ar fi,as putea fi un prozelit...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  16. #79
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Aici nu discutam despre colhozuri si "exemple personale", ci despre o stare generala ce nu poate fi schimbata decat printr-o schimbare radicala de mentalitate la nivelul unui intreg popor. Iar schimbarea aia se face in ani, zeci de ani poate, nu printr-un avant "muncitoresc" de moment.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  17. #80
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gontel View Post

    Am avut ocazia acum 3 ani sa merg in Franta, iar la Paris intr-un parc de langa Turnul Eiffel puteai vedea cum multi oameni in varsta (cam in jur de 70 ani) aveau grija de sanatatea lor si practicau jogging-ul. Pai daca la noi indrazneste un batran sa iasa sa alerge pe strada sau in parc cum credeti ca l-ar intampina lumea? "Du-te bre tataie si-ti ia un cosciug mai bine". Bine, la noi pensionarii au alte probleme: bani putini, cozi, boli, medicamente.
    Ar mai fi niste probleme, n-ar avea unde sa alerge ca orasul asta duhneste de oameni pe toate partile, si l-ar manca cainii, in rest... Cred ca ar prefera sa stea in fata tv-ului tataie.

  18. #81
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    daca asta ai inteles,inseamna ca pesemne sunt mai putin roman decat credeam.
    hei-rup-ul nu este o solutie pentru cresterea performantelor sportive ... pe de alta parte ,rasul sardonic si grija caprei vecinului nu sunt in nicun caz alternative la hei-rup...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  19. #82
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cimitiru Ghencea View Post
    daca asta ai inteles,inseamna ca pesemne sunt mai putin roman decat credeam.
    hei-rup-ul nu este o solutie pentru cresterea performantelor sportive ... pe de alta parte ,rasul sardonic si grija caprei vecinului nu sunt in nicun caz alternative la hei-rup...
    Ce am inteles este ca ai dus discutia in derizoriu si in sfera limbii de lemn(exemplu personal, etc).
    Situatia ta sedentar-"barbeque-iana" nu ma intereseaza si nici nu isi are locul aici.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  20. #83
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    bine bumbi ,am inteles. discut cu mr hyde. cand te simti dr.jekyll sa ma chemi sa purtam o discutie constructiva si mai putin derizorie...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  21. #84
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nu-mi dau seama de unde ai dedus ca imi doresc sa te am partener de 'discutii"; desi actuala situatie de aici de pe ols e posibil sa ma contrazica, sa stii ca sunt destul de selectiv, sau macar incerc.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •