Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 43

Thread: Comentatorii TVR

  1. #1
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1

    Comentatorii TVR

    Că vrem, că cel mai probabil nu vrem, aceștia au importanța lor bine delimitată. Și cum TVR e bugetar, acă ei sunt plătiți din bani publici, cred că ar merita niște comentarii performanțele lor.

    Sorin Hobana- omul ce mi-a terorizat copilăria cu toate clișeele posibile la eurosport în timpul săriturilor cu schiurilor. Cine poate uita celebrele : Țara celor o mie de lacuri, țara cantoanelor, țara lalelelor, țara Soarelui-răsare, țara fiordurilor; sau cine poate uita celebra poveste cu V-ul Boklov despre care inițial s-a răs și apoi s-a convenit că era cea mai bună tehnică, povestită și re-repovestită. Sau momentele cu "Sorin Hobana vă spune la revedere și vă invită să rămâneți conectați pe frecvențele eurosport", iar după 30 de secunde de tăcere :" regia de la Paris se pare că ne permite să urmărim și clasamentul general..."
    Probabil că după aceste performanțe notabile de la eurosport plus câteva comentarii de meciuri din Divizia A la care se referea Eminescu când a scris "Somnoroase păsărele", conducerea TVR, sensibilizată, s-a gândit, după plecarea lui Radu Naum, să-l avanseze domul Hoban la gradul de main hostess pentru Beijing. De ce Doamne, de ce ?
    Astfel, am putut afla în fiecare dimineață la ora 5 a.m. care a fost timpul de calificare al celui de-al optulea finalist, câte recorduri s-au stabilit în ziua precedentă și că el nu mai credea că Phelps o să-l prindă pe sârb (bine, ultima informție am aflat-o în premieră de 5 ori în 2 zile consecutive).
    Un lucru bun ce se poate spune despre domnia sa e că se entuziasmează foarte repede și foarte zgomotos (bun, dacă nu te sună vecini de alături să te întrebe de ce țipa nebunul la 6 diminineața că un glonț din Baltmore câștigă încă o medalie de aur).
    Azi înainte de finala de 8+1 ne tot anunța cum o să comenteze el un nou aur olimpic și cum "o să se dea în spectacol" la fel ca polenezul din dreapta sa care sărbătoarea victoria țării sale. Încă o dată

    Andi Vilara - un tip plăcut, o voce mai calmă, mult mai puține stereotipuri, mult mai spontan. Dar și el ca un bun samaritean trebuia să o comită. La semifinala lui Covaliu parcă povestea o partidă de tabinet. Nu prea avea idee ce se întâmplă pe acolo. Un singur lucru era cert: știa că primul care ajunge la 15 câștigă, și ne tot spunea asta. Inițial am crezut că ne amintea nouă, acum tind să cred că repeta ca să nu uite el. vorba aia : repetitio mater studiorum.

    Alina Alexoi - vorbește mult, nimic de zis, doar că și ea are plăcere domnului Hobana de a ne tot povesti acelaș lucru de n ori. Nu care cumva să uităm de americanca care se antrena cu băieții, fiindcă nu avea cu cine altcineva, și chiar ș-acum știe să facă elemte la inele, it is very important, we mustn't !
    Un lucru nu înțeleg la dânsa. De ce nu ne spune și nouă cât de mult este punctat Țukahara, cât de greu e un Iușcenko, Lukașenco sau cum s-o mai numi, și în general care e treaba cu punctajul ăsta mai din anii ăștia implementat ca să ne prindem și noi de fază.

    Adrian Fetecău - Nimic de zis. Știe box, îi place, are ritm, știe despre ce vorbește. Rara avis prin TVR.

    Am înțeles că la baschet comentatorul mai încurcă sportivii și îi mai botează din când în când , iar la tenis -cât am putut să văd azi- comentatorul ori era în silenzio stampa ori avea impresia că partida se comentează singură. În rest vă rog pe voi să completați lista

    P.S. Până nu îmi săriți în cap. Nu sunt căutător de nod în papură, nu cer ca totul să fie irefutabil, nu am pretenția ca toată lumea să fie spontană ca Mircea Badea sau Radu Banciu, dar măcar dacă tot se ține o dată la 4 ani Olimpiada asta nenorocită, nu ar fi mai bine dacă în loc de niște vorbe mestecate, am avea parte de niște informații utile, de niște interviuri, de niște statistice utile ?
    Last edited by useroarecare; 17th August 2008 at 23:21.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In afara de Hobana toti ceilalti sunt cat de cat OK

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Alina Alexoi - vorbește mult, nimic de zis, doar că și ea are plăcere domnului Hobana de a ne tot povesti acelaș lucru de n ori. Nu care cumva să uităm de americanca care se antrena cu băieții, fiindcă nu avea cu cine altcineva, și chiar ș-acum știe să facă elemte la inele, it is very important, we mustn't !
    Un lucru nu înțeleg la dânsa. De ce nu ne spune și nouă cât de mult este punctat Țukahara, cât de greu e un Iușcenko, Lukașenco sau cum s-o mai numi, și în general care e treaba cu punctajul ăsta mai din anii ăștia implementat ca să ne prindem și noi de fază.
    A explicat de 100 de ori, nu e ea de vina ca te uiti tu din an in paste. Dupa aceea ma enervez eu care ma uit la gimnastica si stiu despre ce e vorba sa-mi reptete intr-una. Uita-te regulat si ai sa intelegi

  4. #4
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Alina Alexoi e ok, imi place, e apropiata de gimnaste, Sorin Hobana e super simpatic, e singurul care se agita, se ambaleaza cand comenteaza, chiar daca are multe clisee. Andi Vilara avea si el scaparile lui (vezi "micuta Ema" de la biatlon cu care m-a innebunit un an intreg), nu-mi place ca nu pune traire. Cand comenta cu Dumitru Graur la inceputul anilor 90 era mai ok, de Fetecau nu am auzit.

  5. #5
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Mie imi place Hobana , mi se pare un om cultivat, are un timbru placut, comenteaza bine. Vilara e cu atletismul, la scrima nu prea mi se parea ca avea treaba.
    La baschet, pe langa Emil Hossu-Longin (faorte bun :ok) comenteaza si Cristi Mandru care mi se pare de un nivel mai scazut. Tot el a comentat azi si finalele la tenis.
    Si Narcis Selaru transmite bine volei, box si polo.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu am renuntat sa mai urmaresc un sport din cauza acestui Hoabana asa ca mai lasati-ma cu laudele la adresa lui. Ar fi facut cariera ca purtator de cuvant al PCR

  7. #7
    tennis fan useroarecare's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    București
    Posts
    2,290
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gontel View Post
    La baschet, pe langa Emil Hossu-Longin (faorte bun :ok)
    Uite aici un om realizat la TVR. Fost coleg cu tata prin fabrici în anii 80. După tata era cam neîndemnatic per total, dar două lucruri le știa la perfecție : echipa Craiovei (craiova maxima) și că o să ajungă în TVR (departamentul sport) datorită mă-sii, Lucia Hossu-Longin (o excelentă realizatoare de seriale documentare).

    Pe la sfârșitul anilor 90 l-a revăzut tata la TV bâlbăindu-se în timp ce îi lua antrenorului Stelei un interviu pe teren.
    Acum e comentator la Olimpiadă. Ce bine că România e o țară unde relațiile și pilele nu îți aduc nimic bun

  8. #8
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Despre Sorin Hobana am aceeasi parere ca si Robert.Canotajul l-am urmarit la eurosport,ca si natatia.
    La atletism prefer tvr-ul cu Andi Vilara,caruia ii reprosez un singur cuvint:"colosal",mult prea des folosit.
    Alina Alexoi,desi uneori e depasita de situatie,in general e ok,se straduieste.
    Are multe pe cap,face si ea ce poate,o vad si de buna dimineata si seara la stiri,cind acolo e dupa miezul noptii,motiv pentru care voi fi mai ingaduitoare cu ea.
    La baschet,tenis,fotbal nu prea m-am uitat,deci nu pot emite o parere.

    Prin plecarile masive spre alte posturi,tvr-ul a cam ramas descoperit si uneori trebuie sa improvizeze;sper ca vor angaja tineri inteligenti si talentati,nu cred ca nu se gasesc,important e sa se faca o selectie corecta,nu sa angajeze nepoti si verisoare.

    Inca ceva,tvr-ul a inceput sa practice stilul "telenovelistic" american,dar nu prea le iese;azi,de fapt ieri,au trimis o echipa acasa la Georgeta Andrunache,unde au adunat toata familia,plus vecini si prieteni care cica se uitau impreuna la finala,vopsiti pe fata si cu steaguri tricolore;am avut senzatia de ridicol,mai ales ca la sfirsit nu prea mai stiau ce sa zica.Inteleg sa se ia interviuri ,dar dupa eveniment,asa totul parea fortat,fabricat la comanda.
    Last edited by miafangina; 18th August 2008 at 03:26.

  9. #9
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Un comentator foarte bun este cel de la atletism caruia nu i-am retinut numele din pacate......Cineva imi spune cum il cheama???

  10. #10
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Un comentator foarte bun este cel de la atletism caruia nu i-am retinut numele din pacate......Cineva imi spune cum il cheama???
    La tvr Andi Vilara.
    La eurosport asta -noapte cind a inceput era Cosmin Cernat insotit de Nicolae Marasescu.

  11. 18th August 2008, 11:22

  12. #11
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    La tvr Andi Vilara.
    La eurosport asta -noapte cind a inceput era Cosmin Cernat insotit de Nicolae Marasescu.
    Pai eu vazui semifinala lui Covaliu si nu-mi amintesc sa fi fost el cel care comenta...In fine, probabil pur si simplu nu-mi amintesc bine


    Nu stiu cum comenteaza scrima, la atletism insa pot sa spun ca este un comentator foarte bun din toate punctele de vedere


    Comentatorii TVR raman cei mai buni, chiar si dupa plecarea mai titratilor Radu Naum, Emil Gradinescu si Bogdan Cosmescu

  13. #12
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Astfel, am putut afla în fiecare dimineață la ora 5 a.m. care a fost timpul de calificare al celui de-al optulea finalist, câte recorduri s-au stabilit în ziua precedentă și că el nu mai credea că Phelps o să-l prindă pe sârb (bine, ultima informție am aflat-o în premieră de 5 ori în 2 zile consecutive).
    Si ce-ai vrea sa se spuna intr-o cursa de inot, ca nu inteleg ? Cum ai comenta tu ? Ca din ce inteleg, datele statistice nu-ti convin, pareri personale nu-ti convin .. atunci ce mai ramane ?

    Mie imi place foarte mult Hobana, un tip ce nu se face de ras comentand foarte multe sporturi, care te tine in priza si parca te face sa simti mai bine ritmul si suspansul cursei (de exemplu, la inot, pe ultima tura ridica un pic glasul, lucru normal, pe cand Carmen Bunaciu, o comentatoare buna de altfel, parca nici nu stia ca se termina cursa)..

    Pe Vilara nu prea l-am auzit, sincer nici nu i-as recunoaste vocea..

    Alexoi mi se pare ok, nici prea prea, nici foarte foarte ...

    Fetecau in schimb e o rusine, am mai spus asta, nu stiu decat sa vorbeasca de arbitrii...


    Cernat este de departe cel mai bun comentator pe care il avem la ora actuala, iar impreuna cu Marasescu fac un cuplu teribil la atletism.


    Pe la alte sporturi nu mi-a sarit nimic in evidenta, nici pe tvr, nici pe eurosport ...

  14. #13
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alter ego View Post
    Alina Alexoi - vorbește mult, nimic de zis, doar că și ea are plăcere domnului Hobana de a ne tot povesti acelaș lucru de n ori. Nu care cumva să uităm de americanca care se antrena cu băieții, fiindcă nu avea cu cine altcineva, și chiar ș-acum știe să facă elemte la inele, it is very important, we mustn't !
    Un lucru nu înțeleg la dânsa. De ce nu ne spune și nouă cât de mult este punctat Țukahara, cât de greu e un Iușcenko, Lukașenco sau cum s-o mai numi, și în general care e treaba cu punctajul ăsta mai din anii ăștia implementat ca să ne prindem și noi de fază.

    Ma mir ca nu ai spus nimic despre aia mica din China care a luat azi aurul. M-am uitat si eu pt prima data la gimnastica si cred ca n-o sa uit toata viata ca respectiva "isi viseaza seara exercitiul si ca nu se uita la celelalte concurente in timpul concursului pentru a nu se enerva." De cate ori a repetat in 20 de minute...

    Stii care-i faza? Fiecare comentator are cate o fisa pentru fiecare sportiv cu nume, data si locul nasterii, palmares si cateva cuvinte de descriere si tocmai de aceea se repeta informatiile ca nu sunt bine documentati comentatorii.

    Referitor la Emil Hossu, e de departe cel mai bun comentator. Cand nu comenteaza el parca nici n-am chef sa ma uit la baschet. Insa nu inteleg de ce ii mai cheama un coleg, pt ca ala nu vorbeste deloc.

    Mai are TVR-ul un comentator, l-am auzit la box zilele trecute si mai comenteaza polo in general. Nu stiu cum il cheama, dar e senzational de tipator

  15. #14
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    tvr-ul a inceput sa practice stilul "telenovelistic" american,dar nu prea le iese;azi,de fapt ieri,au trimis o echipa acasa la Georgeta Andrunache,unde au adunat toata familia,plus vecini si prieteni care cica se uitau impreuna la finala,vopsiti pe fata si cu steaguri tricolore;am avut senzatia de ridicol,mai ales ca la sfirsit nu prea mai stiau ce sa zica.
    au fost si la branza.

  16. #15
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    La tvr Andi Vilara.
    La eurosport asta -noapte cind a inceput era Cosmin Cernat insotit de Nicolae Marasescu.
    Marasescu asta e un nenorocit. Are aere de atotstiutor, jigneste sportivii. Pe unul (de la ciocan) l-a facut tampit, la altul (de la sarituri) a spus ca nu stie sa faca elanul, plus alte imbecilitati. O fi el mare grangur pe la federatie, dar ca om si comentator e o nulitate.

  17. #16
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    aoleu si pe mine ma seaca stilul telenovelistic. nu sunt impotriva acordarii atentiei acestor oameni dar stilul nu imi place. nu stiu cum naiba la dicovery daca te uiti poti sa urmaresti cum e povestita cu demnitate viata cuiva dar la noi la tv si daca merge cineva la toaleta se poate transforma intr-o telenovela.

    nu stiu cine naiba comenta azi la finala la inele dar m-am stricat de ras. ar fi fost glume bune doar ca nu erau. era ceva de genul : aceasta e prima medalie de aur... pt el evident. si tot asa a tinut-o . pe mine m-a amuzat.

    oricum eu regret ca nu pot asculta olimpiada cu comentatori britanici.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricochet4 View Post
    Marasescu asta e un nenorocit. Are aere de atotstiutor, jigneste sportivii. Pe unul (de la ciocan) l-a facut tampit, la altul (de la sarituri) a spus ca nu stie sa faca elanul, plus alte imbecilitati. O fi el mare grangur pe la federatie, dar ca om si comentator e o nulitate.
    Ma rog, n-am prins ce-ai spus tu, mie Marasescu mi se pare OK, oricum e de mare ajutor cand comenteaza cu incapabila aia Ghita pe care nu stiu cine naiba o tine la Eurosport

  19. #18
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Irina, daca vrei sa te amuzi, uite aici http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=314503

  20. #19
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Nici eu n-am prins faza cu tampit, ala de la sarituri chiar ca parca se frangea cand sa prinda pragul, estetic vorbind ... Insa a prezis foarte bine multe curse inainte de start si se vede ca se pricepe.

  21. #20
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ma rog, n-am prins ce-ai spus tu, mie Marasescu mi se pare OK, oricum e de mare ajutor cand comenteaza cu incapabila aia Ghita pe care nu stiu cine naiba o tine la Eurosport
    E parerea mea, poate altii il plac. Mie nu. Ghita imi placea, dar de atata alintat in ultimul timp, a inceput si pe mine sa ma calce pe nervi. Acum cea mai draguta ca voce e Cristina Timar Constantinescu.

  22. #21
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Era vorba de un aruncator care a aruncat ciocanul in gard de trei ori in stanga. Si a spus ca e tampit si el si antrenorul ca nu au facut un semn sa arunce mai in dreapta si ar fi iesit. Chiar daca avea dreptate poate, nu se cuvine sa spui pe post.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •