Page 12 of 21 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 232 to 252 of 437

Thread: Sandra Izbașa

  1. #232
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    mamaaaaa, e super poza aia cu sandra
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  2. #233
    sport legend ioana11's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    708
    Reputatie
    1
    va las si eu un link http://www.youtube.com/watch?v=ORzjyLusyc8
    mi se pare foarte draguta

  3. #234
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Asa este, multumim frumos Ioana,foarte draguta si dezinvolta Sandra.Sper sa-si atinga toate obiectivele din acest an.

  4. #235
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    multumin Ioana.
    foarte frumoasa Sandra, parca e mai frumoasa ca anul trecut.
    sper sa-i reuseasca tot ce si-a propus.

  5. #236
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Chiar o surpriza placuta din partea GSP...nu ma asteptam. De obicei nu numai ca scriu putin si rar, dar mai scriu si eronat. De data asta, s-au depasit.
    Sandra, superba. Incomparabil mai frumoasa ca Nastia.

  6. #237
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    asta-i interviul din Prosport, realizat de Mirela Basescu, despre care vorbiram acum vreo 2 saptamani

    mai tineti minte, cand a fost si cu Stela si cu Forminte?

  7. #238
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Am citit undeva ca in poza asta sunt Elsa Garcia, Nadia Comaneci si Sandra Izbasa. Mie nu mi se pare ca a treia e Izbasa. Voi ce credeti?

    http://www.regioclub.com.mx/Imagenes/Nadia-2009.jpg

  8. #239
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Cu siguranta e Sandra,pe situl Sandrei ingrijit de Mona este tot articolul si sunt mai multe poze dragute.

  9. #240
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    E Sandra toata ziua

  10. #241
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Merci. Eu poza asta am gasit-o in IGM. E alt articol. De fapt poza de pe blogul Monei e mai draguta pt ca picioarele Sandrei nu sunt taiate. Mi s-a parut ca arata foarte matura in poza. Nici nu eram sigura ca e ea pentru ca nu i se vede bine fata in poza asta.

    Sandra e pe coperta ultimului numar al International Gymnast Magazine.


    http://www.intlgymnast.com/

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...operat-4236302

    Sandra a avut o mica interventie chirurgicala.
    Ca un apropo am avut si eu in liceu o chestie din aia tot in talpa piciorului. Doare INGROZITOR, eu nu nu puteam pune talpa jos, nu stiu cum a reusit sa se antreneze si se concureze cu durerea aia.
    Last edited by mikeyy; 10th August 2009 at 15:20.

  11. #242
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Multa sanatate Sandrei!Imi pare rau ca trebuie sa mai ia inca o pauza, speram sa o vad la Internationale in iunie

  12. #243
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Acum l-am vazut si eu in Prosport. Titlul arata mai rau, ma si gandeam cum de nu s-a auzit nimic pana acum.
    Intr-adevar o eventuala infectie e o mare problema si intr-o sala de gimnastica va fi greu de evitat. Poate va face sala intre timp?

    In alta ordine de idei...ce bine ar fi daca s-ar actiona cu atata promptitudine de fiecare data!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  13. #244
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    N-a fost chiar mare promptitudine. Pt ca ea avea dureri de cateva luni dar au amanat operatia ca sa poata concura. Acuma cu stilul meu carcotaret obisnuit ma intreb si eu nu era mai bine s-o opereze mai demult ca oricum nu a putut sa se antreneze la maxim pt Europene si nici mare branza n-a facut. S-ar fi putut antrena la parametri maximi o perioada mai lunga inainte de mondiale. Oricum nu e mare scofala, cu putina atentie in 2 saptamani taietura de la opratie se poate vindeca foarte frumos.

  14. #245
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da..au asteptat destul de mult pana sa intervina. Important e ca nu e ceva grav.
    In perioada asta de cateva sapt de pauza se poate ocupa linistita de Bac si sa-si mai rezolve alte probl de sanatate (daca mai are).

    Singurul dezavantaj va fi ca iar va avea cateva kg in plus..e inevitabil, dar sa speram ca va trece cu bine.
    Multa sanatate
    www.fangymnastics.com

  15. #246
    senior Maxmold's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Rusia, Yaroslavl
    Posts
    174
    Reputatie
    1
    Aceasta extraordinar, ea putea răbda asemenea durerea mare. Ufff... :huhu:
    Multă, multă sănătate Sandra! Să vă faceți mai repede bine!

  16. #247
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Sa speram ca se va vindeca perfect si va putea evolua la maxim la Mondiale.
    E bine ca s-a operat, nu avea rost sa se chinuie, si pana la urma nu te poti juca cu sanatatea.
    Cu siguranta Sandra va da tot ce are mai bun pentru pregatirea de Mondiale, si la fel si in concurs.

  17. #248
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Pacat de vestea asta, dar bine ca s-a rezolvat

  18. #249
    senior Adde's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuizaBon View Post
    N-a fost chiar mare promptitudine. Pt ca ea avea dureri de cateva luni dar au amanat operatia ca sa poata concura. Acuma cu stilul meu carcotaret obisnuit ma intreb si eu nu era mai bine s-o opereze mai demult ca oricum nu a putut sa se antreneze la maxim pt Europene si nici mare branza n-a facut. S-ar fi putut antrena la parametri maximi o perioada mai lunga inainte de mondiale. Oricum nu e mare scofala, cu putina atentie in 2 saptamani taietura de la opratie se poate vindeca foarte frumos.
    Oare de asta o fi avut probleme la Jesolo? Acel sol mi s-a parut tare ciudat, si-a aruncat si papucul parca... Stiti cumva, acest sol il pregateste pt. Mondiale?

    Cateva luni cu probleme si dureri, greu, si operatia abia acum. Poate a incercat sa evite sa stea pe bara o luna. Oricum, sper din suflet sa-si revina in timp util si sa o mai vad.
    [COLOR="DarkOrchid"]"Oamenii mari nu pricep singuri nimic, niciodată, și e obositor pentru copii să le tot dea întruna lămuriri"[/COLOR]

  19. #250
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Sandra a fost sarbatorita in numarul aprilie 2009 al IGM. A fost pe coperta iar revista a continut un articol special despre dansa. Ma scuzati ca nu am avut timp pana acum sa traduc. Articolul este scris de Dwight Normile si este un exemplu perfect despre cum altii stiu sa ne laude si sa ne respecte campionii.

    TRADUCERE (aproximativa)

    Cand antrenorii Octavian Bellu si Mariana Bitang s-au retras dupa olimpiada din 2004, echipa feminine de gimnastica a Romaniei a luat o infatisare cu totul noua. Nicolae Forminte a fost numit antrenor principal iar Sandra Izbasa si Steliana Nistor au devenit liderii echipei pentru perioada de 4 ani urmatoare.
    Desi Romania a mers la Beijing ca echipa campioana pe echipe, la sarituri, barna si sol, sansele da a repeta o performanta asemanatoare erau departe de a fi realiste. Cu un program de pregatire care nu avea prea multe gimnaste si nici o pregatire constanta, orice medalie ar fi fost un succes.
    Cand Nistor si Izbasa au condus echipa catre medalia de bronz invingand Rusia o anumita cantitate de satisfactie a fost atinsa. Dar cand Izbasa a castigat medalia de aur la sol o noua stea s-a nascut in Romania. In Beijing, Izbasa a avut posibilitatea sa vada intreaga finala la sol desfasurandu-se in fata ei. A vazut campioana mondiala la sol din 2007 Shawn Johnson ridicand nota la 15.500. “M-am intrebat cum o sa ma prezint”, raspunde Izbasa fiind intrebata la ce se gandea dupa exercitiul lui Johnson “Nu-mi pasa ce fac alte concurente, si m-am concentrat numai pe exercitiul meu.”
    Izbasa a vazut dupa aceea executiile a altor 2 campioane mondiale care si-au ratat sansele la aur. Campioana 2003 a “zburat” inafara covorului iar campioana din 2006 Cheng Fei a cazut la un front full. “Mi-a parut rau pentru Cheng Fei” spune Izbasa. “Dar dupa ea stiam ca-i vine randul Nastiei Liukin daci inca nu era usor sa castig medalia de aur.” Liukin a [stat] la toate aterizarile dar i-a lipsit dificultatea lui Johnson. In acel moment Izbasa si-a adunat experienta ei vasta care include doua titluri europene si cateva tiluri la cupe mondiale. Si-a folosit abilitatea de a ateriza fara nici o urma de dezechilibru. [urmeaza o descriere a exercitiului in termini tehnici]
    Performand pe o melodie inspirata “Taniec Eleny” Izbasa a aratat coreografie plina de personalitate care a transmis bucurie, energie si [usurinta?] eleganta[?]. Nota ei 15.650 care include o dificultate de 6.5 (cu 0.1 mai mult ca cea a lui Johnson si dos Santos) nu numai ca a adus aurul dar a si legitimizat eforturile Romaniei de revenire.
    Izbasa a fost sarbatorita acasa. S-a intalni cu presedintele Traian Basescu si i s-a dat un SUV cat si o suma considerabila de bani. Deasemenea echipa a primit drept cadou o vacanta la mare.
    Multi campioni olimpici se gandesc la retragere dar Izbasa nu are astfel de planuri. Ea are propria ei personalitate. Ganditi-va la o Svetlana Khorkina dar fara un temperament schimbator.
    “Ea e o personalitate puternica” spuna Marius Vintila care e unul din antrenorii Izbasei la Deva. “Daca ar fi posibil si-ar face propriul program. Ea stie ce are de facut. Stie cand sa puna frana sau cand sa apese pe aceleratie”.
    Cand a fost intrebata care erau idolii ei cand era junioara [gimnasta tanara] a raspuns simplu “Nimeni. Eu sunt propriul meu model”. Nu a fost nici o urma de aroganta in raspunsul ei ci numai incredere in propria persoana.
    In Deva ea are propria camera. Isi petrece timpul liber ascultand muzica (dance, hip-hop) plimbandu-se sau “citind ceva interesant”. Deasemenea ii place sa petreaca timpul in fata calculatorului Vaio cu ajutorul caruia comunica cu prietenii prin messenger[?]. Youtube este o alta destinatie frecventa. Iar filmuletul ei preferat [cu ea] este “solul Olimpic” spune ea zambind.
    Izbasa zambeste foarte des si de data asta chiar straluceste la modul propriu. Recent si-a pus un cristal pe incisivul de pe partea dreapta. “Nu este permanent” spune ea despre dintele ei “este lipit”. Ii sta bine, ceea ce ma face sa gendesc ca Izbasei ii place sa fie un pic diferita. “Da” confirma ea, “in orice fac si in orice am”.
    Izbasa spuna ca daca nu ar fi facut gimnastica ar fi practicat probabil un alt sport. “Handbal” sau “dans modern” spune ea.
    Ea a inceput sa practice sportul la Steaua Bucuresti in 1994 la varsta de numai 3 ani si jumatate. Ea va implini 19 ani pe 18 iunie. E o gramada de timp petrecut in sali de gimnastica. “Pur si simplu imi place”, explica Izbasa. “Cateodata ma simt nemotivata [?] dar antrenorii imi spun sa continui si sa raman in gimnastica pentru ca sunt potrivita pentru acest sport.”
    Cariera i-a oferit posibilitatea sa calatoreasca des in strainatate dar ea spuna ca nu are destinatii preferate. Ei ii plac toate la fel de mult. Desi Nistor s-a retras din cauza accidentarilor, Izbasa va continua. “In acest an cu siguranta voi participa la Europene si la mondiale iar la anul vom vedea ce va fi” spune ea.
    Da, lucrurile stateau cam prost pentru Romania dupa 2004. Cu toate astea Izbasa s-a dovedit a fi un membru valoros al noii echipe de seniori. Cu cat va sta mai mult prin preajma cu atat va fi mai bine.
    Si cum vede Izbasa directia in care merge gimnastica romaneasca astazi? “Mergand in sus” spune ea. Cat de sus va merge va fi determinat si de personalitatea cu care Izbasa poate contribui.

  20. #251
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Interviu cu Sandra in Prosport:

    Aflată ieri, în cantonament la Mamaia, campioana olimpică la sol, Sandra Izbașa nu a avut mult timp de distracție la împlinirea a 19 ani.

    Prinsă între antrenamentele pe plajă și cele din sală, la care se adaugă și repetarea materiei pentru examenul de Bacalaureat care începe luni, Izbașa s-a bucurat de surpriza făcută de Elena Frâncu, directoarea DJS Constanța: un tort uriaș. Campioana olimpică de la Beijing a vorbit, pentru ProSport, despre planurile de viitor și startul în cel mai greu concurs, care începe peste câteva zile.

    E vreo diferență între Sandra la 18 ani și cea de la 19 ani?
    Nu. Nici gând, poate doar responsabilitățile au mai crescut și sunt un pic mai matură în stabilirea priorităților. În rest, îmi doresc același lucru ca întotdeauna: sănătate, sănătate, sănătate. Este cel mai important, restul va veni de la sine.

    Cum e cantonamentul la mare?
    Folositor. Este nevoie și de recuperare ca să revenim cu forțe noi în sală, în plus, mi-am propus să mă odihnesc și să mă liniștesc un pic pentru că vine cel mai important concurs de până acum, examenul de bacalaureat.

    De ce concurs?
    Pentru că așa îl văd. La Bac e la fel ca în competiție, tu ești propriu tău adversar. Dacă faci bine și dai totul, nu ai cum să ratezi. Am emoții, dar după prima probă sper să îmi intru în mână.

    Cum stai cu pregătirea?
    De trei săptămâni am început să urc și pe aparate. Cât am făcut antrenamente ușoare pentru a proteja piciorul, am lucrat mai mult la paralele.

    Te-ai recuperat în totalitate după intervenția în talpă?
    Nu chiar, dar e mult mai bine. La exercițiile mai grele simt o jenă acolo, dar nu atât de tare încât să nu trec peste ea.

    Continui tot cu patru aparate?
    Da, pentru că așa am început și acum mi-ar fi greu să fac doar două. Accentul îl pun mai mult pe bârnă și sol, iar paralelele și săriturile mă ajută mult în pregătirea primelor două.

    Cum vezi concurența cu colegele mai mici de lot?
    Mă bucur că există și mai ales că echipa va fi astfel mai puternică. Dacă una dintre ele va fi mai bună decât mine, nu mă supăr pentru că știu câtă munca e în spate și o să o respect mai mult pentru asta.

    Mai este titlul mondial un obiectiv?
    Normal. Nu știu de ce toată lumea se așteaptă să mă retrag din moment în moment. Faptul că nu am luat nicio medalie la Europene și a fost această problemă la picior nu înseamnă că renunț așa ușor.

    Vei mai schimba ceva la solul cu care vei merge la Londra?
    Față de Europene o să fie modificat, voi încerca să adaug o combinație care să îmi mai aducă câteva zecimi și sper să ajung la o dificultate de 6.0 sau 6.2.

    Te-ai gândit dacă vei merge mai departe după Mondiale?
    Nu știu ce voi face dar cred că mai am multe de arătat în gimnastică. Vreau să merg mai departe pentru că simt că pot. Nu aș putea zice dacă asta înseamnă un an, doi sau trei. Dar ce pot spune este ca am motivația necesară care îmi dă putere să continui.
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...ivatie-4574129


    Asta e Sandra pe care o vreau...astea sunt declaratiile pe care ar trebui sa le dea un campion olimpic! Bravo Sandra....ma bucur ca si-a revenit si nu mai spune lucruri aiurea! Chiar daca nu a luat medalie la Euro..i-a facut bine experienta!

    Cu o astfel de atitudine (de invingatoare) sunt convins ca va urca pe cea mai inalta treapta a podiumului la sol!
    www.fangymnastics.com

  21. #252
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Ce frumos, multumesc mult, Mihai! Superb articolul, iar cuvintele ei, imi dau asa mari sperante... si cum ai zis si tu, Mihai, da, ma bucur sa vad un articol cu Sandra asa cum o stim noi... cu mentalitatea aia de invingatoare! Iti tinem pumnii, Sandra!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •