View Poll Results: Care a fost cea mai mare dezamagire a Jocurilor Olimpice?

Voters
86. You may not vote on this poll
  • Nationala de handbal feminin

    52 60.47%
  • Marian Dragulescu

    25 29.07%
  • Echipa masculina de gimnastica

    9 10.47%
  • Nicoleta Grasu

    7 8.14%
  • Camelia Potec

    3 3.49%
  • Mihai Covaliu

    0 0%
  • Ionut Gheorghe

    4 4.65%
  • Canotaj 8+1

    14 16.28%
  • Conducatorii sportului romanesc

    24 27.91%
Multiple Choice Poll.
Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 205

Thread: Deziluzie la J.O. pentru sportivii romani.

  1. #43
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    46
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    aici sunt si eu de acord, dar parca era vorba despre olimpiada

    daca sportivii romani sunt deziluzionati sau nu , ma gadesc, ca ne pot spune doar ei ( eu asa am interpretat titlul threadului ).
    pt mine personal sa ma uit la probele olimpice zilele astea a fost o placere si in general nu ma simt deziluzionata de oameni pe care nu ii cunosc si care nu imi datoreaza nimic. mi-a parut rau fireste pt toti cei care aveau talentul necesar pt a obtine un rezultat mai bun decat cel pe care l-au obtinut. dar de la parere de rau la deziluzie e un drum cam lung.
    sunt "foarte de acord" cu tine.
    in plus, eu cred ca trebuie sa ne scoatem din cap ideeea ca sunt o tara "mare" in sport. vreti sa vedeti sau nu, suntem tara nimanui cel putin in materie de sport. sportivii romani care au ajuns acolo au trecut probabil prin mult mai multe decat sportivi din tari care ar trebui sa emita pretentii la medalii multe si stralucitoare pentru ca au investit in ei. merita tot respectul. nu merita sub nicio forma sa fie numiti deziluzia nimanui, decat a lor in cel mai rau caz.

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Sa ziceti mersi ca a luat si locul 4 Dragulesc avand in vedere prin ce-a trecut. E usor sa bati din taste si sa barfesti
    Scuza-ma, dar nu stiu cine l-a criticat pe Dragulescu. Ttitlul e "deziluzie la JO pentru sportivii romani", nu "enumerati nulitatile Romaniei la JO" nici vorba ... hai spune tu ca nu te asteptai ca Dragulescu sa ia macar o medalie la sol sau sarituri ... ce sa mai vorbim de sarituri, unde ii trebuia 16.300 la a doua saritura pentru a lua aurul .. ori la o saritura cu 7.2 plecare iti dai seama ce inseamna asta, cu o tinuta decenta isi permitea un pas foarte mare la aterizare, numai sa nu cada ... asa ca e normal sa il numesti deziluzie, nu neaga nimeni ca e un baiat senzational, care a revenit dupa o accidentare destul de grava, insa nu i-a dat nimeni in cap .. a avut medalia de aur la sarituri in buzunar, ceea ce nu poti sa negi oricat de gica contra ai putea sa fii.

  3. #45
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Marian a pierdut doua medalii de aur ce puteau fi obtinute relativ usor, tinand cont de ce s-a intamplat in sala de concurs, dar asta e viata. Nici el nu cred ca stie cum le-a pierdut.

    Parca le-am pierdut eu, nu el. I-am tinut pumnii de parca era fratele meu, dar in viata nu toate sunt asa cum dorim.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #46
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Nu acum serios, cred ca unii din voi ati innebunit.

    Ne comparam cu celelalte state la urmatoarele - conditii de pregatire - in special, banii pe care ii primesc, arie de selectie, pregatire psihologica - (si daca Marian Dragulescu sau Nicoleta Grasu aveau asa ceva, altfel statea situatia)??? Cum sa spui ca bronz la 8+1 este o deziluzie? Sa ma gandesc un pic la ce adversari am avut... SUA, Olanda, Australia, Canada, Marea Britanie? Sper ca memoria nu ma tradeaza. Fetele au fost la 1,2 secunde de aur, dar noi suntem la ani lumina nu fata de aur, si fata de ultima clasata in finala, la conditiile pe care le ofera ei, si conditiile Romaniei. Dumnezeule, trebuie sa fim recunoscatori pentru orice medalie, pentru ca in curand nu vor mai fi deloc! Nu avem absolut nimic in comun cu sportul, ci doar cu munca titanica a unor oameni care se dau peste cap pentru a depasi niste sportivi cu conditii adevarate. Pai cum sa-i reprosez Doinei Ignat la 40 de ani ca poate n-a mai putut sa dea din brate, cand ea ar fi trebuit sa fie acasa, in canapea, urmarind si savurand succesul unor fete de 24-25-26 de ani, care ar fi trebuit sa vina din spate. Suntem nuli, si avem pretentii. Eu am pretentii intr-adevar de la un sport in care se investeste acum imens ( - pe langa faptul ca avem si valori), poate la fel de mult ca in Danemarca tara care reuneste marile valori ale handbalului, dar cand te gandesti la alte sporturi... Doamne fereste. Pai la gimnastica, uitati-va la poate cea mai buna scoala de gimnastica, cea ruseasca, unde este, si in acelasi timp realizati unde vom fi noi in ceva timp daca o tinem asa. Acum va mirati si va simtiti deziluzionati? Stati sa vedeti mai incolo, cu cat ne indepartam ca numar de ani de perioada comunista, cu atat va fi mai tragic daca nu se schimba nimic. Mie nu-mi pare rau ca nu au luat medalii, mie imi pare rau ca faptul ca nu au luat nu ingrijoreaza la modul serios, si nu zice nimeni, ca acesti sportivi se pregatesc majoritatea in conditii MI-ZE-RE. Sunteti toti socati si scrieti "se putea mai mult", da, serios? Dar de Dita-Tomescu nu sunteti socati? De Alina Dumitru? De Susanu si Andrunache care acum se vor retrage probabil - si nu stiu ce-o sa mai facem, nu? Sunt niste sportivi impresionanti, care printr-o munca uriasa au depasit alti sportivi care au cu totul alte conditii. Ca nu pot face asta toti, pai nu cred ca e vina lor, nu?

    Si inca ceva, nu apreciem MUNCA! Sa le fie jena tuturor rahatilor din presa care n-au scris nimic de CRISTINA CASANDRA, care a terminat pe locul 5 la 3000m obstacole, dupa 3 rusoaice si o kenianca, cu un nou record national cu mult mai bun decat precendetul. RUSINE!


    Si ca sa-mi intaresc afirmatiile:


    Îți mai reproșezi ceva, Cami? Ai mai greșit ceva? (Camelia Potec)
    Nu, nimic. De fapt, hai să fiu sinceră cu tine. Da, am făcut o singură greșeală și asta mă apasă. Faptul că nu am plecat mai devreme din țară.

    Dacă făceai tot ciclul olimpic în Franța era altceva?
    Daaa, cu siguranță.


    Vorba avocatilor, I rest my case.
    Last edited by Icebox; 19th August 2008 at 07:11.

  5. #47
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    iaca spun

    editiile trecute cand veneam cu valize de medalii tot conditiile astea de pregatire erau... aparate defecte, sali de sport darapanate, bazine infecte... si pentru asta s-au scos medalii cu carul... acum, ca n-au mai fost in stare sa castige, deja e vina conditiilor de pregatire....

    Hai sa fim seriosi! nimeni n-a cerut sportivilor fara sanse sa castige zeci de medalii de aur... Dar asa cum ai luat o medalie, indiferent de care, la un campionat european sau mondial, plecand din aceeasi tara cu conditii infecte, tot asa puteai obtine si la Olimpiada, daca erai in stare.... daca

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    iaca spun

    editiile trecute cand veneam cu valize de medalii tot conditiile astea de pregatire erau... aparate defecte, sali de sport darapanate, bazine infecte... si pentru asta s-au scos medalii cu carul... acum, ca n-au mai fost in stare sa castige, deja e vina conditiilor de pregatire....

    Hai sa fim seriosi! nimeni n-a cerut sportivilor fara sanse sa castige zeci de medalii de aur... Dar asa cum ai luat o medalie, indiferent de care, la un campionat european sau mondial, plecand din aceeasi tara cu conditii infecte, tot asa puteai obtine si la Olimpiada, daca erai in stare.... daca
    Sigur, cum sa nu? Crezi si tu ca Belu ca mai merge mult timp cu standarde de pregatire la nivel de lumea a treia.
    Am o veste pentru tine: suntem in 2008 nu in 1980: s-a terminat!. Daca nu mai oferi conditii de pregatire moderne s-au dus medaliile.

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Uite yoyo conditii precum cele care iti plac tie si lui Belu. Bine ca a plecat in SUA

    Constantina Tomescu Diță s-a pregătit ani buni pe un stadion ce mai avea puțin și se dărîma

    În 2004, atleta Constantina Diță Tomescu, sportiva care a cîștigat duminică medalia olimpică de aur în proba de maraton de la Jocurile Olimpice de la Beijing, a fost la un pas să se lase de atletism. Cluburile din România refuzau s-o legitimeze deoarece considerau că Tomescu nu mai are potențial. La începutul anului 2004, sportiva a intrat în conflicte cu conducerea clubului din Tîrgu Jiu, acolo de unde președintele clubului sportiv din Gorj, Mihai Prunariu, a dat-o afară pe alergătoare. Aflată în situația de a se lăsa de sport și de a se întoarce la serviciu, Diță avea perspectiva de a reveni la o stație Petrom din Tîrgu Jiu. Un fost coleg atlet, Marius Screciu, i-a întins o mînă de ajutor sportivei și a transferat-o la clubul său nou-înființat, CSM Mehedinți.

    "În 2004, am adus-o pe Constantina Diță Tomescu la CSM Mehedinți pentru că am crezut în ea. Trecea printr-o perioadă grea, fiind la un pas de-a renunța la sport. Și cunoșteam caracterul și ambiția ei de învingător, așa că i-am propus să o transfer la Severin, ea acceptînd pe loc. CSM Mehedinți și-a pus toate speranțele în ea", a declarat fostul director al CSM Drobeta Turnu-Severin, Marius Screciu.

    Condițiile de antrenament suportate de Constantina Diță Tomescu nu se potrivesc deloc cu imaginea de azi a campioanei olimpice de la maraton. Pregătirile sportivei aveau loc pe o pistă amenajată din pămînt și cărămidă pisată, pe un fost teren de fotbal abandonat unde ierburile depășeau înălțimea unui om. În plus, începuse să aibă și probleme de familie, soțul ei rămînînd șomer.

    "Nu vă dați seama prin ce chinuri a trecut sportiva, se antrena din greu, pe stradă și pe o pistă neadecvată. În tot acest timp, era marcată de tensiunile din familie. De frică să nu o pierd ca sportiv, l-am chemat pe soțul ei și l-am angajat la clubul meu. Doar să știu că i-am ridicat Pușei o piatră de pe inimă. Timp de trei ani de zile, s-a pregătit la noi. A și primit titlul de cetățean de onoare al orașului Turnu Severin", povestește Screciu.

    "Eu am crezut în ea, am simțit că va ajunge o atletă de marcă și chiar am făcut un pariu simbolic cu un fost sportiv din Severin că va cîștiga aurul la această probă la Beijing"

  8. #50
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    iaca spun

    editiile trecute cand veneam cu valize de medalii tot conditiile astea de pregatire erau... aparate defecte, sali de sport darapanate, bazine infecte... si pentru asta s-au scos medalii cu carul... acum, ca n-au mai fost in stare sa castige, deja e vina conditiilor de pregatire....

    Hai sa fim seriosi! nimeni n-a cerut sportivilor fara sanse sa castige zeci de medalii de aur... Dar asa cum ai luat o medalie, indiferent de care, la un campionat european sau mondial, plecand din aceeasi tara cu conditii infecte, tot asa puteai obtine si la Olimpiada, daca erai in stare.... daca
    Da ai luat, cu Doina Ignat la 30 de ani, nu la 40, - nu mai zic de Andrunache, sau altii, cu Gabriela Szabo care se pregatea prin afara, cu Mihai Covaliu cu 8 ani mai tanar, cu Romania la gimnastica impecabila - dar fara un adversar de temut ca USA care nationalizeaza sportive si antrenori pe banda rulanta sau China care tinde acum la perfectiune, sunt doar cateva exemple care-mi vin in minte.

    Nu mai tine. Anii trecuti erau adevarate MINUNI la Olimpiada, abia acum e normalul.

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Icebox View Post
    Da ai luat, cu Doina Ignat la 30 de ani, nu la 40, - nu mai zic de Andrunache, sau altii, cu Gabriela Szabo care se pregatea prin afara, cu Mihai Covaliu cu 8 ani mai tanar, cu Romania la gimnastica impecabila - dar fara un adversar de temut ca USA care nationalizeaza sportive si antrenori pe banda rulanta sau China care tinde la perfectiune, sunt doar cateva exemple care-mi vin in minte.

    Nu mai tine. Anii trecuti erau adevarate MINUNI la Olimpiada, abia acum e normalul.
    Nu erau minuni, erau inca roadele unui sistem de pregatire ceausist. Dar trebuie sa inteleaga toti o data pentru totdeauna. Nu se mai poate asa. Si tocmai de aceea am fost socat sa citesc declaratiile lui Belu.

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Hai mai sa fim seriosi,poti sa ai cele mai bune conditii din lume(bine in afara conditiilor gen mario jones),daca nu ai antrenori capabili si mai ales talente nu faci nimic!!!

  11. #53
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Cea mai mare deceptie se consuma in clipa de fata, nationala de handbal.
    De ce e sportul romanesc in faliment? Pt ca suntem practic o tara in faliment, o tara bolnava ce si-a pierdut orice busola.
    Suntem o tara fara infrastructura sportiva, sau cu una veche de zeci de ani. Nu avem bazine, sali de sport(avem cutiile sinistre facute de nastase), stadioane. Suntem o tara in care bazele sportive se transforma in proiecte imobiliare.
    Suntem o tara cu oameni nebuni, cu copii din ce in ce mai obezi, o tara anti-sport, o tara in care unele sporturi mor(hochei, rugby) pt ca practicarea lor nu ar aduce satisfactii materiale deosebite(unicul imbold la ora actuala pt romani). O tara in care fotbalul, vazut ca varianta de parvenire, e singurul sport in care se mai misca cat de cat ceva.
    Last edited by Bumbescu; 19th August 2008 at 11:05.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Nationala de handbal vine si ea tare pe turnanta!!!Se plaseaza pe locurile fruntase in ceea ce priveste deziluziile de la Olimpiada.Insa problema e alta:noi suntem la pamant in ceea ce priveste sporturile de echipa.E posibil ca din toate sporturile de echipa noi sa nu avem reprezentanta decat la handbal feminin???Cum e posibil ca o tara de vreo 3 ori mai mica ca Serbia sa ne dea clasa in ceea ce priveste sporturile de echipa?Cum de nu existam in baschet si volei?

  13. #55
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    La baschet n-am fost niciodata mari "scule", la volei insa da. Marea intreabare se pune insa la handbal masculin unde nu am mai fost de "un milion" de ani la o competitie desi suntem fosti campioni mondiali.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #56
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Cea mai mare deceptie se consuma in clipa de fata, nationala de handbal.
    De ce e sportul romanesc in faliment? Pt ca suntem practic o tara in faliment, o tara bolnava ce si-a pierdut orice busola.
    Suntem o tara fara infrastructura sportiva, sau cu una veche de zeci de ani. Nu avem bazine, sali de sport(avem cutiile sinistre facute de nastase), stadioane. Suntem o tara in care bazele sportive se transforma in proiecte imobiliare.
    Suntem o tara cu oameni nebuni, cu copii din ce in ce mai obezi, o tara anti-sport, o a tara in care unele sporturi mor(hochei, rugby) pt ca practicarea lor nu ar aduce satisfactii materiale deosebite(unicul imbold la ora actuala pt romani). O tara in care fotbalul, vazut ca varianta de parvenire, e singurul sport in care se mai misca cat de cat ceva.
    Imi pare rau la handbal de 2-3 ani sunt si bani, sunt de toate, asta e intr-adevar o deziluzie uriasa.

  15. #57
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Handbalul chiar este o deziluzie, azi nu am aratat NIMIC, nu am aratat ca vrem sa luptam pentru o medalie, poate doar Maier si Amariei au mai iesit din acest tipar.

    Bine zis, Bumbescule. Din pacate, acesta este doar inceputul dezastrului, probabil ca la Londra nu vom obtine mai mult de 5 medalii. Copii de azi nu se mai duc la alt sport in afara de fotbal pentru ca toti spera sa ajunga la un club precum Steaua, Dinamo sau Rapid si sa se umple de bani. Iar volumul de munca pentru un fotbalist este infinit mai mic decat pentru un sportiv care concureaza la Jocurile Olimpice. Acum sunt alte preocupari: calculator, televizor, fast-food, discoteca, cine sa mai aiba timp si pentru sport?
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  16. #58
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gontel View Post
    Handbalul chiar este o deziluzie, azi nu am aratat NIMIC, nu am aratat ca vrem sa luptam pentru o medalie, poate doar Maier si Amariei au mai iesit din acest tipar.

    Bine zis, Bumbescule. Din pacate, acesta este doar inceputul dezastrului, probabil ca la Londra nu vom obtine mai mult de 5 medalii. Copii de azi nu se mai duc la alt sport in afara de fotbal pentru ca toti spera sa ajunga la un club precum Steaua, Dinamo sau Rapid si sa se umple de bani. Iar volumul de munca pentru un fotbalist este infinit mai mic decat pentru un sportiv care concureaza la Jocurile Olimpice. Acum sunt alte preocupari: calculator, televizor, fast-food, discoteca, cine sa mai aiba timp si pentru sport?
    Timp ar fi? Dezinteresul apartine insa si cluburilor (bine, si alea destul de putine) care nu fac selectii, nu trimit oameni in scoli, nu fac nimic sa-si atraga sportivi. Da pentru ei e si o scuza, n-au ce sa le ofere, decat niste cheltuieli pe cantomente, echipamente, etc. pe care nu si le permite oricine. Atunci cum sa atragi un copil? E o bataie de joc, si asta din cauza faptului ca unii isi umfla burtile si unii tac din gura...

  17. #59
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    O parte din vina este purtata si de televiziuni, ziare, radiouri, institutii care promoveaza excesiv fotbalul, reprezentat jalnic la fiecare competitie. Fotbalisti agramati si ingamfati sunt invitati la toate emisiunile, iar campionii adevarati sunt ignorati cu buna stiinta.
    De cat timp nu a mai participat fotbalul romanesc la un turneu olimpic ori la un turneu final la nivel de juniori?

  18. #60
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Stiti care va fi rezultatul acestei Olimpiade:flori si interviuri pe aeroport,o vizita la base,unu sau doi vor deveni cetateni de onoare,maxim 2 saptamani de prezenta prin ziare,poate si 2-3 emisiuni care fac rating si gata,ne intoarcem la mizerie,nu tu un bazin,un stadion,o polivalenta!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  19. #61
    sport legend Icebox's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    3,042
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LEGION View Post
    Stiti care va fi rezultatul acestei Olimpiade:flori si interviuri pe aeroport,o vizita la base,unu sau doi vor deveni cetateni de onoare,maxim 2 saptamani de prezenta prin ziare,poate si 2-3 emisiuni care fac rating si gata,ne intoarcem la mizerie,nu tu un bazin,un stadion,o polivalenta!
    Da exact, asta e buba. Nimeni nu vede, PROBLEMA! Toate bune si frumoase, totul perfect, pana ajungi ca Kiribati cu 2 participanti.

    Urmuz, fotbalul este in prim-plan oriunde in Europa, si la bani investiti si la impactul mediatic. Asta nu e neaparat o scuza. Faptul ca statul nu face nimic pentru ca celelalte sporturi sa aiba niste conditii decente e problema. Sincer statul nici pentru fotbal nu s-a sinchisit prea tare, ce-au facut ei pentru fotbal? Au venit altii si au investit, dar celelalte sporturi trebuie sustinute de stat pentru ca nicaieri in lume nu cred ca exista investitori la canotaj, la kayak sau la atletism s.a.m.d.

  20. #62
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Dragulescu, Grasu, handbalistele, Ionut Gheorghe...astia sunt sportivii care m-au dezamagit.

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Asta cu promovatul excesiv al fotbalului e o tampenie!Cine nu-i lasa sa promoveze voleiul de exemplu????Ce naibii sa promoveze la volei cand suntem 0 barat.E normal ca televiziunile sa caute audienta si e cert faptul ca fotbalul are cea mai mare audienta la noi.Si nu cred ca trebuie ca telurile noastre trebuie sa fie titlurile supreme la juniori.Fotbalul are tarele lui dar la nivel de rezultate nu sta prost.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •