View Poll Results: Primul loc in clasament la medalii

Voters
65. You may not vote on this poll
  • SUA

    22 33.85%
  • CHINA

    41 63.08%
  • RUSIA

    1 1.54%
  • alta tara

    1 1.54%
Page 3 of 20 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 419

Thread: Clasamentul final la medalii

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Urmuz View Post
    Mi-e teama ca chinezii vor iesi pe primul loc
    Eu ma bucur, dopati sunt si americanii, asa ca ii prefer pe chinezi

  2. #44
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Daca ne uitam la valoarea sportivilor,americanii sunt cam cei mai buni.

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    Daca ne uitam la valoarea sportivilor,americanii sunt cam cei mai buni.
    Daca ne uitam la valoarea tehnologiilor de dopaj americanii sunt cam cei mai buni

  4. #46
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Daca ne uitam la valoarea tehnologiilor de dopaj americanii sunt cam cei mai buni
    :haha: CORECT !
    Chinezii sunt cei mai buni , parerea mea !

  5. #47
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    nu stiu care sportivi sunt mai buni (americanii, rusii, chinezii), insa nu inteleg de ce atletii chinezi performanti dispar dupa fiecare competitie majora la care participa. poate imi explica cineva. cum se face ca multi atleti performanti din SUA si-au recunoscut minciuna si au returnat medaliile? C.J. Hunter, Marion Jones, T. Montgomery, s.a. va spun ceva? de ce niciun sportiv chinez nu a fost prins dopat?

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Urmuz View Post
    nu stiu care sportivi sunt mai buni (americanii, rusii, chinezii), insa nu inteleg de ce atletii chinezi performanti dispar dupa fiecare competitie majora la care participa. poate imi explica cineva. cum se face ca multi atleti performanti din SUA si-au recunoscut minciuna si au returnat medaliile? C.J. Hunter, Marion Jones, T. Montgomery, s.a. va spun ceva? de ce niciun sportiv chinez nu a fost prins dopat?
    Cred ca glumesti, medaliile le-au fost luate de CIO sau IAAF nu lea-u returnat ei.

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Sincer, nu stiu de ce sportiv chinez ai vrea tu sa auzi toata ziua in sus si in jos intr-un ciclu de 4 ani, din moment ce ei fac legea la sporturi mai putin po****re in afara Jocurilor Olimpice : haltere, sarituri in apa, tir etc ... ori ia rezultatele la aceste sporturi la Campionatele Mondiale de exemplu si ai sa vezi ca tot chinezii sunt in frunte, cu aceleasi nume.

  8. #50
    Mada Mada Dane! Andreea's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Bahamas
    Posts
    397
    Reputatie
    1
    SUA, este delegatia cea mai numeroasa, printre care echipa de basket, Michael Phelps, au cu cine sa se laude

  9. #51
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Urmuz View Post
    nu stiu care sportivi sunt mai buni (americanii, rusii, chinezii), insa nu inteleg de ce atletii chinezi performanti dispar dupa fiecare competitie majora la care participa. poate imi explica cineva. cum se face ca multi atleti performanti din SUA si-au recunoscut minciuna si au returnat medaliile? C.J. Hunter, Marion Jones, T. Montgomery, s.a. va spun ceva? de ce niciun sportiv chinez nu a fost prins dopat?
    O explicatie ar fi asta:

    Quote Originally Posted by miril View Post
    Si totusi... Speranta moare ultima. Coincidenta fericita sau nu, aseara intr-un moment de relaxare, nu spun care , am rasfoit ultimul numar al Revistei medicale suedeze, "Läkartidningen", al carei numar a aparut miercuri 23/7, si in care apare un articol foarte interesant:

    http://www.lakartidningen.se/07engin...articleId=9953

    Titlul in traducere libera ar fi "Portita de iesire genetica in testarea dopingului descoperita de cercetatorii suedezi".

    Articolul la randul lui se bazeza pe cercetarile in publicare, in numarul din luna iulie, intr-o revista de specialitate endocrinologie de renume international "The Journal of clinical endocrinology and metabolism", in mai multe articole, printre care:

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...ubmed_RVDocSum

    Pe scurt, cercetatorii suedezi au depistat existenta unui polimorfism genetic pentru enzima UGT, principala enzima implicata in metabolismul, Rob_din, n-ai ghicit, testosteronului. Mai sa fie! Acest lucru implica faptul ca exista persoane care nu au acesta enzima ceea ce impiedica transformarea metabolica a testosteronului prin glucuronidare intr-o forma hidrofila care permite eliminarea lui prin urina. Cu alte cuvinte, exista persoane care se pot dopa cu testosteron si care nu pot fi depistate prin metoda standard de depistare, testul de urina, pentru ca testosteronul metabolizat nu se gaseste in urina, lucru testat pe persoane si dovedit de cercetatorii de la Institutul Karolinska Huddinge, unde se afla si sediul Centrului International de control antidoping de pe langa CIO si al carui presedinte este Arne Ljungkvist. In urma acestor descoperiri, conducatorul grupului de cercetatori implicati in acesta descoperire, Anders Rane, a propus introducerea testului de profil genetic enzimatic pentru UGT, cu scopul, printre altele, descoperirii sportivilor care se dopeaza cu testosteron dar datorita profilului genetic nu pot fi dedectati la testul standard de urina. Acest lucru nu va fi posibil sa fie aplicat la actualele JO, dar se va recurge la un test suplimentar, in acest scop, IRMS, pentru a carui descriere voi reveni mai tarziu. De remarcat ca po****tiile asiatice in proportie de 65-70%, in comapratie cu circa 10% pentru po****tia scandinava, au lipsa acesta enzima, ceea ce face introducerea testului si mai...sensibila, acum inaintea JO de la Peking. Voi reveni in curand cu noi amanunte despre acesta descoperire. Interesant, nu?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    1 Chn 13 3 4 20
    2 Usa 7 6 8 21
    3 Kor 5 6 1 12
    4 Ita 3 4 2 9
    5 Aus 3 1 5 9

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Franta 10 medalii dar nici una de aur

  12. #54
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Au reusit rusii vor reusi si francezii sa gaseasca un... El Dorado.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Au mai luat un argint acum, la haltere fete. Si germanii erau fara aur si au luat azi doua


    Romania pe locul 15. Reamintesc ca Romania nu a fost mai jos de locul 15 de 40 de ani

  14. #56
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    o sa fie...

  15. #57
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Au mai luat un argint acum, la haltere fete. Si germanii erau fara aur si au luat azi doua


    Romania pe locul 15. Reamintesc ca Romania nu a fost mai jos de locul 15 de 40 de ani
    sincer nu cred ca terminam in primii 25 ...

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ciprianned View Post
    sincer nu cred ca terminam in primii 25 ...
    acum 4 ani locul 25 era ocupat cu 2 medalii de aur, cred ca vom fi mai sus

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Saracii francezi ... dupa fiecare finala e suparare in studio la France 2

  18. #60
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    se pare ca china va lua potul cel mare
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu-i de gluma pentru francezii, asa au patit-o norvegienii acum doi ani, luat tona de medalii dar nu luau nici morti aurul. Pana la urma au terminat pe 11, dupa ce erau mari favoriti sa castige clasamentul pe medalii

  20. #62
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    pe undeva mi se pare o tampenie modul in care se alcatuieste clasamentulfinal pe medalii.

    adica daca romania are 20 med. de aurgin iar alta tara are una de aur aceea tara este inainte romaniei
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Pana la urma e un clasament pur statistic ... oricum e destul de aproape de adevar mai de fiecare data ... poate unul mai elocvent ar fi acordarea unor puncte, sa zicem 5-aur 3-argint 1-bronz sau asa ceva. Uite, o sa fac unul la finalul JO sa vedem cat seamana cu cel oficial.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •