Page 11 of 21 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 211 to 231 of 437

Thread: Sandra Izbașa

  1. #211
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Are dreptate Tess, daca din start au voie sa mearga doar 4... Daca o sa vina antrenorii sau federatia intr-o buna zi si o sa le spuna "tu, tu, tu si tu mergeti la CE", o sa fie frustrant pentru restul si se vor simti nedreptatite. Sunt destule fete acum la lot, ar trebuie sa se faca cel putin 2 mini-"concursuri" interne.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  2. #212
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Are dreptate Tess, daca din start au voie sa mearga doar 4... Daca o sa vina antrenorii sau federatia intr-o buna zi si o sa le spuna "tu, tu, tu si tu mergeti la CE", o sa fie frustrant pentru restul si se vor simti nedreptatite. Sunt destule fete acum la lot, ar trebuie sa se faca cel putin 2 mini-"concursuri" interne.
    Ce bine era cand Internationalele Romaniei erau programate inainte de CE...
    Cata, cred ca ai dreptate. Doua concursuri interne ar fi mai bine decat unul, ar fi mai drept, s-ar elimina si problema "forma de o zi" sau "lipsa de forma intr-o zi"... Ne aude/citeste cineva?
    Last edited by Tess_AN; 28th January 2009 at 18:45.

  3. #213
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Nici eu nu prea am incredere in Sandra la AA. Inainte de JO aveam o incredere nebuna ca se pregateste intens la paralele si ca o sa ia peste 15, dar a luat pe la 14, cu un exercitiu greoi, iar locul 8, desi meritoriu, a fost datorat, printre altele, si unei note extraordinar de mari la barna, pe care eu una nu cred sa o mai ia anul asta.

    Imi cer scuze pentru pesimism, n-am nimic cu Sandra sau cu alte fete din echipa, pur si simplu n-o vad recuperand punctajul de la JO, darmite sa-l depaseasca. Eu cred ca doar la sol are sanse reale (la aur), iar la barna o sa ia medalie doar daca o sa rateze din adversare (cum s-a intamplat mai mereu la Europene).

    Pe de alta parte, neincrederea mea nu ma opreste sa o admir pentru cate face in acelasi timp si pentru ca vrea sa continue in gimnastica. E un bun exemplu pentru celelalte fete, echipa are nevoie de "veterane" realizate, care au trecut prin momente dificile de-a lungul carierei si care le pot incuraja si ajuta pe micute.

  4. #214
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu, la mondiale tot concurs fara echipe va fi.

    Eu, anul acesta cred ca va fi anul Anei Tamarjan si a Gabitei Dragoi...cred ca ele sunt in cea mai buna forma la ora actuala si sper sa fie sanatoase ca sa poata sa-si indeplineasca visul de a urca pe podium.
    Sandrei ii doresc sa reuseasca sa castige aurul la mondiale!
    Asa spun si eu MIkeyy, e anul Anei TAmirjan si al Gabitei...simt asta. Sandra, nu stiu, am oarece rezerve, sincer..Asteptam sa vedem, si mie mi se pare ca e un program f incarcat, oricata energie ai declara ca ai, tot nu functioneaza, ca nu e vb de cate resurse energetice ai..gimnastica nu functioneaza asa, functioneaza sa fii focusat 100 %. Sa nu spuna altii ca sint prea dura, dar eu pe Sandra nu o vad bine, cu toate atitudinea ei de invingatoare pe care o afiseaza, e vorba aia, mai bine taci si le faci, ea vorbeste mult si declara multe...sa vedem rezultatele. E doar parerea mea, nu aruncati cu oua ca e crzia financiara

  5. #215
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by venera View Post
    nu aruncati cu oua ca e crzia financiara
    oricum nu aruncam cu oua..sunt studenta nu-mi permit Vom vedea in ce forma e Sandra in februarie, atunci cred ca o sa ne dam seama cate poate realiza din ce si-a propus ea...in concluzie abea astept concursurile alea..American Cup si concursul Nadiei pt a le vedea pe fete si sa vedem daca au progresat.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  6. #216
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, cele 2 concursuri din SUA din februarie si de asemenea amicalele din martie (sper ca se vor mai tine)...la aceste amicale sper ca vor fi trimise cat mai multe gimnaste, in special cele care au sanse sa prinda Europenele.
    www.fangymnastics.com

  7. #217
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Mihai, nu am vazut nimic in programul din Buletinul federatiei despre amicalele din martie. Cand si unde vor fi? Am vazut doar etapele de cupa mondiala dar nu am auzit de nici o participare romaneasca...

  8. #218
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Amicalul era pt junioarele de la lot...forminte spunea ca isi doreste acest amical..dar nu stiu daca federatia a aprobat acest amical
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  9. #219
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Dupa cate ma duce pe mine capul, cred ca amicalele se vor inghesui mai degraba in perioada dinaintea Mondialelor, desi de data asta este anul imediat dupa Olimpiada, cand verificarile nu sunt chiar super importante pentru vreo tara, asa cum se intampla in ultimii doi ani ai ciclului olimpic.

  10. #220
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Eu am incredere in Sandra, ea stie cate poate face, si merita toata admiratia daca poate face atatea in acelasi timp...
    Sa speram ca va reusi sa isi imbunatateasca paralelele, asa ar avea sanse mari la o medalie la AA, pe langa sansele bune pe care le are la sol si barna.

  11. #221
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    tocmai am urmarit la tvr la stirile sportive intamplator un reportaj despre premiile acordate la gala sportului romanesc. nu prea mi-a placut atitudinea sandrei si a lui forminte care tineau sus si tare ca sandra a fost cea mai buna din 2008, desi cea numita a fost Constantina Dita Tomescu. Chiar daca ar fi avut dreptate puteau sa se abtina.

  12. #222
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Ce-i drept, Sandra merita sa fie sportiva anului. La Constantina Dita Tomescu ii dau toate premiile, pe cand Sandra a castigat mai multe medalii si competitii in 2008...

  13. #223
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Un articolas in International Gymnastics Magazine despre Nadia International la care participa Sandra. O poza frumoasa cu Sandra.


    http://www.intlgymnast.com/index.php...rts&Itemid=164

  14. #224
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Sandra Izbasa: Ca o meserie...

    Interviu aparut in GSP(multumesc Iuliei pt link):

    http://www3.gsp.ro/zoom/124046/688-1...draizbasa2.jpg

    Sandra Izbașa e încă la Deva. Va împlini anul acesta 19 ani, în iunie. Este campioana olimpică de la sol, dublă medaliată europeană cu aur la același aparat. De ce n-a lăsat deoparte sportul pe care îl practică de cincisprezece ani?

    "Gimnastica mi-a intrat în sînge. Mi-ar fi greu să renunț. E ca o meserie pentru mine. Ce să fac acasă? Să mă plictisesc!", spune Sandra Izbașa într-o seară, la poalele cetății Devei. A terminat unul dintre miile de antrenamente ale carierei. Și numărătoarea continuă... Nu termină bine de vorbit despre plictiseală că începe o altă frază: "De la optsprezece ani începe o gimnastă să se coacă. Ce să fac acasă? Să-mi petrec timpul între casă și școală. Acum măcar fac ceva constructiv. Anul asta am de dat Bacul, mai este și medalia mondială de aur", adăugă Sandra.

    "Mi-ar fi foarte greu să renunț"
    Medalia de aur mondială este singura care îi lipsește din palmares. "Un Campionat Mondial nu este ca o Olimpiadă. Dacă ratam la Beijing aveam o problemă. Mondialele sînt în fiecare an", mai spune Sandra. Gimnasta din București a participat la două CM de la care a adunat 3 medalii, 1 argint la bîrnă (2006), 2 bronzuri, unu la individual compus (2006) și unul cu echipa (2007).

    Culorile Jocurilor Olimpice
    Una dintre cerințele din fișa postului de gimnastă este machiatul. Fete maturizate de straturi de culori. De ce se machiază gimnastele? "De mică am fost învățată să am o anumită mimică a feței și să mă machiez. Cînd nu puteam eu, mă ajutau antrenoarele. Ele m-au învățat că sînt o artistă, nu pe scenă, ci pe patru aparate", explică Sandra. Culorile de la Jocurile Olimpice au fost negru, albastru și portocaliu. Sandra ar fi vrut să aleagă și albul, dar "și așa am fața prea palidă".

    De la fericire la tristețe
    În 2009 Sandra a luat cu ea și exercițiul de la sol de la JO, chiar dacă pregătește și o rutină nouă. "Le stăpînesc foarte bine pe amîndouă. Muzica este din aceeași temă pe care am folosit-o la Beijing, dar nu mai este fericirea, ci tristețea", adaugă dubla campioană europeană de la sol.

    Totuși, ce i-ar plăcea Sandrei să facă după ce va renunța? "Să ascult muzică, să reușesc să fac dans sportiv, aș fi spus și handbal, dar nu mai vreau să iau coate în gură, am primit destule cînd eram mică. Aș mai vrea să mă plimb, să mă relaxez", mai spune gimnasta.

    Dar pînă să aibă timp acestea, Sandra mai are multe antrenamente în față. Chiar dacă se machiază, chiar dacă e pe punctul de a-și lua permisul de conducere, chiar dacă va împlini nouăsprezece ani anul acesta, Sandra încheie discuția nocturnă cu: "sînt un copil altfel".

    Planul pe 2009
    Prima ieșire a Sandrei în concursuri, în 2009, se va întîmpla pe 21 februarie, în America, la Oklahoma. Ea va participa alături de Andreea Grigore la concursul organizat de Nadia Comăneci. Pînă la Campionatele Europene din luna aprilie, Sandra mai are programată participarea la un amical cu echipa Italiei.
    http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastic...ie-124046.html

    Astfel aflam si de primul amical de dinaintea Europenelor. Sper sa aflam mai multe detalii de acest concurs!
    Frumos interviul, cam rare asemenea articole in GSP. In mare stiam din articolele din Prosport toate aceste informatii, singura noutate e cu amicalul din Italia si de asemenea aflam cateva informatii despre noua ei melodie de la sol.
    Last edited by mikeyy; 17th February 2009 at 01:27.
    www.fangymnastics.com

  15. #225
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Woooooow, in GSP, nu-mi vine sa cred! Multumesc Mihai, desi stau pe site-ul lor o buna parte din zi nu ma prea uit la sectiunea "Gimnastica", stiu ca scriu rar si putin.
    Ma bucura tema pe care merge articolul... Sunt destule persoane care sar in sus si spun ca gata, nu se mai tine de treaba, cand vad o gimnasta machiata sau aud ca a iesit in oras sau la o petrecere. Sper sa nu-si fi schimbat prea tare muzica la sol, n-am "auzit" un sol mai frumos. Tin minte melodia Catalinei Ponor de dupa 2004, a vrut sa incerce un colaj, a pastrat din veche piesa dar isi pierduse tot farmecul. Chiar sunt curioasa, abia astept sa vedem

    PS: Trebuie sa fiu carcotasa... Ori era vorba de Dana Druncea si Andreea Grigore, ori doar de Dana Druncea dupa noile informatii
    PPS: Sa intrati si pe link, mai sunt inca 4 poze foarte dragute si cate un comentariu de-al Sandrei cand dati click pe fiecare.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  16. #226
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Interviu aparut in GSP(multumesc Iuliei pt link):Frumos interviul, cam rare asemenea articole in GSP. In mare stiam din articolele din Prosport toate aceste informatii, singura noutate e cu amicalul din Italia si de asemenea aflam cateva informatii despre noua ei melodie de la sol.
    Si fotografia Mihai e noua si frumoasa! Tu fiind baiat si tanar poate ai o rezerva, dar eu pot sa o spun in gura mare: E frumoasa Sandra noastra! Mai frumoasa ca Nastia!
    Multumim de articol - frumos intr-adevar.

  17. #227
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu am stiut de comentariul Sandrei daca dau click pe poze...ce tare. Mersi Cata pt pont! De asemenea nu observasem nici greseala referitoare la Andreea Grigore.....va merge doar Dana cu Sandra 100%.
    Referitor la GSP eu nu prea citesc ce scriu ei pt ca nu pun accent pe categoria de "Alte sporturi".

    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Si fotografia Mihai e noua si frumoasa! Tu fiind baiat si tanar poate ai o rezerva, dar eu pot sa o spun in gura mare: E frumoasa Sandra noastra! Mai frumoasa ca Nastia!
    Multumim de articol - frumos intr-adevar.
    Nu am nicio rezerva Tess! Sandra este intr-adevar frumoasa, cu mult mai frumoasa decat Nastia. In plus Sandra are si personalitate.
    www.fangymnastics.com

  18. #228
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    O mica stire in Prosport

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...nadiei-3934608


    Da, e tare frumusica! Mie cel mai mult imi place in poza in care rade cu gura pana la urechi.

  19. #229
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu am stiut de comentariul Sandrei daca dau click pe poze...ce tare. Mersi Cata pt pont! De asemenea nu observasem nici greseala referitoare la Andreea Grigore.....va merge doar Dana cu Sandra 100%.
    Referitor la GSP eu nu prea citesc ce scriu ei pt ca nu pun accent pe categoria de "Alte sporturi".



    Nu am nicio rezerva Tess! Sandra este intr-adevar frumoasa, cu mult mai frumoasa decat Nastia. In plus Sandra are si personalitate.
    De ce nu mai merge si Andreea Grigore???

  20. #230
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    De ce nu mai merge si Andreea Grigore???
    A aparut in Prosport faptul ca are ceva probleme cu greutatea..nu e in forma.
    www.fangymnastics.com

  21. #231
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    multumesc! Nu vazusem articolul ma gandeam la ceva mai rau.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •