Results 1 to 13 of 13

Thread: Ce parere aveti de teoria urmatoare?

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1

    Ce parere aveti de teoria urmatoare?

    Stiu ca o sa credeti ca sunt nebun,ca am mentalitate de roman,ca stric imaginea unui sport frumos,dar am ajuns la concluzia ca in MLB se trantesc meciuri la greu si mai toate echipele fac chestia asta...
    Teoria mea este urmatoarea:Echipa buna sau in forma mare contra unei echipe slabe cu pitcher foarte slab.aranjamenul se face in favoarea caselor de pariuri......sunt genul de meciuri la inceputul carora te gandesti "cum ar putea echipa X sa piarda meciul asta".....Chestia decurge foarte simpu....Pitcherul echipei bune nu stie de aranjament,cei de la bata sunt foarte pasivi mergand pe principiul "noi nu dam nici un punct si pana la urma tre sa cedeze pitcherul nostru....".In ultimele 3 sapt va pot da 3 exemple de astfel de meciuri:
    1.Baltimore@ LA Angels 3-0 ,pitcheri Waters(la debut in MLB) vs Garland...Waters a dus 8 reprize in care a luat un singur hit...apoi in urmatoarele 2 starturi cu texas si detroit n-a ajuns niciodata a 5-a luand cel putin 8 hituru in fiecare start....cam ciudat nu credeti,avand in vedere ca angels e cea mai in forma echipa a ligii?
    2.Pittsburgh@Arizona 2-0,pitcheri Kartstens vs R.Johnson....Karstens a dus 9 reprize 2 hituri.....3 oameni pebaza tot meciul pt arizona,perfect pana la 2 out in repriza a 8-a....pittsburgh n-a mai castigat nici un meci din urmatoarele 8 ...in urmatorul start Karstens(fost pitcher mediocru la yankees) a luat 4 runuri in 6 reprize la Cincinatti
    3.Tampa Bay@Texas 0-3 ,pitcheri Jackson vs Harrison....Texas avea 5 sau 6 infrangeri la rand in care luase runuri cu gramada,iar harrison avea inaintea meciului ERA 7.07(cel mai slab starter al lor)...Harrison a dus 8 reprize cu 3 hituri(toate in primele 2 reprize) deci...de departe cel mai bun meci al carierei...
    Cine ar fi pariat pe echipele respective?Va spun eu ca in situatiile pe care le-am descris multi au mers la greu pe favoriti....
    Acestea nu sunt singurele exemple,daca o sa cercetez mai adnc in sezon o sa gasesc exemple de acest fel la toate echipele care se bat pentru playoff...
    Stiu ca pare o teorie nebuneasca sau idioata ,dar eu cred in ea....
    Astept parerile voastre......

  2. #2
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Nici nu merita sa raspund la postul asta.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    http://en.wikipedia.org/wiki/Pete_Rose
    Cititi asta si veti vedea ca nu sunt chiar tampenii ceea ce spun eu.....pete rose este cel mai mare jucator din istoria celor de la Cincinatti Reds....

  4. #4
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    "I bet on my team every night. I didn't bet on my team four nights a week. I bet on my team to win every night because I loved my team, I believed in my team," he said. "I did everything in my power every night to win that game".

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Faptul ca a pariat e foarte grav,ca a pariat pe echipa lui sau pe alte echipe nu mai conteaza....
    Eu nu cred ca in ziua de azi jucatorii se duc sa parieze,cred ca sunt platiti sa piarda anumite meciuri....si sa castige cateva zeci de mii de dolari intr-o zi cred ca n-ar refuza nimeni....ramane o teorie,dar sunt prea multe meciuri suspecte....

  6. #6
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Suspecte pentru tine. Rezultatele surprinzatoare nu sint suspecte, iar fiecare pitcher, absolut toti, au si meciuri bune si meciuri proaste. Diferenta dintre cei mari si cei mediocri este ca cei mari au mai multe meciuri bune decit proaste. Exemplele tale sint aiurea rau. Karstens de exemplu. A avut un meci excelent, apoi un meci mediocru (4 runs in 6 innings nu e ceva anormal de slab). Nu vad unde e problema.
    Vrei sa spui ca Zambrano, care in ultimele 2 meciuri a fost catastrofal desi e un pitcher extraordinar, a vindut meciurile? Tu asculti ce spui?
    Gata, ma opresc, ca ma enervez. Pentru mine subiectul e incheiat.

  7. #7
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by manai View Post
    aranjamenul se face in favoarea caselor de pariuri
    acum depinde si de pariori ... eu de exemplu foarte rar joc pe favoriti ... urmaresc cotele mari ... am prins chiar cota 4.00 , jucand pe "underdogs" la handicap

    teoria ta cu siguranta este o inchipuire

    daca jucatorii ar vrea sa castige bani multi din pariuri nu ar face-o pariind la victorie ... sunt multe alte optiuni de pariere , in urma carora un jucator poate castiga o gramada de bani , fara ca altcineva sa stie ( daca vrei iti dau si exemple )
    [url]www.warriors.ro[/url]

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristane View Post
    Suspecte pentru tine. Rezultatele surprinzatoare nu sint suspecte, iar fiecare pitcher, absolut toti, au si meciuri bune si meciuri proaste. Diferenta dintre cei mari si cei mediocri este ca cei mari au mai multe meciuri bune decit proaste. Exemplele tale sint aiurea rau. Karstens de exemplu. A avut un meci excelent, apoi un meci mediocru (4 runs in 6 innings nu e ceva anormal de slab). Nu vad unde e problema.
    Vrei sa spui ca Zambrano, care in ultimele 2 meciuri a fost catastrofal desi e un pitcher extraordinar, a vindut meciurile? Tu asculti ce spui?
    Gata, ma opresc, ca ma enervez. Pentru mine subiectul e incheiat.
    O sa mai vorbim la anu despre karstens....eu il tin minte cand juca la yankees si lua 5 runuri in prima repriza cu red sox....e in aceeasi categorie cu chase wright,taylor clippard,may si reading daca mai tii minte pitcherii astia...toti au fost la yankees....pentru mine este suspect cum chiar impotriva acestor pitcheri o echipa buna nu joaca nimic...tocmai cand sunt super favoriti?
    ce legatura are zambrano cu karstens?zambrano a demosntrat in timp ca e un pitcher mare....poate sa aiba si 100 de meciuri proaste la rand....ti-am explicat ca treaba se face cu cei de la bata ,pentru ca daca starterul ar sti s-ar simti obligat sa ia puncte si ar putea deveni suspect....am spus ca ramane o teorie...daca joaca karstes cu sabathia si ia sabathia 4 runi si kartsens 3 si mai ia bullpenul lui milwauke inca 3 sa zicem ce poti sa suspectezi.....dar cand echipa super favorita are dificultati sa junga pe baza contra unui "garbage pitcher" atunci imi da de gandit....si ti-am dat 3 exemple.....si daca mai caut mai scot 3 de la alte echipe....cand sunt 162 de meciuri o infrangere nu conteaza ,trece neobservata...

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georgebz View Post
    acum depinde si de pariori ... eu de exemplu foarte rar joc pe favoriti ... urmaresc cotele mari ... am prins chiar cota 4.00 , jucand pe "underdogs" la handicap

    teoria ta cu siguranta este o inchipuire

    daca jucatorii ar vrea sa castige bani multi din pariuri nu ar face-o pariind la victorie ... sunt multe alte optiuni de pariere , in urma carora un jucator poate castiga o gramada de bani , fara ca altcineva sa stie ( daca vrei iti dau si exemple )
    n-am spus niciodata ca jucatorii pariaza,nu cred ca in ziua de azi se mai preteaza la asa ceva,pariaza oameni obisnuiti la greu pe un anumit meci care pare foarte sigur...se strange o suma de 10 mil de dolari pe meciul ala sa zicem....casa de pariuri gandeste :"din astea 10 mil hai sa le dam 2 jucatorilor de la echipa favorita pe care au pariat toti si avem certitudinea ca 8 mil raman la noi"...oricum e doar o teorie,nu poate fi demonstrata....dar eu nu cred in coincidente repetate....

  10. #10
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Lasa-l pe Karstens, nu e vorba aici daca va ajunge sau nu un pitcher bun. Probabil ca nu. Eu am spus doar ca orice pitcher are si meciuri bune, si meciuri proaste. Chiar si pitcherii de rahat au unele meciuri bune, si, evident, multe altele proaste. Dar tu sustii ca daca un pitcher slab prinde un meci bun, sau daca un pitcher bun prinde un meci slab, e suspect. ABERANT. De aia am dat si exemplul cu Zambrano, un pitcher cu adevarat de top, care a avut doua meciuri in care a parut garbage.
    Dar deh, era normal ca pe un forum romanesc de baseball sa apara unii asa, mai romani, care sa acuze de blaturi si aranjamente fara nicio proba. E in singele poporului nostru de rahat.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    In tenis se trantesc(nu se aranjeaza,pt ca aranjamentul presupune implicarea ambelor echipe sau jucatori) meciuri la greu ,dar nimeni nu poate dovedi.asta nu inseamna ca nu se intampla....eram sigur ca o sa aduci argumentul asta cu romanismul.am si precizat chestia asta in primul mesaj....

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Satu Mare
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    din cele trei meciuri pe care le-ai dat ca exemplu cel putin doua se pot explica prin factorul de pitcher nou pentru echipa in cauza - unul era la debut, altul era la primul meci in National League.
    si Buchholz a aruncat un no-hitter la al doilea meci cu Red Sox si acum isi ia niste batai ingrozitoare in al doilea an.
    The Show Must Go On

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    841
    Reputatie
    1
    exista o vorba in baseball....good teams destroy bad pitchers...waters e un bad pitcher,angels e cea mai buna echipa ....discutia n-are niciun sens...eu raman la parerea mea,voi cu ale voastre...americanii nu sunt sfinti ba din contra....nu stiu daca ati auzit dar acum cativa ani a fost un scandal imens in NBA cand s-a aflat ca unul din arbitrii de la meciul de playoff san antonio pheonix pariase la greu pe san antonio si pe final de meci i-a ajutat pe spurs sa castige cu niste faulturi imaginare....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •